Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 13:34
Vyšlo OpenBSD 5.2. Vlákna pthreads jsou implementována na úrovni jaderných vláken (rthreads), umí v závislosti na ovladačích hibernaci na i386, vylepšení se dočkal síťový stack a ještě více.
Tiskni
Sdílej:
The most significant change in this release is the replacement of the user-level uthreads by kernel-level rthreads, allowing multithreaded programs to utilize multiple CPUs/cores.Seriously? To se opozdili tak o... 10 let?
HISTORY
This 1-to-1 implementation of the pthreads API initially appeared in
OpenBSD 3.9 under the name ``librthread'' as an alternative to the pure-
userspace (N-to-1) implementation. In OpenBSD 5.2 it became the default
implementation and was renamed to ``libpthread''.
Coz je vydani z 1.5.2006. Cili uz je to vice jak 6 let v systemu. Tu dobu se to jen vylepsovalo aby to bylo default az to bude poradne oproti aktualni implementaci (coz je dost rozdil oproti tomu jak k tomu pristupuji jini).
Jednak spravny link je www.openbsd.org/52.html , protoze bez www to je soukroma masina od TheaTo je jeho nepořádek a jeho boj.
Cili uz je to vice jak 6 let v systemu. Tu dobu se to jen vylepsovalo aby to bylo default az to bude poradne oproti aktualni implementaci (coz je dost rozdil oproti tomu jak k tomu pristupuji jini).6 let vylepšovalo? To je slušné zaspání doby vzhledem k tomu, jak se SMP rozšířilo.
To je tvuj boj. Ja su nadsenej ze jeste nekomu delajicimu operacni system zalezi na kvalite a stabilite. OpenBSD bylo vzdycky "pozadu", ale aspon tam clovek nemusi kazdou chvilku resit ze nejaka aktualizace vsechno posere, sranec jmenem systemd, binarni logy v journald, ze novy jadro na ext4 pomrdava data, ze polovina rsyslogu je nefunkcni, ze debian a openssl. Nebudu pokracovat, nemam zajem na flamu.Cili uz je to vice jak 6 let v systemu. Tu dobu se to jen vylepsovalo aby to bylo default az to bude poradne oproti aktualni implementaci (coz je dost rozdil oproti tomu jak k tomu pristupuji jini).6 let vylepšovalo? To je slušné zaspání doby vzhledem k tomu, jak se SMP rozšířilo.
Ano, vyvoj OpenBSD sleduju. Vyvoj GNU/Linuxu a veci okolo taky sleduju, a i se na nich podilim (bohuzel vyvojem OpenBSD se neuzivim).
K druhemu odstavci, abych citoval Linuse: "Talk is cheap, show me the code". Mluvi se o tom hodne, ale konkretni commit nikdo neukazal. Ani pri auditu se nic nenaslo.
A do tretice: Hlavni je otazka kdo co povazuje za "zastaraly", pripadne ktery casti systemu jsou pro neho dulezitejsi (co si budem povidat, v Linuxu je toho "zastaralyho" taky dost, akorat to proste jsou jiny veci, ktery pro Linuxovou vetsinu nejsou tak dulezity. A jen tak naokraj, nahradit neco "zastaralyho" ale funkcniho necim "modernim" ale nefunkcnim je proste hloupost (systemd, gnome3, ...)
Ano, vyvoj OpenBSD sleduju. Vyvoj GNU/Linuxu a veci okolo taky sleduju, a i se na nich podilim (bohuzel vyvojem OpenBSD se neuzivim).
no takze mas overeno, ze ta zminena implementace vlaken je overena? Zopakuju to: videl jsem tam nove featury, ty logicky nemohou byt overene...
A jeste neco: nemam presna cisla nebo statistiky, ale tak ze zkusenosti odhaduju, ze Linux pouziva _mnohem_ vice lidi nez OpenBSD. To bude mozna ten duvod, proc se v linuxu najde vice chyb... nebo ne? Krom toho, vyvoj linuxu je velmi agilni, takze na objevene chyby se reaguje okamzite. Nevim, jak je to u OpenBSD. Proste mi prijde, ze na to, co vsechno linux umi, je pomer chyb velmi priznivy... Ale vicemene placam ze zkusenosti, bohuzel nejsem kernel dev.
