Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 18:01
Jakkoli jsem pro alternativy k čemukoli a třeba i útočení na systemd, aby se rozpadl na shluk knihoven (a nebyl tedy unifikovanou platformou pro Lennartovy nápady), nutit maintainery, aby dělali práci upstreamu, je opravdu mimo. Pěkně to bylo shrnuto už u původního návrhu. Souhlasím s "duchem" návrhu, ale nevěřím, že by se taková politika dodržovala. Taky to otevírá další otázky toho, co tedy balíček musí podporovat - stejně jako na "init systém" se podobná podmínka může do budoucna vztáhnout na kernel (Linux/BSD) nebo display server (X/Wayland/TaUbuntuVěc).
A to mě před dvěma lety nehorázně štvaly balíky, které závisely (Depends) na dbusu, přestože jely bez něj.
Podle mě projde Lucasova verze, protože prostě dává smysl a je více "sane", což by taky ale znamenalo, že se prakticky nic nezmění.
Kromě odkazů na mailing list se sluší uvést https://www.debian.org/vote/2014/vote_003.
nutit maintainery, aby dělali práci upstreamu, je opravdu mimo.To je asi ten hlavni nesmysl.
+1
Mě taky, ale kdo udělá tu práci, aby to fungovalo? Ty? Maintaineři balíčků? Debian má tak rozsáhlé repozitáře *právě* kvůli tomu, že nemá taková omezení. Pokud by byl nějaký požadavek "musí běžet na Linux, Hurd a BSD kernelu" a nějaký upstream projekt by měl silně Linux-specific rozhraní, tak se do Debianu nejspíš ani nedostane, protože se nikomu (jako maintainerovi) nebude chtít přepisovat ten projekt.
Už ze samotné podstaty - maintainer je někdo, kdo jen "balí" upstream do .deb, nemusí to být nutně vývojář.
Co třeba dopředné inovace? Pokud někdo udělá pěkně odlehčený nativní WM (jako blackbox) nad Waylandem a nebude chtít psát tunu ošklivého kódu pro vrstvu X serveru, proč by neměl mít právo takový WM mít v Debianu?
Taková omezení opravdu mají smysl snad jen pro silně ideologické distribuce, ne pro tak univerzální projekt, jako Debian.
Co třeba dopředné inovace? Pokud někdo udělá pěkně odlehčený nativní WM (jako blackbox) nad Waylandem a nebude chtít psát tunu ošklivého kódu pro vrstvu X serveru, proč by neměl mít právo takový WM mít v Debianu?Jen tak pro zajímavost: Zde se nacházíme u stejného problému akorát ne u initsystému ale u grafického subsystému. Sám jsem zvědavý, které řešení ukáže čas jako to nejlepší.
Tohle není vůbec blbý nápad. Vygenerovat initscript pro těch pár jednoduchých a častých případů by nemělo být nijak těžké.Bude k tomu potřeba init, který je schopný pracovat rozumně se závislostmi.
Už jsi poslal feature request?Na Debian? Proč bych to dělal? Osobně nevidím jiný důvod používat Debian než jeho relativní stabilitu a odladěnost, tudíž používám výhradně stable a za žádných okolností nenahrazuju výchozí init. Určitě nebudu provozovat Debian/systemd bez systemd. Na druhou stranu jsem si napsal v Pythonu primitivní konvertor do OpenRC initskriptů v době, kdy jsem si ještě myslel, že budu Gentoo používat s OpenRC. Jenže jsem zjistil, že má OpenRC dost neohrabaný a neschopný systém závislostí, takže by s tím bylo pořád ještě pro maintainery moc práce s tím vymyslet jak tu neschopnost obejít, protože tohle skriptem rozumně řešit nelze. Až bude mít OpenRC závislosti aspoň tak schopné jako systemd, můžu to zkusit doladit, do té doby jsem víceméně vázaný na systemd.
