Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 22:43
To v dnešní době dělá málo kdoKdyby to nedělal nikdo, tak by ale nikdy žádná distribuce nevznikla... takže ze statistického pohledu bezvýznamná menšina, z reálného pohledu naprosto klíčová věc.
Takže moje terminologie, troufám si trvdit, je zcela správná.S terminologií ten největší problém nemáte, spíš s těmi statistikami a pohledem na reálný svět, viz například ty mobilní telefony.
tento tread patří terminologii, tu jsem vám doufám vyjasnilVidím, že jste velký odborník. Klaním se.
Linux (jádro) sice technicky může běžet na PC, linux (systém v širším pojetí) se PC moc nepřizpůsobil, nepřizpůsobil se požadavkům většiny uživatelů tohoto IT segmentu.On se žádný OS nikdy nepřizpůsobil požadavkům většiny uživatelů PC. Většina uživatelů PC si zvykla na nějaký OS (například WinXP) a jejich požadavkem je mít systém, který je ve všem jako WinXP, což nesplňují ani linuxové distribuce, ani WinVista, a dokonce ani Win7. Ale na druhou stranu tahle oblast se neřídí většinovým názorem, ale menšinovým. Lidí, kteří skutečně ovlivňují, co se bude používat je zanedbatelné procento (ale statistiku nemám).
v mobilních systémech sice slibně narůstá AndroidOn není jenom Google, existuje ještě Nokia. Kromě toho je Android linuxová distribuce, byť speciální.
Většina uživatelů PC si zvykla na nějaký OS (například WinXP) a jejich požadavkem je mít systém, který je ve všem jako WinXP, což nesplňují ani linuxové distribuce, ani WinVista, a dokonce ani Win7.Tak to jsou pak šťastní lidé, když jim současný OS 100% vyhovuje. Takových moc není, lidi spíš mají ve zvyku na Windows nadávat. Samozřejmě jak kteří, závisí to na dobrých/špatných zkušenostech s tím systémem a na tom, jak velký je člověk perfekcionista.
Možná "přizpůsobil" je trochu nepřesné Řekněme tedy lépe trefil většinovým potřebám.Většina lidí má ale menšinové potřeby, ne většinové :). Nechme těch statistik, jsou nudné :).
řechod XP => Win7 je stále nepoměrně pro uživatele hladší než XP => Linux (KDE => Gnome, KDE3 => KDE4, distribuce X => distribuce Y). Navíc, jde hlavně o aplikace, na Win7 se uživatel setká s těmi samými na které byl zvyklý na XP.A na Linuxu snad Firefox nenajdou :). Ano, beru to trochu odlehčeně, protože to pro mě není stěžejní téma. Kancelářským (rozuměj ve smyslu, jak si kancelář představuje Microsoft) desktopem se naštěstí vůbec nezabývám. Facebook jede na Linuxu v podstatě stejně jako na Windows, Skype jede, a Ajsko se dá používat, takže co víc průměrný člověk potřebuje? :D
Jsem programátorem už léta, mám s uživateli bohaté zkušenosti. Také kriticky pozoruji, jak nemastně neslaně dopadly pokusy rozšířil linux mezi kamarády, rodiče a blízké. Myslím, že lze generalizovat.Kdo bere linux jako náboženství, musí mu připadat cokoli jiného než konverze okolí jako neúspěch. Na druhou stranu, já mám skutečnosti veskrze dobré, kde jsem linux osobně nasazoval, tak se uživatelé dělí na dvě skupiny, spokojené a smířené. Ti spokojení pochopili, že jsem vybral něco, co jim oproti windows pomáhá (což nejde zdaleka všude, člověk musí přemýšlet). Ti smíření nechtějí hledat někoho, kdo by se jim staral o počítač s windows, ani nechtějí nosit počítač do opravny, a tedy se smíří s věcmi jako google maps místo infomapy apod.
Budete se divit, kolik lidí marně hledá v linuxu "internet", "přece takové to modré éčko, kliknu, a mám internet, ne?Nepovažuju své zkušenosti za omezenější než vaše. Zaprvé, málokdy jsem viděl nasazení linuxu člověku, který už dříve neznal Firefox. Zadruhé, když máte ty zkušenosti, kolikrát potřebuje takový člověk vysvětlit změnu ikonky z modrého e na červenou lišku?
