Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 09:12
V první den roku 2012 byla po téměř 4 letech intenzivního vývoje vydána nová stabilní verze DTP programu Scribus. Verze 1.4.0 řeší více než 2000 požadavků na nové vlastnosti a opravy chyb. Nový Scribus je postaven nad knihovnou Qt4. Předchozí oficiální stabilní verze 1.3.3.14 vyšla v únoru 2010 a byla postavena nad knihovnou Qt3. Více v oznámení.
Tiskni
Sdílej:
již dost dlouho je vcelku použitelná (neříkám svižná, ale rozhodně je to lepší, než to bývalo, sekundové či delší odezvy rozhodně nemám).Řadu 1.3.3 jsem nikdy nepoužíval v reálném nasazení. Jedu na řadě 1.3.5 z SVN (kam patří i 1.4.0). Nějakou dobu jsem tvořil i v 1.5.0, ale po výše zmíněné změně chování s importovanými vektory jsem s ní seknul, ačkoliv má jednu velkou přednost, a to, že vrstvy vzorových stránek konečně (logicky) odpovídají vrstvám dokumentu.
A třeba Photoshop opravdu nesnášímněkdy není šance ho vyměnit za něco jiného. Používám scanner od Canonu, který je výborný, rychlý, podporuje FLARE, ale má vadu v tom, že není podporován jakýmkoliv způsobem v Linuxu. No a tím pádem je skoro jisté, že musím dělat úpravy v Photoshopu (.psd formát je podporován v linuxu mizerně. Snad jen Xnview jej zvládne otevřít i uložit do něčeho jiného), sice bych to mohl scannovat do nějakého free sw, ale i pro widle jich moc není. Jako jo je jich tuna, ale z těch co jsou podporuje rozšířené funkce scanneru pouze jeden a to jen částečně. Když přidám úpravy diapozitivů přes FLARE a přes redukci škrábanců pomoci SilverFastu tak mi nic jiného nezbývá než ten PSP co byl k scanneru. Zkoušel jsem si hrát s nějakým velkým tabletem od Wacomu pro A4 a ve spolupráci s PSP pohoda. Na Linuxu to někdy chodilo někdy zase ne. Já Scribus používám hodně dlouho i v práci a zatím mne nevypekl.
za nepodporou PSD v LinuxuMimo XnView v podstatě nevím o ničem co by PSD otevřelo (i jen pro čtení) v Linuxu. Otvírat vše GIMPEm není moc easy a kdysi fungoval import v KRITE, ale jen tusim do verze V6 PSP. Problém je i ve vidlích, že např. 100% podporu FARE v3 podporuje vlastně jen PSP+COREL. Ostatní SW to sice umí, ale čas na zpracování diáku v 3600 DPI včetně vyhlazení všech škrábanců je hrozně dlouhý (až o 300% více než v PSP).
Corel Draw i Ilustratorpřed pár lety někdy cca 2005 jsem nějakou verzí importoval cosi z AI/CDR do Scribusu. Tehdy se mi ten CDR import nějak podařil, ale pak jsem to již nepotřeboval.
binárního rozhraní pro dirveryhodně by to pomohlo věcím co nelze. Např. nějaké DVB/S/T věci, kamery apod.
To ano, ale když budete chtít sázet něco na čem budete třeba rok pracovat, tak moc neriskujete, že to nepíšete ve verzi, kterou potom Scribus smete ze stolu.Myslím, že Scribus není zrovna určen na věci, na kterých by člověk pracoval rok - vidím jeho určení spíš pro různé letáky a časopisy. Navíc má Scribus jakés-takés uzavřené řady, mezi nimiž je dost dlouhá doba na případný přechod (stále není problém stáhnout si a používat verzi 1.3.3, ačkoli už je finální 1.4.0 a víceméně použitelná 1.5.0).
Ona je také otázka geneze 1.4.0O tomto bych moc nepochyboval, neboť verze 1.4.0 se nalézá na adrese svn://scribus.net/branches/Version135/Scribus ;)
Takže sázení knížky, pokud jí rovnou tvoříte není projekt na pár dní a proto jsme používal stabilní verzi u které navíc byla záruka, že při přechodu na vyšší verzi bude sla formát k přečtení.Pokud bych hypoteticky chtěl ve Scribu sázet knihu, asi bych si první připravil kompletní texty jinde a potom se na to vrhnul, takže by to určitě nebyla roční práce ve Scribu. Ale i kdyby najednou Scribus úplně zmizel ze světa ze všech disků, není problém sla soubory přečíst v jakémkoli textovém editoru.
Photoshop opravdu nesnáším … i GIMP možná vyměnímNo to by mne zajímalo, za co budete měnit to nejlepší z komerčního i free světa
Nicméně myslím, že program, který nepodporuje nějakou monožst, třeba externím programem načíst několik let zpátky staršá formát, není moc hoden pozornosti.A to je řeč o kterém programu? Zkusil jsem schválně teď v aktuálním Scribu 1.4.0, kompilovaném z SVN 1.1.2012, otevřít dokument z verze 1.2RC1cvs ze dne 11.7.2004 - bylo to zcela bez problémů.
Historické heuristické zkušenosti s číslováním verzí Scribusu působí, že logika neplatí žádná.Hloupé řeči. Scribus si kompiluji již nějaký ten pátek. Verze 1.3.5 zcela plynule přešla do 1.4.0 - je to totožná řada (na rozdíl od 1.5).
Mám pocit, že malovátek se slušnými schopnostmi není málo.Spíše bych volil slova není moc.
zachytávání objektů k okrajům dokumentu a okrajům dalších objektů
http://bugs.scribus.net/view.php?id=8628
http://bugs.scribus.net/view.php?id=3276 (toto mi funguje)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.