Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
V Českém Švýcarsku to ještě doutná, ale už je potřeba se zamýšlet, kdo za tohle neštěstí může. Hon na čarodějnice nebo lynč národu vždy uleví a přinese trochu radosti v těžkých chvílích. Měla jsem tohle místo ráda, jezdili jsme tam se školou a pak s kamarády, byla jsem tam nesčetněkrát a drásá mi to srdce, jak je to teď zničené.
Dneska jsou lidi zvyklí, že jsou připojení k internetu 24/7 a když spojení chvíli nejde, tak jsou hned nervózní. Už to není jako dřív, kdy jsme se připojovali 56kbps modemem – vytáčeným spojením a byli online maximálně pár hodin denně. Občas má ale i dnes spojení výpadek, a proto si ukážeme, co v takovou chvíli dělat – jak rychle nahodit záložní spojení přes mobil.
Asi znáte takové ty záběry rychle letících mraků, rozkvétajících kytiček, hnijícího jídla atd. Tomu se říká časosběr, protože sbíráme snímky v průběhu delšího času. Vytváří se tak, že kameru nebo foťák umístíme na stativ (rukou by to nešlo) a v pravidelných intervalech děláme fotky. Ty pak poskládáme za sebou třeba rychlostí 25 snímků za sekundu nebo rychleji, pokud chceme vyšší kvalitu, a uděláme z nich video.
Pan učitel Igor Hnízdo dnes (18. 10. 2019) oznámil první veřejnou verzi nového programovacího jazyka Č++ [čé plus plus]. Jde o jazyk určený (nejen) k výuce na středních školách. Vyznačuje se používáním českých klíčových slov a podobá se přirozenému jazyku. Programy v jazyce Č++ jde překládat pomocí GCC a následně i spouštět. Více podrobností v článku Ryze český programovací jazyk Č++ na Farmě Trollí hnízdo (dostupné přes Tor).
Všude se teď protestuje tzv. za záchranu Internetu, nemohli jste to nezaregistrovat. Jedná se o protesty proti směrnici EU o autorském právu a hlavně proti jejímu článku 13. Dovolím si malou úvahu, která je trochu kacířská a kontroverzní, ale IMHO to ke kritickému myšlení patří. To vám snad není cizí.