Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:51
Internet platforms hosting “large amounts” of user-uploaded content must monitor user behavior and filter their contributions to identify and prevent copyright infringement.
Anyone using snippets of journalistic online content must first get a license from the publisher. This new right for publishers would apply for 20 years after publication.
Proste chceme mit v komunite veskery obsah licencne ok.To je v pořádkdu (už se opakujeme).
A co je tohle jineho?Ten článek 13 je absurdně nekonkrétní a jde zcela za (imho) rozumné hranice vynucování copyrightu ve svobodné společnosti: přikazuje internetovým službám (poskytovatelům služeb informační společnosti, kteří ukládají velké množství děl a jiných předmětů ochrany nahrávaných jejich uživateli a zpřístupňují je veřejnosti), aby nasadily nějakou automatickou filtraci veškerých dat, co uživatelé přes službu zveřejňují. Někdo pak bude moci internetovou službu žalovat ne proto, že by zveřejňoval copyrightem chráněná díla bez řádné licence (což se dá pochopit a jak autor tak někdo kdo ho zastupuje to může udělat už teď), ale kvůli tomu, že s nositeli práv nespolupracují a nepoužívají účinných technologií rozpoznávání obsahu. Neboli že neprovádí automatickou filtraci obsahu ve smyslu toho článku 13. Kdo a podle čeho bude rozhodovat, co je účinných technologií rozpoznávání obsahu? Příjde osa, a řekne že si musíte zaplatit přístup do jejich copyrightového cloudu? Neboli že jim musíte posílat všechna svoje data, platit ji za to a pak podle toho, jak vám řeknou, ty data mazat?
Internet platforms hosting “large amounts” of user-uploaded content must monitor user behavior and filter their contributions to identify and prevent copyright infringement.Tohle už je docela běžné i dneska. Spousta hostingových služeb aktivně monitoruje a spolupracuje s různými držiteli copyrightu, protože se prostě chtěj vyhnout soudům, které by sice teoreticky mohli vyhrát, ale prostě se to nevyplatí.
Anyone using snippets of journalistic online content must first get a license from the publisher. This new right for publishers would apply for 20 years after publication.Wtf, to jako že by přestal platit citační zákon?
Já si taky myslím, že to je trochu divoký výklad. Nic o citacích se tam nepíše, "fair use" by to podle mě omezit nemělo. Ten článek by podle všeho měl dávat některým publisherům podobná práva jako mají autoři. To mi přijde dost podivné, ale moc do toho nevidím.Anyone using snippets of journalistic online content must first get a license from the publisher. This new right for publishers would apply for 20 years after publication.Wtf, to jako že by přestal platit citační zákon?
Pokud komunita sama tvoří a používá svobodný obsah, tak se ji to nedotkne - že parazituje...... no, to má smůlu.Ne, to není pravda. I kdyby jsi měl službu jako třeba github, ale kde explicitně povolíš jenom obsah pod CC0 (creative commons 0 - No Rights Reserved) a všichni tam skutečně budou nahrávat jenom obsah pod CC0, tak se tě to stejně dotkne. Podle článku 13 budeš stejně muset analyzovat nahrávaný obsah a zjišťovat, jestli neobsahuje špatně licencovaná data. Což ti samozřejmě ukládá povinnost být schopen rozpoznat licencovaný obsah. Takže zřejmě budeš muset mít v databázi všechna autorská díla na světě na která se vztahují autorská práva? To mi prosím vysvětli, jak tě "komunita [která] sama tvoří a používá svobodný obsah" zachrání před zákonem, který na tebe ukládá povinnost mít a provozovat algoritmus, který rozpozná jakékoliv licencované autorské dílo na světě.
Na to pozor na takovéto nedomyšlené "když se ti to nelíbí, odstěhuj se do Afriky". Je třeba už vzít na zřetel, že Afrika bude za chvíli komplet tady, tudíž není potřeba se nikam stěhovat. No v jaké komunitě to provozuje - řekl bych že ve své čtyřprocentní komunitě Lihoslava Notorouska.
