Portál AbcLinuxu, 27. května 2024 03:01

Rich Green, viceprezident Sunu o open source

7. 5. 2008 | Robert Krátký
Články - Rich Green, viceprezident Sunu o open source  

Rich Green, který v Sunu vedl týmy Solarisu i Javy, a v současné době je výkonným viceprezidentem pro oblast softwaru, mluvil o open source aktivitách Sunu, možnosti sdílení kódu mezi Solarisem a Linuxem a akvizicích firem MySQL a Innotek (VirtualBox).

1. Sun se na open source scéně pohybuje už dlouho, ale posledních pár letech jste docela přidali. Open source je teď Solaris i Java, dva z vašich nejprestižnějších softwarových produktů. K této oblasti mám několik otázek:

Rich Green, Sun Microsystems

1. Co považujete za největší přínos tohoto trendu pro firmu?

Největší přínos je nepochybně rozšíření. Více lidí stahuje, zkoumá, učí se, oceňuje a nasazuje sunovské technologie. Druhý největší přínos jsou příspěvky od komunity. Vznikají nejen komunity uživatelů, ale čím dál více lidí se také na technologie dívá zevnitř a začínají přispívat zpět. Nejdůležitější je tedy rozšíření a příspěvky komunity.

2. I přesto, že je Solaris otevřený, vývojový proces, zvláště operačního systému, je docela striktní. Plánujete s rostoucí komunitou pravidla trochu uvolnit?

Je to tak, plánujeme. Kroky v tomto směru, které podnikneme v následující pár měsících, budou souviset s tím, jak se lidé budou učit vyvíjet v Solarisu i pro Solaris, a s vybudováním hierarchie balíčkových repozitářů, které nám umožní vytvořit víceúrovňový model pro přispívání. Na úrovni jádra však musíme být s příspěvky velmi opatrní, protože... je to prostě jádro.

Ale v tuto chvíli platí pravidla uplatňovaná na vývoj jádra pro celý systém. V příštích měsících nasadíme hierarchický systém, který umožní spoustě lidem přispívat na jiných úrovních, aniž by byli vázáni přísnými pravidly jádra. Od Iana Murdocka se učíme hodně o tom, jak je uspořádán a spravován Debian, a spoustu z těch principů používáme k vytvoření distribuované kolekce repozitářů, z nichž každý bude mít svá vlastní pravidla.

3. Jak ovlivnil přechod na open source vaše interní vývojové procesy? Bylo nutné se open source hodně přizpůsobovat?

No jo. Bylo to docela náročné. To nemyslím v záporném smyslu, jen si to vyžádalo množství změn na všech místech. Ať už jde o přechod z interního systému pro správu kódu na něco jako Mercurial, provádění veškerého vývoje uvnitř nebo vně firewallu, uvědomění si, že výrazný podíl času je nutné věnovat práci s komunitou, ne jen samostatnému psaní kódu, který by se pak komunitě předával. Je potřeba s komunitou řešit, co se musí udělat a kdo to udělá.

To vše jsou technické a kulturní změny, které nějakou dobu trvaly. Museli jsme se o komunitním vývoji hodně naučit a některým skupinám to šlo rychleji než jiným. Ale myslím, že komunita toho od Sunu hodně získává. Máme spoustu skvělých, technicky vzdělaných lidí, kteří teď přispívají k open source technologiím. Jsme také dost dobří v dávání věcí dohromady, nejen v psaní kódu. A tyhle dovednosti předáváme open source komunitě. Například věci, které jsem zmiňoval: repozitáře, sestavovací techniky a tak dále.

4. Již dříve jste vyjádřil sympatie k GPL verze 3. Z jakého důvodu jí dáváte přednost před verzí 2?

V některých situacích ještě více uvolňuje přístup. Obecně si myslíme, že čím otevřenější, tím lepší. Přesto jsme však komerční podnik a z různých licenčních důvodů musíme dávat přednost GPL všeobecně – verzi 2 a 3. Jsme velmi na GPL orientovaná společnost. Podobné je to s MySQL, jejich obchod je také založen na GPL. První GPLv3 projekt jsme založili před asi 4 měsíci, šlo o xVM server. Lze to brát jako předzvěst toho, jakým směrem se budeme ubírat, ale nemám k dispozici žádná konkrétní data.

