Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:37
Na PCTuningu vyšel článek porovnávající Google Knol a Wikipedii. Článek popisuje vývoj Wikipedie, její organickou povahu, a dále pak Google Knol, který staví spíše na konkurečnosti a potenciálu vydělávat peníze.
Tiskni
Sdílej:
Jen pro upřesnění, hovořím o České Wiki.
Marek:
Mno, když jsem se naposledy před x lety koukal na fykální články, tak tak chyb bylo požehnaně. Beru různá zjednodušení, nelze tam vysvětlit všechno. Ale faktické chyby tam byly.
pheeror:
Před těmi pár týdny jsem opravil jednoduchou chybu: Olomouc je páté největší město ČR, bylo tam původně napsáno šesté. Hned vedle je seznam měst ČR podle velikosti. Zkusím to tedy i s diskusí.
freshmouse:
Tak info o tom, kdo je idiot by tam být asi nemělo. Stejně tak aktuální politické půtky. Encyklopedie je pro mě stručný souhrn vědomostí lidstva, které jsou prozkoumány atd. Tedy něco možná trochu zastaralého, ale stabilního.
obecně většina lidí, kteří si stěžují na Wikipedii, tak činí proto, že neznají její pravidla.Ale mně nějaká taková pravidla moc nezajímají. Viděl jsem již hodně článků na Wikipedii české i anglické z oblastí, ve kterých se vyznám, a dokážu si tedy představit, do jaké míry se mohu ne/spolehnout na jiná témata. K čemu mi jsou teda ta pravidla, když se na to nemohu spolehnout tak jako na jiné, kvalifikovanější zdroje o konkérním tématu?
když se na to nemohu spolehnout tak jako na jiné, kvalifikovanější zdroje o konkérním tématuMůžete být konkrétnější? Nějaké staré porovnání Wikipedie a Britaniky jsem viděl. Po stránce přesnosti o něco málo vyhrála Britanika. Jak by to vypadalo dnes nevím. Tak jak průběžně s různými zaručenými zdroji pracujete, tak si dělejte poznámky a pak to sepište do nějaké kvalitnější kritiky. Rád si to přečtu. Lidí, kteří vykřikují různá zaručená hesla je mnoho, ale konkrétních argumentů se jim bohužel nedostává.
Ale mně nějaká taková pravidla moc nezajímají. Viděl jsem již hodně článků na Wikipedii české i anglické z oblastí, ve kterých se vyznám, a dokážu si tedy představit, do jaké míry se mohu ne/spolehnout na jiná témata. K čemu mi jsou teda ta pravidla, když se na to nemohu spolehnout tak jako na jiné, kvalifikovanější zdroje o konkérním tématu?Jak jsem říkal, každý zásadnější fakt ve Wikipedii musí být podpořen citací z důvěryhodného zdroje. To je ta základní orientace. Každá informace ve Wikipedii musí být povinně ověřitelná. To není volitelné, to je povinné pravidlo Wikipedie. Pokud někdo tvrdí, že ho toto pravidlo nezajímá, pak prostě nemá žádné právo si stěžovat na nějakou nespolehlivost informací ve Wikipedii. Protože když tohle základní pravidlo Wikipedie zná, tak prostě ví, že informace, která je podložena citací, se dá snadno ověřit z toho citovaného zdroje (respektive si z toho zdroje sám udělat vlastní úsudek, jestli to tam tak opravdu je a jestli se tomu dá věřit). Pokud ta informace ověřitelná není (není citovaný zdroj a je to pochybné tvrzení, které není nijak doloženo), pak to samozřejmě není důvěryhodné. Prostě Wikipedia má řadu záchranných sítí, brzd a mechanismů a kdo ví, jak ji používat (např. právě jak rozpoznat co je a co není důvěryhodné), ten ocení tu obrovskou sumu informací na jednom místě. Wikipedia není primární zdroj informací, ale kolekce, souhrn vědomostí odjinud. Někdo by řekl rozcestník, někdo základní přehled... Každopádně kdo si odmítá přečít základní pravidla Wikipedie a odmítá vědět, jak Wikipedia funguje (a jak ji používat, jako editor i jako čtenář), tak tohle samozřejmě neocení a nepochopí.
