Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V Českém Švýcarsku to ještě doutná, ale už je potřeba se zamýšlet, kdo za tohle neštěstí může. Hon na čarodějnice nebo lynč národu vždy uleví a přinese trochu radosti v těžkých chvílích. Měla jsem tohle místo ráda, jezdili jsme tam se školou a pak s kamarády, byla jsem tam nesčetněkrát a drásá mi to srdce, jak je to teď zničené.
Dneska jsou lidi zvyklí, že jsou připojení k internetu 24/7 a když spojení chvíli nejde, tak jsou hned nervózní. Už to není jako dřív, kdy jsme se připojovali 56kbps modemem – vytáčeným spojením a byli online maximálně pár hodin denně. Občas má ale i dnes spojení výpadek, a proto si ukážeme, co v takovou chvíli dělat – jak rychle nahodit záložní spojení přes mobil.
Asi znáte takové ty záběry rychle letících mraků, rozkvétajících kytiček, hnijícího jídla atd. Tomu se říká časosběr, protože sbíráme snímky v průběhu delšího času. Vytváří se tak, že kameru nebo foťák umístíme na stativ (rukou by to nešlo) a v pravidelných intervalech děláme fotky. Ty pak poskládáme za sebou třeba rychlostí 25 snímků za sekundu nebo rychleji, pokud chceme vyšší kvalitu, a uděláme z nich video.
Pan učitel Igor Hnízdo dnes (18. 10. 2019) oznámil první veřejnou verzi nového programovacího jazyka Č++ [čé plus plus]. Jde o jazyk určený (nejen) k výuce na středních školách. Vyznačuje se používáním českých klíčových slov a podobá se přirozenému jazyku. Programy v jazyce Č++ jde překládat pomocí GCC a následně i spouštět. Více podrobností v článku Ryze český programovací jazyk Č++ na Farmě Trollí hnízdo (dostupné přes Tor).
Všude se teď protestuje tzv. za záchranu Internetu, nemohli jste to nezaregistrovat. Jedná se o protesty proti směrnici EU o autorském právu a hlavně proti jejímu článku 13. Dovolím si malou úvahu, která je trochu kacířská a kontroverzní, ale IMHO to ke kritickému myšlení patří. To vám snad není cizí.