Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 01:34
Modulární pro mě znamená navolit si velikost baterie, typ šasi, rozlišení displeje, chlazení, procesor, grafickou kartuNo to už seš IMO víceméně na úrovni konstrukce úplně custom laptopu. Takhle hodně konfigurovatelné to nikdo (v dohledné době) nenabídne.
Stál $1200 a je celý z vyfrézováného hliníkuV čem má být ta výhoda toho hliníku? Hliník je dost měkký kov. MBP jsem používal a jediný mnou pozorovaný efekt hliníku byl ten, že mě hrana laptopu dost škrábala do zápěstí.
V čem má být ta výhoda toho hliníku? Hliník je dost měkký kov.Nebývá to spíš hořčíková slitina než hliník? A on taky není hliník jako hliník, je jich spousta druhů...
A uz jste někdy vidšl že by se to z kusu kovu (pokud tedy někdo nestrhne závit při rozebídání) vyrvalo?Vzhledem k tomu, jak tenký je ten "kus kovu" a že to je jen nějaká lehká hliníková slitina (žádná ocel), tak si to představit umim. Navíc, co teď koukám na nějaké snímky, MacBook má tu plochu těch kovových základen pantů poměrně malou. Moje Leninovo má tak dvojnásobnou. Zatim jsem zažil urvání pantu od základny u těhle laptopů pouze po tom, co mi jeden spadl z více než 2 metrů na zem (a tomu se moc nedivím), jinak to prostě drží, a to přestože povrch ani není potažen nějakým plechem, je plastovej celej. Panty jako takové jsou samozřejmě kovové.
Apple je kvalitou zpracování hluboko pod rozumnými značkami typu Dell nebo Lenovo. Podle kvality zpracování by měl Apple stát nanejvýš tolik jako Acer, jenže stojí podstatně víc. Apple tedy není jaksi absolutně drahý, ale relativně (v poměru kvalita / cena) drahý je.
Jak Louis Rossmann popisuje (ve výše odkazovaném rantu i jinde), je to způsobeno (to == proč si může Apple dovolit tak béčkovou kvalitu a přesto uspět) především zaslepenou základnou zákazníků + fanoušků (a tyhle dvě role není dobré spojovat v jedné osobě!), která je ochotná tolerovat libovolně špatný hardware, libovolně drahé opravy a libovolně dlouho sérii doporučení koupit si raději (zase) další počítač, než aby se ten (znova) porouchaný dal opravit.
Pod 100 eur sa daju najst rozne iMX6 quad s 1GB RAM a 4GB emmc.No jo no, ale to jsou už ty embedded ceny, hardware je to kolem úrovně RPi 4, takže pro to consumer vyžití je to IMHO zabité (teda nehledě na to, že 1GB paměti je už strašně málo). Já byl teda zvědavej na cenu baseboardu pro ten modul, která se k tom přidá, ale vlastně o desktopu jsme se nebavili a pro potřeby notebooky to není reletantní, protože tam bude muset být vyrobená na míru. Každopádně mi pořád přijde, že na embedded hardwaru se kvůli ceně (a pak taky často stáří hardwaru) nemá cenu tohle stavět. Protože něco relativně atraktivního jako je třeba PineBook to nemá šanci vygenerovat.
A propos, nechtělo by Raspberry Pi Foundation udělat notebook poháněnej RPi Compute Modulem?Ten SoC neumí suspend, ne? Nebo by to šlo nějak strašlivě ohackovat?
Risc-V...Mě fascinuje jak se lidi pořád na ten RISC-V ptaj a mají pocit, jako že je ta možnost nějak na stole a že patří do stejný kategorie jako ten ARM (nemluvě o x86, tam je jasný, že jsou k dispozici ready řešení), jenom ji výrobci z nepochopitelných důvodů ignorují. Co byste tam dal za RISC-V procesor a bonusová otázka, co se bude používat za grafiku na zobrazování na displeji? :)
možná?
No právě.
A k čemu bude připojené LCD?
A je ten SoC vůbec připravenej na použití v laptopech (power management)?
BTW používat na PC procesor bez SIMD jednotky... I když teda jestli někomu stačí psát v terminálu, tak OK.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.