Portál AbcLinuxu, 22. května 2024 15:00

Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)

2. 4. 2008 | Michal Vyskočil
Články - Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)  

Virtuální glóbus Marble: jak funguje, co umí, jaké jsou plány do budoucna. Puck je překladač XML definic uživatelského rozhraní do C++. Nová funkce KGet: ovládání přes webové rozhraní.

Tento týden

Další práce na spouštěčích, bindingy pro WebKit a počátek lepší podpory kompozitních správců oken v Plasmě, spolu s podporou více zdrojů v RSS plasmoidu. Přidány plasmoidy "BBall", "Show Desktop", "KMLDonkey", a "IM Presence" (za použití Decibel). Alternativní alt+tab přepínač oken (podobný s "Cover Switch" efektem z Compiz Fusion). SuperKaramba podporuje technologii "widgets-on-canvas" z Qt 4.4. Začalo dlouho očekávané přepsání KCron. Podpora operace Undo v dialogu KShortcutsEditor. Nové pluginy pro Digikam a Kritu. Různé vylepšení v KTorrent a Amarok 2.0. Práce na rozhraní a integrace MusicBrainz v KsCD (studentský projekt). Mnoho práce na přechodových efektech mezi stránkami v KPresenter. Začátek práce na integraci podpory pro online čtečky pro Akregator. Kubrick, rubikova kostka, byla importována do playground/games. KDiamond se přesunul z playground/games do kdereview, Kollision z kdereview do kdegames pro KDE 4.1. kdebase (trunk, KDE 4.1) nyní vyžaduje Qt 4.4. Akonalendar (malá aplikace pro demonstraci Akonadi modelů KCal) a grafická knihovna Quasar byly importovány do KDE SVN.

Inge Wallin mluvil o novinkách ve vývoji v Marble 4.1:

Marble je rychlý, univerzální a nenáročný virtuální glóbus. Je součástí balíku aplikací KDE-Edu a je velmi používán k demonstraci závratně krásného vzhledu KDE4. Ukážeme zde některé zajímavé momenty z vývoje, které se udály právě teď při vývoji pro vydání KDE 4.1.

Marble dnes

Marble je v KDE 4.0 virtuální glóbus. Je to normální aplikace, která ukazuje zeměkouli, umí přibližovat a vzdalovat pohled a dokáže zemi zobrazovat buď jako kouli nebo jako plochu. Marble je založen na dlaždicích, což znamená, že datové položky jsou obyčejné velké pixmapy, které můžeme získat ze zdrojů jako třeba NASA.

Uživatel si může vybrat z několika témat mapy, tj. použít třeba zdroj v podobně standardního zobrazení pro atlasy nebo noční mapu se světly měst, případně satelitní snímky. Stejně tak může určit, zda se mají zobrazovat další prvky typu hranice států, města nebo významná místa jako hory nebo vraky lodí (pomocí Marble se můžete podívat, kde je vrak Titaniku).

Kromě toho, že jde o samostatnou aplikaci, je Marble rovněž množina widgetů, které mohou programátoři použít ve svých projektech. Jde o mapový widget a dva ovládací prvky. Widgety rovněž nabízejí plnou integraci s Qt Designerem, takže vývojář může jednoduše umísťovat a upravovat komponenty za pomoci myši, stejně jako u běžných tlačítek.

Marble, vize

Přestože je v současnosti Marble virtuálním glóbem, v plánu je toho mnohem více. Očekáváme, že se takzvané "geografické služby" (Geo Services) stanou v blízké době běžnou součástí desktopu. Už teď dokáže Digikam geotagovat fotky, pokud fotoaparát obsahuje GPS. Geotagging prostě bude jednoduchá a běžná věc.

Manifest ve zdrojových kódech Marble říká: "Marble je zamýšlen tak, aby pro "geo prohlížeče" znamenal to stejné, co znamená je KHTML/WebKit pro webové prohlížeče". Jinými slovy, Marble bude centrální komponenta pro geografické služby.

Marble existuje ve dvou odlišných inkarnacích: v KDE verzi, která používá veškeré vymoženosti kdelibs, a Qt verzi, která je více portovatelná. Qt verze byla portována na Windows, Macintosh, Windows CE a OLPC. Doufáme, že se za nějaký čas stane Marble standardním geo prohlížečem na všech desktopech, Gnome nevyjímaje.

Marble a vývoj

K dosažení vize potřebujeme integraci. Marble potřebuje být plně integrovatelný do čehokoliv a také připraven k integraci ostatních komponent do sebe. Ve skutečnosti na toto klademe tak velký důraz, že jsme pro Marble 4.1 zvolili kódové jméno "Integration".

