Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 17:13
key_type
se od verze do 3.8 do současnosti změnila nejméně dvakrát.
mike@unicorn:~/work/git/kernel-upstream> git log --author dhowells --no-merges --oneline -- security/keys | wc -l 164 mike@unicorn:~/work/git/kernel-upstream> git log --no-merges --oneline -- security/keys | wc -l 313
Vy jste nikdy neudělal chybu? Na úsloví "kdo nic nedělá, nic nezkazí" je hodně pravdy.
Vy jste nikdy neudělal chybu? Na úsloví "kdo nic nedělá, nic nezkazí" je hodně pravdy.To je pravda. Na druhou stranu když někdo udělá chybu v jiných odvětvích, tak z toho jsou zpravidla vyvozeny důsledky - svolávací akce u aut, vyšetřování a - v případě závažných důsledků - obvinění atd. U software se většina chyb odmávne s tím, že to nebylo úmyslné (i kdyby bylo, tak to nedokážete) a že by to možná chtělo lepší revize.
Rozdíl mezi svolávací akcí u aut a vydáním updatu u software vidím jen v tom, že
Pro řízení chyb máš vždy nějakou základní chybovost (která v software je dána v podstatě práce)Ještě můžeš zkusit všechno formálně verifikovat. Ale s tím hodně štěstí, jestli se ti vývoj zpomalí jenom tisíckrát, tak to bude super výsledek. Pro bezpečnostní chyby by ti teoreticky mohlo stačí verifikovat hypervizor/nejdůležitější kód mikrokernelu jako to dělá SeL4.
Každopádně formální důkaz správnosti algoritmu - co já vím - pro výpočet faktriálu je práce na pár hodin, takže zásadně déle, než to trvá intuitivně napsat.Dost záleží na tom, v jakém jazyce ten program a ten důkaz píšete a také, co přesně dokazujete. Například vše můžete relativně snadno napsat v Coqu a pak vyextrahovat program v OCamlu. Nevýhodou ovšem je, že kompilátor OCamlu není formálně ověřený.
Navíc v důkazu samotném mohou být chyby, resp. potenciální útočník může předložit důkaz, který je na první pohled korektní a teprve podrobnější analýza odhalíTohle nechápu – čekal bych, že ověřit důkaz je trivialita (oproti vytvoření specifikace).
V nějakém úsilí dostaneš chybovost 99,99% a dostat se na 99,9999% dá třeba 20x větší úsilí. V linuxu na to nejsou prostředky, aby se současný poměr významně vylepšil.Ale jo, to chápu. Akorát mě zaráží, že u systému, který běží na velkém podílu serverů i smartphonů, jsou velcí hráči se současným poměrem spokojení. S podobnými chybami jde napáchat hromada škod a vsadil bych se, že se to ještě nestalo jenom proto, že ještě nikdo nechtěl. Vypůjčím si s prezentace o tom, jak hackovali Teslu S - já bych radši, kdyby nikdo nemohl. Samozřejmě nemluvím jenom o Linuxu, ale o software s velkým rozšířením obecně. A moc bych za to nedal, že u služeb to bude podobné - co se občas člověk dozví, co nabízí velké firmy, co za to chtějí a jak to ve skutečnosti funguje (a někdy stačí jenom to poslední), to je dohromady k neuvěření, že celé tohle odvětví vůbec nějak funguje. (Konec depresivního zamyšlení nad stavem věcí
This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.