A k tomu systemd, gnome3 apod.: od toho tu mas tuny distribuci, aby sis mohl vybrat. Pochybuju, ze by vsechny najendou presly na tvuj neoblibeny SW a vnutili ti ho... Nicmene nenuceny prechod je soucasti vyvoje...
Tvoje "logicka" dedukce je nespravna.Ano, vyvoj OpenBSD sleduju. Vyvoj GNU/Linuxu a veci okolo taky sleduju, a i se na nich podilim (bohuzel vyvojem OpenBSD se neuzivim).
no takze mas overeno, ze ta zminena implementace vlaken je overena? Zopakuju to: videl jsem tam nove featury, ty logicky nemohou byt overene...
A jeste neco: nemam presna cisla nebo statistiky, ale tak ze zkusenosti odhaduju, ze Linux pouziva _mnohem_ vice lidi nez OpenBSD.Na tom se shodnem
To bude mozna ten duvod, proc se v linuxu najde vice chyb... nebo ne?Castecne to muze byt pravda, ale musis si uvedomit ze v kodu predevsim ty chyby musi byt aby se daly najit.
Krom toho, vyvoj linuxu je velmi agilni, takze na objevene chyby se reaguje okamzite.To je kec nebo zbozny prani
Nevim, jak je to u OpenBSD. Proste mi prijde, ze na to, co vsechno linux umi, je pomer chyb velmi priznivy... Ale vicemene placam ze zkusenosti, bohuzel nejsem kernel dev.To je vetsinou iluze proslapane cesty. Kdyz pouzivas to co vetsina a nevybocujes, tak opravdu narazis na velmi malo chyb.
A k tomu systemd, gnome3 apod.: od toho tu mas tuny distribuci, aby sis mohl vybrat.Ano, a v kazde distribuci nefunguje neco jinyho
Pochybuju, ze by vsechny najendou presly na tvuj neoblibeny SW a vnutili ti ho... Nicmene nenuceny prechod je soucasti vyvoje...Realita je bohuzel o neco cernejsi nez si myslis. Zatim se jeste daji sehnat distribuce bez systemd, ale treba uz i takovy Arch, ktery mel docela rozumne pouzitelny init, presel na systemd.
To bude mozna prave proto, ze ho nepouzivas
promin, ale proti systemd je velka vlna nevoleCokoliv se mění, tak je proti tomu nevole.
a dle toho co jsem cetl, bude dbus soucasti jadra.Tak to trochu předbíháš. Nejdřív by ho v jádře musel chtít někdo z vývojářů jádra.
Just as the original song professed its love for Brazil, "World, you'll love my Linux" is the passionate call of an idealistic dreamer who can't bear the thought of software that will only run under Windows, and yet loves the situation with software that will only run under particular Linux distributions.
A tohle nevadi jen BSD nebo jinym Unix-like, ale zacina to stvat i dlouholete uzivatele a fanousky Linuxu, kteri jdou preci jen trochu vice do hloubky a vedi jake to bylo v 80. a 90. letech, kdyz bylo vsechno bud jen MS-DOS, bezduvodne predrazeny Unix nebo Windows. Je videt, ze nova generace tohle zapomnela nebo se z historie neumi poucit o to je to horsi, protoze uz to pak neni jen o ICT.
a jako firewall PF a ne iptablesTo je argument jako stehno. Mají hybridní jádro XNU, jehož součástí je kus BSD. Jaké to překvapení, že si vybrali firewall z BSD systému...
navic zavadeji veci, ktere jsou uplne proti puvodni filozofii Unixu a i Linuxu tim, ze vlastne vytvareji neco co pobezi jen na Linuxu a to ne na vsech pokud se ty ostatni neprizpusobiTakže to, že někdo v roce XY vymyslel mizerný systém init skriptů znamená, že každý, kdo se ho pokusí nahradit je vlastizrádce... Dále, jak sami lidé od GNOME řekli, porty jsou vítány. Jen na to evidentně nemají sami vývojáře. A za situace, kdy například zrovna Ábíčko mělo včera 13 návštěv z BSD (a stejný počet ze Solarisu) ve srovnání s cca. 10,000 z Linuxu... to se kvůli vám nikdo nepřetrhne.
A za situace, kdy například zrovna Ábíčko mělo včera 13 návštěv z BSD (a stejný počet ze Solarisu) ve srovnání s cca. 10,000 z Linuxu... to se kvůli vám nikdo nepřetrhne.To je krása
Až tu zase někdo bude fňukat nad nějakou aplikací co jede OK jen ve windows a v linuxu vůbec/špatně, tak je jasné co se mu má odpovědět.Však je to přirozená věc...
