Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 09:24
my obyčejní linuxáci občas přehráváme FullHD videa na kompozitním desktopu a to jaksi Intel nezvládáTo je blud! Právě jsem to zkusil (zapnul jsem kompozitění a pustil full HD h.264 film) a jde to naprosto bez problémů.
On by to takový problém nebyl, pokud by se toolkity naučili používat xlib. Samotná knihovna funguje i v konzoli, pokud se nepoužívají funkce očekávající Display* apod. Toolkity si stejně často kreslí sami a od xlib jenom dostávají info o klávesách a myši (které by na chvíli přestaly dostávat, ale aplikace by mohla fungovat dále) a občas nakopírují nějaký svůj vykreslený buffer. Při odpojení od xserveru by stačilo vynechat těchto pár funkcí, zahodit všechna XID a spol. a v pravidelných časových intervalech (např. 5s) se zkoušet zase k serveru připojit (klidně i s nějakým maximem, třeba 1 min), vytvořit znovu potřebná (většinou pouze toplevel) okna, a obnovit funkci kreslení,... a mezi tím si akorát updatují svoje buffery apod. Bez xserveru by se mohly chvíli obejít. Bylo by to sice trošku náročnější na implementaci a muselo by se udělat pár změn, ale určitě by to nebylo nemožné.
Ad vizual - tohle se stát může, ale aplikace (resp. toolkit) si může pak říct o ten nový. Jinak i některé DirectX aplikace ve Windows se dokáží vyrovnat s "restartem" grafického zařízení, pokud zachytávají potřebné události, mohly by jistě i OpenGL aplikace v linuxu a při aktivaci karty by alespoň mohly vyplivnout hlášku "není opengl podpora, ukončuji se", místo obyčejného pádu s hláškou "segmentation fault".
Jestli to taky nebude tím, že ve Windows je možno restartovat grafický subsystém bez ukončení aplikací a tedy je naprosto jednoduché vypnout ho, přehodit ovladač a zase ho nahodit a vše funguje
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.