Widget Marble je v současnosti plně integrovatelný do jakékoliv KDE či Qt aplikace. Nicméně ne všechny frameworky widgety používají; například Flake Shapes z Plasmy a KOffice jsou dvě významné výjimky, ačkoliv Plasma v KDE 4.1 už dokáže používat i je.

Refaktoring pro umožnění integrace Marble bez widgetů

Právě jsme dokončili refaktoring, v němž jsme rozdělili MarbleWidget do dvou tříd:

Vývojář, který nechce použít widget, prostě může použít MarbleMap a říct mu, aby se překreslil, kdykoli je to potřeba.

Refaktoring pro podporu externích pluginů

Vývoj probíhá i uvnitř Marble. Vnitřní mašinerie je dosti složitá kvůli extrémním výkonnostním nárokům, které jsou na hardware kladeny pro zajištění plynulých změn pohledu. Pamatujte, že Marble dobře funguje i bez hardwarové akcelerace.

Rozdělení jednotlivých vrstev je v současnosti daleko lépe definováno a refaktoring se zaměřuje na to, aby mohly externí pluginy vytvářet samostatné dlaždicové vrstvy, kombinovat je, vytvářet vektorové vrstvy či významné body nebo všechny předešlé libovolně kombinovat. Tyto pluginy budou také schopné se zapojit do systému pro nastavení legendy, což uživatelům umožní libovolně zapínat a vypínat různé funkce.

Podpora pro formáty KML a GPX

KML je XML formát, který se používá pro data, jež mohou být vložena do Google Maps a Google Earth. Marble 4.1 bude obsahovat podporu pro nejčastěji používané části KML a možná i pro KML celé. Takže jakákoli data, která mohou být zobrazena v Google Earth, bude také možné zobrazit v Marble.

Marble 4.1 bude podporovat i standardní trackovací soubory GPS (takzvané "GPX") a dost možná také další formáty souborů.

Podpora pro vlastní scény

Marble podporuje formát DGML, nový XML formát navržený přímo pro něj. DGML popisuje téma pro mapy nebo obecné nastavení kombinující jednu či více množin dlaždic s daty ostatních typů, jako jsou vektory či významné body. Pro Marble 4.1 jsme rozšířili DGML formát na DGML2, který je velmi šikovný. Příklady použití: vědci mohou vytvořit specializované mapy pro sledování zemětřesení, mapy počasí s kompletním popisem veškerých použitých symbolů, integrace s OpenStreetMap a tak dále.

Podpora další geografické infrastruktury

Pokud to vyjde, bude Marble 4.1 rovněž integrován do dnes existujících geo frameworků jako GeoClue, který se snaží ze souřadnic GPS, IP adresy a dalších zdrojů najít vaši současnou pozici. Rovněž podporuje GPS démona gpsd.

Doufáme, že lidé budou využívat všechny tyto nabízené možnosti integrace Marble a budou vytvářet nové a zajímavé způsoby, jak používat geografické služby na desktopu. Myslím, že si dnes ani nedokážeme představit všechny možnosti použití, které lidé vyvinou, až se potenciál KDE4 naplno projeví v KDE 4.2 a dále. Momentálně můžete použít Marble widget a Marble map ve vašich projektech a brzy bude možné napsat vlastní plugin do Marble. Kontaktuje mě (ingwa) nebo Torstena Rahna (tackat) na irc://irc.freenode.com/#kde-edu. Odpovíme skoro na všechno. Rovněž se můžete přihlásit do marble-devel@kde.org a získat informace přímo z první ruky.

Ivan Čukić prezentuje nový nástroj Puck, překladač uživatelského rozhraní pro Plasmu:

Tentokrát nehodlám mluvit přímo o Lancelotu, přestože z něj uvidíte screenshoty, ale hlavně o nástroji, který vytvářím, abychom si vývoj Lancelotu a dalších plasmových aplikací usnadnili.

Jméno toho nástroje je "Puck" (Dannyho nápad), což by mohlo znamenat Plasma UI Compiler K. Puck je nástrojem pro konverzi XML definice uživatelského rozhraní do C++ kódu Plasmy.

Není příliš složité vytvořit velice komplexní GUI přímo v C++, ale změny nebo přeuspořádání takového rozhraní jsou otrava. S UI definovaným v XML je to otázka cut-and-paste, což je přesně způsob, jak byla vytvořena kompaktnější verze Lancelotu nebo k uzpůsobení jeho vzhledu ala Kickoff. (Jediným účelem takových rozložení bylo udělat screenshoty pro tento Commit-Digest, finální verze Lancelotu tak vypadat nebude.)

