Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 05:43
A do třetice všeho dobrého, byla vydána finální verze STX Linuxu. Ten je určen na starší počítače, má kontrolní centrum a schopnost využívat balíčky pro Slackware. Přehled. (obsahuje např. Gimp 2.3.6)
Tiskni
Sdílej:
Spíš ne, doufejme. Žádná aktuální recence nikde není, ale nic nenaznačuje podobné problémy.Nejde ani tak o problemy (ze neni tak mlade distro vychytane, se da ocekavat a vyslovene "problemy" v Pocketlinuxu nebyly), ale o skutecnost, ze to, co se "prodava" pod nejakou nalepkou, je porad stary (dobry) Slackware - vcetne naroku na administraci. Pak sahnou po takove "small, fast and easy" distribuci lidi, co by si na Slackware jinak netroufli a mozna velice budou prekvapeni, az dojde na instalaci novych programu a zavislosti balicku. Podle me budou mit takove upravovane distribuce prakticky smysl, az prinesou oproti materske distribuci neco navic, ne jen individualni upravu. Ne, nejsem proti, aby se s tim dal lidi patlali, treba se z toho neco kloudneho vylihne, ale mam potrebu to objektivne kriticky poznamenat. STejne jako ten Pocketlinux, tak ani STX, co tak zbezne koukam, moc nevaruje, ze jde o distro zatim spis pro zkusenejsi uzivatele (administratory), coz mi prijde malinko nefer.
nicmene to neni preplneny desktop. Simply clever"preplneny desktop" - to znamena co? Vice panelu, vice ikon, gkrellm nebo superkaramba? Aneb to vsechno, co si muzete kdykoliv v temer kazdem desktopovem prostredi povypinat a pozapinat (pridelat) podle libosti? Naklikat KDE do podobne formy netrva ani dve minuty (a kdyz si najdete patricne Thema, muze to vypadat snad uplne stejne). Myslim, ze posuzovat desktopova prostredi podle nejakeho defaultniho nastaveni (panelu, ikon na plose, pozadi apod.) je nejak divne. Zajimavejsi jsou prave moznosti konfigurace, odezva, hw-narocnost, snadnost ovladani apod., tj. presne to, co se ze screenshotu vycist prilis neda.
Myslim, ze posuzovat desktopova prostredi podle nejakeho defaultniho nastaveni (panelu, ikon na plose, pozadi apod.) je nejak divne. Zajimavejsi jsou prave moznosti konfigurace, odezva, hw-narocnost, snadnost ovladani apod., tj. presne to, co se ze screenshotu vycist prilis neda.Nesouhlasím s Vámi v tom, že "je nějak divné" posuzovat prostředí podle defaultního vzhledu. Naopak, je to pro normálního uživatele docela přirozené. Počítač (respektive uživatelské prostředí) by měl(o) ušetřit co nejvíce času při práci, a tedy být nej* už při standardním nastavení. Můj názor je takový, že ačkoli asi pro všechny WM existují středně kvalitní až krásné motivy, téměř nikdy se takové motivy neobjeví v prvotním nastavení. Když budu ohromen prvním dojmem, jistě si rád s prostředím i pohraji. Ale když ne? Pak mne ani nejasná vidina pěkných motivů na Internetu nepřinutí trápit se s konfigurací ... Znám i argumenty podobné tomuto : "na co pěkný grafický WM, když v *nixech je podstatná jen konzole ". Ano, je samozřejmě pravdou, že terminály jsou nedílnou součástí *nixů. I já osobně používám skoro desítku konzolí najednou, ale nemohu se zříci toho, že můj svět je barevný, je plný obrazů a symbolů. Budoucnost *nixů (mluvím pořád o desktopech) vidím v dokonalé symbióze grafických a konzolových aplikací. V designu, který se snaží pohlížet do budoucnosti, stejně jako se počítače stále zdokonalují a zdokonalují. V rychlých, ale přesto graficky zdařilých prostředích. Bohužel moji vizi snad žádný OS, žádná distribuce nenaplňuje ... grafické motivy bývají často veškeré žádné, barvy neladící, grafická prostředí okopírována od úspěšnějších kolegů i OS. Vydavatelům distribucí bych doporučil vzít některé zajímavé grafické motivy z Internetu a vyměnit je za současné. To by byl ale jen první krůček ...
Přeplněný desktop je subjektivně pro mně výchozí nastavení GNOME, KDE. Nepotřebuji KPanel, který se pro uživatele trochu špatně ovládá ... Prostě Start menu, hodiny, taskbar, a finíto.Jelikoz nikdy moc dlouho u defaultniho vzhledu KDE nevydrzim, tak se mozna pletu... ale tyhle dve vety si nejak protireci, mam dojem, ze ve vychozim nastaveni KDE toho neni vic nez ve slavnych Windows XP: start menu, hodiny, taskbar - ale na rozdil od ruznych jinych prostredi se to da v KDE vsechno rychle vypnout a muzete mit treba celou cernou plochu (az po kliknuti se vam otevre menu - nebo taky ne) a aplikace spoustet pomoci Alt+F2 (a napsani treba "firefox" - coz muzete vysvetlit skutecne kazdemu :P). Ze defaultni vzhledy byvaji vetsinou priserne nevkusne a neprakticke, s tim souhlasim... mam podezreni, ze to tak delaji proto, aby donutili lidi upravit si to podle sveho. Jinak bych podle reci vyse charakterizoval vasi "analyzu" idealniho desktopu jako proste srovnani s vasim subjektivnim pocitem, kdyz se vam to libi a jste na to zvykly, je to "simply clever", kdyz to momentalne vasim pocitum neodpovida, je to "preplacane". Nic proti, jen me zajimalo, jestli se dozvim nejakou obecne platnejsi definici "preplacanosti". Nedozvedel ;)
"ze jde o distro zatim spis pro zkusenejsi uzivatele (administratory), coz mi prijde malinko nefer."To záleží na tom, řekl bych, co na tom chceš dělat. Je to hodně předkonfigurované a upravené Slackware zaměřené na snadnou správu - používá nástroje z Debiana, takže až pocaď jednoduché. Pokud jsi "power user" můžeš využít možnosti cokoliv, kdekoliv přidat ze Slackware repositories. Pokud ale jsi power user, předpokládá se, že už se vyznáš ;)
tj. presne to, co se ze screenshotu vycist prilis neda.Ano přesně tak, ale pokud je ze screenshotu vidět filozofie systému tak to pomůže. (Což tady je)
Nebo mohou sáhnout po Archu...no jo, ale ten mi v, teď už předposlední verzi, při instalaci zkolaboval, Slackware taky, ovšem STX neměl ještě tu čest :D
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.