5. Pokud by to licenční situace někdy dovolila, jak byste se tvářil na sdílení kódu mezi Solarisem a Linuxem?

Myslím, že nakonec to tak dopadne. Je to nevyhnutelné a je dobře, že to tak bude. Záleží také na tom, kdy bude Linux vydán s GPLv3. To by pro nás mohl být bod zlomu. To by mohl by ten správný okamžik, aby Linux i Solaris přešly na toto licencování a umožnily tak neomezené sdílení kódu. Určitě o tom uvažujeme. Každopádně jsem přesvědčen, že k tomu dojde a sdílení kódu bude ku prospěchu.

2. V rámci Sunu se staráte o docela dost projektů. Který z nich byste označil za nejzajímavější?

A jéje... Mám všechny své děti stejně rád. Vlastně bych řekl, že je to trošku neférová otázka. V Sunu máme celou řadu klíčových programů, které se zaměřují na open source softwarovou strategii. Velmi se snažíme dění v této oblasti urychlit. Nemohu tedy jmenovat jediný projekt, je jich celá řada. Rád bych řekl něco o NetBeans. V některých ohledech šlo o průkopníka našeho open source modelu. Byl to první zásadní program dodávaný jako open source technologie a první, který si vybudoval velkou komunitu. První, který dosáhl určité úrovně stažení, registrací a nasazení. Všechny tyto aspekty jsou součástí open source obchodního modelu Sunu.

Od té doby jsme jako open source vydali skoro vše ostatní. Jedním z důležitých programů, na kterém teď pracujeme, je OpenSolaris. Strukturální změny, které v Solarisu provádíme, ať už jde o balíčkovací systém IPS, zpřístupnění prostředí uživatelům Linuxu nebo základní předpoklady pro komunitní vývoj, z toho dělají velmi důležitý projekt. Hodně pracujeme na Javě, která je teď také open source.

Pravděpodobně druhou největší open source aktivitou je Glassfish, protože je nejdále z hlediska úspěchu a přijetí. Začala rok před otevřením Javy.

Do našeho open source obchodního modelu zapadá také MySQL. Možná jste o tom slyšeli... MySQL je velmi zajímavá organizace. Jde o nejrychleji rostoucí open source databázi na světě, představuje 70 procent všech instalací open source databází na světě. Ale MySQL je také mikrokosmos sunovského open source obchodního modelu. Dávají k dispozici hotovou a plně funkční vývojovou a instalační platformu a navrch prodávají doplňující funkce a služby, a to vše se standardní open source licencí.

Jde tedy o poměrně dlouhý seznam. Nejnovějším open source programem v Sunu je patrně virtualizační technologie xVM server. Ale to se teprve rozjíždí.

3. Když jste v roce 2004 odešel ze Sunu, média si myslela, že jste byl znechucen vyrovnáním s Microsoftem. Pořád vás to trápí?

Pravda je taková, že jsem vůbec nebyl a nejsem znechucený. Ve skutečnosti jsem byl součástí týmu, který to vyrovnání dohodl. Měl jsem z toho radost a řeknu vám proč: nejlepší věc na tom vyrovnání bylo, že to celé skončilo. Moc jsem si to přál... od chvíle, kdy jsem v roce 1999 převzal Javu, bylo zřejmé, že ten spor, který ovlivňoval celou firmu i softwarový tým, byl velmi vyčerpávající a rušivý. A ačkoliv byl důležitý, protože jsem naprosto přesvědčen o tom, že bylo správné se do něj pustit, bylo už potřeba jej ukončit.

Takže jsem souhlasil se snahou nalézt způsob, jak dosáhnout vyrovnání, a byl jsem rád, když se to podařilo. S výsledkem vyrovnání jsem byl také spokojen. Nemělo to nic společného s mým odchodem – tedy kromě toho, že to byla příhodná chvíle na změnu. Bylo to období, kdy jsem si řekl: dotáhl jsem vyrovnání, vedl Solaris, vedl Java tým, účastnil jsem se sporu s Microsoftem a teď je čas uvažovat o změně. Po 14 letech v Sunu jsem chtěl zkusit založit vlastní společnost, takže jsem odešel a udělal to. Nějakou dobu mě to bavilo a jen kvůli Jonathanově přesvědčování jsem se rozhodl vrátit.

