Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:24
Tiskni
Sdílej:
Tak k čemu vlastně bylo to velký haló, kromě docházejících adres?Právě tady sis sám odpověděl.
Jinak ještě link-local adresy jsou übercool, ale ty se dají už z principu využívat vždy a všude.V principu ano, ale v praxi na IPv4 nejdou (musel by se přidat interface id do sockaddr_in a začít používat IPv4LL tak jak se používají IPv6LL). Teoreticky se dá vydržet s globální IPv4 a LL IPv6, jenže ani name resolution pro IPv6LL nefunguje a glibc ho interně nepodporuje. Takže výsledek nic moc.
Myslel jsem v6 link-local. Ty jsou dostupné vždy a všude už drahnou dobu. MDNS jsem zatím nepoužil, takže jeho nefunkčnosti jsem si nevšiml.Jinak ještě link-local adresy jsou übercool, ale ty se dají už z principu využívat vždy a všude.V principu ano, ale v praxi na IPv4 nejdou ...
Nechtěl bych ještě dnes používat internet v takové podobě, v jaké byl tenkrát.A to já zase jo, mělo to své kouzlo. Bylo tam míň obrázků koťátek.
Tak internet se prostě pořád vyvíjí stejně jako všechny vymoženosti moderní doby. Internet se například od nějakého roku 1990 docela změnil. Nechtěl bych ještě dnes používat internet v takové podobě, v jaké byl tenkrát.Obsahující jen informace, žádné zbytečné otravy, běžící i na sériové lince asi desetkrát rychleji s asi tak pětkrát menšími nároky na paměť než dnešní operační systémy integrované v prohlížeči? Ano, též se mi po těch dobách vůbec nestýská.
s asi tak pětkrát menšími nároky na paměť než dnešní operační systémy integrované v prohlížeči?ehm, tady pět řádů přidej
Ano, též se mi po těch dobách vůbec nestýská.no, mě i trochu jo ... tedy především po dobách, kdy uživatelé aspoň tušili, že Internet je síť, která poskytuje různé služby, a neplatila pro ně rovnost Internet = rozhraní IE (resp. aktuálně oblíbeného browseru)
ehm, tady pět řádů přidejEyup.
no, mě i trochu jo ... tedy především po dobách, kdy uživatelé aspoň tušili, že Internet je síť, která poskytuje různé služby, a neplatila pro ně rovnost Internet = rozhraní IE (resp. aktuálně oblíbeného browseru)Však to taky bylo myšleno naopak. Zlaté BBSky.
Tak k čemu vlastně bylo to velký haló, kromě docházejících adres?Ono jde hlavne o ty adresy. A neni ani tak dulezite to, zda domaci uzivatel bude mit jednu privatni nebo blok verejnych IP, ale to, ze v soucasnosti prakticky nemuzou vznikat novi ISP (protoze novi ziskaji maximalne 1024 IP adres z posledniho volneho A bloku) a vetsi zakaznici mohou mit problemy se zmenou ISP (kdyz napr. potrebuji a pouzivaji 256 IP adres u stavajiciho ISP, tak novy ISP uz tolik volnych mit nemusi).
v soucasnosti prakticky nemuzou vznikat novi ISPCož se těm současným pěkně hodí do krámu...
...že je to vlastně jedno, že si to protuneluje..."Tak se ptám přes co si to protuneluje?
kde IPv6 imho citelně chybí, a sice IP telefonie.Hromada společností používá SIP VoIP i z natované sítě, jak to asi dělají?
Můj poskytovatel za VoIP-VoIP spojení nic nechce, platí se akorát za VoIP-PSTN.
být odkázán jen na debilní Skypecopak, STUN na žábru pořádně nefuguje? nebo je v tom inčí problém? teď neřeším to, že proněkteré lidi je žábr sprosté slovo a Skype je to jediné pro ně myslitelné řešení
...co s tim, když to nikdo nepoužíváTo máš jedno, to platí pro ten Skype úplně stejně. On by na IPv6 nefungoval zdaleka tak pofidérně jako teď.
kecám cez netnie je dôležité "prostredníctvom čoho" ako skôr "o čom", telefonovanie cez internet a vôbec telefonovanie je únavné:)... ale tiež občas telefonujem aj do susednej miestnosti:"Daj to tichšieeeeeeeeeeee!... Vypni toooooooo!"