099 pucking_lancelot

V současnosti Puck podporuje výhradně widgety a rozložení použitá v Lancelotu a je rovněž schopen generovat výhradně kód v C++. To znamená, že zatím není možné nahrát soubor s definicí UI za běhu.

Hlavní cíle do budoucna jsou:

V tuto chvíli je Puck součástí sestavovacího systému Lancelotu a je k dispozici v extragear/plasma/applets/lancelot/tools/puck. Není určen k použití pro jiné účely, tedy zatím ještě ne. Pokud byste jej chtěli použít pro váš vlastní projekt, můžete mě kontaktovat - adresa je ivan(dot)cukic(plus-sign)kde(at)gmail(dot)com.

Urs Wolfer představuje novu vlastnost v KGet pro KDE 4.1: webové rozhraní:

KGet v KDE 4.1 má novou funkci: webové rozhraní k ovládání stahování přes Internet.

Je to užitečné především pro velké objemy dat, které zaberou spoustu času. Například stahování torrentů, což bude s KGetem v KDE 4.1 možné. Na jednom počítači ve vaší lokální síti můžete spustit KGet (server), který pravděpodobně tak jako tak běží stále! Potom stačí jenom povolit na daném stroji webové rozhraní a můžete ovládat stahování na tom stroji odkudkoliv, kde máte přístup k síti/Internetu.

099 kget_webinterface_1

Webové rozhraní by mělo pracovat s libovolným prohlížečem dodržujícím standardy. Technologie použité pro to všechno jsou XHTML, CSS, Javascript, JSON a Ajax. Bude to pracovat velmi rychle i na pomalých linkách, protože se pokaždé nenahrává celá stránka. Přenáší se pouze seznam stahování, což je velice malý JSON soubor. "Webserver" je postaven na QTcpServer z Qt. Může to být zajímavé pro jakoukoli Qt aplikaci, která chce nabízet webové ovládání.

099 kget_webinterface_2

Webové rozhraní je plně přeložitelné, stejně jako jakákoli jiná KDE aplikace. Vzhled navrhl Mensur Zahirovic. Patří mu velké díky za tak pěkný layout.

Statistiky

Commity: 2612 od 245 vývojářů, 6750 změněných řádek, 1558 nových souborů.
Otevřené chyby: 16124
Otevřené požadavky: 13711
Otevřených chyb: 278 za posledních 7 dní.
Zavřených chyb: 193 za posledních 7 dní.

Shrnutí commitů

Modul Commitů
/trunk/KDE
342
/trunk/l10n-kde4
262
/branches/stable
145
/trunk/extragear
114
/branches/KDE
97
/trunk/playground
82
/trunk/kdesupport
57
/branches/work
36
/trunk/www
34
/trunk/koffice
34
Řádek Vývojář Commitů
99
Allen Winter
39
58
Andreas Pakulat
21
19
Siraj Razick
19
87
Riccardo Iaconelli
16
17
Thanomsub Noppaburana
16
32
Stephan Binner
15
24
Maximilian Kossick
12
21
Nikolaj Hald Nielsen
10
40
Michaël Larouche
9
19
Koos Vriezen
9

Stav překladů (i18n)

Jazyk Hotovo procent
portugalština
100%
řečtina
98%
švédština
95%
japonština
92%
Low Saxon
87%
estonština
86%
němčina
85%
brazilská portugalština
85%
nizozemština
85%
francouzština
85%

Lovci chyb

Lovec chyb Počet zavřených chyb
Thomas McGuire
24
Leonardo Finetti
23
Pino Toscano
23
Tristan Hoffmann
22
Tommi Tervo
11
Aaron J. Seigo
11
Joris Guisson
8
Gilles Caulier
8
Charles Connell
8
Jonathan Marten
6
Program Cvrkot
Amarok
8885
KMail
5095
K3b
4305
Kopete
3183
KDevelop
2716
Kate
2417
Solid
1970
Plasma
1970
Kontact
1649
Kaffeine
1637
Osoba Cvrkot
Tobias Hunger
5525
David Faure
2550
Stephan Kulow
1883
Aaron Seigo
1797
Torsten Rahn
1224
Laurent Montel
1120
Jonathan Riddell
1097
Stephan Binner
786
Adriaan de Groot
728
Thiago Macieira
721

Seriál Co se děje v KDE (dílů: 13)

První díl: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008), poslední díl: Co se děje v KDE - 108 (27. 4. 2008).
Předchozí díl: Co se děje v KDE - 98 (17. 2. 2008)
Následující díl: Co se děje v KDE - 100 (2. 3. 2008)

Související články

Co se děje v KDE - 98 (17. 2. 2008)
Co se děje v KDE - 97 (10. 2. 2008)
Co se děje v KDE - 96 (3. 2. 2008)

Odkazy a zdroje

KDE Commit-Digest 99

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci

Diskuse k tomuto článku

belisarivs avatar 2.4.2008 08:47 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Vyborne. Dekuji.

