Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Collin Mulliner, bezpečnostní výzkumník z NEU SecLab, se na svém blogu vrací ke kauze hacknutého Hacking Teamu (zprávička). Ve 400 GB zveřejněných dat byly nalezeny také zdrojové kódy z jeho toolkitu ADBI (Android Dynamic Binary Instrumentation Toolkit) s jeho jménem a licencí GPL nebo LGPL. Collin Mulliner zdůrazňuje, že by pro Hacking Team nikdy nic nevyvíjel a zamýšlí se nad novou licencí, která by použití softwaru pro určité účely zakazovala.
Tiskni
Sdílej:
A to vadí konkrétně čemu?
Problém je v tom, že neexistuje jednoznačná definice „dobra“. Takže jediným důsledkem by bylo, že budeš mít různé softwary, které nepůjdou použít společně nebo spojit, protože mají různé definice/výklady „dobra“.
Toto je nesmysl a už dávno k tomu došli lidé z FSF i OSI a další.
Problém je jiný, a sice střet zájmů, pokud vlastně nástroj zneužívá ta samá entita, která jinak garantuje dodržování licencí.
To také. Ale obecně platí, že když je někdo zločinec a páchá nějaké velké zlo, tak nebude řešit nějaké licence k softwaru – prostě ho použije. A i kdyby se dostal před soud, porušení autorského práva bude asi to nejmenší, co ho bude trápit.
Problém je v tom, že neexistuje jednoznačná definice „dobra“.
Odbíháš od problému. Ano, třeba licence JSONu se dá interpretovat lecjak. Ale také jde licenci napsat tak, aby se vyhrazovala např. vůči porušování LZPS určitou entitou (stát nebo syndikát).
Toto je nesmysl a už dávno k tomu došli lidé z FSF i OSI a další.
Tyhle organizace by si v prvé řadě rády udržely jakés-takés vztahy s korporátníky. (Ostatně, OSI proto vůbec vznikla.)
A i kdyby se dostal před soud, porušení autorského práva bude asi to nejmenší, co ho bude trápit.
Na co že to dojel Al Capone?
Ale také jde licenci napsat tak, aby se vyhrazovala např. vůči porušování LZPS určitou entitou (stát nebo syndikát).
LZPS je hodně gumová. A co když někde bude vládnout zločinný režim a lidé ho budou chtít svrhnout mj. i pomocí toho, že zasáhnou do soukromí daných vládců případně poruší nějaká další jejich práva?
A co když někde bude vládnout zločinný režim a lidé ho budou chtít svrhnout mj. i pomocí toho, že zasáhnou do soukromí daných vládců případně poruší nějaká další jejich práva?
Myslíš, že – aby to bylo analogické – stát vydá software využitelný ke crackingu, ale v licenci zakáže jeho používání k těmto účelům za určitých podmínek? To není potřeba, ekvivalentu těch licencí se říká zákony.
LZPS je hodně gumová.
Hlavně je široká, což je trnem v oku prakticky každého pravičáka. @_@
Ale přesto je v současné realitě spousta projevů státu, které jsou stále právně napadnutelné. Např. data retention (versus Ústavní soud).
Ano, obhajuje. Viz zde
The freedom to run the program as you wish, for any purpose (freedom 0).
Neboli považuje svobodu program používat k jakémukoli účelu za tak základní, že ji označuje jako "svobodu 0".
A jakkoli zdaleka nesouhlasím se všemi jeho tezemi, s touto rozhodně ano. Od výjimek typu "program se nesmí používat k účelu, který se mi nelíbí" je už jen krok k výjimkám typu "program smíte volně šířit, ale ne lidem, které nemám rád", přičemž je úplně jedno, jestli jsou tím míněny bezpečnostní agentury, nedemokratické režimy, islámští fundamentalisté, muslimové obecně, židé, homosexuálové nebo třeba voliči nějaké politické strany.