Mimochodem, proč máme více operačních systémů? Nestačil by jen linux?Takže když vyvíjím aplikace, tak mám nějakou povinnost to vyvíjet pro každou exotiku? Protože BSD fakt je exotika.
Protože BSD fakt je exotika.Hlavne Theo de Raadt je exot!
tak proc nejsou schopni to opravit?Co opravit? Systemd ma bugy jako kazdy soft, ale tvrdit, ze neco nejsou schopni opravit je nesmysl. Co mate na mysli?
at uz se jim to libi nebo ne nuceni to zacit pouzivat.Nejsou nuceni, jen je to pro ne nejjednoduzsi cesta.
Nejvice casti v jejich jadre je z FreeBSD a kdo alespon vzdalene vi neco o vyvoji a obecne BSD a statusu PF verzi v jeho jednotlivych odnozi, tak vi moc dobre, ze to neni jen tak a to, ze si vybrali PF nesouvisi s tim, ze to je BSD, ale s tim, ze to je PF (to kde vsude se to pouziva necham na ctenari at si to zjisti, i kdyz bohuzel nezjisti ty podstatne, protoze vetsinou to neni verejna informace)To jsou pěkný koniny.
Sila Linuxu byla kdysi davno ve volbe, ne v nuceni.Volbu vám nikdo nebere. Ale pokud se většina vývojářů shodne na tom, že je něco prospěšné, tak je budete těžko nutit do podpory ostatních věcí.
Apple se bojí GPL jako čert kříže. Hlavně pak GPLv3, ale to už sem nepatří.Tohle je hlavni duvod, Aplle nemuze cokoliv integrovat do sveho jadra z Linuxu kvuli GPL.
systemd a Gnome3 se nuti,Nenuti. Jste vitani si to naportovat, je neocekavejte ze to "Linuxaci" udelaji za vas ... misto frflani radsi zacnete konecne s KSM ... OpenBSD ve VESA modu je porod.
vyvojari Gnome musi psat Gnome tak, aby multiplatformni bylo,Problem je v tom, ze BSD systemy nestaci drzet krok s ostatnimi OS a pak by ta multiplatformita byla pekne draze vykoupena po nalezeni minimalniho spolecneho jmenovatele. Jak bylo poznamenano vyse, BSD vyvojari jsou vitani pro praci na portech na jejich OS, nikdo jiny to za ne delat nebude.
Ve starsich verzich kde jsem mel vesa to bylo kolem 1500fpsJakych fps? Snad ne ten nesmysl glxgears ci co? VESA mody jsou jiz nekolik let jen obezlicka, ktera uz neni urcena k seriozni praci, navic diku tomu jiz u noveho HW casto spise polofunkcni. S hrama tohle nema nic spolecneho, 2D akceleraci poznate i ve Firefoxu.
Pokud nekdo umi programovat, tak pise programy multiplatformni, protoze to pomaha i samotnemu autorovi v hledani buguTo je znacne naivni predstava. Multiplatformni funkce (resp. v tomto kontextu funkce pokryvajici generickou unixovou platformu, popsane napr v POSIX ci SUS a dalsich obdobnych standardech) pokryvaji jen urcitou cast funkcionality a treba i jen pro naprogramovani slusne fungujiciho UDP demona je treba pouzit rozsireni specificke pro Linux ci BSD. V nekterych pripadech jsou multiplatformni funkce suboptimalni, zatimco platformove specificke jsou vykonejsi (POSIX poll() vs Linux epoll() a BSD kqueue). Takze v konecnem dusledku to funguje tak, ze treba 90 % kodu programu muze byt portabilni (napr. v ramcu unixovych systemu) a zbyvajicich 10 % bude platformove zavisly kod pro jednotlive platformy (Linux, BSD, ...). Multiplatformni kod je pak casto otazka kompromisu.
The most challenging issue of the week was the hunting of several crashes I was seeing with some gtk+2 applications. With a _huge_ help from kurt@ (which made me realise how weak my knowledge of threads is) we were able to figure out the reason for all these crashes: recently, glib changed the way it deals with mutexes and does not ignore unlocking errors anymore (e.g. when trying to unlock a nonexistent mutex or one that is not our own); but relies on the operating system default mutex type. Unlike Linux which uses a default mutex type of PTHREAD_MUTEX_NORMAL (that leaves these kind of errors go unnoticed), OpenBSD uses a default of PTHREAD_MUTEX_STRICT_NP which will make the application abort(3) when such an event happens. So this is an application issue that Linux people never see because of their default mutex type. So again, by choosing correctness over raw speed, OpenBSD was able to catch bugs that no one else has seen yet although they are very real. Work is still ongoing to make sure applications are fixed properly but nothing has been committed yet.
To naivni predstava neni, pomerne nedavno byl nalezen security bug obecne Unix funkce (musel bych ted pohledat), ktery sel "chytit" pouze na sparc64To ale michas dva odlisne vyznamy 'multiplatformnosti'. Programovat tak, aby program fungoval na ruznych CPU architekturach (od x86 po sparc64) obecne moc problem neni. Oproti tomu podporovat ruzne systemove platformy (Linux, BSD, ...) je daleko vic prace z duvodu, ktere zminuji v predchozim postu.
ale nefunkcnim je proste hloupost (systemd, gnome3, ...)Jak systemd, tak Gnome 3 funkcni. Pokud je neco nefukcni, tak to je OpenBSD. Uz mate support pro KMS a UEFI nebo to budete stale provozovat ve VESA modu na muzealnich kouscich?
i nez bylo ve FedoreVzhledem k tomu, ze duleziti vyvojari Gnome 3 jsou zamestnanci Red Hat, kteri to tam vyvijeji prave na Fedore, lze tomu velmi tezko verit. OpenBSD 5.1 jsem zkousel s Gnome 3.2.1 a fungovalo mi to jen ve fallback modu (Intel HD).
Vtip je v tom, ze Xorg se vykaslalo na svoji praci pro vsechny (nejen BSD) a jeho vyvoj je totalni chaos.Ano, s tim maji problem vsichni, nicmene ohledne KMS je to jen vymluva.
Vyvijeli interne a dali ven do oficialnich vydani je dost rozdil.Zadne interne, vyvoj je plne otevreny, v Rawhide jsou k dispozici i prubezne development snaphsoty. Zadne zpozdeni u Fedory neni, jen planovane releasy Fedory a Gnome jsou vzajemne posunute. Cele je to blabol, uz jen z podstaty toho, ze Fedora je defakto vyvojova platforma pro Gnome.
Z vaseho tvrzeni vyplyva, ze jen Fedora je v podstate vyvojova platforma pro GnomeNevyplyva. Jak jste na to prisel? Nicmene realitou je, ze podle radku kodu - a v podstate jen to rozhoduje - jsou klicove veci psany a designovany predevsim vyvojari placenymi Red Hat-em a to s takovym odstupem od odstatnich, ze Gnome [3] je nekdy nazyvam Red Hat-im projektem. Musite byt slepy pokud to nevidite. Nicmene zacatek teto diskuze zacal vasim tvrzenim, ze v OpenBSD byly nektere release Gnome k dispozici drive nez ve Fedore, coz povazuji za nesmysl.
nekteri z vyvojaru Gnome spolupracuji i s OpenBSDJiste, proc ne, jmena, commity - odkaz do git-u? Mne se spise zda, ze nekteri soucasni klicovi vyvojari Gnome 3 jsou celkem vyhraneni/arogantni a nespolupracuji s nikym, natoz aby se staraly o nejaky "toy" OS, jakym je pro ne OpenBSD. Ke zbytku vaseho komentare: kdyz se vam v open source nelibi kod, ktery vam zadarmo dal nekdo jiny, nikdo vam nebrani si to napsat lepe a jinak a nikdo vas nenuti to pouzivat. Pokud si tedy treba myslite, ze OSS je lepsi reseni nez PA, tak si ho naintegrujte, opatchujte zbytek zavisleho kodu a udrzujte si to a neobvinujte ostatni, ze jsou na vas zli.
Nicmene zacatek teto diskuze zacal vasim tvrzenim, ze v OpenBSD byly nektere release Gnome k dispozici drive nez ve Fedore, coz povazuji za nesmysl.Neznam realitu, ale vzhledem k tomu, ze ve Fedore jsou urcity schvalovaci mechanismy (ktery me osobne obcas dost lezou na nervy), ktere urcitou dobu trvaji (v ramci hodin az dni), tak je klidne mozny, ze nektery verze gnome3 byly v OpenBSD driv nez ve Fedore.
