Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:56
Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
[...]a ano okusil som aj Lenovo T a nepresvedcilo ma to o kvalitach, najma co sa podpory Linuxu tyka.nepouzivam nove Lenovo Thinkpad T... tak u nich nevim (krom teorie ze uplne nove podporuje Lenovo oficialne GNU/Linux i predinstalova), ale zkusenosti s Thinkpad T42, T60p, X220t, T420s, X230, T430s - podpora (GNU/)Linuxu naprosto BEZproblemova...
tvl jak se todle jako muže někomu stát :O :O :D :D navíc hnedka jako dvakrát :D :D
až to jako pude tak všichni jako šup za vočařema pro tlustý brejle hele :D :D ;D ;D
hhhhhmmmmmmmmmmmm možná se tranzistoři/lgbt uměj nějak víc líp líčit než holky protože ať dělaj codělaj maj furt tu chlapskou psichiku a věděj jak to jako udělat aby se víc klukům líbili :O :O
tojo :D ale stejně bych jako počkala až to výde zezáchoda než tam jako pudu já ;D ;D
jako nemáš vubec zač ;D ;D
Tak nech si Apple vybuduje vlastný internet a nech nechá na pokoji slobodný internet.
Pripadá ti normálne vykrikovať na webe slobodného systému reči proprietarného systému ?
Toto neni normalni a rozhodne to neni spravne.
Podporovat koupí proprietární hardware? Souhlas.
Podporovať systémy s divnou dôveryhodnosťou. Chýba zariadenia "Totálne odpojenie od výrobcu". Po tým si predstavujem, že ak užívateľ zakáže vonkajší prístup, tak to aj bude. Bez vynimiek.
S tým rozdielom, že Aplle Vám môže zavrieť systém keď im nebudete pohodlný.
Celá infraštruktúra internetu funguje na linuxe a jeho klonoch. Nie na uzavretom minoritnom Apple.To ale elita nemôže rozumieť. Pre elitu je podstatné 90% grafických nezmyslov.
Vyhradne robím správu cez CLI. Apple nerobí servery ? Dobre že nie, lebo to by bolo proprietarných kecov.
Už som taký system nejaky čas prevádzkoval a nepozoroval som nejaké preťaženie.
Linux je modulárny. To že výrobca hw robí hw tak, že je závisly na cpu tak s tým nič neurobím. Apple patrí do kontajnera aj so svojími platenými nezmyslami. Platiť za veci ktoré sú bežne. To je ultra elitárstvo.
[...] Btw kdyz si takovy "internetovy" borec tak zkus poskladat PC s 5ti sitovkami na linuxu a zjistis, ze to brutalne nestiha a producenti sitariny proto maji vlastni HW/FW/SW stack nebo alespon brutalne ofacovane BSD. Open routery s linuxem na backbonech moc nejdou, proc asi? takze si strc svuj linux tam kde patri - do kontejneru :o)poskladal sem PC s 11 sitovkama, CPU Avoton (tedy server verze Atomu) a s GNU/Linux to stiha naprosto v pohode
Podporovat koupí proprietární hardware? Souhlas.Drtivá většina laptopů s linuxem jsou proprietární hardware. Liší se nějak principielně tvorba driverů pro M1 a pro běžný Intel/AMD PC laptop? Reverse engineering se používá běžně. Apropos, ta zvukovka, pro kterou jsi psal teď nedávno driver, je taky proprietární, ne?
Drtivá většina laptopů s linuxem jsou proprietární hardware. Liší se nějak principielně tvorba driverů pro M1 a pro běžný Intel/AMD PC laptop? Reverse engineering se používá běžně.
Přestože málo výrobců aktivně spolupracuje a pomáhá, většinou v tom není zlý úmysl – je jim to prostě jedno, nemají na to rozpočet, nikdo o tom nerozhodl, nechápou výhody otevřených ovladačů… U Applu mám ale důvod se domnívat, že to bude podobný případ jako herní konsole (Play Station atd.) a že výrobce bude aktivně škodit.
Apropos, ta zvukovka, pro kterou jsi psal teď nedávno driver, je taky proprietární, ne?
V předchozí diskusi jsem už řekl asi vše, co k tomu jde říct: #16, #87, #78, #74.
Nevidim moc, že bys někde v těch komentářích vysvětlil, v čem se liší situace, kdy si koupim laptop Leninovo/Dell/MSI/whatever, vyhodim Windowsy a nainstaluju Linux, od situace, kdy si koupim Apple laptop, vyhodim Mac OS a nasintaluju Linux.