Tak to máme asi jiný okruh lidí okolo sebe, nebo špatně pozorujete, nebo je přání otcem myšlenky.Já jsem spíše skeptik, takže přání otcem myšlenky jde rovnou vyloučit. Jiný okruh lidí je pravděpodobnější. A ještě je tu jedna možnost, že jste nasazoval linux nevhodným způsobem a na nevhodných místech. Opravdový profesionál nenasazuje vždy jedno řešení, ale snaží se navrhnout vhodnější.
Kancelářský balík 100% kompatibilní s MSO, vzhledově, funkčně, formátově - protože se pracuje občas i doma, protože se píšou diplomové práce, dělá výzkum, protože MSO je v práci, kohokoliv požádáte v práci o radu zná jen MSO, protože na MSO se vás budou ptát při pohovoru, atd.Vždy je potřeba rozlišit skutečné potřeby dotyčného a podle toho vybrat mezi řešením s Windows a MS Office, řešením s věcmi typu CrossOver a MS Office a řešením linuxovou distribucí s opensource aplikacemi. Pokud jste nasazoval linux a openoffice někomu, kdo nutně potřebuje MS Office, je to jen a jen vaše chyba vaše oběť vás právem proklela. Znám spoustu lidí, kteří dělají diplomové práce, výzkum a další věci, bez MS Office.
protože se pracuje občas i domaZaměstnavatel, který mi domů nezapůjčí (ideálně firmou spravované) vybavení pro práci doma nemá absolutně nárok na to, abych pro ně doma pracoval. A hádám, že zaměstnavatel, který šetří na nutném vybavení, šetří i na platu, takže není, o co stát.
Speciální finanční aplikace (sběř Javy, .Netu, VB, Deplhy) protože si lidi třeba musí i přivydělávat i po práci. AutoCAD plus nadstavbou XYZ - protože počítač je na práci a ne na hraní, pracuje se i doma a v práci se používá AutoCAD. Speciální lékařská aplikace - samozřejmě jen pro Windows (mimochodem z dílny 602Zde platí to samé, co výše. Pokud správce nepočítá s tím, co je na daném systému potřeba provozovat, je správné vyhodit správce a najít si schopného. Nadávat na linux a omezit kvůli tomu služby zákazníků například těch zdravotnických zařízení je hloupé a nezodpovědné.
I domácí uživatel je náročný a já znám hodně kreativních lidí.Já znám hodně kreativních linuxáků. Navíc používání software v rozporu s licencí či úplně bez licence sice obecně neodsuzuju, ale rozhodně ho nepodporuju a nenapomáhám tomu. Až se budeme bavit o procentech až desítkách procet uživatelů, kteří si dané kreativní aplikace opravdu koupili, tak mě vzbuďte.
Hry. Ty pořádné herní pecky, nebo naopak tu hromadu freewarovek či velmi levných her z časopisů, e-zinů a supermarketů.Při dnešních cenách elektroniky mi přijde herní konzolka či herní počítač, který se nevyužívá k práci jako dobrý nápad jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska time managementu.
v mobilních systémech sice slibně narůstá Android, ale to není linux, pouze systém využívající Linux (jádro).A na tenhle nesmysl jste přišel jak? Android je samozřejmě plnohodnotný na Linuxu založený OS (či chcete li distribuce). Nikde není psáno, že aby byl Linux Linuxem, musí tam běžet X server. Linuxová distribuce s vlastním Javovým GUI místo X serveru je pořád Linuxová distribuce. Můžete tam spouštět klasické Linuxové binárky, v tom vám nikdo nebrání (a běžně se tak v Androidu děje - viz. třeba Tor, OpenVPN, atp.).
Android is a mobile operating system .. based upon a modified version of the Linux kernel.a) většina dnešních dister je "based upon a modified version of the Linux kernel." b) ty modifikace jsou prostě patche, přičemž Google se je pokouší začlenit do hlavní řady. Nic novýho pod Sluncem
based upon a modified version of the Linux kernel.Jako 99% ostatních linuxových distribucí.
