Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)
zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)tak to máš blbý, dlažky by měl zvládnout jenom z metru btw, hned první večer jsem si ho poznačil, vylítnul mi na zahradě z kapsy na (chodníkovou, hrubou) dlaždici a lehce se odřel na spodním konci, ale jinak v pohodě (u jinejch mrch se mi stává, že se rozlítnou - přinejmenším baterka vypadne), a dál přežil už tři pády v autě z palubky, když jsem ho testoval jako GPS (měl bych si pořídit držák ...
Přinejhorším si v bazaru koupím další Nokii 3100.... kolik mas nahrano na beach rallye?
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zatím nic, počkej do pátku na ASU
Stylus s propiskou, laserem a diodovým svítítkem je opravdu luxusní.bohužel silně nepraktický, pokud to chce člověk tahat po kapsách ...
Baterka prý moc nevydrží, ale zatím se mi ji nepovedlo vybít.tak to ani nezkoušej, umí se nabíjet jen při běžícím systému, a s úplně vybitou baterkou jaksi nenaběhne (ani na nabíječce; když nastartuje, tak ho nabíječka udrží a baterka se dá vyměnit, USB, ač teoreticky dává dostatečný proud, ho v chodu neudrží)
Jednoduše, když Freerunnera zapojíš, tak se ti objeví nové síťové zařízení /dev/usb{číslo}.... pokud má v jádře modul usbnet (resp. usb_net na některých distribucích) a pokud nemá tu smůlu, že FreeRunner není kompatibilní s jeho USB řadičem to zjistí z výpisu dmesg - bude tam něco o tom, že nemůže přiřadit adresu zařízení nebo tak, pokud je to ok, tak to může vypadat takto:
usb 5-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 62 usb 5-2: configuration #1 chosen from 2 choices usb0: register 'cdc_ether' at usb-0000:00:1d.3-2, CDC Ethernet Device, fe:2c:b9:44:85:cc usb 5-2: New USB device found, idVendor=1457, idProduct=5122 usb 5-2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 usb 5-2: Product: RNDIS/Ethernet Gadget usb 5-2: Manufacturer: Linux 2.6.24/s3c2410_udcpokud tu smůlu má, mělo by pomoci donutit řadič pracovat v režimu USB 1.1 další možný problém je špatné jádro na FR, např. s ASU ze včerejška USB síť nejede jinak občas se to nějak správně nezdetekuje, často se mi to stává když nechám FR zapojený v USB a restartuju ho - stačí pak vytáhnout a znova zastrčit USB kabel
Tomu normálně přiřadíš IP adresu atd.doporučuje se 192.168.0.200, FreeRunner má 192.168.0.202, takže (Michale Kubečku nekamenujte mě
# ifconfig usb0 192.168.0.200
Potom už se jenom k přiřazené IP připojíš pomocí ssh.... sluší se říci, že se připojí jako "root" a heslo že je prázdné, tj. stačí odentrovat
Tiskni
Sdílej: