Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 16:33
Společnost Next Thing Co. spustila na Kickstarteru kampaň na podporu svého počítače CHIP (C.H.I.P.). Cílova částka 50 tisíc dolarů byla překonána dvojnásobně již za 12 hodin. Počítač s 1 GHz procesorem, 512 MB RAM, 4GB externí pamětí, WiFi a Bluetooth lze získat za 9 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Jak to má kola , kozy nebo konektory , tak jsou s tím vždycky jenom potíže...
Bohužel Power-Over-Wifi ještě nikdo nevymyslel
AFAIK už vymyslel – chce to velkou anténu, ale toho proudu bude asi pořád málo.
Podľa mňa je bluetooth / wifi tá malá zelená doska vedľa SoC. Môžem sa samozrejme mýlitť ale ten krištál a cievka sa mi zdajú povedomé. Na wifi je to na môj vkus trochu veľký integráč. Projekt síce hlási aký je open source ale bez schém neviem ani zistiť čo tam dali.
sice to nikde zatim nevidim...V tom případě to není (momentálně) open-source, takže jsou to kecy...
Ono stačí, když je přístupný na požádání. Ale pokud ho ani tak nejsou teď schopní poskytnout, tak bych o tom jako open source (resp. free software, free hardware) mluvil raději v budoucím čase.
Ale pokud ho ani tak nejsou teď schopní poskytnout, tak bych o tom jako open source (resp. free software, free hardware) mluvil raději v budoucím čase.Já v podmiňovacím způsobu.
jde o zarizeni, ktere JE ve vyvoji, prodejne BUDE za cca rok a ted si hrajete se slovickama jestli UZ JE nebo JESTE NENI opensourceAno. Protože je to zcela zásadní informace, která má vliv na to, zda tomu projektu člověk bude fandit nebo dokonce do něj vloží svoje peníze. On je ten projekt zveřejnění mimojiné proto, že na něj chtějí přispět.
proste JE to koncipovane jako opensourceSpíše bych řekl, že je to od začátku koncipované jako closed source, který se možná bude časem open sourcovat, ale i tak to zůstane „katedrálou“, čímž to má zpravidla v kontextu otevřených systémů podstatně menší hodnotu než „tržiště“. V tomto případě se bohužel nejedná o nevinný omyl, ale přinejmenším zásadní omyl a v horším případě o úmyslnou mystifikaci za účelem získání finančních prostředků, to záleží na tom, jak přesně se prezentuje projekt sám.
Remember that Jolla is surviving mostly on funding from Angel Investors. So until Jolla has a stable income through licences, app sales, or something else, I would expect that Jolla will do whatever they need to do to remain appealing to potential investors. Keeping part of the OS proprietary is part of that, also helps them control the early development of SailfishOS rather than being muscled out by bigger companies with more resources.
No ja mám napr. celkom problém podporovať mačku vo vreci. Keď tvrdia že sú open source tak nech dajú vonku schémy nech sú v akomkoľvek stave, nemusia byť finálne. Mňa by napr. veľmi zaujímalo ako je zapojený ten Allwinner R8 už len kvôli tomu aby som vedel čo má vstavané. Akosi neviem o ňom nič vypátrať, žiadne oznámenie od allwinnera, nič na googli. Zdá sa mi to strašne ale strašne divné.
To som čítal, že je to založené na A13 viem, zaujímali ma skôr techické detaily ako napr. či bude wifi / bluetooth samostatne alebo je niečo z toho zabudované v SoC, tiež na RAM som bol zvedavý.
Ak sa smiem spýtať o ktoré bloby presne ide? Ja mám allwinnera a okrem ovládačov grafiky (za ktorú samotný allwinner nie je zodpovedný) je všetko od bootloadera až po userspace open source. Samozrejme porušujú GPL v knižniciach na dekódovanie videa, ale nikde v texte som nenašiel že by to malo prehrávať video (okrem toho h.264 s open source dekóderom ide lepšie než s tým od allwinneru).
Alternatíva?
Prečo všetci ktorí nadávajú na allwinner pri otázke na alternatívu len mlčia?
No jedine. Ak by bola rozumná alternatíva ja by som sa rád dozvedel aká lenže ešte som nedostal odpoveď. Poznám pár výrobcov ako freescale (cenovo trochu iná liga než allwinner, vývojom tiež trochu zaostávajú), rockchip (cena dobrá, ale podpora OSS dosť slabá, okrem toho končia s ARM) a ehm broadcom (asi najotvorenejší hardvér, trochu vyššia cena, poroblém s dodávkami pre iné zariadenia než raspberry).
Stará verzia sa nepoužíva kvôli blobom. Ovládače pre A13 sú (teda okrem grafickej akcelerácie) otvorené. Zdrojové kódy vyzerajú katastrofálne, majú čínske komentáre a mnoho chýb. Postupne sa opravujú a začleňujú do kernelu.
Dobre, tak pro mne je useless.A když je něco pro mě useless, tak je to přece useless pro všechny, ne?
BTW: jaký je teď nejlevnější čip s podporou USB (emulace libovolného zařízení)? (nativně, nebo na čem dobře chodí V-USB)
Myslel jsem to tak, že bych chtěl emulovat třeba klávesnici nebo mass storage. V-USB beru až jako náhradní možnost – jasně že nativní podpora je lepší.
mechanicky mnohem odolnejsiHehe vtipný na tom je to, že jsem si na ten at89c51cc03 vzpomněl hlavně kvůli negativním vzpomínkám na to, jak to v tý patici nedolýhalo
Horsi je, ze takhle bude do elektroniky casem fusovat kazdy, kdo dokaze napsat bashovy scriptJo to mě taky rmoutí, že už se nebude optimalizovat, aby se to vešlo do pár kB RAM/flash. Ale časy se mění a je lepší jít směrem k výkonějšímu HW než naopak
a je to i mechanicky mnohem odolnejsi.WTF? Jako že to má pevnější epoxid?
BTW samozřejmě ty MCU maj jen USB 1.1 (i ten PXA) takže maximálně 12Mbit/s. Má ten CHIP USB 2.0?
To je pěkná blbost. Tyto chipy většinou umí USB 2.0, ale pouze low-speed a full-speed...
P.S. A umí teda ten CHIP 480Mbps?
Kdepak, to je USB 2.0 high-speed . Ale rozdíly mezi USB 1.1 a USB 2.0 "low+full speed only" tuším existují v nějakých malých detailech v protokolu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.