Nuže směle do toho, do obhajoby neobhajitelného. Tady soudruh z komunity z toho udělal vítězství open source, a u voleb do europarlamentu jsem se taky celkem pobavil. Když si eurobolšebik něco usmyslí, nejde dělat zpravidla vůbec nic.
Na to pozor na takovéto nedomyšlené "když se ti to nelíbí, odstěhuj se do Afriky". Je třeba už vzít na zřetel, že Afrika bude za chvíli komplet tady, tudíž není potřeba se nikam stěhovat.Ale kdepak. V Africe bude nově spoooooousta volného místa…
na ČT 09 za souhlasného přitakávání Ondřeje Soukupčíka od stolu štamgastů z Bakalovin , jenžto se už jal svého přítele oplakávat. "Kterýho Babišenka, paní Müllerová?" ozval se od Pinkasů twitterový hlas Mirka Karlouska, který již měl jasno kdo to udělal, ale ještě nevěděl, nad kým vytáhnout kapesník.uff, nalepkovani, urazky, kalousek... Zabloudil si z novinek nebo trpis poruchou osobnosti?
Somalsko je zeme zaslibena vsem libertianum. Zadne zakony ani nesmyslne pravidla. Sakra proc tam nikdo nechce bydlet?Protože tam už jsou černoši.
Co je nesmyslne na dodrzovani autorskych prav? Hlavne na linuxovem serveru me to prijde na hlavu.Nesmyslný je ten overhead, který prostě naprosto není šance managovat. Například uložto je firma, za kterou stojí asi tak třicet lidí. Přesto má miliony uživatelů nahrávajících všechno co je napadne. To nejde hlídat vůbec nijak, tak se prostě maže všechno, co nahlásí "držitelé copyrightu". Pokud si vycucají z prstu debility jen na základě názvu (například mickeymouse.jpg, kde bude obrázek co nakreslilo dítě), tak se smaže, protože není kapacity na ověřování. To není ideální situace ani náhodou, protože tím vzniká bezpráví. Youtube je notorický známý tím, že znepřístupní všechno co DMCA bot označí, ten přitom může jet úplně náhodně, protože pro něj nehrozí naprosto žádný postih. Jak chceš automaticky identifikovat copyrightovaný obsah? Otisk hashe? Ten se mění i sám od sebe, když to uživatel uloží v trochu jiné kompresi (typické pro obrázky). Otisk obsahu souboru? Například jsem dělal na generování otisků z obrázků a vážně to nebylo triviální a úspěšnost byla někde u 95+%, což při milionech souborů znamená hodně false positives. U videa jsme to zkoušeli, ale bylo to brutálně náročné. Copyright potřebuje naopak zvolnit. Přenášet odpovědnost za jeho vymáhání na provozovatele služby je lenost a nesmysl, asi jako přenášet odpovědnost na poštu za obsah dopisů co si lidi mezi sebou posílají (co kdyby někdo poslal copyright!). Co budeš dělat tady na abclinuxu? Budeš mít moderátory hlídající, jestli náhodou někdo v diskuzi neporušil copyright? Jak vůbec můžeš vědět co je copyrightované a co ne, když nikde neexistuje žádná databáze?
odběratel elektrické energie sponzoruje veřejnoprávní médiaOdkdy?
Takže znovu: podmiňovat koncesionářský poplatek vlastnictvím specializovaného přijímače je pasé – v době, kdy je potenciálním přijímačem běžný univerzální počítač se síťovou kartou nebo rádiem (včetně SDR).
Diskutovat o roli veřejnoprávních médií tady asi nemá smysl už vůbec žádný.
Takže znovu: podmiňovat koncesionářský poplatek vlastnictvím specializovaného přijímače je paséNo tak vono bude záležet taky na tom, jestli považuješ následujícící země ještě za civilizované: Spojené německé emiráty, africko-muslimská džamaharíje Frankistán, chalífát Švédistán a jiné. Tam všude se platí za televizor.
Reklam tam mají hromadu a nechávají si často platit spoustu peněz za to, že něco odvysílají.
Reklama ve veřejnoprávním médiu je přinejmenším kontroverzní.