Konkurence, přenositelnost, kontinuita. Viz #78 a #87.
ale pak psát drivery pro Intel/AMD PC laptopy (třeba Nouveau atd.) je víceméně stejně špatné jako psát drivery pro M1, ne?
Viz #74:
Méně problematické je to v případě starších produktů, které se prodaly v minulosti – tam se to dá brát tak, že pomáháš spíš těm uživatelům, kterým ten HW už leží doma, než té firmě.
Jinak ale připomínám, že mě nijak nepohoršuje to, že někdo reverzuje M1 (nebo třeba herní konsole) a píše pro ně ovladače. Tahle činnost se nachází někde na škále „zbytečná/neutrální“ a „více či méně prospěšná“. Rozhodně to není nic negativního nebo škodlivého. Co stojí za zamyšlení: jaké vyvodit závěry z případné svobodné implementace ovladačů a jak se chovat jako spotřebitel na trhu. Totéž platí i pro ten můj Pioneer DJ DJM-250MK2 nebo třeba myši od 3DConnexion – mrzelo by mne, kdyby si někdo řekl: „tenhle hardware dobře funguje v GNU/Linuxu, tak si ho koupím a podpořím výrobce“ – to je blbost, protože výrobce na té podpoře nemá vůbec žádné zásluhy. U těch (3D) myší nemáš prakticky na výběr, takže když ji potřebuješ, koupíš tu od 3DConnexion. Ale u té zvukovky konkurence existuje a tam si kup raději třeba Reloop KUT. Asi tam dopíšu něco podobného jako u těch myší:
n.b. We (GlobalCode) are not affiliated to any manufacturer of hardware mentioned on this website. And this website is not intended as a product review or a recommendation to purchase any hardware. However, if you already have such piece of hardware, we hope our software will help you to use it on your free operating system.
Tzn. je to myšleno jako pomoc stávajícím majitelům toho HW, nikoli pobídka k jeho nákupu.
Konkurence, přenositelnost, kontinuita. Viz #78 a #87.Já to četl no, ale nevidim, jak to souvisí. Konkurence v PC trhu sice existuje, ale prakticky všechny ty sobě navzájem konkurující řešení jsou skoro stejně uzavřený, tj. konkurence tu otevřenost nijak nezlepšuje. Maximálně to Lenovo možná? Dnes už spíš ne. To by musely běžným PCčkům konkurovat RISC-V nebo OpenPower řešení a ty fakt kompetitivní nejsou v téhle chvíli, za jednotku výkonu zaplatíš mnohem víc peněz. Víceméně jedinej důvod, proč má Linux na PC platformách kontinuitu, není ani tak to, že by ti výrobci byli nějak méně zlí nebo více uvědomělí nebo naklonění FOSS, ale jen to, že je na ně tlak ze strany profesionálů a zároveň ti vendoři nedodávají OS, kterýmu by Linux konkuroval (ten dodává třetí strana). Takže víceméně jen vynaložej minimální nutný množství námahy a peněz na to, aby si Linuxáci nestěžovali moc hlasitě, a tim to končí, jinak je jim to ukradené. Nepíšu to proto, že bych s tebou nějak dramaticky nesouhlasil ohledně Apple nebo otevřenýho hardware, jen mi z toho vychází takovej pocit falšenýho bezpečí / iluzorní morální kvality PC vendorů...
Já to četl no, ale nevidim, jak to souvisí. Konkurence v PC trhu sice existuje, ale prakticky všechny ty sobě navzájem konkurující řešení jsou skoro stejně uzavřený, tj. konkurence tu otevřenost nijak nezlepšuje.
Přirovnal bych to např. ke standardním metrickým šroubům (nebo jiným typizovaným součástkám: ložiskům, profilům, konektorům atd.). Přestože ty sám to vyrobit neumíš (ty šrouby by sis sice mohl soustružit doma, ale je to značně neekonomické) a je to pro tebe tak trochu černá skříňka (neznáš přesný technologický postup a výrobce ho ani nikde nedokumentuje), existuje konkurence a ty nejsi odkázaný na jediného dodavatele – když někdo z nich zkrachuje, zblázní se nebo cokoli, tak pro tebe se nic nemění, jen nakoupíš tu komoditu jinde. I když nejsi soběstačný a neumíš ty věci vyrábět sám a ani nevíš, jak by se vyrábět měly, tak jsi celkem v pohodě a svobodný. Oproti tomu u čistě proprietární technologie dodávané jedním monopolním výrobcem jsi na tom mnohem hůř.
Neříkám, že x86 PC je na stejné úrovni jako metrické šrouby – zdaleka ne – ale pořád je tomu o dost blíž než uzavřená řešení od Applu.