Tesim se na kazdy dil. A na KDE 4.1 snad jeste vic.
IRC is just multiplayer notepad.
Nicky726 avatar 6.4.2008 17:04 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
+1
Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
10.4.2008 10:00 cunik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
+1
2.4.2008 10:38 JS
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Puck vypada rozhodne zajimave. Podle meho nazoru by melo veskere uzivatelske rozhrani byt konfigurovatelne za behu, nezavisle na aplikaci, a idealne jeste s nejakym GUI editorem. Tim by se vyresili vsechny stiznosti lidi typu "GIMP ma jine rozhrani nez Photoshop" apod. - proste by nekdo (neprogramator) takove rozhrani vytvoril, a dalo by se v tom programu zmenit. Take by pak lide nemuseli aplikace prepisovat jenom pro to, aby byly pod Gnome, pod KDE a nebo proste z duvodu, ze nekomu nevyhovuje nejaka drobnost v uzivatelskem rozhrani.
2.4.2008 11:28 lubos
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
jen dotaz - jaky je duvod psani clanku cervenou barvou? osobne mi to nepripada jako dobrej napad, jako zvyrazneni casti jeste mozna, ac bych to taky nedelal moc casto, ale pro polovinu clanku mi neprijde jako vhodny...
2.4.2008 12:11 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Je to způsob označování citací zavedený v Jaderných novinách, ovšem je pravda, že když je většina článku citace, tak to asi nedává smysl.
hankey avatar 2.4.2008 22:15 hankey | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Je to citace v článku a třeba mně to velice vyhovuje.
data jsou pouze dvojí: na záloze a ve věčných lovištích
2.4.2008 13:39 latrína.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
tak už se těším až budu moct marble používat jako traceroute či podobně na zjištění polohy ip adresy. taková prkotina ale potěší...
2.4.2008 15:20 Richard Tesař | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

c++ sem c++ tam

http://www.simontoth.cz/trocha-odpocinku
Luboš Doležel (Doli) avatar 2.4.2008 22:27 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
To je ovšem hustý překlad :-)
V podstatě většina programátorů v C++ zahazuje zpětná hlášení. Co se vůbec stalo s dobrou ol' '-1'?
2.4.2008 23:13 ...............23 | skóre: 15 | blog: Various Stuff blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Toto je tiež dobré :-)

http://www-users.cs.york.ac.uk/~susan/joke/c.htm
2.4.2008 23:25 Jirka | skóre: 36
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
S tou znovupoužitelností kódu se IMHO docela trefil. Taky jsem to ještě nikdy neviděl. :-)
3.4.2008 11:35 petris
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Kdyz jsem to poprve videl, tak jsem si sel ten casopis pujcit. Pise se tam ale neco uplne jineho :-)
2.4.2008 15:34 Murry | skóre: 16 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Přemýšlím, přemýšlím, ..... už ať se to 'dá používat' a přejdu na to:-)
PS: Kromě toho, že jde o samostatnou aplikaci, je Marble rovněž množina widgetů, které mohou programátoři použít ve svých projektech.
Xeelee avatar 2.4.2008 16:09 Xeelee | skóre: 9 | blog: Xeeleeho diagnóza | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Marble
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Hned bych si dal na plochu rotující Mars nebo Měsíc :-)
Jak by řekl esperantista: „Bonvolu alsendi la pordiston. Laŭŝajne estas rano en mia bideo!“
2.4.2008 16:50 ZS-Man | skóre: 31 | blog: B26
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nevite jak a k cemu pouzivat plasmoid FileWatcher ? Byl by peknej na sledovani treba nejakych logu, irc, atd. ale jaksi ukazuje jenom prvnich par radku(podle nastaveni) a ty se nemeni. Nebo je urcen na neco jineho?
2.4.2008 17:27 jiřík | skóre: 9 | Hradec Králové
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Mně osobně se FileWatcher zdá jako vychytávka pro správce systémů, pro normální lidi to je vcelku nanic, nebo se mýlím? Myslím, že by se vynaložené síly měly ubírat trochu jiným směrem. K lidem.
Zapomeňte na pumpičku a na rozhodčí, hrajte Ultimate Frisbee http://www.frisbee.cz
David Watzke avatar 2.4.2008 21:18 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 99 (24. 2. 2008)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
překlep: getoagovat
“Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.