4. Vlastně jste ze Sunu odešel ve stejný den, kdy bylo oznámeno vyrovnání. Mělo to nějaký symbolický význam?

Rád bych řekl, že ano, to by bylo naprosto skvělé. Ale byla to náhoda. Měli s tím zpoždění... čekal jsem, až to bude dokončeno – jak pro Sun, tak pro mě. Ale nevěděl jsem, že to vyjde na stejný den, a nechtěl jsem odejít, než by to bylo uzavřeno.

5. Sun odstoupil od stížnosti proti Microsoftu kvůli specifikacím síťových protokolů v Evropské unii již před dlouhou dobou, ale Evropská komise mezitím rozhodla v neprospěch Microsoftu. Nepřipadá vám teď s odstupem času, že Sun třeba odešel příliš brzy?

(smích) Myslíte útěk z boje? Když se podíváte do minulosti, bude patrné, že jsme změnili náš náhled na problém. Původně nám šlo především o Javu a licenci Javy, to bylo jádrem prvního případu. Ale jakmile se to vyřešilo, už nám nešlo o handrkování s konkurencí, ale získávání zákazníků. Přehodnotili jsme naše priority. Samozřejmě nám vždy záleželo na zákaznících, ale určitě je znát, že jsme za poslední dva roky toho moc o konkurenci neříkali. Nekomentujeme jednání Microsoftu ani jiných společností, které jsou často slyšet. Čas od času se něco objeví, ale bývá to velmi mírné. Opravdu jsme se hodně změnili a teď se mnohem více zaměřujeme na zákazníky. A o tom bych mluvil mnohem raději než o EU.

6. Sun na svém hardwaru podporuje Oracle, ale když teď máte pod střechou MySQL, budete se ji snažit protlačit do enterprise segmentu místo Oracle? Nebo budou šťastně žít bok po boku?

To druhé. MySQL je obrovsky úspěšná, ale ne u enterprise zákazníků, není to jejich cíl. Mårten Mickos [zakladatel a šéf MySQL, nyní viceprezident Sunu pro databáze] říká, že MySQL je první databáze, která byla navržena v éře Internetu. Je navržena pro nasazení na webu, horizontální škálování a spoustu dalších transakčních i netransakčních nasazení. Nejde o nasazení v enterprise sektoru, nýbrž o webové aplikace v obrovském měřítku. A proto říkám, že mohou obě databáze koexistovat. Oracle je náš dobrý partner a navzájem si pomáháme vydělávat spoustu peněz, na tom se nic měnit nebude a nechci, aby to skončilo. Podíváte-li se na seznam zákazníků MySQL, zjistíte, že se ve většině případů nekryje se seznamem zákazníků Oraclu.

Takže touhle akvizicí jsme náš seznam zákazníků vlastně zdvojnásobili. Nechceme teď jeden převést na druhý. Jsme rádi, že máme pro oba trhy úspěšný produkt – jeden vlastníme, druhý přes partnera. Takový byl záměr.

Další věc je – a projevuje se to i v aktivitách open source komunit – že úspěšnost softwaru obecně určuje míra přijetí, ne určování směru z vrchu. Nebylo by rozumné očekávat, že kdybychom MySQL tlačili do enterprise, byla by to úspěšná snaha. Je pravda, že mnohé podniky uvažovaly a uvažují o nasazení MySQL v různých aspektech svého podnikání. Tomu se samozřejmě nebráníme. Ale především se nám na MySQL líbilo to, že zákazníci, které MySQL do Sunu přivedla, doplňují ty, které už Sun měl.

Jonathan Schwarz, Rich Green, Marten Mickos (MySQL), & Greg Papadopoulos
Jonathan Schwarz, Rich Green, Mårten Mickos (MySQL) & Greg Papadopoulos

7. Když jste převzetí MySQL oznámili, hodně lidí si myslelo, že jste se především snažili vypálit rybník Oraclu. Byla to součást vašeho uvažování?

