Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 21:05
Právě probíhající konferenci LinuxDays 2014 lze sledovat také online (časový harmonogram). Přehled o dění na Twitteru.
Tiskni
Sdílej:
Už jsi Davide vystoupil?
Tak určitě, třeba z vlaku.
Jak se vede?
Dovolím si odpovědět citací:
Simple small talk like “How are you?” usually elicits two types of responses from me: 1) A tiny automaton racks through my brain piecing together dusty bits of social script that say “I’m fine.”, “How are you?”, and occasionally something barely passable like “(put one hand up in the air, smile, and nod a single time silently)” or 2) If the automaton is out of order and I’m operating manually, I’ll–by blank earnest default–actually try to answer the semi-rhetorical question, resulting in thoughts like “How am I?”, “ How am I?” and “Consciousness is merely making something out of nothin; that’s how I am hahaha. Way to go, you’re a regular Descartes. But really Susie, please don’t say any of this aloud–now is not the time.” which comes out in worrying verbalizations like “… I don’t know.”
Jsem se koukal na dump streamu z té mojí přednášky a OMG, ono to není úplně příšerné, pominu-li, že se mi rozpadla půlka slajdů, bolelo mě v krku, pár věcí jsem řekl navíc a na pár věcí jsem zapomněl.
ad 1) třeba. ad 2) neboj se, klidně to napiš vlastními slovy a česky, ad 3) Já jsem taky začínal o půl jedenácté, ale na rozdíl od tebe jsem měl vyhrazeno 20 minut (ty jsem přesně dodržel), obrázky jsem posunoval šipkou na klávesnici, směr vpravo (to je základní a velice účinná metoda), ad 4) ano, skoro všechno jsem přečetl, občas zvedl hlavu, občas rozvinul vlastními slovy myšlenku. Moje obrázky, jak jsem se dozvěděl zaujaly. Byla to jistě intuice, že jsem zařadil právě ty.
Já jsem taky začínal o půl jedenácté
pics or gtfo
Takže ses ještě nenaučil anglicky?Pan překladatel.
nadanýDunning-Krugerův efekt
Za dobrý pokladám "O síťové konfiguraci, init skriptech a systemd" hoci mám pocit, že Pavlix nebol úplne vo svojej koži a ešte som to nechytil od začiatku.Je fakt, že jsem podklady dokončil asi ve čtyři ráno, během konference jsem byl docela čilý, ale tak třičtvrtě hoďky před přednášku na mě padla únava, tak jsem asi trochu znervózněl. Navíc mám ještě pořád nejradši komorní prostředí bez audiotechniky. Doufám, že až bude záznam, budu mít koule na to si to pustit ;). Sám za sebe hlavně oceňuju to, že jsem si během přípravě docela dost utřídil myšlenky, což se bude hodit v kuloárech na Linux Plumbers.
pripadám si ako debil za to predčasné hodnotenieAle no tak :D. Ale je fakt, že jestli jsi přišel po network skriptech, tak jsi v podstatě přišel o to jediné nové, protože ten konec byl jen rekapitulace toho, co už se řešilo na ábíčku.
Celé som si to pozrel znovu a byť tam, tak mám kopec otázok.Můžeš mít otázky tady ;).
Nechápem že ťa nezasypali otázkami, toľko vecí na ktoré by sa dalo pýtať. Dík.Tak pár lidí mě ještě odchytilo mimo záznam, navíc na tohle si to potřebujou lidi tak nějak rozmyslet, takže očekávám, že se někdo ozve časem nebo na jiné akci. Třeba jsem tam dostal otázku na souběh NetworkManageru a ConnManu, která podle mě spíše vychází z širšího kontextu než přímo z této přednášky.
Tak určite by som rozpitval výhodu nastavenie siete pri boote systemd vs init scripts (ostal som nepresvedčený aj vďaka svojej skúsenosti).Jakou výhodu máš namysli? Běžnou statickou konfiguraci zvládají všechna řešení. DHCPv4 je nějak pořešeno i pomocí těch skriptů. Výhoda je, že se u systemd-networkd dá předpokládat další vývoj a tedy nějaké smysluplné řešení dynamického IPv6 a dualstacku, podobně jako je tomu u NetworkManageru. Další teoretickou výhodou jak systemd, tak networkmanageru oproti network scripts je jednotná konfigurace na všech distribucích.