Také dostávají různé dotace od státu na rozvoj a kdovíjaké společensky blahodárné projekty, které tam dělají. (…) Buďto mají být placeni rovnou státem jako veřejná služba z daní, nebo holt mají za svoje uživení zodpovědnosti oni a ne všichni ostatní.
Dostávají příspěvky na specifické projekty jako digitalizace nebo v oblasti původní tvorby. Není žádoucí, aby byla [finanční] vazba mezi politickou reprezentací a zpravodajstvím – odtud rozdíl mezi veřejnoprávním a státním médiem.
Není možné, aby nám stát tvrdil, že se česká televize uživí z poplatků jejich zákazníků, když je přitom to placení povinné i pro ty, co televizi vůbec nepoužívají nebo se nedívají na ČT (třeba máš satelit a díváš se jenom na eurosport a HBO).
Klienty veřejnoprávního média jsou všichni občané, stejně jako v případě veřejné infrastruktury nebo zdravotnictví – motivace je analogická „skupinové imunitě“.
Není pravda, že je to zas tak skvělá služba. Nechci to úplně hejtit, občas se jim něco podaří, ale kdyby se neuživili a museli skončit, tak by jsme o tolik nepřišli.
Vylévání vaničky i s dítětem. Veřejnoprávní médium je principiálně jediné nezávislé na zájmech mocenských struktur jako státní garnitura či inzerenti.
Reálně není ve vakuu a různé tlaky tam jsou, ale mají to komplikovanější.
Only the Sith deal in absolutes.
Teoreticky ano, v reálu to však už silně pokulhává. Na ČT jsem hlavně oceňoval kanál ČT2 a ten už stojí celkem za vyližprdel. Cinemax 2 (artové a nez. filmy) je o dost lepší, na ČT2 frčí tvorba, která byla ke shlédnutí na Nově před 20 lety. To je ale samozřejmě muj subjektivní dojem, je to ale podle mě znát, odkud přišel současný ředitel ČT.
A ta údajná nezávislost? Taky jenom na papíře a v teoretické rovině. RRTV je jmenována politiky (ti se čas od času mohou vyměnit, to je pravda), ale různé vlivové a nátlakové politické skupiny mají páky na tzv. veřejnoprávní média, to je bez diskuze.
ČT nepředkládá vyvážené zpravodajství, ale rovnou hotový názor a pohled na věc. V rychlosti mě napadá třeba americká volební noc. A tak je to na ČT se vším (podle mého pozorování) jako v případě americké vol. noci. Stále titíž hosté, způsob vedení debat, určený úhel pohledu, v drobných obměnách zástupci profláklých neziskových organizací. Úplně nezávislé nemůže být nikdy nic. Furt ti samí Pehe, Halíci, Romancevové, už je to dost nudné. RRTV udělá bububu a jede se dál v zaběhnutých kolejích. A kdo tu případnou pokutu v konečném důsledku zaplatí je potřeba taky se zeptat, že.
Horší je, že ČT zaměřuje své propagandistické úsilí už i na ty nejmenší. To už je na pováženou. To je takové veřejnoprávní vymývání hlaviček dětem místo Pionýrské vlaštovky. "Nebudeme o nic lepší, než slizký potvory s třema bradama z planety Ne." /čas 1:40/. Kdopak to asi bude ta slizká příšera s třemi bradami (že by to byl performer s červenými trenclemi). Nejsem fanoušek toho pána ale to už je fakt síla toto.
V podstatě nemám nic proti tomu, aby si okrajová extrémistická pravdolásková sekta blízká jedná politické straně na okraji zájmu a hranici vstupu do Poslanecké sněmovny provozovala svůj rozhlas a televizi. Ať si to ale platí knížepán z Orlíku a né každý, kdo má zásuvku.
Jen si posluž. Poslední blog je právě o tom, jak snadno se vyrobí dnes dezinformace. Je taky o tom, kdo se toho první chopí a tu dezinformaci šíří. Jsou to hlavně ti, kteří proti dezinformacím údajně bojují (tj. v tomto případě veřejnoprávní média a jejich štamgastovitá stáfáž z Bakalových médií.)