Vlastně ani nevím, kdo byli ti další zájemci, nebo jestli vůbec nějací další zájemci byli. Myslím, že už to proběhlo médii, ale Jonathan i já Mårtena Mickose známe už velmi dlouho. Já jsem chtěl přivést MySQL blíže Sunu už dávno. Ještě než jsem odešel, tak jsem doufal, že dosáhneme podobné dohody jako teď, ale tenkrát se to nepodařilo. Teď k tomu konečně došlo, ale nevím, kdo další se také snažil.

Řekl bych, že kromě kupní ceny – protože v Silicon Valley je hodně technologických společností s ještě hlubšími kapsami než má Sun – také hrála roli naše podobná firemní kultura a obchodní model. Jsme největší open source společnost na světě se silnou orientací na GPLv2 a naše obchody jsou z velké části založeny na stahování a rozšiřování softwaru. Nevím, kdo jiný by tohle mohl nabídnout.

8. O virtualizaci se pořád mluví. Sun přilil do ohně převzetím firmy Innotek. Co v této oblasti můžeme od Sunu čekat?

Pohled Sunu na oblast virtualizace jde mnohem dál než jak je virtualizace v současné době běžně nahlížena. Neuvažujeme tolik o konsolidaci datových center a serverů, ale o dynamických datových centrech. Chceme virtualizační technologie využívat k odstranění vazby softwaru a hardwaru, aby bylo možné stavět a spravovat datacentra, kde by byl software upgradován a migrován nezávisle na hardwaru. Designovým cílem xVM serveru je zahrnout konsolidaci serverů, ale zároveň jít až k opravdu dynamickým datacentrům.

Vývojáři zase řeší, jak na svůj desktop nebo notebook dostat prostředí, pro které software píší a ve kterém bude nasazován. Obyčejně máte na desktopu Windows nebo Linux a chcete kompilovat pro Linux, Solaris nebo Windows, takže by bylo fajn mít po ruce verzi datacentra bez ohledu na primární operační systém. Jedna z výhod Innoteku je, že tento mechanismus poskytuje. Díky nim můžeme vývojářům umožnit nasazovat operační systémy a prostředí, pro která píší, na jejich desktopech. Navíc jim umožňujeme experimentovat s novými operačními systémy, jako je OpenSolaris, i když mají na počítači pro běžné použití třeba Windows.

Mimochodem, Innotek je vážně skvělá společnost. Jejich technologie je skvělá, a to nepřeháním. Hodně lidí ten kód posuzovalo a jsou to fakt prima věci. Jsou to velmi chytří lidé.

1. While Sun has always had its say in the open source world, it has really turned it up these past few years. We've seen two of the most prestigious Sun software products become free software -- meaning, of course, Solaris and Java. Now, I have several questions related to this topic:

Rich Green, Sun Microsystems

1. What do you see as the biggest gain this trend has brought to the company?

The single biggest gain is, fundamentally, adoption. Getting more and more people to download, explore, learn about, appreciate, and deploy Sun technology. And the second biggest is community contribution. Building not only communities of users of the technology, but more and more people who have looked inside the technology and now begin to contribute back. So, by far, it's the adoption and community contribution.

2. Even with OpenSolaris, the development process, especially of the operating system, is still quite strict. Are there any plans to relax the rules as the OpenSolaris community grows?

In fact, there are. And the steps going forward that you'll see in the next couple of months have to do with people learning how to develop in as well as on OpenSolaris, and building up a package repository hierarchy that allows us to create a multi-level contribution model. The issue is that at the kernel level, you have to be really careful about contributions because, well, it's the kernel.

But right now we have the control over the kernel affecting how we do it all. And where we are headed in the next two months, is rolling out a hierarchy that allows lots and lots of people to contribute at other levels of Solaris without having the strict care necessary at the kernel level. We're learning a lot from Ian Murdock about how Debian is built and managed, and using a lot of those principles to create a world in which there can be a hierarchy of repositories, a distributed collection of repositories, each having their own set of principles of how they're managed.

3. What changes did open-sourcing mean for your internal development processes? Did you have to adapt to your products being open source?

Oh yeah. It was quite challenging. And I don't mean that negatively, it's just that it requires a lot of changes, the changes are all over the place. Whether it's moving from an internal source code management system to something like Mercurial, whether it's doing all the development outside of the firewall or inside of the firewall, whether it's realizing that a significant percent of your time has to be spent working with the community, not just individually coding and then just delivering things to the community. But working with the community, figuring out what needs to be done and who should be doing what.

