Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 21:22

LibreOffice 3.3 RC1

The Document Foundation na svém webu oznámila dostupnost první RC verze LibreOffice 3.3. Seznam změn naleznete v changelogu. Zdroj: H Online.

8.12.2010 07:43 | Tomáš Heger (geckon) | Nová verze


Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (4) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

moo avatar 8.12.2010 09:17 moo | skóre: 7 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
changelog link dead?
End the FED!
pushkin avatar 8.12.2010 09:51 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Ne, proč?
moo avatar 8.12.2010 12:29 moo | skóre: 7 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
tak _uz_ ne :)
End the FED!
Josef Kufner avatar 8.12.2010 09:51 Josef Kufner | skóre: 70
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Už se to nějak zásadně liší od OpenOffice?
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
pushkin avatar 8.12.2010 09:58 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Zásadní odlišnosti bych zatím nepředpokládal, spíše to bude odladěnější verze Go-OO - tzn. lze očekávat lepší podporu Microsoftích formátů (jako u Go-OO), ale to je zatím tipoval bych vše. Kromě toho jsem našel zajímavou novinku - Windowsí instalátor je nově mezinárodní - tzn. není třeba stahovat konkrétní jazykovou mutaci (případně jazykové balíky). Jo a jiný artwork :-)
8.12.2010 12:59 Espinosa
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
LibreOffice 3.3 je de-facto nova verze go-oo, akorat mergovana uz s OOo 3.3 misto puvodni 3.2 a pak samozrejme nejaka ta jejich prace (prace go-oo nyni LO teamu).

Vzhledem k tomu, ze stale merguji zmeny z vanilly OOo, a budou pokracovat protoze OOo jeste neni stable, takze LO bude nejakou dobu chybovejsi nez OOo; tech zmen OOo 3.2 -> 3.3 je predpokladam hodne.

P.S. Zrovna si hraji s OOo, posldni RC, a podarilo se mi otevrit DOCX ktery ani v praci na originalnich MSO neotevru ;-) Sice layout leti vsemi smery, tabulka pres 7 stranek misto 3, ale cist to jde. Mimochodem, je to posudek z personalniho, predpokladam, ze tam oficialni MSO pouzivaji.
11.12.2010 16:17 LuděkS | skóre: 31 | blog: publish | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Ta kompatibilita s MS Office je pro nasazení OOo (nebo ostatních) v produkčním prostředí zcela klíčová.. a je klíčová pro nasazení i v ostatních použitích.
pushkin avatar 11.12.2010 17:21 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Mno já jsem zjistil, že poslední RC (RC7) má nějaké pofidérní psaní vzorců (divný font pro řecká písmena a netuším, jak to napravit), takže jsem downgradoval na 3.2.1 :-/
Marián Kyral avatar 8.12.2010 10:15 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Už dlouho v Gentoo používám go-oo, tak nevím, jak moc se to liší, ale když se podíváš na kompletní seznam změn, tak ten je hodně impozantní (i když u tak velkého projektu se to dá čekat). Ooo-build-3.2.98.1 (3.3-alpha1), ze kterého vyšli, je až na řádku 2342. Bohužel se v tom obrovském seznamu špatně hledají konkrétní vylepšení a cca 90% (možná i více) jsou opravy chyb, žádné nové super duper funkce.
8.12.2010 11:09 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Myslím, že oprava chyb je pro tento moloch hodně velký krok kupředu :)
Marián Kyral avatar 8.12.2010 11:24 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Tak tak, když koukám na ten seznam, tak si říkám, že je s podivem, že to vůvec nějak funguje.
8.12.2010 12:18 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Jinak mně by vůbec nevadilo, kdyby se třeba dva roky jenom opravovaly chyby. Žádné zásadní funkce mi v OOffice nechybí, GUI postačuje, možná ještě pár klávesových zkratek. Možná trochu zlepšit práci s tabulkami, to asi jo. Ale jinak je většina problémů normální bugy.
8.12.2010 13:27 Espinosa
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Tak to vas potesim, oni u Oraclu ani u Novellu s OOo delaji prave tohle. Tech skutecnych zmen mezi verzemi byva minimalne. Krome opravy bugu je to procistovani kodu a optimalizace. Na vic proste nejsou lidi :(

Z tech zmen kterych jsem si na OOo 3.3 byl schopen vsimnou je jen novy Finder ala Firefox. Pekne.