Ty už ale fakt zapomínáš, Kolibáči, ty autisto jeden. Ještě si nic nevypustil o placených ruských trollech, hybridní válce, Olginu atp. Měl bys to napravit.
K tomu bych se docela i přiklonil, že Bakala je spíše příštipkář, ale příštipkář s dlouhými prsty. Kabala má i jeden plusový bod za kingdom Come Deliverance. Jen je škoda, že se upustilo od linuxové verze.
Vidím, že chceš mermomocí pohovořit o Sorosovi. Dobrá, vyhovím ti. Především by mě zajímalo co má nějaký Soros co kecat do dění v EU, čím si vydobil tak prestižní pozici, že se s ním generální tajemník Jean Clown Marxovič odhalovač pomníků Marxe Juncker vášnivě hubičkuje jako Husák s Brežněvem, zdalipak na to má některý z euhujerů odpověď? To, co se šíří o Sorosovi nejsou vůbec žádné konspirace, vše je snadno dohledatelné a navíc se k tomu dědek sám přiznává. Dědkovi kouká z kapsy parte, ale přesto jej lze bez nadsázky označit za jednoho z nejhlavnějších architektů přesunu milionů nelegálních vyžírků do Evropy, ne-li za nejhlavnějšího.
Jistý komentátor se v příspěvku #73 zmiňuje o DVTV a demagog.cz a vzhlíží k těm projektům jako ke svatému obrázku a vrcholu objektivity a nezávislosti. V obojím má prsty Soros. Tady vidíme jasný důkaz, že se děda snaží ovlivňovat už i mediální scénu v ČR.
To, co se šíří o Sorosovi nejsou vůbec žádné konspirace, vše je snadno dohledatelné a navíc se k tomu dědek sám přiznává.
Já jenom, že u žádné konspirace, o které jsem dosud slyšel/četl a ke které se drze hlásí, jsem nepochopil, proč by mi měla vadit (ba často naopak).
To znamená přinejmenším nežrat maso (zvlášť z průmyslových velkochovů)Něco mi říká, že statisticky signifikantní část lidí, kteří s migrací nemají problém (protože si právě uvědomují co k té migraci vede a že je to hlavně chyba toho západu) je ta plant-based populace; nikoliv naopak, babišovi zákazníci jsou ti voliči SPD... :)
nepořizovat si novou spotřební elektroniku atd.Imho, většinu komponent i materiálů pro jejich výrobu dodává Čína, takže v elektronice bych zase takový problém neviděl, z Číny moc lidem migrovat soudruh nedovolí
Imho, většinu komponent i materiálů pro jejich výrobu dodává Čína, takže v elektronice bych zase takový problém neviděl, z Číny moc lidem migrovat soudruh nedovolí![]()
Jednak je tu (dost nešetrná) těžba kovů, jednak Čína omezila import odpadu.
To se velmi silně dotýká Afriky a jihovýchodní Asie.
Když už se nám tu Kolibáč tak zapáleně rozepsal o neodkladné potřebě financování Krkavčích hor všemi lidmi, kteří mají zásuvku, neodpustím si pár příkladů, na co proudí těch 8 miliard ročně. Příklad první a druhý. Dopuručuji se oprostit od emocí o čem a o kom dané příklady jsou a zaměřit se na to, co tím Česká televize sleduje. Nejde v žádném případě o nějaké nedbalostní pochybení, ale o zcela zjevnou a prokazatelnou snahu o manipulaci. První příklad je o laciném a často používaném triku, optickém klamu. Česká televize jej používá celkem často, když potřebuje udělat z dýchánku pár aktivistů masovou demonstraci. Druhý příklad je o jistém tuneloidním podnikateli a chráněnci ČT, jehož mediální zaměstnanci vyseděli ve studiích ČT důlek.