Those are all technical and cultural changes that have taken time. We had a lot to learn about community development and various groups were further ahead than others. NetBeans was first, Glassfish, I think, was second in terms of the time spent. But I think the community does have a huge amount of benefit from Sun. We have a lot of brilliant technical people who are now contributing to open source technologies. We're also rather expert at assembling things, not just writing code. And we are conferring those skills to the open source community as well. The kind of stuff I've just mentioned with repositories and build techniques, and so on.

4. You expressed sympathies towards the GPL version 3. What reasons do you have for preferring it over version 2?

There are a few reasons that tend to liberalize access in some areas. We generally feel the more open the better. That said, we're still a commercial business and there are capabilities and qualities of licensing that compel us to actually favor GPL both 2 a 3. So, we are a very GPL-centric company. And it's evidenced by what MySQL does, they're a GPL-centric company as well. We did announce the first GPLv3 project about four months ago, I think. This was xVM server. You can view that as an indicator of where we're headed but we don't have any dates for what goes next.

5. Should the licence situation ever allow it, how would you feel about possible code-sharing between Solaris and Linux?

I think, in the long term, that is where we're going to end up. It's inevitable and it's a great thing. I was going to ask you when do you think Linux will be GPLv3. And that could be the conversion point for us. It might be that that's the right time for Linux and Solaris code to go to that form of licensing allowing infinite code-sharing. We certainly consider that a possibility. But it's an inevitability and a great thing for the code to be shared.

2. You oversee quite a lot of projects and activities within Sun. Which one would you label the most exciting at this time?

Oh, gosh. I love all my children equally. It actually is a bit of an unfair question. I think there are a number of key programs at Sun that are focused specifically on Sun's open source software strategy that we're pushing very hard to accelerate. So it's a list, there isn't a single one. I'll say a little bit about NetBeans. In some respects it was a pioneer of our open source model. It was the first major program delivered as open source technology, it was the first open source program to build a massive community. It's the first major program to achieve a level of download, registration, and adoption. That is all part of Sun's open source business model.

Since then we open-sourced pretty much everything else. One of the critical programs that we're involved in right now, in addition to NetBeans, is OpenSolaris. The changes that we're making to Solaris structurally, such as the IPS packaging system, and the Linux familiarity, as well as just the fundamental capabilities of doing community development, make it a very important project for us. We're doing a lot of work with Java, now we're focused much more on consumers, and now it's open source as well, so that's a big program.

Glassfish is probably the second big open source activity for Sun as it's the furthest along in terms of success and adoption. It started a year before open-sourcing Java itself.

Consistent with our open source business model is MySQL. You may've heard the small thing that we've done. MySQL is a very interesting organization. They're the fastest growing open source database in the world, They have 70 percent of the open source database deployments in the world. But they're also a microcosm of the Sun open source business model. Making available a fully formed, fully functional development and deployment platforms, selling additional functionality and services on top of that, building enormous levels of adoption, and doing it with the standard open source license.

So, it's a pretty long list. I think the new one is xVM server, a virtualization technology. That's probably the newest major open source program at Sun. At that's just beginning to come to fruition.

3. When you left the company in 2004, the media thought it was because you were – to put it bluntly – disgusted with the Microsoft deal. Are there any hard feelings?

The honest truth then and now is: I was not disgusted at all and in fact I was a part of the team that finalized the settlement. And I was pleased with it. Let me tell you why. The best thing about the Microsoft settlement was that it was settled. And I was extremely anxious... from the moment I took over the Java organization in 1999, it was clear that the impact of having litigation – affecting the entire company and the entire software team – was a very draining distraction. And as important as it was, because I'm fully convinced we were doing the right thing in pursuing the litigation, it was critically important to settle it.

So I was always in favor of figuring out a way to settle, and I was pleased when we did, I was pleased with the results of the settlement. And it had nothing to do with me leaving, other than it was a convenient time for a change. It was a moment when I sat back and said: I did that, I ran Solaris and I think it was quite successful, I led the Java team, I led and was involved in the Microsoft litigation, and it had come to a close and I could consider a change. It was enough time after 14 years at Sun it was like “I want to try a start-up”, so I left and did that. And I enjoyed it for a while, and it was only through Jonathan's excellent negotiation skills that he convinced me to return.

4. You actually left Sun on the same day the deal was announced. Was that some kind of intended symbolism?

I wish I could say yes, it would be absolutely brilliant. But it was coincidental. They were late. I was waiting for the finality to complete that, for Sun and for myself. But I didn't expect them to be done the same day, that was coincidental. But I wasn't going to leave before that was done.

5. While Sun has dropped the complaint against Microsoft about network protocol specifications in the EU quite a long time ago, the European Commission has, in the meantime, ruled against Microsoft. Do you think Sun might have perhaps quit a bit too early?

(laughter) You mean quitting this cause? When you look back in time, we've changed our perspective on this. We had a specific point of view with regard to Java and the Java license. That was the center of our initial case. But once that was resolved, the principal focus for Sun was not pursuing competitors but pursuing customers. So, you've seen us change our perspective of where our priorities are, where our greatest priorities are. Obviously, we've always been customer driven but I think you noticed in the last two years we've said very little about any of our competitors. We don't comment on Microsoft or any of the other companies that you hear. You occasionally hear something but it's extremely modest. We have really changed our tune because we're much more customer focused and customer driven, and I'd rather talk about that than the EU.

6. Sun supports Oracle software on its hardware but with MySQL in the family do you plan to push MySQL to the enterprise segment instead of Oracle, or do you see the two happily coexisting?

It's the latter. When you look at where MySQL has been massively successful, it isn't in the enterprise, it's not the core of the enterprise, and that's not their design center. Mårten Mickos is very clear about MySQL being the first database to have been designed in the Internet era. It's designed for web-based deployments, for horizontal scaling, and for a whole bunch of other transactional and non-transactional deployments that are less focused on core enterprise deployments than on web-based deployments on a very very large scale. And to me, in that context, both can coexist. We're great partners with Oracle, we each help the other make a lot of money, that isn't going to change, I don't want to stop that. Also, if you look at MySQL's customer list, it is by and large not Oracle's.

So what we have done with this acquisition, is that we've essentially doubled our customer list. We don't want to make one customer list into the other. We're very happy to have successful products in each of these markets – one we own, one we partner for. So that's the goal.

The other point is, as evidenced by what've seen in open source community activities, software in general is adoption-led, not top-down driven. I don't think it would be fair to assume that if we pushed MySQL into the enterprise that that would be a successful endeavor. What we do see is that there are numerous enterprises who have been and will continue to consider MySQL for certain deployments in the enterprise. If they do so, that's great. But the customer list that is so appealing to Sun, that has been MySQL's, is additive to Sun's existing customer base.

Jonathan Schwarz, Rich Green, Marten Mickos (MySQL), & Greg Papadopoulos
Jonathan Schwarz, Rich Green, Mårten Mickos (MySQL), & Greg Papadopoulos

7. When you announced the acquisition of MySQL, many people thought you were trying to beat Oracle to the prize. Was that part of the thinking?

I actually have no idea who the other bidders were, or if there were other bidders. I think this has come out in the press but Jonathan and I each have known Mårten Mickos for many years, five or six years. I have been interested in bringing MySQL closer to Sun for many years. Before I left I was hoping that we could reach agreement like this one but it wasn't to be then. We finally got to that point. Who knows who else was trying.

I do think, in addition to purchase price, because there are many companies with even deeper pockets than Sun in the Silicon Valley in the tech industry, I think the appeal of Sun, beyond just dollars, was the commonality of our culture and our business models, and that's a case where we were unique. Because we're the biggest open source company in world, very focused on GPLv2, very focused on downloads and adoptions driving business. I'm not sure who else would be appealing.

8. Virtualization is the new buzzword. And Sun has added to the hype by acquiring Innotek. What can we expect from this field?

Sun's view of virtualization goes far beyond the current view which is focused on data-center consolidation or server consolidation. It is much more about server consolidation moving into dynamic data-centers. The ability to use virtualization technology in the data-center to remove the sticky binding between software and hardware so that you can build up and manage a data-center where software is being upgraded and migrated independently of the hardware. And the design center for xVM server is to include this server consolidation but move all the way to real dynamic data-centers.

Similarly, on the developer side, there is an ongoing challenge for developers to be able to deploy on their laptops or desktops the deployment environments that they're writing for. Typically you run Windows or Linux and you might be compiling for Linux or Solaris or Windows and you would like to have a version of your data-center on your desktop, irrespective of the host operating system. So one of the virtues of Innotek is to provide the mechanism to be able to say: if you're a developer we can now allow you to deploy the operating systems, the deployment platforms on your desktop that you'll be deploying in the big. We also allow you to experiment with new operating systems like OpenSolaris, even if you're running Windows as your day-to-day operating system. So it's that continuum of value that drove us to acquire Innotek.

They're a very cool company, btw. Their technology is... this is no hyping. A lot of people have looked at it and reviewed it, it's very cool stuff. They're very smart guys.

Související články

Java pod GPL
Co možná (ne)víte o Javě
Kde známé projekty ke svým jménům přišly...
GNU GPL v3
GPL konečně legální
Seriál: Tvorba databází v MySQL
Seriál: Správa databází v MySQL
Tvorba balíčků pro Solaris
Solaris patchování - opravy nainstalovaných balíčků
Solaris 10 a zóny
Co je na tom Solarisu 10 tak úžasného!?
OpenBoot Prompt

Odkazy a zdroje

Rich Green: Blog

Další články z této rubriky

Michal Švec ze SUSE na téma Virtualizace a SLES
Rozhovor s Radkem Špimrem, IBM na téma nových serverů IBM Power Systems LC
Zpověď startupu na vlně IBM
ČVUT jako MIT? Lendl, Navrátilová, Jágr, Sáblíková, nebo absolvent FELu?
Práce vývojáře je dobrodružství

Diskuse k tomuto článku

Daniel Kvasnička ml. avatar 7.5.2008 00:46 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Moc pekny rozhovor, diky. Obcas na ne nesetrim kritikou, ale jinak respect :-)
FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
7.5.2008 02:43 Ladislav Hagara | skóre: 102 | blog: Ride the Raven
Rozbalit Rozbalit vše VirtualBox a zdrojove kódy
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ještě ve verzi 1.5.6 byly zdrojové kódy VirtualBox OSE snadno přístupné z http://www.virtualbox.org/download/. Teď po akvizici se už na Download stránce píše o "U.S. export regulations" a zdrojové kódy jsou dostupné, prý pouze dočasně, pouze přes "Sun Download Center". Navíc je nutné souhlasit s "Sun xVM VirtualBox Open Source Edition (OSE) 1.6 License Agreement", což je ve skutečnosti odkaz na "GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2". Pro linuxové distribuce založené na zdrojových kódech (Source Mage GNU/Linux, ...) docela nepříjemnost. Žádné automatické stažení zdrojových kódů a jejich přeložení, ale obtěžování uživatelů informacemi, kde si musí zdrojové kódy ručně stáhnou, kde s jakou licencí souhlasit. Stejně jak "svobodná" JAVA. :-(
7.5.2008 08:33 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
Stejně jak "svobodná" JAVA. :-(
No, nevím jak VirtualBox, ale zdrojové kódy openjdk6 jsou volně dostupné.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
7.5.2008 10:23 Ladislav Hagara | skóre: 102 | blog: Ride the Raven
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
OpenJDK ale ještě není JAVA, pouze další přiblížení. Jak se píše na dané stránce "This source bundle is preliminary and without modification is not sufficient to create a compatible implementation of Java SE 6, which would include passing the Java SE 6 TCK." Je potřeba vyřešit řadu licenčních problémů. Některé soubory ze "zdrojových kódů" OpenJDK jsou binární, příslušné zdrojové kódy nejsou k dispozici. Situace se stahováním se naštěstí zlepšuje, například JDK pod DLJ licencí (Distributor License for Java) lze volně stáhnout.
7.5.2008 11:04 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
No to je pravda, ale většina z těch chybějících částí je už nahrazena projektem IcedTea. Sestavení není úplně triviální, ale to se dá zjistit pohledem do zdrojových balíčků s openjdk :-)
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Jakub Jermář avatar 10.5.2008 09:58 Jakub Jermář | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
Proboha, co to je za FUD? Zdrojaky v jakekoliv revizi muzete ziskat z command liny treba takto:

svn co http://virtualbox.org/svn/vbox/trunk vbox

Udelovani souhlasu s licenci pri stahovani snapshotu zdrojaku je trochu neprijemne a nejspis to maji na svedomi trochu zkostnateli Suni pravnici, ale proc by to clovek neodsouhlasil, kdyz s tou licenci souhlasi?