No par vylepseni bych si pral:

- vice dokovatelnych panelu (hlavne styly ala MSO)

- rozsiritelne dialogu (options)

- vice nastavitelnych veci, mene nastavenych natvrdo (jako napriklad cestu ke slovnikum), vice nastavitelnyvh v UI (jako vynutit si integraci s KDE nebo Gnome nebo bez integrace primo z Options dialogu)

- dodelani VCL (integrace nativnich widgetu, pred lety snaha ustrnulo nekde v pulce, nektere widgety nativni jsou, nektere ne)

- vetsi modularizace a znovu pouzitelnost OOo modulu i mimo OOo, hlavne Canvas a Filters. Predstavte si kde by byla KOffice se schpnostmi OOo importu a exportu z OOo! Misto toho si buduji vlastni a jsou tam kde jsou, ze i slozitejsi ODF soubory vypadaji jinak :(

- moznost pouziti externiho kresliciho engine (na integraci Caira se pracuje minimalne od roku 2005 ale nejdal se dostal do Imressu, to uz v roce 2005, ale tam taky zkoncil. Pral bych i integraci Qt Arthur a to do vsech OO aplikaci)

- nativni podpora SVG (na tomhle se taky s prestavkami pracuje a nepracuje, byli na to nejake GSoC-ky, ale stale plati ze jediny pouzitelny importer je napsany v Jave)
8.12.2010 16:06 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Hezký seznam. Ale upřímně většina z toho pro mě není až tak podstatná. Mně by stačilo zlepšení editace tabulek, opravy/zlepšení práce s odrážkami/číslovanými seznamy (s těmi je v OOffice fakt nepříjemná práce, ačkoliv jde o klíčový formátovací prvek) a optimalizace konfigurace/vykreslování grafů s pár tisíci bodů, aby se tupě nepřekreslovaly pořád dokola všechny, když je opticky stejně vidět jen pár z nich. A rozumná datumová osa X by se hodila asi tak skoro pokaždé :)
8.12.2010 13:36 Espinosa
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Problemem ze i ta "oprava chyb" muze byt zavadejici.

Rada chyb je totiz zpusobena mergovanim zmen kodu z OOo, nektere featury bohuzel vyvijeji paralelne. Sam mam bohate zkusenosti z mergovanim kodu, a to podstatne mensich projektu, tyden nekommitujete a pak den stravite nez dostanete svoje zmeny do trunku.

Tedy ze ty opravy LO, rada z nich, nepredstavuji pozitivni zmenu ani oproti OOo.
8.12.2010 16:07 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Až se basecode LO a OOo od sebe trochu vzdálí, mergováním se už zdržovat nebudou :)
Jardík avatar 8.12.2010 16:37 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Verze pro Windows x64 stále nikde ... asi koupím pod stromeček MS Office 2010 ...
Věřím v jednoho Boha.
Marián Kyral avatar 8.12.2010 16:55 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Nemáš používat minoritní architekturu zaváděče her. Zkus skutečný 64bit systém ;-)
8.12.2010 17:30 pán tě vidí
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
+1
8.12.2010 21:54 Jose
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
+1
vain avatar 9.12.2010 10:29 vain | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Jim to už funguje? Co si pamatuji, tak Microsoft doporučoval kupovat 32bit verzi Office ;-)
If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
Jardík avatar 9.12.2010 17:26 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Microsoft nedoporučoval kupovat 32bit verze, na DVD jsou obě. Možná ji doporučil instalovat/používat, ale to proto, že je sám neschopnej a ve Wordu např. chybí editor rovnic. Firmičky, co nejsou schopné překompilovat svůj SW MS ukaceli (jistě předáním peněz), aby 64bit verzi zkriplil, aby uživatelé nechtěli 64bit verze jiných produktů. Radši se ale obejdu bez editoru rovnic, než abych měl nainstalovanou 32bit šmejďárnu.
Věřím v jednoho Boha.
8.12.2010 21:09 Neel | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Trochu offtopic: Jak docílím toho, aby se mi při „práci“ v OOo pořád neotvíralo vrchní menu? Pravděpodobně to bude nějaká nešikovně zvolená zkratka v OOo (asi alt nebo Super=Mod4). V nastavení OOo se nevyznám a příjde mi dost odpudivé.
Marián Kyral avatar 8.12.2010 21:38 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
A otevírá se něco konkrétního? Zkus projet klávesové zkratky v menu "Nástroje/ Přizpůsobit". Třeba takový SunOpen nevím kde na klávesnici hledat :-D
8.12.2010 21:47 Neel | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Při zmáčnkuní Alt vyjede menu. Po najetí do Tools/Customize se mi zjeví malý dialog, který nejde roztáhnout a nejde v něm vyhledávat. Žádnou položku typu „Alt - Open menu“ jsem nenašel.
Marián Kyral avatar 8.12.2010 22:19 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
Rozbalit Rozbalit vše Re: LibreOffice 3.3 RC1
Tak Alt mi menu označí a šipka pak provede vysunutí. Ale jak se toho zbavit netuším :-(

Založit nové vláknoNahoru


ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.