Pracovat se závislostmi? Není potřeba. Aktuální SysV init v Debianu si závislosti předpočítá a pak jede tradičně podle čísílek.Zde si docela protiřečíš. Pokud ty závislosti předpočítá, tak zjevně nějaký význam mají. Navíc závislosti vstupují do hry několika různýmy způsoby a služby napsané pro systemd s tím už jaksi počítají. Závislosti neurčují jenom pořadí a navíc se neuplatňují jenom při bootu.
Ono ty závislosti jsou docela přeceňované.Zjevně jak přeceňované, tak i podceňované.
Pokud z párřádkového service souboru to zvládne vygenerovat ten ošklivý init script, tak to umožní snadno udržovat stávající init i systemd, aniž by to znamenalo více práce s údržbou balíčků. Vlastně by ji to mohlo i ušetřit.Ano, to přesně jsem si myslel, než jsem se to pokusil pro Gentoo reálně implementovat. Jenže pak jsem se zasek na tom, že Gentoo initskripty prostě nemají ekvivalenty pro systemd direktivy, tudíž je problém i s relativně triviálními službami, což jaksi zabíjí hlavní motivaci, kterou bylo ušetřit maintainerům práci.
Jen s tím posledním odstavcem nesouhlasím. Lineární seznam můžeš sestavit velmi snadno, neboť "required" stejnak v současném SysV initu není, takže by nikomu neměl chybět.Jak bych to jen... Vždyť v tom odstavci je explicitně:
pokud člověk neobětuje funkcionalitu jako třeba RequiredTudíž i kdybys s ním opravdu nesouhlasil, nemá smysl argumentovat tím, že nepotřebuješ Requred, vzhledem k tomu, že odstavec o takové situaci vůbec nemluví. Psal jsem to právě proto, že mě napadlo, že bys mohl zkusit obětovat Requires a interpretovat ho jako Wants. Pak by mohlo jít teoreticky sestavit pořadí i pro úplně všechny služby a při spouštění řešit jen závislosti a nikoliv pořadí. Pro boot, shutdown apod by bylo možné i nějak cachovat uzávěr (v matematickém smyslu) těch závislostí. Nicméně pořád bych potřeboval aby ty systémy alespoň striktně rozlišovaly závislosti a pořadí a v lepším případě bych potřeboval aby podporovaly i trochu pokročilejší typy závislostí systemd, které třeba zajišťují správný postup při restartu některé služby.
Vybery a alternativy takove dulezite veci jako je init system...samozrejme grafiky desktop, webove prohlizece atd - to je uplne neco jineho - tam je pravo volby dulezite a s tim nemam nejmensi problem
start dhcp serveru na klientechV čem je problém?
... , aby se zakamuflovalo, ze padaj programy. ...Vetsina techto konfiguraci je optional a vy je nemusite timto zpusobem pouzivat. Vzhledem k tomu ze firmy jako jako Spotify, provozujici desititisice serveru po cele zemekouli, vyjadrovaly ve sporu systemd podporu, nabizite nejspise pohled pouze z jedne strany.
ze delat ze servroveho systemu desktop s tou samou kodobou zakladnou je nesmysl.To by se dalo rici i kernelu - a ze stejne codebase to beha od mobilu po TOP500 stroje.
Pres cgroups se zabijou child procesy spolecne s parentsZpůsob zabíjení služby jde nastavit v unit souboru. Viz
KillMode=
v systemd.kill(5).
v unit souborukde se to nastavuje v init-scriptech?
KillMode=process
, nikoliv cgroup
.
Ale nastavit jinou hodnotu jde i pro SysV službu. Stačí pro ni vytvořit drop-in soubor, např. /etc/systemd/system/sluzba.service.d/killmode.conf
:[Service] KillMode=mixed
No toz tak. Uz jsem se lekl, ze by mi prznil Gnome!No to by si snad nedovolil. To je přece práce Gnome developerů :p
Dnes jsem presvedcen, ze vyvojari u RH nemaji o provozovani servru nejmensi poneti.