Docela by mě zajímalo, zda je v ČT pro tyto účely zaměstnán nějaký Goebbels, lidový komisař eurokoolchozu pro informace, no prostě někdo kdo to vymýšlí a realizuje. Nebo jsou už zaměstnanci natolik vycvičeni a proškoleni, že to vytváří z vlastní iniciativy. Bylo by to zajímavé nahlédnout pod tu propagandistickou pokličku. Když se onehdá utábořil v České televizi Ruml ve spacáku někdy kolem milénia se svými (sou)druhy a soudržkami, nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost a vlastně jsem ani nevěděl o co jde. Dnes je mi to jasné nadmíru.ze čehož se musíš manuálně a pracně vyvázat dokazováním, že nemáš rádio / televizi.Jak slozite? Dosel papir, nasral jsem se, podepsal jsem to, dal do skeneru, doslo mi to v pdf na email, obratem jsem preposlal na uvedeny email. Ani ne 10 minut a pritom mam elektrinu a nic neplatim, hec!
všem, kdo mají elektrickou přípojkuBaterky do tranzistoráku může mít i houmlesák BTW, vlastně na AM DV/SV (vysílá tam vůbec ještě český rozhlas?) ani baterky nejsou potřeba.
No tak tu mame dalsi z napadu EU kterak zasahnout do neceho kde stejne nic nezmeni. Vyhledavace budou dal vyhledavat, fileservery pojedou taky dal, Youtube jakbysmet.Ale změní. Kdybych měl dneska rozjíždět filehosting jako je uložto (který rozjeli dva týpci v garáži), tak se na to rovnou předem vyseru, protože není šance, abych tomuhle v téhle fázi firmy dokázal vyhovět. Což reálně vede jen k tomu, že vzniknou někde jinde, kde takový opruz není, čímž přijde stát o daně, potenciální pracovní místa a tak podobně. Ono obecně, když se na to podíváš, tak EU se chová tak, jak kdyby bylo jejím cílem mít na všechno pravidla a smyslem jejím smyslem existence je ta pravidla vytvořit a pak na ně dohlížet. Což se může zdát na první pohled rozumné, ale zákony už od Chammurapiho nebyly definovány obecně a fuzzy, s důrazem na "selský rozum soudců" jen tak pro nic za nic. Godelovy věty o neurčitosti navíc jasně ukazují, že snažit se tímhle způsobem definovat všechny možné interakce vede k nekonzistencím a slepým místům, i když to uděláš s naprosto rigorózní matematickou logikou, natožpak s tou zákonnou. Výsledek je, že v tom co se smí a nesmí se dneska nevyznají ani právníci, proto máš taky právníky rozdělené podle oborů působnosti. Běžný člověk už vůbec nemá šanci se v tom všem orientovat. Nárůst opruzu u naprosto každé lidské činnosti, kterou se podařilo "zregulovat" je naprosto úděsný. Přijde mi to jako deka, která leží na každém, kdo se snaží podnikat, nebo teprve třeba začít. Je to hrozně fascinující v porovnání s různými míň zregulovanými částmi světa, kde prostě když chce stánkař něco prodávat, tak si otevře stánek a prodává. Tady i když chceš vařit čaj, nebo dělat párky v rohlíku, tak potřebuješ někoho s 5+ letou zkušeností, kdo se za tebe zaručí, o hygienických normách (netvrdím, že jsou špatně) a padesáti povoleních na stánek ani nemluvě. IT dosud bylo krásnou výjimkou, kde jsi mohl prostě začít něco dělat a tak jsme viděli gigantickou explozi ve všech ohledech. A teď se to začíná pomaličku komplikovat s GDPR, EET a dalšíma hovnama, kde bych se za deset let nedivil, že vznikne nějaký cech a jen lidi co vystudují programátory budou mít dovoleno programovat pod přísným dohledem stovek zákonů a nařízení.
o hygienických normách (netvrdím, že jsou špatně)Jsou špatně. Obchodník má jedinou povinnost: dodat službu v dohodnuté kvalitě. Pokud žádnou hygienickou kvalitu negarantuje, pak to stojí na důvěře – stejně jako když se podává jídlo u někoho na návštěvě. Postřehli jste ty zprávy o konzumaci hmyzu? Nepřijde vám ani trochu absurdní, že dosud nebylo možné, aby si někdo otevřel restauraci a podával hmyzí speciality? Ne. Čeká se na to, až to banda byrokratů centrálně odsouhlasí pro stovky milionů lidí, že je to teda OK. To je naprosto vrcholná demence. Asi jsme se už dopracovali do stavu, kdy existuje whitelist věcí, co se smí žrát a servírovat v restauracích. Well done.
