Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Začalo to ve čtvrtek nenápadným ublognutím Christabel, v pátek ráno vyšel na Pirátských novinách článek Nejpopulárnější poslanec v Česku zavádí cenzuru Internetu a někdy tou dobou (během psaní článku neustále vypadávající) Lupa publikovala článek Česko znovu chystá cenzuru internetu. Přílepkem loterijního zákona. A pak došlo k masivní mobilizaci internetového uživatelstva. Během několika hodin vznikla petice Internet bez cenzury a Česká televize připravila výbornou reportáž.
Na webu České spřitelny jsem narazil na anketu:
Přejete si v komunikaci s bankou využívat některý z následujících programů?
ICQ
Skype
GoogleTalk
web chat
žádný
Zatím hlasovalo nejvíc lidí (1 200) pro ICQ v těsném závěsu se Skypem. GTalk je na tom zatím ze všech možností nejhůř. Pokud chcete s ČS komunikovat přes vašeho Jabber klienta, tak hlasujte.
Hlubší znalosti Linuxu nemám a anglickou dokumentaci louskám s velkými obtížemi. Freerunner v základu skoro nic neumí a většina věcí se musí nastavit v příkazové řádce nebo doinstalovat. Můj kousek je zatím prakticky v defaultním nastavení. Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet. Aspoň se něco nového naučím a z mojí nové hračky udělám použitelný přístroj.
V 18:29 mi přišel tento e-mail:
Dobrý den, mám takový malý problém, dnes jsem přišel na svoje ICQ ale vůbec mě to nepustilo, vyskočilo mě okno ve kterém stálo o nové verzi a jestli ji chci, tak jsem dal zavřít ale vyplo se mi to, tak jsem odinstaloval ICQ a dal jsem QIP ale při přihlášení mi vyskočí: Nemate aktulani verzi programu, doporucujeme upgrade. Přitom jsem instaloval QIp 8060 i s českým jazykem, nevím co dělat, prosím poraďte. Děkuji.
Přibližně o minutu později podlehlo náporu uživatelů fórum qipim.cz a stejný osud postihl i oficiální web qipim.com. Kolem osmé hodiny se mi párkrát nenačetla ani stránky miranda.cz. Zatím se ale drží. Nápor uživatelů Mirandy zřejmě není tak vysoký.
Kamarád nedávno koupil stránku czicq.cz, věnující se oficiálním ICQ klientům, s denní návštěvností 1500 až 2000 lidí. Sekce Alternativní klienti by potřebovala kompletně předělat a rozšířit. Uvažoval jsem také o sekci Alternativní protokoly a o propojení s fórem na eicq.cz. Přivítal bych jakékoliv připomínky k těmto stránkám. Osvěta běžných uživatelů se hodí vždy a v jakémkoliv množství.
Jak bych začal. Narodil jsem se velmi mlád… ehm tak jinak. Doma pod stolem mám pět let starý šrot a již delší dobu jsem uvažovat o něčem lepším. Jednoho krásného dne jsem se praštil do hlavy a moje chorá mysl přišla s nápadem stavby pasivně chlazeného počítače. Asi nemá cenu podotýkat, že se mi nápad zalíbil. Začal jsem dávat dohromady seznam komponent. Jako člověk hardwaru neznalý jsem hodně googloval, ptal se, četl jsem recenze na všemožné železo a postupně se začínaly rýsovat plány stavby. Teď už mám většinu věcí doma, ale bez zdroje a základní desky se funkčnost chlazení testuje docela špatně, takže jsem se zaměřil na skříň Thermaltake Swing, kterou jsem si před pár dny koupil. Účelem operace je co nejlepší provzdušnění skříně kvůli lepšímu průtoku vzduchu v pasivně chlazeném počítači.