U.S. export regulations si nevymyslel Sun, ale U.S. government.
10.5.2008 12:08 Pev | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
To je sice pravda, ale je trochu znát, kt. software byl open source celou dobu a kt. se jim stal až později.
14.5.2008 22:59 Ladislav Hagara | skóre: 102 | blog: Ride the Raven
Rozbalit Rozbalit vše Re: VirtualBox a zdrojove kódy
Já nepotřebuji zdrojové kódy ze svn, ty se pořád mění. Já potřebuji pomocí skriptu automaticky stáhnout zdrojové kódy verze 1.6 (tar.gz), které mohu nějakým způsobem ověřit (sha512, ...). Zdrojové kódy všech aplikací (kromě Javy, ...) jsou v Source Mage GNU/Linux stahovány automaticky, bez zásahu uživatele. Virtualbox se bohužel dostává na úroveň Javy (z hlediska dostupnosti zdrojových kódů). Teď aby vývojáři linuxových distribucí založených na zdrojových kódech kontaktovali své právníky, zda mohou zdrojové kódy Virtualboxu vystavit na svých serverech. Tohle mi už nepřipadá jako free.
7.5.2008 08:23 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše OT
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Myslím, že by bylo dobré doplnit k odkazům na jazykové verze do závorky jazyk. Interview může být stejně dobře české slovo jako anglické :-) A v anglické verzi zůstal český nadpis…
7.5.2008 08:43 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: OT
Myslím, že by bylo dobré doplnit k odkazům na jazykové verze do závorky jazyk.
Doplněno.
A v anglické verzi zůstal český nadpis…
To je feature, ne bug. Rozdělení článku bylo původně zamýšleno pro příliš dlouhé články - nepočítalo se s tím, že v každé z částí bude text, který bude potřebovat jiný titulek. Založil jsem kvůli tomu bug #1019.
7.5.2008 12:13
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

urážlivé

Zobrazit komentář
7.5.2008 12:22 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Co je na tom závadného? "doprdele" není sprosté slovo ;-)
7.5.2008 12:34 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Smíchy se popadám za břicho. Chcete-li se kdokoliv o těchto věcech přít, použijte prosím e-mail, blog nebo cokoliv jiného než diskuze pod články, kde je to naprosto off-topic. Děkuji.
7.5.2008 15:59 Karel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Ale, procpak byt tak uzkoprsy pane Kratky?
Luboš Doležel (Doli) avatar 7.5.2008 16:07 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Sprostá slova sama o sobě tolik nevadí, pokud má příspěvek nějaký všeobecný přínos. Ale tohle je jak ze žumpy.
thingie avatar 7.5.2008 16:22 thingie | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Což tak to smažu nebo něco, ale takhle krásně zvýraznit takovej zhovadilej žvást, že si to teď fakt každej přečte, to je geniální :-)
Růžové lži.
7.5.2008 18:21 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
To by si zase kde kdo stěžoval na cenzuru. Takhle se každý může sám rozhodnout, jestli to bude číst. Jestli je to pro někoho zvýraznění a nutí ho to číst, je to, řekl bych, jeho problém…
thingie avatar 7.5.2008 18:42 thingie | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Hašišmarjá :-) Nad čím se má zase kdo rozhodovat, normálně by to prostě přečet a kašlal na to, nebo by to někdo smazal a nečet to nikdo. Místo toho se ovšem budeme sami rozhodovat, no. O čem zas? Mi to nepůsobí žádné zvláštní potěšení, rozhodovat se o ničem a bez ničeho a pro nic za nic.
Růžové lži.
8.5.2008 20:39 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Tak se nerozhodujte a ten odkaz na závadný komentář prostě ignorujte. Není to nejjednodušší?
11.5.2008 03:13 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rich Green, viceprezident Sunu o open source
Hadam, ze puvodni komentar vyjadroval pochybnosti nad uprimnosti jejich deklarovane 'silne orientace na GPLv2', coz vzhledem k akcim SUNu je celkem smysluplna namitka.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.