Neznam realitu,No prave
nekdo jiny realne vidi, ze i bez SMP to bylo rychlejsi nez systemy s SMPEhm, lol?
protoze blbym odkazem to zacinaA kde je na tom odkazu vidět, že je špatně? Je tam přesně to, co tam má být, na oficiální doméně. Jestli se panu de Raadtovi nelíbí, že mu tam lidi chodí, tak ať tam dá přesměr a poskytuje na doméně bez i s www to samé jako většina normálních webů...
Ehm, lol praxe v porovnani s jinyma BSD a LinuxyNejaky kod, ktery potvrdi v praxi vasi teorii?
blbym odkazem to zacinaAno, OpenBSD má v tom webu pěkný bordel.
Plno platforem je a bude bez UEFITim chcete rici, ze OpenBSD konci na x86_64? Tim by si podepsali ortel smrti. UEFI je nutny standard pro kazdy HW kompatibilni s Windows 8, tudiz vsechen novy PC HW to pouziva.
Sice vsetky budu mat aj BIOS kvoli kompatibiliteNe, uz ted podstatna cast novych laptopu BIOS nema, ani Windows 7 to totiz nepotrebuji.
Ja bych rad videl ty specifikace toho "mainstream" HW,Staci ted jen jeden bod - UEFI.
HW ke kteremu je dokumentace (bez NDA a jinych nesmyslu) a takoveho je a bude dostVzhledem k tomu, ze se vyvojem HW/SW embedded systemu profesinalne zivym, mam pocit, ze zijete v cloud cuckoo land. Temer vsichni hlavni vyrobci cipu, od switchu, GPU, wifi az po dalsi komplexni SoC vyzaduji NDA, pokud chcete dostat podrobnou dokumentaci a nejaky support. A 99% zakazniku je to jedno, protoze oni potrebuji fukcni jednoucelove zarizeni, to neni PC.
Embedded tam je silnejsi NetBSDZadny ze soucasnych BSD systemu nestaci v embedded svete drzet krok s Linuxem, je jejich jedinou vyhodou je licence, ale to nestaci vykompenzovat technicke/prakticke nedostatky. BTW, NetBSD jsem v nekterych projektech pouzival a doufam, ze nebudu jiz muset.
Porad odkazujete na to, ze nedrzi krok s Linuxem, ale proc by meli?Ne. Problem je v tom, ze nedrzi krok s hadrwarem. Za poslednich osum let jsem nemel laptop, kde by to vicemene vsechno chodilo drive nez byl na dranc a ted uz to ani nenabootujete.
Zrovna takove NetBSD uz ma pocatecni podporu pro RaspberryPi i presto, ze k nemu neni v podstate dokumentace.Coze? Mam rev. 1, rev. 2. a i vyvojovou verzi, ktera nebyla volne prodejna a krom GPU je dokumentovano vse.
Linus taky nadava na bordel v ARM a vi moc dobre proc.Zjistete si proc. To, ze si vyrobci SoC udrzuji vlastni vetve a nemerguji veci do upstreamu je neco s cim nic neudelate a z podstaty vuci tomu neni imunni zadny projekt u ktereho lze svobodne udelat branch, tedy jakekoliv BSD.
Ale to je dusledek toho, ze se snazi "zalibit" mainstreamuTim mate na mysli co?
osobne mam dojem, ze v dlouhodobem horizontu ho az tak moc zarna budoucnost neceka, protoze vyvojaru i uzivatelu mu vyznamne ubylo.A OpenBSD na tom neni prakticky o moc lepe.
Lepsi nekomentovat, kdyz clovek neviTo plati o vas. APM je asi 20let stary standard, ktery uz asi deset let neni spolehlive podporovan. Dulezita je podpora ACPI a tam je to stale u OpenBSD velka bida.
maji sice vlastni implementaci, ale funkcni,Tak to vykladejte holubum, v praxi je to jinak a zakladni veci jako suspend, hybernace ci power down mody vesmes nechodi s vyjimkou par kousku vymazleneho HW.