Bohate by stačilo, keby obchodná inšpekcia riešila kvalitu aj SW vybavenia.Tohle si dost dobře nedokážu představit.
Teraz stačí mať v podmienkach že výrobca neručí ani za prd.Pokud chceš jako zákazník dostat něco kvalitního a ve smlouvě je, že výrobce za nic neručí, řekl bych, že je to tvoje blbost, že čekáš, že to bude jinak. Tohle je problém zdrojů, a nějaká regulace to těžko vyřeší. Určitá úroveň záruk něco toho výrobce stojí, a pokud to tobě jako zákazníkovy nestojí zato si za to připlatit, tak to stejně tak nestojí za to tomu výrobci.
Problém je v tom, že zákazníkovi nestojí za to si připlatit za software, kde výrobce za něco ručí, protože zákazník většinou není ten, komu je těmi chybami způsobena škoda - tady narážím zejména na děravé androidy, žárovky a podobné bez aktualizací, ze kterých se staví botnety. Není to ani výrobce těch zařízení, takže ani jedna ze stran nemá žádnou motivaci něco řešit. Tohle vyřeší jenom regulaceTo je sice pravda, ale nelze čekat, že ta regulace může být postavena ve smyslu "každý má nárok na nějaký stupeň podpory nebo kvality bez ohledu na všechno ostatní". V případě Androidu a jiných malých spotřebních zařízení připojených do internetu je dost těžké vymyslet nějaké řešení. Z mého podledu je jeden z velkých problémů nedostupnost free software ovladačů ke všemu hardware v zařízení, takže výrobce a ani nikdo jiný update nebo alternativní systém vyvynout prostě nemůže. Myslíš, že by se to spravilo tím, že by se přijal zákon, nařizující výrobcům podporovat zařízení aspoň x let? Nebo nařídit, že si tu podporu musíš mít možnost koupit? Tj. že bude nezákoné dodat na trh zařízení, u kterého se podpora neplánuje a ani není technicky možná. A i když ta druhá varianta zní líp, nejsem si jist, co by se pak ve skutečnosti stalo. Možná by to šlo něco málo zlepšit omezením některých špatných návrhových rozhodnutí. Např. bychom mohli chtít, aby řídicí počítač v autě nebyl připojený přímo na stejnou sběrnici jako navigace nebo rádio. Nebo bychom mohli zakázat výrobcem implementovaná zakázat zadní vrátka :)
až jednou tenhle přístup způsobí nějaký pořádný průser, tak se najednou politici probudí a začnou regulovat, bez znalosti problematiky, akčně a blbě. Bohužel ta lepší varianta - že výrobci a zákazníci dostanou včas rozum - není moc realistická.Bohužel. A doufám, že se to nestane, až když někdo vybuduje botnet složený se samořiditelných aut, které pošle někam na výlet.
To je sice pravda, ale nelze čekat, že ta regulace může být postavena ve smyslu "každý má nárok na nějaký stupeň podpory nebo kvality bez ohledu na všechno ostatní".No, už jen proto, že slovo "kvalita" není ani zdaleka triviální. Své o tom ví například autor knihy Zen and the Art of Motorcycle Maintenance, který se z definice skoro zcvoknul.
To je sice pravda, ale nelze čekat, že ta regulace může být postavena ve smyslu "každý má nárok na nějaký stupeň podpory nebo kvality bez ohledu na všechno ostatní".Tu regulaci budou vymýšlet úředníci a politici, kteří o tématu nemají ani potuchy. Tím "nelze čekat" bych si nebyl tak jistý.
