Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Začalo to ve čtvrtek nenápadným ublognutím Christabel, v pátek ráno vyšel na Pirátských novinách článek Nejpopulárnější poslanec v Česku zavádí cenzuru Internetu a někdy tou dobou (během psaní článku neustále vypadávající) Lupa publikovala článek Česko znovu chystá cenzuru internetu. Přílepkem loterijního zákona. A pak došlo k masivní mobilizaci internetového uživatelstva. Během několika hodin vznikla petice Internet bez cenzury a Česká televize připravila výbornou reportáž.
Na webu České spřitelny jsem narazil na anketu:
Přejete si v komunikaci s bankou využívat některý z následujících programů?
ICQ
Skype
GoogleTalk
web chat
žádný
Zatím hlasovalo nejvíc lidí (1 200) pro ICQ v těsném závěsu se Skypem. GTalk je na tom zatím ze všech možností nejhůř. Pokud chcete s ČS komunikovat přes vašeho Jabber klienta, tak hlasujte.
Hlubší znalosti Linuxu nemám a anglickou dokumentaci louskám s velkými obtížemi. Freerunner v základu skoro nic neumí a většina věcí se musí nastavit v příkazové řádce nebo doinstalovat. Můj kousek je zatím prakticky v defaultním nastavení. Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet. Aspoň se něco nového naučím a z mojí nové hračky udělám použitelný přístroj.
V 18:29 mi přišel tento e-mail:
Dobrý den, mám takový malý problém, dnes jsem přišel na svoje ICQ ale vůbec mě to nepustilo, vyskočilo mě okno ve kterém stálo o nové verzi a jestli ji chci, tak jsem dal zavřít ale vyplo se mi to, tak jsem odinstaloval ICQ a dal jsem QIP ale při přihlášení mi vyskočí: Nemate aktulani verzi programu, doporucujeme upgrade. Přitom jsem instaloval QIp 8060 i s českým jazykem, nevím co dělat, prosím poraďte. Děkuji.
Přibližně o minutu později podlehlo náporu uživatelů fórum qipim.cz a stejný osud postihl i oficiální web qipim.com. Kolem osmé hodiny se mi párkrát nenačetla ani stránky miranda.cz. Zatím se ale drží. Nápor uživatelů Mirandy zřejmě není tak vysoký.
Kamarád nedávno koupil stránku czicq.cz, věnující se oficiálním ICQ klientům, s denní návštěvností 1500 až 2000 lidí. Sekce Alternativní klienti by potřebovala kompletně předělat a rozšířit. Uvažoval jsem také o sekci Alternativní protokoly a o propojení s fórem na eicq.cz. Přivítal bych jakékoliv připomínky k těmto stránkám. Osvěta běžných uživatelů se hodí vždy a v jakémkoliv množství.
Jak bych začal. Narodil jsem se velmi mlád… ehm tak jinak. Doma pod stolem mám pět let starý šrot a již delší dobu jsem uvažovat o něčem lepším. Jednoho krásného dne jsem se praštil do hlavy a moje chorá mysl přišla s nápadem stavby pasivně chlazeného počítače. Asi nemá cenu podotýkat, že se mi nápad zalíbil. Začal jsem dávat dohromady seznam komponent. Jako člověk hardwaru neznalý jsem hodně googloval, ptal se, četl jsem recenze na všemožné železo a postupně se začínaly rýsovat plány stavby. Teď už mám většinu věcí doma, ale bez zdroje a základní desky se funkčnost chlazení testuje docela špatně, takže jsem se zaměřil na skříň Thermaltake Swing, kterou jsem si před pár dny koupil. Účelem operace je co nejlepší provzdušnění skříně kvůli lepšímu průtoku vzduchu v pasivně chlazeném počítači.