Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Collin Mulliner, bezpečnostní výzkumník z NEU SecLab, se na svém blogu vrací ke kauze hacknutého Hacking Teamu (zprávička). Ve 400 GB zveřejněných dat byly nalezeny také zdrojové kódy z jeho toolkitu ADBI (Android Dynamic Binary Instrumentation Toolkit) s jeho jménem a licencí GPL nebo LGPL. Collin Mulliner zdůrazňuje, že by pro Hacking Team nikdy nic nevyvíjel a zamýšlí se nad novou licencí, která by použití softwaru pro určité účely zakazovala.
Tiskni
Sdílej:
A to vadí konkrétně čemu?
Problém je v tom, že neexistuje jednoznačná definice „dobra“. Takže jediným důsledkem by bylo, že budeš mít různé softwary, které nepůjdou použít společně nebo spojit, protože mají různé definice/výklady „dobra“.
Toto je nesmysl a už dávno k tomu došli lidé z FSF i OSI a další.
Problém je jiný, a sice střet zájmů, pokud vlastně nástroj zneužívá ta samá entita, která jinak garantuje dodržování licencí.
To také. Ale obecně platí, že když je někdo zločinec a páchá nějaké velké zlo, tak nebude řešit nějaké licence k softwaru – prostě ho použije. A i kdyby se dostal před soud, porušení autorského práva bude asi to nejmenší, co ho bude trápit.
Problém je v tom, že neexistuje jednoznačná definice „dobra“.
Odbíháš od problému. Ano, třeba licence JSONu se dá interpretovat lecjak. Ale také jde licenci napsat tak, aby se vyhrazovala např. vůči porušování LZPS určitou entitou (stát nebo syndikát).
Toto je nesmysl a už dávno k tomu došli lidé z FSF i OSI a další.
Tyhle organizace by si v prvé řadě rády udržely jakés-takés vztahy s korporátníky. (Ostatně, OSI proto vůbec vznikla.)
A i kdyby se dostal před soud, porušení autorského práva bude asi to nejmenší, co ho bude trápit.
Na co že to dojel Al Capone?
Ale také jde licenci napsat tak, aby se vyhrazovala např. vůči porušování LZPS určitou entitou (stát nebo syndikát).
LZPS je hodně gumová. A co když někde bude vládnout zločinný režim a lidé ho budou chtít svrhnout mj. i pomocí toho, že zasáhnou do soukromí daných vládců případně poruší nějaká další jejich práva?
A co když někde bude vládnout zločinný režim a lidé ho budou chtít svrhnout mj. i pomocí toho, že zasáhnou do soukromí daných vládců případně poruší nějaká další jejich práva?
Myslíš, že – aby to bylo analogické – stát vydá software využitelný ke crackingu, ale v licenci zakáže jeho používání k těmto účelům za určitých podmínek? To není potřeba, ekvivalentu těch licencí se říká zákony.
LZPS je hodně gumová.
Hlavně je široká, což je trnem v oku prakticky každého pravičáka. @_@
Ale přesto je v současné realitě spousta projevů státu, které jsou stále právně napadnutelné. Např. data retention (versus Ústavní soud).
Ano, obhajuje. Viz zde
The freedom to run the program as you wish, for any purpose (freedom 0).
Neboli považuje svobodu program používat k jakémukoli účelu za tak základní, že ji označuje jako "svobodu 0".
A jakkoli zdaleka nesouhlasím se všemi jeho tezemi, s touto rozhodně ano. Od výjimek typu "program se nesmí používat k účelu, který se mi nelíbí" je už jen krok k výjimkám typu "program smíte volně šířit, ale ne lidem, které nemám rád", přičemž je úplně jedno, jestli jsou tím míněny bezpečnostní agentury, nedemokratické režimy, islámští fundamentalisté, muslimové obecně, židé, homosexuálové nebo třeba voliči nějaké politické strany.