Ne vymazleny, ale kvalitni.Tak jsem ted vytahl disk z pracovni ThinkPad W500, Core2Duo T9600 a na jiny nainstaloval OpenBSD 5.2:
acpithinkpad0: unknown event 0x6022a notebook se prehriva, baterie jde do kytek tempem nevidanym. Hibernace asi nejak funguje, suspend nikoliv. Sluzebni SUSE 11 funguje bez problemu a muj CentOS 6.2 a i nepodporovana Fedora 14 take. Notebook neni novy (2009), levny model take ne a presto je OpenBSD 5.2 opet polofunkcni. Podle Linux (!!) kernel dokumentace:
0x6012 ALARM: battery is extremely hotjenze na dotek ma baterie normalni pracovnni teplotu. Snad v 5.3 to vyjde, ze?
0x6012 != 0x6022
Uz jste si zajiste precetl celou diskuzi VCETNE odkazu na lwn.net a dalsi, ze?Cetl jsem vlakno, ktere jste tu predhodil, ostatne i prvni mail by stacil. Prijde mi proste komicke jak vyvojari OpenBSD breci jak je chovani KDE a Gnome zabiji, pricemz klicovy problem je jinde. Ja mohu provozovat OpenBSD i s i3 ci fvwm2, ale napred musim mit HW, kde jadro spolehlive chodi. Minimalni HW podporou rozumim dostupny laptop v kazde cenove kategorii, kde mi to nabootuje, dokaze vyuzit vice jader, ma funkcni power management - pokud mozno zahrnujici hibernaci a suspend, zakladni 3D akceleraci, sifrovany filesystem [pouzitelny na SSD] a podporu zakladnich periferii (ethernet + wifi, usb porty a ctecka karet). Ve vsem OpenBSD tvrde pokulhava, nekde fatalne a pak se nelze divit, ze s vami upstream proste prestane po case pocitat. To neni pricina, ale dusledek - dokud *BSD drzela s Linuxem krok, desktopova prostredi s nimi pocitala a podporovala je.
Podle vasich nazoru jsou i vyvojari a uzivatele Illumos a .... a prijmout Linux jako jediny spravny OS?Ne, ale at nikdo neocekava, ze za ne udela jejich praci nekdo jiny.
... ktere znemozni mit treba Gnome dostupne ....Znemozni? Jak toho lze u FOSS dosahnout? Jeden clovek neudela nic, pokud nema dost nasledovniku.
Znemozni? Jak toho lze u FOSS dosahnout? Jeden clovek neudela nic, pokud nema dost nasledovniku.s timto ale nesouhlasim a priklanim se k x. Smerovani vyvoje Linuxu je take velmi kontroverzni a silna orientace na projekty jednoho cloveka, byt nejsou prijimany celou komunitou pozitivne je zjevna. A bohuzel se tak deje stylem, "prizpusob se nebo tahni".
Popravde receno co se tyka podpory hardwaru, tak mam lepsi zkusenost s OpenBSD nez s FreeBSD (suspend, wifi, ctecka karet, ctecka otisku prstu). Pricemz ta ctecka otisku prstu mi nefungovala ani na Linuxu.
Momentalne sem si ze zvedavosti poridil skutecny Unix, takze osobne na experimenty uz moc nemam cas, ale DragonFlyBSD se chystam zkusit, ale necekam nejaky zasadnejsi prekvapeni.
jake mate posledni zkusenosti s DragonflyBSDDragonFlyBSD je jedine BSD, ktereh nekam smeruje, ma jasny cil a rozumny management. Matthew Dillona znam od doby, kdy jsem pouzival FreeBSD 4.x jako primarni desktop a ze stejnych duvodu jako on udelal fork jsem od FreeBSD odesel. Kdysi ladil remotely FreeBSD na mem PC, na tu bezesnou noc se smichem vzpominam. Nicmene, DragonflyBSD neni a nebude desktopovy OS, Dillon je realista.
I pro FreeBSD musi clovek velice peclive vybirat hardwareBohuzel ani FreeBSD ve moc nadeji nevzbuzuje. Sledoval jsem v posledni dobe dve veci: (a) vyvoj KMS pro Intel GPU, (b) vyvoj podpory UEFI. V obou pripadech jich chyby lide, co dane oblasti rozumi, v prvni bode se to blizi k necemu snad pouzitelnemu, v druhem je to katastrofa. Oni si mysleli, ze support a loader napisi v ramci GSoC za par mesicu. To nestaci ani na pochopeni specifikace, o kodovani nemluve a nakonec pohoreli na bugy v Clangu.