Změnil jsem před pár týdny článek o Olomouci a dnes vidím, že moje změna byla vyhozena. Přitom i ve článku je odkaz na seznam, kde už je to uvedeno správně.Takze si napsal do diskuse proc tu upravu vracis zpatky na svou i s odkazem na ten seznam?
Projekt k ničemu.Jasna paka.
... má šanci se stát internetovou encyklopedií. Wiki s tímto přístupem rozhodně ne.Mam pocit ze wikipedia uz se ji stala
A i kdyz teoreticky tam jsou jen samy kraviny, lzi a vymysli, prakticky je to nejlepsi zdroj informaci dneska.Pardon, ale to je fakt blábol. Přece jen v jiných encyklopediích včetně Britannicy je takových osobních předpojatostí a nátlaků účelových týmů nasazených na změnu vyznění toho či onoho článku podstatně méně. Stačí se na to podívat. Pokud to přesto považujete za nejlepší zdroj informací, tak máte velmi omezenou představu o světě. Už proto, že by vás s tím nejlepším zdrojem informací vykopli s jakékoukoliv seminárkou z něho čerpající na aspoň trochu slušné vysoké škole.
Přece jen v jiných encyklopediích včetně Britannicy je takových osobních předpojatostí a nátlaků účelových týmů nasazených na změnu vyznění toho či onoho článkuTeoreticky to zni hrozne, ale v praxi jsem jeste nikdy nenarazil na problem!
máte velmi omezenou představu o světětu nejomezenejsi
....A jak známo, průměrné věci nejsou známkou vysoké kvality.Paradni dedukce, ale jak se vyrovnavas s tim, ze jeji zaver VUBEC nesedi a wikipedia proste je nejlepsi zdroj informaci. Na druhou stranu je fakt, ze kdyz cerpas z mainstreamu, tak si nemuzes pripadat jako velkej intelektual, kterej si cte destky clanku na stejny tema s minimalnima rozdilama.
A v tomto myslím koncept encyklopedie (oproti Knolu) exceluje.To se dost těžko soudí, když jeden projekt je téměř 10x starší (a má víc zkušeností a uživatelů) než druhý. Na druhou stranu to, co na Knolu je nějakým způsobem ohodnoceno a oznámkováno velmi dobře, nemá na Wiki většinou žádnou konkurenci, protože to psali konkértní reální lidé, erudovaní v daném oboru, motivováni finančně a/nebo svým jménem. Já si opravdu neumím představit, že by na Wiki k tomu jednomu tématu přispívali výhradně odborníci a nenechali si to "kazit" těmi, kdo takový rozhled o tématu nemají.
Já tomu nerozumím. Kde podle Vás vzniká pravdivější ... encyklopedie, tedy studnice lidského poznání, než na Wikipedii?Třeba tady. Jak podle původního lajdáckého srovnání kvality časopisem Nature, tak podle toho zpřesněného reakcí Britiannicy a nezávislých odborníků, který Britannica přehledně vede s řádovým rozdílem.
Nevím, proč se musím opakovat a těm pomalejším připomínat, že analýza z Nature nadržovala Wikipedii, a argumenty jsem odkázal, proč je ten koeficient minimálně dvojnásobný. S tím řádem jsem se asi špatně vyjádřil. Prostě chyb, které reálně na zkoumaném vzorku encyklopedie měly, byl v případě Wikipedie o řád vyšší než u Britannici. Konec diskuse.
V mých oblastech zájmu (matematika a informatika) jsem se nesetkal na anglické Wikipedii s žádnou chybou a to ji čtu dost často. Dovolím si tvrdit, že minimálně v těchto oblastech bude mnohem obsáhlejší a kvalitnější než třeba Britannica.
Na anglické ano. Některé články třebas o filesystémech vypadají jako by je psal sám autor toho FS. Česká má ovšem hodně co dohánět.
A vím, co jsou zač lidi, kteří mektají o něčem, o čem ví velký prd. A to jsi zde prosím pěkně ty. Já vím, o co šlo a nemám náladu ani čas to dohledávat.
Ale jednu věc jsem našel, a kupodivu ani nebyla stará rok.
http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Homosexualita&diff=3037240&oldid=3036819
Jde o to, že v celém článku jinak chybí vysvětlení toho, proč vlastně homosexualitu všechny kompetentní organizace nepovažují za nemoc. Takhle to vyvolává dojem, že to bylo vlivem nějaké náhody nebo čeho, že se to vyškrtlo.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.