Asi tak. Je velice smutné poslouchat, jak vývojáři RH dostávají nové notebooky, jak na tom testují serverový program a jak vůbec nic neví o potřebách správců serverů. Je to pořád stejná písnička. Když přišly 64b CPU, testovalo se pochopitelně na 32b OS. Když přišly mutlicore x86 CPU, testovalo se pochopitelně na jedné singlethreaded appce, když přišly multidevice FS jako ZFS a později BTRFS, testovalo se na notebooku (kde jinde) a samozřejmě na jednom disku. Nepřekvapuje mě to. Znalosti čehokoliv za mimo notebook jsou dnes zcela mizivé. Jen je to ... smutné.
Je velice smutné poslouchat, jak vývojáři RH dostávají nové notebookyAno, to musí být velice smutné ;).
aby se malym firmam nevyplatily naklady na spravce systemuto si nejsem tak jisty. Cloud zatim jakz takz funguje u veci, keter jsou standardizovane (office, mozna ucetnictvi, SAP) ale jakmile ma software zohlednit nejake zvlastni prani maleho zakaznika, tak je konec s jednorazovym konzultantem/integratorem.
I am not saying its a conspiracy. I dont understand the hurry - For me systemd came from behind the couch 24 months ago and suddenly its the best invention since sliced bread. I am just courious about any integral part of my system beeing rewritten in a revolutionary way and people beeing very loud about it beeing the best thing ever happened. -- I dont like this trend - systemd already mixes beeing pid 1 and beeing an aglomerated blob of nearly ANY low level functionality any unix system needs like syslog, timekeeping etc.Lennart je zcela jistě génius, který je schopen produkovat funkční kód v rekordním čase. Ale ten hype, který vyvolal, ten prostě nechápu a neodpovídá (ne)zralosti kódové základny systemd. Diskusi doporučuji přečíst - velmi poučné.
poradie spustania sluzieb, zavislosti, ukoncovanie, testovanie procesov,...ja se priznam, ze se mam fakt co drzet, protoze to co se porad omila je proste bohapusta lez. Ja spravuju jiz desetileti unixovske a linuxovske servry a to u koncovych zakazniku, kteri se bez IT neobejdou jeden jediny den. A skutecne si nepamatuji, ze bych za ta leta resil poradi spousteni sluzeb, jejich zavislosti a nebo dokonce ukoncovani. Na servrech, ktere jsem zatim spravoval se sluzby ukoncuji se shutdownem. Poradi vsech tech sluzeb je jiz predem dano a a za ta leta se samozrejme k tem standardnim sluzbam obcas neco prida, co je pro nejakeho zakaznika specificke. To jsou absolutni vyjimky, vzpominam si, jak jsem musel pro Slackware udelat init script pro Kerio, protoze Kerio dodavalo jen rpm balicek. Pro nejaklpu takovou akci je pak init-script to posledni, co pusobi bolesti hlavy. Skutecnost je takova, ze unixovske a linuxovske servry maji bezne uptime radove v letech. A kdyby mely ty sluzby neustale padat, znova se musely stratovat a furt byly problemy se zavislostma, tak uz by byly davno vsechny servry tohodle sveta Windows. Ale tomu tak neni a to je take ten dukaz, ze soucasna technologie fantasticky funguje. Bohuzel to musim videt tak, ze se nejaky mladicek z Hamburgske univerzity vydal spasit linuxovsky svet aniz by jednou jedinkrat musel stat tvari v tvar zakaznikovi, ktery s tresouci se rukou vsunuje zalozni tape a dela restore a pritom se modli, ze se podari zachranit aspon data z minuleho tydne. A samozrejme na hranici infarktu hrozi advokatem. Ale v RedHatu neco takoveho nehrozi - tam je mozno si zaprogramovat. Takze jeste jednou - proc lzete?
Takze jeste jednou - proc lzete?Nelze, ma jen jiny nazor nez vy.
Tvrzeni, ze bezny uptime linuxovskych serveru se pochybuje radove v letech, mi prijde silne nadnesene, tipoval bych ze planovany restart nekolikrat do roka kvuli udrzbe je pravdepodobnejsi - pokud se pletu, rad se necham uvest od mistnich borcu do reality.