Smerovani vyvoje Linuxu je take velmi kontroverzni a silna orientace na projekty jednoho cloveka, byt nejsou prijimany celou komunitou pozitivne je zjevna.Tohle proste neni pravda. Je mi jasne, ze tim clovekem je Lennart, nicmene zbytecne ho demonizujete. Jeho dva projekty jsou PA a systemd a oboji je krok kupredu. Pokud se vam to nelibi, resenim predlozit alternativni funkcni kod. Pokud bude nabizet lepsi reseni, lide to zacnou pouzivat a integrovat, Linux neni jen Fedora a Red Hat. To je videt treba na vztahu PulseAudio a JACK2, ktery je ted v rade ohledu lepsi - a pouzivan.
Navic proc musi byt PulseAudio jako zavislost na Gnome?Protoze si to vyvojari Gnome tak naimplementovali.
diky standardu jako je treba OSS.Standardu? Dobu pred PulseAudio pamatuji a jsem rad ze ten binec je za mnou. PulseAudio + JACK2 pokryva uspojive me potreby a osobne nemam motivaci poptavat neco jineho.
zrovna Lennart taky patri k tem, ktery otevrene rika, ze ne vse v jeho vecech bude dokumentovano a ze to ani neplanuje ve smyslu, ze uzivatele se v tom nemaji hrabat. Hezke, jak si ceni uzivateluJa s nim souhlasim. Staci podrobne zdokumentovat stabilni uzivatelsky interface a relativne stabilni vysokourovnovou architekturu. Vnitrni implementacni detaily, ktere se mohou zmenit i v kazdem minor releasu nema zadny smysl dokumentovat pro uzivatele, to je zalezitost pro vyvojare. Treba u systemd mate garantovanou stabilitu user interface, co jako uzivatel chcete vice?
Dalsi problem je, ze jejich vyvojare je tezke videt na konferencich s FreeBSD na laptopu, vetsinou je to spise Apple.Neco na tom bude, moji kolegove vlastnici Apple, razi heslo - Apple na desktop/laptop, FreeBSD na server.
nikdy bezet nebude na veskerem HW, ... protoze podporovany HW je primarne ten s dokumentaci, ... Vy vztahujete jen sam na sebe co je vhodne (minimalni HW, ....) a snazite se jinym rikat neco o sekte?Tady se neshodnem. Ja proste nemam HW, kde by mi podle mojich standardu uspokojive bezelo a pokud bych zitra vyrazil na nakup noveho HW, nebude to lepsi, spise naopak. Vyvoj OpenBSD budu sledovat, ale zatim je to pro me prakticky nepouzitelne.
kde se k Debianu pridava i Gentoo, Sabayon. Ten problem vidi dost vyznamna cast vyvojaru Linuxu a jeho uzivatelu at se vam to libi nebo ne.Ne. Mne je to jedno, at si pouzivaji co chteji. Pokud se jim nelibi systemd, at ho tedy proste neintegruji a zacnou pracovat na alternative a openrc je dobra alternativa. Vadi mi jen ukrivdene beceni, ze si nekdo vubec dovolil prijit se systemd a integroval si ho do sve distribuce.
Ne. Mne je to jedno, at si pouzivaji co chteji. Pokud se jim nelibi systemd, at ho tedy proste neintegruji a zacnou pracovat na alternative a openrc je dobra alternativa. Vadi mi jen ukrivdene beceni, ze si nekdo vubec dovolil prijit se systemd a integroval si ho do sve distribuce.Ale oni breci lide kteri ta distra pouzivaji, pro koho to ti lide budou tvorit? A nejvice se kritizuje nezdravi zpusob protlacovani vytvoru Lennarta a integrace systemd s dalsimi dulezitymi projekty, ktere jine alternativy prestavaji podporovat.
Ano, u OpenBSD vice nez jinde plati, ze pred nakupem HW je dobre zjistit co je podporovano, ale neznamena to, ze nove veci nejsou podporovane, to jsou. Ale muze to znamenat, ze to nebudou tak levne veci a ze nebude takovy vyber. O to ma clovek ale pak mene starosti no.Tohle vubec nevadi, naopak. Radeji delat neco poradne, nez vse, ale absolutne povrchne.
A je to i o poctu lidi. Arch k tomu byl uz dotlacen taky a nic jineho jim aktualne nezbyva, protoze maji mene vyvojaru nez OpenBSD.To srovnani je imho trochu mimo. Linuxova distribuce nepotrebuje mit tolik lidi co lide za kompletnim operacnim systemem kde se mimo jadra vyviji i userland
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.