Co se týče té kontinuity a ochrany investic: dejme tomu, že si odladíš OS a další software pro M1 a naplánuješ si, že tyhle stroje koupíš všem svým zaměstnancům + nějaké do zásoby (nebo pro klienty nebo z toho budeš něco stavět atd.). Ale protože tvůj OS nebyl nikdy oficiálně podporovaný, ty nemáš žádné záruky, klidně se ti může stát, že Apple mezi tím změní firmware a tvůj původní crack, kterým jsi byl schopný se dostat dovnitř, přestane fungovat. Nemáš si pak u koho stěžovat a je to jen tvoje blbost a tvoje vyhozené peníze. U x86 PC je o dost menší pravděpodobnost, že by tě něco takového překvapilo, protože to je otevřená architektura, kde součástky vyrábí spousty různých výrobců a jsou mezi sebou zaměnitelné a kde se dbá na zpětnou kompatibilitu (stinná stránka je, že je to po těch letech hodně zprasené a zatížené svojí historií). Např. RAM nebo disky ti budou fungovat ve všech x86 PC, zatímco když se Apple rozhodne, že do jeho počítače můžeš dát jen jeho součástky, tak máš prostě smůlu.
jen mi z toho vychází takovej pocit falšenýho bezpečí / iluzorní morální kvality PC vendorů...
To jsem nikde netvrdil, tyhle iluze nemám. Generické x86 PC beru prostě jako menší zlo oproti monopolistům typu Apple, Microsoft či (u konsolí) Sony.
ale jen to, že je na ně tlak ze strany profesionálů a zároveň ti vendoři nedodávají OS, kterýmu by Linux konkuroval (ten dodává třetí strana)
Vtip je v tom, že ve světě PC je tohle norma a všeobecně akceptovaný model: firma XY vyrábí základní desky a je spokojená s tím, že si zákazníci kupují jejich komponentu – ale je jim úplně jedno, co si na tom budou provozovat, kam to zabudují, od koho si koupí RAMky, disky, monitor atd. Oproti tomu Apple se snaží dodávat kompletní počítač, hardware i software najednou, snaží se minimalizovat variabilitu (což má i svoje výhody, protože těch kombinací, které je potřeba odladit, aby spolu fungovaly, je omezené množství) a mít tzv. walled garden, kde si udržuje pořádek podle svého, kde má absolutní moc a kde si sám rozhodne, koho a za jakých podmínek pustí dovnitř. Totéž je třeba u těch herních konsolí. Je to úplně jiný svět, řekl bych, že myšlenkově nekompatibilní s hnutím svobodného softwaru a hardwaru a jakékoli pokusy o spolupráci (typicky jednostrannou) budou skřípat nebo rovnou selžou.
Nepíšu to proto, že bych s tebou nějak dramaticky nesouhlasil ohledně Apple nebo otevřenýho hardware, jen mi z toho vychází takovej pocit falšenýho bezpečí / iluzorní morální kvality PC vendorů...
Na předchozím komentáři byla důležitá hlavně ta druhá část začínající „Jinak ale připomínám…“.
Oproti tomu Apple se snaží dodávat kompletní počítač, hardware i software najednou, snaží se minimalizovat variabilitu (což má i svoje výhody, protože těch kombinací, které je potřeba odladit, aby spolu fungovaly, je omezené množství) a mít tzv. walled garden, kde si udržuje pořádek podle svého (...) Je to úplně jiný svět, řekl bych, že myšlenkově nekompatibilní s hnutím svobodného softwaru a hardwaruTo si nemyslim, respektive souhlasim v případě konkrétně Applu, herních konzolí nebo třeba Androidu. Ale v zásadě by klidně mohlo existovat řešení, kde dostaneš od firmy kompletní stack postavený na otevřených technologiích. Dokonce by to mohlo být i žádoucí, třeba pokud by firma chtěla prodávat PC řešení s certifikací RYF, tak nejspíš bude potřeba, aby měla zkontrolované rekurzivně všechny komponenty toho řešení a by-default by nabízela nějakou předem danou sadu komponent s nějakou asi celkem obezenou výrobcem poskytovanou variabilitou. Teoreticky by to mohl být i nějaký walled garden, i když vzhledem ke kulturnímu zaměření bych to spíš nečekal... Asi by ti umožnili nějakým způsobem vyměnitelnost komponent v rámci praktické proveditelnosti, ale třeba by k tomu řekli něco jako "Ok, ale máte to na vlastní nebezpečí a nezaručujeme vám potom RYF / jiné záruky na celou tu věc." nebo podobně...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.