Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:41
Byl vydán GNU Hurd 0.8, GNU Mach 1.7 a GNU MIG 1.7. Cílem projektu GNU Hurd je nahrazení unixového jádra sadou serverů běžících nad mikrojádrem GNU Mach. GNU MIG je nástroj potřebný pro překlad GNU Hurd a GNU Mach. Od pondělí budou na Hurdu pracovat 2 studenti v rámci letošního Google Summer of Code.
Tiskni
Sdílej:
Co jsem si tak zatím zběžně přečetl, formální verifikace s vztahuje jen na jednu konkrétní konfiguraci na jednom ARMu - a např. také za předpokladu, že se nepoužívá DMA. A odpověď
On x86, seL4 can be configured to support multiple CPUs. Current multicore support is through a multikernel configuration where each booted CPU is given a portion of available memory. Cores can then communicate via limited shared memory and kernel supported IPIs. This configuration is highly experimental at the moment.
nezní v roce 2016 moc lákavě. Na nějaká malá a výkonově nenáročná embedded zařízení by to asi použít šlo (pokud tedy někdo dopíše drivery, které jsou PNJ). Ale už na nějaký router, firewall nebo fileserver to bude problém.
Když už mikrojádro, tak proč ne raději seL4, které je formálně verifikované?Přísně vzato, Hurd není mikrojádro, ale multiserver, který běží nad mikrojádrem Mach. Zatím se Hurd nepodařilo naportovat na žádné jiné mikrojádro, a proto tedy nelze použít kombinaci Hurd nad seL4. Pak by tu ještě byla možnost použít mikrojádro seL4 bez Hurdu, ale tam by zase chyběla netriviální multiserverová vrstva (IMO to nejzajímavější na Hurdu), která řeší věci jako networking, souborové systémy, autentikaci, rozšiřitelnost atp.
Licencované je také pod GPL a bezpečností se mu žádný jiný kernel nemůže rovnat (pokud vím jiný formálně verifikovaný opensource kernel ani neexistuje, jen nějaké proprietární)Viz microkernel.info a tam třeba heslo The Muen Separation Kernel.
hyběla netriviální multiserverová vrstva (IMO to nejzajímavější na Hurdu),+1
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.