Nepochopil som tú (ne)koexistenciu network-manager s systemd-networkd.Ty dva nástroje v tuto chvíli nejdou rozumně provozovat současně. Je potřeba zapnout si jen jeden z nich.
Ako to je dnes s IPv6, viem že sa tam menilo niečo v RFC aby sa už nedalo posielať neobmedzené množstvo hlavičiek. Keby si zrovnal bezpečnosť a funkčnosť IPv4 vs IPv6 na Linuxe, kto vyhráva, prípadne ako je to u konkurencie.IPv6 se tak nějak neustále dotahuje, to je asi vše, co můžu říct ke srovnání.
Napísal som len tak čo sa mi na rýchlo vynorilo, bolo by to skôr na osobný pokecOpenAlt?
Běžnou statickou konfiguraci zvládají všechna řešení.Jj statickú konfiguráciu, mne od nejakej verzie priniesol len spomalenie bootu, už som to tu spomínal niekde cez minútu, áno bolo to ešte na IDE disku, čo samozrejme robilo tiež svoje, ale tam tých problémov so systemd bolo viac. Init a Upstart to na tom istom stroji stihli za polovicu. Na pracovnej stanici spravidla nepotrebujem dynamickú IPv6 a keď pomôže s dualstackom, tak mi zaručene rozbije niečo iné. Ako keď mi náhodne zdržoval boot pri RTAI, timeoutoval s bluetooth a zhadzoval prihlásenie do IceWM, ja viem pokrok nezastavíš :)
Ty dva nástroje v tuto chvíli nejdou rozumně provozovat současně. Je potřeba zapnout si jen jeden z nich.Len pre zaujímavosť, vo Fedore je ktorý prednastavený? Bola by škoda NM postaviť bokom. Keď si zoberiem koľko niektorí ľudia na tom strávili práce.
IPv6 se tak nějak neustále dotahuje, to je asi vše, co můžu říct ke srovnání.Keď zoberiem, že už pred desiatimi boli "všetci" IPv6 READY, tak to za moc pozitívne nepokladám.
OpenAlt?Maybe.
Jj statickú konfiguráciu, mne od nejakej verzie priniesol len spomalenie bootu, už som to tu spomínal niekde cez minútuBavíme se ještě o systemd-networkd?
Len pre zaujímavosť, vo Fedore je ktorý prednastavený?NetworkManager. A pokud vím, tak ho momentálně na laptopech používají i vývojáři systemd.
Keď zoberiem, že už pred desiatimi boli "všetci" IPv6 READY, tak to za moc pozitívne nepokladám.To je známá věc, že kecy (a nálepky) nemaj cenu, je potřeba to dát do provozu a tam uvidíš, co všechno se rozsype.
Bavíme se ještě o systemd-networkd?Prijatím systemd-networkd musíš akceptovať všetko okolo systemd a vlastne som narážal na to možné zrýchlenie pri bote so systemd-networkd ktoré sa nekonalo, aj keď nie zrovna kvôli nemu.
NetworkManager. A pokud vím, tak ho momentálně na laptopech používají i vývojáři systemd.To znie pozitívne.
To je známá věc, že kecy (a nálepky) nemaj cenu, je potřeba to dát do provozu a tam uvidíš, co všechno se rozsype.Toto je obraz tejto doby, užívateľa máme na háku, nejak mi nedá sa odkázať na prvý bod :) Tak a už som si našiel čas pozrieť Start OpenWRT tracku čo si mal s Ondrom. neviem či dokážeš zodpovedať ako je na tom OpenWRT a ADSL2+, vála sa mi tu krabička TL WR741ND je možné to na DSL2+ s OpenWRT spojazdniť, vopred dík.
Prijatím systemd-networkd musíš akceptovať všetko okolo systemdZaprvé si tím nejsem zcela jistý, i když je pravda, že se teďka chystá ten kdbus a nevím, jestli existuje nějaký alternativní projekt. Zadruhé podle mě systemd-networkd zatím nenabízí nic tak zásadního, aby o něm člověk bez systemd vůbec uvažoval a NetworkManager bez systemd funguje.
Tak a už som si našiel čas pozrieť Start OpenWRT tracku čo si mal s Ondrom. neviem či dokážeš zodpovedať ako je na tom OpenWRT a ADSL2+ADSL nepěstuju ;).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.