Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:28
Po šesti letech vývoje od vydání verze 1.0.0 byla vydána verze 2.0.0 softwarového sampleru LinuxSampler (Wikipedie). Jedná se o svobodný software, který ale, dle autorů, nelze použít v komerčním hardwarovém ani softwarovém produktu bez jejich písemného souhlasu.
Tiskni
Sdílej:
LinuxSampler is licensed under the GNU GPL with the exception that USAGE of the source code, libraries and applications FOR COMMERCIAL HARDWARE OR SOFTWARE PRODUCTS IS NOT ALLOWED without prior written permission by the LinuxSampler authors.
Je něco takového vůbec právně možné? Není to v rozporu se samotnou podstatou GPL?
Validní by byla jen v případě, že by její jednotlivé body nebyly navzájem v rozporu. A taky by se jí pochopitelně nemohlo říkat GPL.
Když půjdu do extrému, co byste řekl na "Licencujeme to pod GPL, jen si vyhrazujeme výjimku, že ty zdrojáky nesmíte dál šířit."? A co by na to asi řekla FSF?
A co je přesně v rozporu?
Co třeba bod 6?
You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
Případně už v preambuli:
Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for this service if you wish), …
A totéž ještě v bodě 1:
You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
Přinejmenším tohle všechno bude potřeba vyhodit nebo zásadně pozměnit. Výsledkem nebude "GPL s výjimkou", ale úplně jiná (a nekompatibilní) licence. Proto mám pochybnosti, že lze vůbec takový program označit za licencovaný pod GPL. A zcela určitě by to nebylo v pořádku v případě, že by v něm sami použili kód, který má skutečnou GPL licenci. Což nejspíš udělali, protože podle grafu na té stránce linkují LinuxSampler proti libgig, která má GPL licenci.
Což nejspíš udělali, protože podle grafu na té stránce linkují LinuxSampler proti libgig, která má GPL licenci.Takže tu jejich na hlavu padlou výjimku si rázem můžou strčit za klobouk nebo si s ní ještě lépe vytřít místo kam Slunce obvykle nesvítí
Doesn't LinuxSampler illegally link against libgig? No! LinuxSampler does not "illegally" link against libgig, since the copyright holder (in this case of libgig) has all rights of his work and thus is not bound to his own license terms. The sole purpose of license terms is to grant other people certain rights to use the work.Jestli tomu rozumím dobře, mají dohodu s autorem libgig nebo jsou sami jeho autoři (tedy dvojité licencování). I když napsáno je to tak podivně, že kdo ví jak to reálně je. Asi by stálo za to to zkontrolovat. A taky zkontrolovat zda do libgig náhodou nepřispíval pod GPL kód i někdo jiný, bez vzdání se práv v podobě nějaké CLA. Pokud ano, tak by opět měli smůlu a bylo by to čisté GPL
Jedná se o svobodný software, který ale, dle autorů, nelze použít v komerčním hardwarovém ani softwarovém produktu bez jejich písemného souhlasu.OLOL
+1
Prosím o úpravu zprávičky – z definice se totiž nemůže jednat o svobodný software, protože ten zaručuje mj. právo použít software za libovolným účelem (tedy i komerčním).
A podle Wikipedie:
Much of LinuxSampler is free software but some, such as the back-end, is non-free, as described below.
Na svém webu pak mají:
GPL with commercial exception – LinuxSampler is licensed under the GNU GPL with the exception that USAGE of the source code, libraries and applications FOR COMMERCIAL HARDWARE OR SOFTWARE PRODUCTS IS NOT ALLOWED without prior written permission by the LinuxSampler authors. If you have questions on the subject, that are not yet covered by the FAQ, please contact us.
Což je v rozporu s licencí – výjimky ke GPL můžou pouze přidávat další práva, zmírňovat nějaké požadavky licence, nikoli omezovat práva (natož tak, že už to pak není svobodný software). Resp. v licenci se píše:
All other non-permissive additional terms are considered “further restrictions” within the meaning of section 10. If the Program as you received it, or any part of it, contains a notice stating that it is governed by this License along with a term that is a further restriction, you may remove that term.
…
You may not impose any further restrictions on the exercise of the rights granted or affirmed under this License. For example, you may not impose a license fee, royalty, or other charge for exercise of rights granted under this License, and you may not initiate litigation (including a cross-claim or counterclaim in a lawsuit) alleging that any patent claim is infringed by making, using, selling, offering for sale, or importing the Program or any portion of it.
LinuxSampler vypadá jako zajímavý software. Ale z licenčního hlediska je to příklad, jak by to přesně nemělo vypadat.
Pár zjištění:
COPYING
je standardní GNU GPLv2 licenceREADME
a debian/copyright
grep -lri commercial
) se jinde nevyskytuje (resp. na dvou místech ano, ale v jiném nesouvisejícím kontextu)Vidím to tedy spíš tak, že ta výjimka je neplatná.
Nejde mi až tak o ten program samotný, ale o to, že takovéhle věci dělají špatné jméno svobodnému softwaru u veřejnosti. Když je něco svobodný software (nebo otevřený), tak je to svobodný software (resp. otevřený) se vším všudy – ne nějak napůl nebo s nějakou výjimkou. Neexistuje žádné „pure GPL“ a „GPL with commercial exception“. Buď to GPL (a tím svobodný software) je nebo není – nic mezi tím.
Autoři to asi nemysleli nijak špatně, ale takovéhle matení pojmů a mlžení je zlo a škodí to ostatním (lidé pak nemají jasno v tom, jaká mají práva, a můžou mít i u jiného svobodného softwaru strach, že ho nemůžou používat komerčně nebo že má jiná omezení – přitom nic takového u svobodného softwaru možného není).
[1] This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License…
Autoři to asi nemysleli nijak špatně
Obávám se, že je to ještě horší: autoři se nejspíš domnívají, že toto omezení je ve jménu jakéhosi "vyššího dobra", takže je morálně v pořádku - podobně jako tady. Trochu mi to připomíná člověka, který mne kdysi ospamoval pozvánkou na jakýsi pochod za cosi nebo proti čemusi (v době, kdy spamu bylo ještě o několik řádů méně) a když jsem se ohradil, začal mi vysvětlovat, že to přece není žádný spam, protože to (a) není komerční a (b) je to pro dobrou věc.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.