Ne, můžeš volat přes SIP, na telefonní číslo, oba můžete mít různý SW a s velkou pravděpodobností zadarmo (hodně VoIP operátorů má propojené sítě a mezi sebou spojují hovory zadarmo).
Jinak co se týče ideologií, přijde mi, že IPv4 je ideologiemi podporována mnohem víc než IPv6.Především pokud máš na mysli (několikanásobně) natovanou IPv4.
Internet samozřejmě potřebuje dostatečný počet veřejných IP adres, ale klidně 99,9 % síťových zařízení ba ani počítačů lidí nemusí mít veřejnou adresu.Dokud spolu nepotřebují komunikovat přímo.
Technici IPv6 vymysleli tak blbě a ekonomicky nákladně a nemají to jak prakticky podložit skutečnou PRAKTICKOU výhodou, tedy nikoli tím, co technikům přijde jak výhoda, že se to hned tak nerozšíří, pokud vůbec. Ostatně už se technici o rozšíření IPv6 pokoušejí asi 20 let, pár dalších desetiletí už to je stejně jedno.On ekonomický důvod zavádět IPv6 přišel až v poslední době, kdy se k veřejným adresám nedostane ani ten, kdo je potřebuje.
Ale rád bych viděl váš "méně debilní" návrh…Taky se vždycky těším, až budu moct propagovat tu ideální alternativu IPv6, po které „všichni“ tak touží.
Klidně si dokážu představit, že, možná ještě za mého života, když pojedu na chatu, dokážu říci tabletem kotli na chatě, aby ji vytopil na náš příjezd, pračce, aby prohnala praním a sušením na čas příjezdu to, co jsme ji tam nechali, a kávovaru, aby mi uvařil kafe. Teď mě stálo dost práce a nastavování, abych na ní viděl všechny web kamery, a zatím ještě jsem nedodělal monitoring teploty a řízení příslušného výkonu topení.Chata, jo? To spíš zní více jako Hilton než chata/chalupa.
imho největší problém mají malí ISP.Tak to ani v nejmenším.
Mezitím ale těch deset let usilovné propagandy, že IPv6 nepotřebujeme a možná nikdy potřebovat nebudeme, způsobilo, že teprve teď, kdy už opravdu není jiného zbytí, objevujeme a řešíme problémy, které mohly být dávno vyřešené.Nemyslim si, ze zpozdeni se zavadenim IPv6 nejak souvisi s propagandou. Je to IMHO prosty dusledek toho, ze IPv6 nebylo navrzeno s ohledem na ekonomicke (resp. herne-teoreticke) aspekty prechodu na IPv6, takze nevytvari dostatecne stimuly pro to, aby ho jednotlivi akteri nezavisle zprovoznovali, coz vede ke koordinacnimu problemu. Viz treba tuhle (strucnou) prezentaci od Geoffa Hustona.