No největší smysl by dávalo, že uživatel zařízení, které způsobí škodu, musí zaplatit náhradu a pokutu.To si nedokážu představit. Jako že bych byl zodpovědný za 812684. chybu v openssl? (teda, to už teď vlastně jsem, pokud používám například EET, ale ještě to nikdo neenforcoval)
To si nedokážu představit. Jako že bych byl zodpovědný za 812684. chybu v openssl?Za škody, které by zneužití té chyby způsobilo (plus pokuta, aby ta částka nebyla v setinách haléře.) Cílem je*, aby se používání děravého software nevyplácelo - tj. buď aby zmizel ze světa, nebo aby mu byla věnována patřičná péče a financování * teoreticky, jak jsem psal, nemyslím si, že by to šlo vynutit
I'd posted ultrasound scans online for friends and family.Fun fact: snímky mého mozku jsou majetkem Thomayerovy nemocnice a nesmím je šířit.
Cílem je*, aby se používání děravého software nevypláceloMáš vůbec tušení, jak zatraceně složité je vyvinout software bez chyb? Jediná možnost jak tvé požadavky splnit podle mě je zařídit, aby software žádnou škodu způsobit nemohl (tj. internet s explicitním vzdáním se zodpovědnosti a zrušení většiny míst, kde se SW stýká s fyzickým světem). Jenže to znamená vrátit se do roku 1950.
Zajímavé je, že u jiných produktů - aut, lokomotiv třeba - to jde.Možná proto, že jsou méně komplikované než současný HW a SW?
Bez průserů na úrovni Heartbleed, Spectre apod.1, 2, 3
fungovat nebudeProč ne? Např.: DDoS → síť, která bude umět ve všech routerech dělat traffic policing a DDoS tak zarazit poblíž místa vzniku. Někdo používá zombie pro anonymní hackování cizích služeb → no problem, podle tebou uvedeného schématu přece díry neobsahují.
Bez průserů na úrovni Heartbleed, Spectre apodAuta (pokud ignorujeme počítače v nich) neobsahují tolik úrovní abstrakce. Ale i tak by bylo najivní si myslet, že se v automobilovém průmyslu nemůžou stát drsné průsery, např. GM's hit and run: How a lawyer, mechanic, and engineer blew open the worst auto scandal, viz wiki: General Motors ignition switch recall:
General Motors (GM) recalled about 800,000 of its small cars due to faulty ignition switches, which could shut off the engine during driving
The faulty ignitions have been linked (by GM itself) to 124 deaths
No největší smysl by dávalo, že uživatel zařízení, které způsobí škodu, musí zaplatit náhradu a pokutu.Dávalo by smysl, že provozovatel děravého zařízení zneužitého v botnetu by nesl spoluzodpovědnost, ale vzhledem k míře účasti (dejme tomu, že bychom spočítaly kolik procent provozu se poslalo z jeho zařízení) by podíl jednoho uživatele na celkové náhradě škody nebyl nijak velký. Pokud bychom to chtěli vyřešit odpovědností výrobce za chyby v tom zařízení, mohlo by to vést na to, že by bylo možné používat jen zařízení s nějakou certifikací. Takže paradoxně dnes nejrozumější možnost, provozovat OpenWrt nebo jiný free software místo originálního systému, by mohlo nakonec být nezákoné.
Jediné, co mě napadlo, je ta povinná podpora na X letSouhlasím, že tohle vypadá na první pohled docela rozumně, ale jak se dostaneme k detailům (čeho by se to týkalo, co znamená podpora a co zahrnuje, ...), velice rychle se to zkomplikuje.
podíl jednoho uživatele na celkové náhradě škody nebyl nijak velký.Proto pokuta.
Pokud bychom to chtěli vyřešit odpovědností výrobce za chyby v tom zařízení, mohlo by to vést na to, že by bylo možné používat jen zařízení s nějakou certifikací. Takže paradoxně dnes nejrozumější možnost, provozovat OpenWrt nebo jiný free software místo originálního systému, by mohlo nakonec být nezákoné.Jo, to je druhá možnost. Jedna z těch pravděpodobnějších, pokud se nezmění současný stav a nechá se dojít až do průseru.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.