Kromě toho, že nenabízí běžné komponenty (knihovny, tooly, aplikace, ..) které dělají linux linuxem (povšimněte si těch malých L), jsou to dále i organizační věci, vývoj základního systému má v rukou pevně jedna firma (že by návrat Unixových časů?),Malá L používám podobně jako vy, ale nepovažuju to rozlišení za zřejmé a jednoznačné, narozdíl od vás. To co vy popisujete bude zřejmě mnohem blíže původní představě GNU operačního systému (byť s jádrenm nahrazeným Linuxem). Ale mezi náma, většinu zásadních knihoven můžete používat na linuxu, na MacOSu, na Windows, a pevně zakořeněné budou v různých *BSD variantách.
odobně můžeme spekulovat, do jaké míry je "OS X" BSD systémem. Asi vám jablíčkáři rychle odpoví, že OS X určitě samostatným systém který snad sdílí nějaké ty kořeny s Unixy. A to na něj jdou také spustit Xka a leckterý linuxový či BSD SW.Darwin od Applu je BSDčko snad úplně stejně jako FreeBSD, OpenBSD, NetBSD a další, i když to nemá v názvu.
1) Zkostnatělost uživatelů - lidé, kteří jsou navyklí na Windows, se odmítají učit něco jiného. Když linuxovou distribuci nainstaluji člověka, který počítač dřív nepoužíval, tak s tím nemá problém. Člověk zvyklý na Windows si jen stěžuje a stěžuje.Ani s tím nemívám problém :). Ale pravda je, že linux taky nikomu necpu, takže je to asi tím.
To znám. Proč se vlastně razí názor, že v budoucnu by všechno mělo fungovat ve webovém prohlížeči? Daleko lepší by přece bylo, kdyby se vše přeneslo do Excelu :o)
To mi vysvětlete proč ten pitomej apt nemůže mít dvě verze knihovnyTo ti nikdo nevysvětlí, protože to není pravda.
to jako příde linuxákům elegantnější věčný reinstal aplikací? Tohle nováčky 100% odradí.Vycházíš ze špatných informací.
Si docela vtipnýDěkuji, jen nerozumím tvé pointě. Pokud sis to instaloval sám, tak pro tebe platí druhý odstavec a první je naprosto irelevantní. Takže prosím čti znovu a od druhého odstavce.
si myslíš že pro svůj soukromej komp mám zřízenej outsourcing, nebo co?Říkej tomu jak chceš, ale naprostá většina uživatelů pracuje se systémem, který si sami neinstalovali, a to i doma.
ale klidně se můžeš přijít předvést, rád si tvoje umění prohlédnu.Umění psát bugreporty není taková věda, i když se samozřejmě člověk může zdokonalovat. Přímo to opravit sice jde, ale dokud to nejde do oficiálních repozitářů, skoro jistě se ti to rozbije hned při příštím updatu.
Záleží na tom, jak budeme v tomto kontextu chápat výraz „učit se“. Když si dítě staví domeček z kostek, tak se také učí, byť se to liší od učení se matematiky na vysoké škole.
Ale, i když to nenazveme učením, stejně si na jiný systém musí zvykat, aby v něm dokázali pracovat přirozeně bez dlouhého rozmýšlení, kde co a jak. Tak to prostě je, akorát se podle kvality návrhu uživatelského prostředí liší doba, za kterou si zvyknou.
