Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 01:25
Byla vydána verze 5.0.0 svobodného integrovaného vývojového prostředí KDevelop. Provedena byla refaktorizace kódu. Vylepšena byla jak podpora programovacích jazyků C/C++ (využíván je Clang), tak i Python, PHP a QML/JS. KDevelop byl naportován na KDE Frameworks 5 a Qt 5. Vyzkoušet lze binární balíček s KDevelopem 5.0.0 vydaným ve formátu AppImage.
Tiskni
Sdílej:
Především je potřeba si položit otázku, jestli opravdu obecně je. Pamatuju třeba první verze (tehdy ještě) StarOffice a vůbec nemám pocit, že by byl (na tehdejším HW) nějak pozorovatelně rychlejší než dnešní LibreOffice (na dnešním) - spíš naopak. Totéž třeba pro Firefox nebo GIMP.
Chtít po dnešním software, aby běhal svižně na HW z roku 2000 nebo ještě starším je nesmysl. Požadavky na uživatelský komfort, na objemy zpracovávaných dat i na vizuální stránku jsou někde jinde. A hlavně už naštěstí neplatí socialistický princip, že lidská práce je bezcenná a věci jsou drahé. Je to přesně naopak, takže se u desktopových aplikací nevyplatí věnovat nemalé množství práce do optimalizace na krev. Proto se takové věci píší rychle a neefektivně v Javě nebo ještě pohodlnějších (a neefektivnějších) jazycích - to množství práce navíc by se prostě nevyplatilo. Stačí když bude aplikace rozumně rychlá na běžném dnešním hardware; trvá-li někdo na tom, že 1GB should be enough for everybody, je to jeho boj.
Něco jiného jsou samozřejmě core součásti jádra (memory management, filesystémy, bloková zařízení, síťový stack, …), tam se občas řeší i takové detaily, jako jak uspořádat data, aby se co nejlépe využila cache procesoru. Ale u uživatelského rozhraní desktopové aplikace jsou priority úplně jiné.
Proto se takové věci píší rychle a neefektivně v JavěNevim proc by mela byt Java neefektivni. Ono pro ty enterprise molochy toho moc na vyber neni.
Proto se takové věci píší rychle a neefektivně v JavěNevim proc by mela byt Java neefektivni.
Parser error? Doporučuji přečíst tu větu znovu a tentokrát pozorně.
Hint: neefektivně je příslovce (ne přídavné jméno) a jako takové se vztahuje ke slovesu píší se (coby příslovečné určení způsobu), ne k podstatnému jménu Java (coby přívlastek).
Tí ktorí vedia, ale nechcú na to väčšinou kašlú pretože im to na i7 nič neprinesie.
Odporúčam skúsiť Pokemon Go. Na mojom nie úplne low end telefóne to v menu dá neuveriteľné 1 fps a to zobrazuje 4 štvorce - tomu sa hovorí optimalizácia Doba kedy sa aplikácie aspoň trochu optimalizovali sú dávno preč.
Ako kedy. Väčšinou stačí začať vyvíjať s pomalším zariadením a optimalizovať len tam kde je to nutné. Napríklad taký vývoj pre mobilné telefóny: Stačí mať na testovanie staršiu strednú triedu a hneď vidím, že je niečo pomalé, strávim 5 minút nájdením iného riešenia a ide sa ďalej. Celkovo to zaberie z projektu pár minút, maximálne hodinu a výsledok je neporovnateľný. Optimalizovať až po dokončení projektu keď to konečne vyskúšam na staršom zariadení je fakt náročná a zdĺhavá práca.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.