(Z mé zkušenosti) je tomu tak. Ne zrovna kvůli "údržbě", ale spíš bezpečnostní aktualizaci kernelu (ksplice a podobné věci pořád nefungují zrovna nejlépe). Na druhou stranu - embedded věcičky se na ty roky dostanou bez problému. Pro "nepřerušitelné" služby nějakou formu HA proxy nebo dočasné přepnutí na záložní stroj (často přes DNS).
Pokud je treba boot up time tak absolutne nezajimava vec, proc se potom sluzby jako Amazon EC2 nebo Google GCE ci distribuce jako CoreOS optimalizuji pro rychly start? Nema to cosi spolecneho treba s autoscalingem?
Pokud je boot time tak důležitá věc, proč na něj všichni výrobci (x86) serverů tak z vysoka, s prominutím, serou? .. OS mi bootuje 10-30 sekund, ale HW se inicializuje 5 (HP) až 20 (Dell) minut. Nedělám si srandu, zlaté desktopy.
Pokud je boot time tak důležitá věc, proč na něj všichni výrobci (x86) serverů tak z vysoka, s prominutím, serou?.. OS mi bootuje 10-30 sekund, ale HW se inicializuje 5 (HP) až 20 (Dell) minut. Nedělám si srandu, zlaté desktopy.
Asi tak.
Ještě by se mi chtělo napsat: oni maji notebooky s uefi, tam je start hw do 1s. Ale nebudu prudit, tak to nenapíšu.
Ne zrovna kvůli "údržbě", ale spíš bezpečnostní aktualizaci kernelu (ksplice a podobné věci pořád nefungují zrovna nejlépe).Jasne, udrzbou (maintenance) jsem myslel veci od aplikace updatu po treba vyhnani pavouku.
ksplice a podobné věci pořád nefungují zrovna nejlépeA i kdyby byly pouzitelne - pouzil byste to mimo kriticky security fix v dobe kdy to nemuzete schodit? Koukal jsem do kodu kGraft kdyz byl uvolnen a tohle implementovat bez race conditions v interakci s HW neni zadna sranda.
Pokud je boot time tak důležitá věc, proč na něj všichni výrobci (x86) serverů tak z vysoka, s prominutím, serou?Zalezi na scenari pouziti. U techto serveru je to skutecne fuk, ale jinde, treba u VM, to asi hraje roli.
Tvrzeni, ze bezny uptime linuxovskych serveru se pochybuje radove v letech, mi prijde silne nadnesene, tipoval bych ze planovany restart nekolikrat do roka kvuli udrzbe je pravdepodobnejsi - pokud se pletu, rad se necham uvest od mistnich borcu do reality.
Vzhledem k časům startů v řádu minut mi přijde celkem jedno, zda je uptime roky nebo měsíce. Restarty se provádějí tak často, jak je potřeba, většinou tak často, jak vychází kernel. U stable dister je pro v intervalech několika měsíců, takže se restartuje 2-3x do roka a pokud si dáte tu práci (což se mě osobně nechce, já updatuju tak často jak to jde) a vyzobete si jen updaty platné pro vaše nasazení, tak ty chyby v jádře nejsou tak časté, takže můžete restartovat klidně jedou za 3 roky. I takové stroje máme.
Apropos. Když jsme nasazovali servery pro jednoho zákazníka, zcela vážně se nás ptal, jak často se to musí restartovat. Po několika minutách nechápavých pohledů jsme mu sdělili, že uptime některých serverů a tedy i služeb (zrovna těch, co jsme mu dodávali) máme běžně přes 600 dnů. Na to odpověděl, že když mu dodávala servery jedna třípísmenková společnost (něco jako HAL, ale o jedno písmenko vedle), tak jim doporučovala restartovat každý týden.
Pokud je treba boot up time tak absolutne nezajimava vec, proc se potom sluzby jako Amazon EC2 nebo Google GCE ci distribuce jako CoreOS optimalizuji pro rychly start?
Protože to mají debilně navržené. Službu na serveru také neustále nestartujete a nevypínáte. Tedy ano, pokud se ta služba používá jednou za x dnů tak si ji můžete nechat spouštět přes (x)inetd (pro systemd dementy něco jako socket activation, akorát je to už 28 let staré). Pokud je vyžadována častěji, tak se služba nechá zapnutá trvale. Jak prosté.