Největší slabinou Linuxu je marketing.On linux jako takový reklamu moc nepotřebuje. Když odhlédnu od toho, že je to název pro jádro (takže potřebuje reklamu asi tak jako motor do auta), dá se slovo linux použít jako souhrnný název pro linuxové distribuce, to beru. Představa, že linuxové distribuce budou jako celek protipól Microsoftu je podle mě totální pitomost. Linux, v tomto smyslu, je v podstatě vývojářská platforma, která umožňuje firmám rychlý vstup na trh. V oblasti serverů a speciálně virtualizace/clouds má linux v tuhle chvíli své neotřesitelné místo. Na enterprise úrovni se tím zabývá třeba Redhat, ale lze použít Debian, CentOS (klon RHEL) i jiné. V oblasti malých krabiček a embedded zařízení včetně settopboxů, externích úložišť apod, se linux stále ještě rychle rozšiřuje, ale zároveň si upevňuje svoji pozici. SOHO routery mívají v sobě mips/arm se speciálně postavenou linuxovou distribucí na míru výrobci (často jde nahradit komunitní variantou, například OpenWRT). Multimediální zařízení postavená například na Atomu a linuxu, jsou dneska standardem. Mobilní telefony jsou pro linux relativně nová oblast (ano, komunitní pokusy už byly dříve). Teď tu je Android (má tak špatný marketing, jak říkáš?), Maemo a teď MeeGo. Netbooky nebudeme předjímat, ale v téhle oblasti jsem dost optimistický. Na pracovním stole (desktop) to holt bude běh na dlouhou trať. Ale doma si už teď člověk může celkem vybrat a linuxáci tlačí linuxové OS všude, kde se musí o počítač starat (logické, šetří jim to práci a nervy), takže zajímavá nebude ani tak domácí oblast jako firemní, od které se všechno odvíjí. No a ve firmách neprobíhají změny ze dne na den, že, vyčísluje se, který produkt je v danou chvíli vhodnější, v návaznosti na zbytku systému, cena za migraci, atd, atd. Žádná reklama na tom nic nezmění, je potřeba nejdřív přijít s produktem, který není trochu lepší, ale nabízí něco úplně nového.
Kdo bude mít nejvíc zákazníků? McDonald. Je snad lepší, levnější nebo zdravější?Kdo bude mít nejvíc zákazníků, nevím, já si to vždycky všechno obejdu a vyberu si na co mám zrovna chuť. A pokud je blízko McDonaldu KFC, tak nejím v McDonaldu prakticky nikdy (ale to je mimo téma, že). McDonald (i KFC) mají oproti ostatním jednu obrovskou výhodu a vůbec to není v televizních a podobných reklamách. Jsou celosvětoví. Takže když někdo přijede, tak vůbec neví, jakou chuťovou a třeba i hygienickou úroveň mají neznámé stánky. Zatímco McDonald už znají a funguje po celém světě velmi podobně.
A stejné je to u SW. Vyhraje ten kdo má peníze. A to Linux nebyl, není a v nejbližších letech nebude.Redhat? Novell? Oracle? Google? Nokia? Intel? Canonical? A další... Nevím, kdo z nich má kolik na účtě a kolik v investicích do linuxové oblasti, ale řekl bych, že dohromady docela dost. Je potřeba nebrat linux jako nové náboženství, ale jako prostředek inovace. Velká část linuxáků by hbitě vyměnila Linux za lepší jádro, kdyby byla možnost, a každou jednotlivou aplikaci taky za lepší (při použití individuálního měřítka, co je lepší a co ne). Ale zatím se to děje hlavně v rámci verzí, tzn vývoj k lepšímu se linuxového světa drží.
McDonald (i KFC) mají oproti ostatním jednu obrovskou výhodu a vůbec to není v televizních a podobných reklamách. Jsou celosvětoví. Takže když někdo přijede, tak vůbec neví, jakou chuťovou a třeba i hygienickou úroveň mají neznámé stánky. Zatímco McDonald už znají a funguje po celém světě velmi podobně.
Oprava:jsou jednotní.To ano, ale ne vždy fungují tyhle analogie, takže bych byl opatrný. I když pravda je, že já vždycky nejdřív prozkoumám ty ostatní stánky a teprv když se mi nelíbí, tak jdu do KFC, a pokud zbývá jen McDonald, tak si jdu radši koupit rohlík a salám do obchoďáku.
Linux má 1000 tváří.. je to mj. ten důvod proč ho používám.... mimochodem i Ubuntu svůj úspěch staví částečně na jednotnosti, protože ať pro vývojáře nebo pro uživatele, jednotnost == jednoduchost.Nojo, LSB se holt úplně nepovedlo. Uvidíme, co přinese budoucnost.
Ubuntu svůj úspěch staví částečně na jednotnosti, protože ať pro vývojáře nebo pro uživatele, jednotnost == jednoduchost.V podání Ubuntu to taky není úplně ideál.
Míň ega, víc znalostíA naprosto to stejné platí i tady ve většině případů v diskuzi. Ale co, dřív jsem mýval podobné názory na věc (je dost možné, že bych s některými kotvami dříve i souhlasil – teď nemůžu ani s jednou), takže za to nikoho (včetně autora) kamenovat nebudu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.