Portál AbcLinuxu, 27. července 2025 17:33
Podla mna SLED 10 na MSI Wind nebola najstastnejsia volba. Tesim sa na SLED 11.
Popularne v Europe??? Na SR ani CR sa nedovazaju! Jedine teraz doviezli zopar 900A, 901 ani 1000 sa neda absolutne nikde zohnat (snazil som sa najst aj nejaky rakusky obchod, ale ani tu som nebol velmi uspesny). Tak propagujem aspon 900A (701 si kupilo uz asi 10 ludi, ktori chceli kupit lacny a lahky notebook a odporucal som im to stylom "no nekup to za taku cenu"). Samozrejme z ideologickych dovodov im odporucam iba linuxove
A nikto nemal ziadny problem s linuxom (islo povacsine o beznych uzivatelom MS Windows v praci, stylom "potrebujem si precitat noviny na internete a mail na gmail alebo zoznam a napisat cosi vo worde a inac mi dajte pokoj s pocitacmi" - na toto je Xandros idealny)
V 900A mi vadi akurat ze nefunguje (na rozdiel od novsich 701) prepnutie klavesnice cez Alt+Space. Este som nepatral po pricine.
Ako stačí? Keď potrebujeme prepínať medzi 3 až 6 rozloženiami.... (bežná vec). Často stačí Compose na redukciu na 2-3 rozloženia, ale xandros zas to nemá default nastavené....
Take jsem si chtel koupit linuxovy 901. Nakonec jsem koupil ten s Windows, protoze jsem spechal a potreboval dat jiny notebook do opravy. Ale hned druhy den jsem tam dal Ubuntu, a pokud mohu soudit podle velikosti obrazovky, zabira mi to min mista nez Windows.
S temi 900A at se jdou bodnout. Vetsina lidi co chce Linux nechce hardware druhe kategorie. Podle me je v tom jednoznacne monopolisticke chovani MS.
Mohu poprosit o bližší zkušenosti s 901 na ubuntu? Jde mi konkrétně o výdrž na baterky, možnost snadno zapínat/vypínat wifi a bluetooth (zase kvůli spotřebě), funkčnost usínání a probouzení (pro nás klíčové). Díky moc.
Vydrz na baterky jsem prilis netestoval, ale pise to 7 hodin, takze bych rekl, ze to 6 vydrzi pohodlne. Wifi a bluetooth jsem nezkousel (za 3 tydny co ho mam jsem se nejak nedostal k zadnemu otevrenemu AP, ale vylistuje je to), ale vypinat a zapinat se daji jednim tlacitkem od ASUSu, nebo dokonce je na to nejaky GUI vynalez (EEE ACPI settings), ktery umoznuje zapnout/vypnout kamerku/wifi/bluetooth/ctecku karet. Usinani a probouzeni chodi pohodlne. Touchpad se mi nekdy chova trochu divne, ale ted uz se to nejak spravilo - asi nebyla ulozena nejaka nastaveni. Myslim, ze je na ten touchpad nejaka utilita v repozitari. Dokonce i scrollovani dvema prsty na touchpadu funguje.
Jinak tam mam standardni Ubuntu 8.10, ale s eeepc jadrem (postupoval jsem podle navodu: forum.eeeuser.com/viewtopic.php). Dalsi modifikace je clearlooks-compact theme (mala tlacitka a tak) a jenom jeden toolbar, ale to je detail.
Me vydrzi eee 901 na baterky pres 8.5 hodiny (pri beznem uzivani, pouzivam vanilla jadro 2.6.27.3). Bluetooth zatim zapinat/vypinat nejde, zapinani/vypinani wifi zlobi (a ovladace pro wifi kartu ve vanilla jadre zatim nejsou). Pro dlouhou vydrz je treba nabootovat jadro od ASUSu a nastavit v souboru 'cpufv' (nekde asi v /proc/acpi) nejakou hodnotu (tusim 2), to prudce snizi spotrebu (a vypocetni vykon) - nejspis se ale nejedna o klasickou zmenu frekvence procesoru, to je na tom nezavisle. V soucasnem vanilla jadre to nastavit nejde (az si nekdy najdu chvili casu, tak bych to tam mohl dopsat), ale vydrzi to pres vypnuti/zapnuti, takze pak clovek muze nabootovat vanilla jadro a ma nizkou spotrebu.
Suspend/resume funguje bez jakychkoliv potizi.
Nejedna se o Ubuntu, ale tyhle veci jsou na distribuci nezavisle (dulezita je jen verze a varianta jadra).
Jinak linuxovou verzi jsem sehnal tady: http://www.superetrader.co.uk/asus-eee-pc-901-black-intel-atom-cpulinux-20gb-umpc-p-3426.html
alt+levý shift?
Nedivte se vete "docela popularni v Evrope". Cesko ani Slovensko proste v Evrope jeste nejsou, je to dalny vychod, at to chceme nebo nechceme. Zdejsi prodejci/dovozci notebooku jsou vesmes byvaly veklslaci a smelinari a snadno se dohodnou s mafii z MS (stejne jako se kdysy domluvili s rezimni policii) natom co maji a co nemaji (smi a nesmi) prodavat a za kolik. Praktiky ktere na zapade nejsou myslitelne jsou u nas normou, staci se podivat na "styl" rizeni aut v Cesku a porovnat to s civilizovanym zapadem.A ohledne tematu: Vim osobne ze v USA jsou netbooky s Linuxem hitem, hlavne u studentu vsech kategorii. Z 30 nevic prodavanych modelu netbooku je 12 s OS Linux. Pro srovnani, pred rokem netbook ani notebook s Linuxem bylo prakticky nemozne sehnat.
V jednotlivých prodejcích problém není, do českého zastoupení ASUSu se běžte zeptat, proč u nás linuxové modely Eee nejsou.
Ptali jsme se, nejsou a zatím nebudou.
Ted jsem poridil Acer Aspire One A150 s Windows a to jen z toho duvodu, ze jsem chtel verzi s pevnym diskem. Linuxove jsem u nas videl pouze s SSD
Dneska tam jde nova Fedora, tak jsem zvedavy
nechapu jaktoze nejsou, v praci mam eee s tucnakem pres rok... asi neumite nakupovat :DDDD
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.