Protože to mají debilně navržené.Takze fakt, ze si muzete treba vytvaret ve vasi aplikaci instance EC2 podle potreby je principialne spatny design?
Ses mimo realitu, nevim proc bych mel restartovat server.Treba kvuli updatum?
Nadto, zcela zjevne si vzivote nevidel server (zelezo), protoze jen to zelezo bude startovat 10, ale klidne taky 60 minut, v zavislosti na tom vocogo.Rychlost startu jsem zminoval u VM v souvislosti s autoscalingem. Take si myslite, ze tam to neni problem? Proc treba CoreOS cili na dobu bootu < 1s.
Btw. minimalne od Windows 2000 funguje sprava procesu (skupiny, zavislosti, supervize), kterou se systemd snazi prodat jako novinku bez ktere jste nemohli byt. Zkusenosti se spravou obou systemu ale svedci spis o opaku.
Vzhledem k zatvrzelosti vetsiny clenu vyboru se Jacksonova snaha asi mine ucinkem. Ne ze by na tom neco zasadniho zmenilo, odchyleni kurzu Debianu je patrne uz peknych par let. Kdyz k tomu pridame posledni podpasovku, zariznuti samostatneho vyvoje udevu, tlak na podvoleni se bude asi velky a hodne by me prekvapilo, pokud jeho GR podpori.
Tady nekdo s ostatnimi poradne vyj*bava a jeste mu za to tleskaji. No tragikomedieCo se týče udevu - třeba by se dal celkem snadno převzít eudev z Gentoo. Vím, že ten projekt neodstartoval ve 2012 zrovna nejpozitivněji, ale podle githubu se celkem snaží. Nemluvě o tom, že udev vždy byl přece jenom moloch sám o sobě - od správy /dev, hotplug, přes pravidla od disků a síťovek, po nahrávání mixéru zvukovek, ..., až po abstrakci hardwaru (absorbce HAL).
only few of us have the time and patience to interact with Debian on a voluntary basis.Tož o čem je řeč? Nemám na to čas, se do toho neseru, ne?
To, že existuje velká skupina lidí, kteří se současným vývojem zásadně nesouhlasí je nepopiratelné.Pak je na nich se podle toho zaridit a misto nekonecneho brblani si udrzovat reseni podle svych predstav.
Pak je na nich se podle toho zaridit a misto nekonecneho brblani si udrzovat reseni podle svych predstav.Pri vsi ucte, rady a nazory tve uz zprofanovane malickosti jim budou asi u zadele
Jsou lidé, kteří posílají pár(až set) euro měsíčně jako příspěvek.Jo a pak tu máme valnou většinu, která provozuje „core business“ na něčem co vzniklo jako kříženec mezi idealistickou svobodnou náhradou UNIXu (nikoho kdo by provozoval čisté GNU neznám) a komerční proprietární platformou určenou pro business (nicméně proprietárna a bastlu jen tak racionální množství přesně k pohodlnému provozu) – ať jsem přesnější: Vydělává na tom bez toho aby korunu vrátil a ještě se rozčiluje, nadává a zakládá petice pokud přijde někdo a mění směr vývoje (motivovaný komerčními pohnutkami) právě směrem k podpoře jeho biznisu. Kdyby se za každý běžící Debianový server, který vydělává svému majiteli vybralo polovinu toho co za Windows Server, tak ty init systémy mohly být dneska minimálně tak čtyři. Nelíbí se mi? Použiju jiný. Není jiný? Napíšu si. Neumím si napsat? Zaplatím si. Nebudu platit? Neotravuju.
Udělat všechno tohle - navíc proti proudu poháněným kapitálem červených čepic není žádná sranda.Hlavně že prosadit se proti proudu určovaným Microsoftem a na něj navázanými výrobci hardware byla procházka růžovým sadem.
navíc proti proudu poháněným kapitálem červených čepicJakože kdokoliv z RedHatu stál za integrací systemd do jakékoliv jiné distribuce než je RHL či Fedora nebo o čem je řeč?
