Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 13:56
budou porušovat zákon a hotovo tečkaPokud ti stačí svěřit ochranu svého duševního vlastnictví do rukou zákona, pak vůbec nemusíš řešit nějaké DRM, stačí se spolehnout na zákon.
a?A třikrát hurá.
sice chválím aktivity jako třeba defective by design a sám nemám rád drm a celý uvažování dementních distributorů audiovizuálních děl, ale s tím nic nenadělám.Ale nadělám. Budu ignorovat a nebo ještě lépe aktivně bojkotovat. Min. jednou to mělo svůj smysl a povedl se tím pohnout ledy, takže proč ne podruhé?
takže radši podporu pro drm než úplná nemožnost přehrávání.No tak to já teda váhám. Problémem by zvláště mohli být s méně uvědomělými uživateli. Byl bych nerad, kdyby si velké korporace mohli udělat fajfku u položky "bašta OSS dobyta".
nakonec se stejně objeví actaNo tak ale to je hnus velebnosti. Chápu správně, že mimo jiné tím bude zavlečena do zemí Evropské unie obdoba IP a softwarových patentů?
nebo podobná dohoda jako mcaMCA?
a budeme úplně v prdeli.Tak to souhlas. I když je otázka, zda-li to bude tak velká změna, když většina SW firem má své sídla v USA a největší trh je v USA a tak je defaultně již vlastně akceptováno celým světem kvůli jednomu idiotskému státu.
a když jsem tak o tom přemýšlel, tak to klidně může fungovat jako opensource, prostě to distribuce zahrnou v nějaké binární podobě a hotovoPozor, co jsem tak očima rychle proletěl, je to jen specifikace a ještě se musí implementovat.
pak ti piráti ze somálské zátoky si ty zdrojáky klidně můžou opatchovat(stejně jako můžou upravit drm řešení pro windows), budou porušovat zákon a hotovo tečka.? Proč by měl někdo něco upravovat či patchovat?
nakonec to možná aspoň trochu obměkčí ty distributory a nebudou to tak moc omezovat.Tak tomu snad nevěří ani ti největší optimisté. IHMO tohle bude jen začátek aneb začneme zlehka a pak budeme přidávat a zkoušet co uživatelé dovolí a až dorazíme k hranici, tak se přes ni se budeme tlačit.
zdroje sw mimo usa.Ovšem jen pokud se tam nedostanou softwarové patenty.
implantovat i lidem do hlavyTo mě netrápí, mám dostatek EMP generátorů
Ja treba nechapu postoj, proc by mel Stallman ci Linus mit pravo omezovat lidi, jak mohou nakladat s jejich dilem, ale treba takovy autor hudby nikoli.Jak Stallman nebo Linus omezuje lidi? Předpokládám, že odpověď zní licencí. Proč mě tedy autor resp. majitel práv také neomezuje pouze licencí, ale snaží se mi vnutit DRM, o které nestojím?
Mimochodem, rovnost mužů a žen před zákonem je ještě mladší než autorské právo,Domnívám se, že některé kultury ve starověku měly rovnoprávnost minimálně větší než v dobách před "moderní" rovnoprávností.
Jak už jsem ti jednou psal, přirozené právo je jen jedno, a to právo silnějšího, všechna ostatní práva jsou dohodnutá a vynucovaná silou společnosti.To je nesmysl, už proto, že kdo je silnější, je také dané silou ostatních členů společnosti. Jinými slovy i to vaše právo silnějšího je naprosto relativní, takže taková definice přirozeného práva je zhola nanic.
Ženy v evropské kultuře byly nerovnoprávné co paměť sahá,To je dost možné, ale to, kterým směrem byla rovnováha vychýlena, se v průběhu věků měnilo.
Při dodržení tohoto principu jednoduše nelze říct, že Stallman může omezovat použití svého díla, kdežto např. Havel nebo Madona nikoli.......Buď si ochranu zaslouží výsledky veškeré práce, nebo žádné.Stallmanovo GPL pouze zaručuje to aby si nikdo zdroják někoho jiného nemohl uzavřít. Chránil tím způsob jakým se vyvíjel software na univerzitách.
Jediné přirozené právo je právo silnějšíhoNa to se dá zase odpovědět, že když někdo třeba umí obejít ochranu proti kopírování dat, tak se dá říct, že je silnější než ten co ji vymyslel a je tedy v právu. Pokud máme být civilozovanější, tak zase bude platit myšlenka Aničky o návratnosti investic.
Tohle "přirozené právo" je relativně novinka, nic takového jako právo na život, majetek nebo soukromí.Inu pokud uznáváš právo na soukromý majetek, pak už stačí jen prohlásit, že vlastní autorská tvorba je soukromým majetkem autora a máme hotovo, ne?
Na DRM jako principu neni nic spatneho. DRM je system, ktery ma ohlidat, ze se s autorskym dilem naklada omezene podle prani jeho autora.A nezdá se vám trochu divné, že by všichni museli respektovat sebenesmyslnější přání autora? Proč by měl autor nějakého díla (v tomto případě dokonce spíš jeho distributor) měl mít právo poskytnutí díla ostatním podmiňovat tím, že si může klást libovolné podmínky? Odpovím si sám: toto právo nemá, neboť ve většině civilizovaných zemí autorský zákon nejen chrání díla autorů, ale také chrání uživatele těchto děl tím, že některé způsoby užívání (u nás například kopie hudby pro vlastní potřebu) explicitně prohlašuje za legální. Mnohým autorům a distributorům ovšem tato práva uživatelů nejdou pod fousy, tak se je pokoušejí pomocí DRM omezit. Proč bychom je v tom proboha měli podporovat?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.