Nemyslim si, ze zpozdeni se zavadenim IPv6 nejak souvisi s propagandou.Ač souhlasím s tím, na co upozorňuje odkázané PDF, nemyslím si, že by propaganda/ideologie byla v případě nasazování IPv6 eliminována. A usuzuju tak z toho, že se s lidmi, kteří se rozhodli nasadit či nenasadit či postupně řešit IPv6 potkávám velmi často a moje zkušenosti ukazují na několik věcí. 1) Lidé s možností rozhodnout o financování nasazení IPv6 v určité firmě či organizaci v drtivé většině používají nevalidní argumenty. Z toho usuzuju, že nejsou schopni či nechtějí formulovat skutečný důvod. 2) Obrovské množství lidí, kteří jednak tématu nerozumějí a jednak nejsou v rozhodujících pozicích věnuje usilí antipropagaci. Podle jejich jednání můžu jen odhadovat některý z následujících důvodů. a) Bojí se čehokoliv nového a promítají to do světa, kterému nerozumějí. Takvý přístup úplně nechápu, protože případné problémy stejně bude řešit někdo jiný. b) Týká se jich to pracovně a nechtějí se učit něco nového. To považuju za validní argument, nicméně zakrývat ho různými jinými důvody je pokrytecké. To chápu, lidé jsou často pokrytečtí. c) Rozdělují peníze. Opět úplně nechápu. Na to, abych něčemu nepřidělil peníze to přece nepotřebuju shazovat zástupnými argumenty. Vždyť stačí obligátní větu, že jsou v současné době jiné priority. Všechny tyhle skupiny aktivně pracují na udržování ideologií, jejichž cílem je nasazování IPv6 blokovat nebo alespoň zbrzdit. A ti lidé se tomu věnují s mnohem silnějším nadšením než má kdokoli z proponentů IPv6. 3) Ti, co odmítají nasazení v konkrétním případě za použití validních technických, znalostních či finančních argumentů (tedy se chovají čestně) obvykle neodmítají IPv6 jako takovou. Někteří vojalí po vyřešení konkrétních problémů, jiní po odložení nasazení na lepší dobu, jiní po dožití konkrétních systémů na IPv4. Samozřejmě budu rád, když mi dokážeš herně-teoreticky vysvětlit motivaci všech těch aktivních bojovníků proti IPv6 z bodu #2. Rozhodně je to zajímavý fenomén a jistě najdeš řadu příkladů z jiných oblastí. IPv6 přece není z tohoto hlediska až tak výjimečné.,
No, ja jsem netvrdil, ze by tam zadna ideologie nebyla, jen to, ze IMHO nehraje vyznamnou roli v rozhodovani - nenasazeni IPv6 lze plne vysvetlit racionalne-oportunistickym jednanim jednotlivych agentu bez nejake manipulaceJá se ale ani tak nebavím o teorii jaký ekonomický model lze na co nasadit, ale o tom, s čím se můžeš přímo setkat, pokud se mezi dotyčnými v dané oblasti pohybuješ.
Naopak, apely na nasazeni IPv6 jsou ve sve podstate apely na jednani ve prospech 'vseobecneho blaha'.To můžu potvrdit. Ve většině případů je hlavním argumentem zlepšení síťového prostředí pro všechny a ne okamžitý zisk jednotlivce nebo firmy. Dokonce se na základě obecného blaha dodatečně konstruují argumenty pro ty jednotlivce a firmy. Oni za mnou docela často chodí s otázkou zda jim to skutečně pomůže a já pro ně ty argumenty často vyvracím a nabízím jim alternativy.
vnimaji socialni tlak na nasazeni IPv6, ale zaroven se drzi svych cilu a nechteji vynakladat prostredky tam, kde pro ne nejsou bezprostredne prinosne, a tak misto toho oslabuji spolecensky tlak tim, ze FUDuji o IPv6.To je zajímavý pohled, nicméně takoví lidé by museli být hloupí (což samozřejmě nelze vyloučit), aby na to vynakládali tolik úsilí, vždyť to nemůže být výhodnější než pasivně čekat a učit se to nejnutnější.
Nebo to je proste 'alergicka reakce' na jakekoliv apely ve prospech 'vseobecneho blaha'.Možná v některých případech. Ale já osobně ve většině případů vnímám spíš strach takovýchtěch hospodských odborníků, že jim něco uteklo a nebudou moci nadále ukazovat své umění.
A abychom byli ferovi, tak nevalidni argumentace ve prospech IPv6 mi prijde take velmi castaTo rozhodně. Je to prašť jako uhoď.
napr. ruzne argumenty spojujici nasazeni IPv6 s nasazenim IPSec ci mobilityV této kategorii se ale dají najít i validní argumenty.
ocekavani, ze koncovy uzivatel automaticky dostane cely prefix IPv6 adres.Zrovna očekávání, že zákazník dostane prefix pro pokrytí jednoho subnetu se v naprosté většině případů naplňuje.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.