To, že existuje velká skupina lidí, kteří se současným vývojem zásadně nesouhlasí je nepopiratelné. A rozhodně to nejsou jen nějací pubescentní haters, jak se snaží druhá strana podsouvat.Jo. Jsou to všelijací podnikavci co na tom žijí a systemd neumí jejich kluci bastlit tak jako init skripty, co?
Chceš tvrdit, že tyto lidi jsou bezvýznamní a nepořební?To tvrdit nechci (vlastně ano, chci, ale to je debata do jiného vlákna a na jiný čas), ale tyto lidi mají nejmenší právo brblat a největší právo platit.
Neprestava me bavit, jak si kdekdo racionalizujete svoje dojmy presvedcovanim okoli
Tá integrácia udevu ma inak celkom naštvala. Len tak offtopic nevie niekto o jednoduchom kompozitorovi (to čo je za slovo?) pre wayland ktorý nepotrebuje udev a teda aj systemd? Chcel som vyskúšať wayland, ale na svojom minimalistickom systéme bez glibc nedokážem skompilovať závislosti.
Chcel som vyskúšať wayland, ale na svojom minimalistickom systéme bez glibc nedokážem skompilovať závislosti.Rekni si nekomu z mistnich, prej staci par patchu. Mozna ti je budou i aktualizovat
Napr. rc.sendmail ze Slackware nebo se rc skripty na BSD systemech. Arch Linux svyho casu mel taky ciste psane init skripty.
Btw. pokud nekdo neovlada programovaci jazyk, tak mu bude pripadat vetsina zdrojaku taky jako nepochopitelna zmet cehosi.
Jako ze ve Fedore pisou init skripty jak dobytkove ?
Asi tak.
Navíc ty Slackware skripty by šly velmi snadno zjednodušit, protože část restart a case se nemusí v každém z nich opakovat. Stačí tak snadno nadefinovat co se má stát pro start a stop. Což je "kupodivu" totéž, jako je definováno v tom service file. Takže by stačilo celkem 7 řádků validního bash skriptu.
- sourcuje a pouziva vlastni udelatka misto explicitniho pouziti standardnich (funkce, pomocne promenne prostredi)Co je spatneho na sourcovani funkci (/etc/rc.d/init.d/functions) a konfiguracnich souboru (/etc/sysconfig/*)?
- resi sitovou konfiguraci, ktera by mela byt nezavisla na sluzbe MTANeresi se sitova konfigurace; pouze se reflektuje hodnota globalni promenna nastavene v konfiguraci administratorem.
- resi vlastni konfiguraci sendmailu mimo ramec jeho vlastniNerozumim.
- sestavuje konfiguraci pri startu - pomoci vlastnich promennych nastavuje parametry pro spusteniA co je na tom spatne? Pokud neodelite kod a konfiguraci, zkoncite pri upgradu mergovanim init souboru.
- spousteni nestandardniho in-house messagera vcetne nastavovani prav behoveho souboru a zamkuTo byla jedna ze soucasti zabezpeceni s ohledem na deravost sendmail - jeden cas byl jak cednik. Opet nevidim problem.
- nedodrzovani odsazovani u blokuOK, to bych vam uznal, parkrat jim to ujelo.
Maybe we're not veteran enough?A tohle nemá chybu
Well that's usually how it works, isn't it? People bitch and complain a bit about the direction a project is taking, and then they decide to fork it.
But not with systemd.
Instead, people bitch and complain, and bitch and complain, and bitch and complain.... but they never fork it. They just bitch and complain. And tell everyone to switch to Slackware. Thanks, but I'm not switching to a distro that doesn't use a real package manager.
Instead, people bitch and complain, and bitch and complain, and bitch and complain.... but they never fork it.I ty brepto.
ze maji ted polovinu uzivatelu oproti stavuFF má imho teď polovinu uživatelů ne kvůli nějakému problému s IPv6, ale hlavně kvůli úspěchu Chromu/Chromia. (Čemuž se moc nedivím, protože už jen např. adresní řádek je ve FF stále ještě skoro stejně nepoužitelný jako ve verzi 2 etc.)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.