Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 19:35
Jsem tady správně?
Nejhorší je, že bych měl psát seminárky a místo toho se zajímám o to, jak rozchodit čtečku pam. karet, jaké prostředí zkouší Linus nebo jaké nové balíčky vydali v Gentoo.Jo.
Mně připadá, že
S tím prvním bodem je to tak ale skoro ve všem. O to víc mě šokuje, že ten člověk nezmínil brutální nedostatek kvalitních řemeslníků (nechoďte na VŠ) nebo potenciální deficit v technických oborech.
...člověk nezmínil brutální nedostatek kvalitních řemeslníků...Mám pocit, že to určitě zmínil, ale uznej sám, že lákat studenty, kteří pravděpodobně za nedlouho odmaturují na obchodce, aby šli dělat svářeče nebo truhláře je trošku divné.
firmy se můžou přetrhnout, když jde o fakt kvalifikované lidiFirmy se můžou přetrhnout hlavně o schopné zkušené lidi, kteří mají opravdu dobrou praxi. Řekl bych, že ta praxe je možná víc podstatná než škola, kterou člověk vystuduje. Každopádně mám pocit, že v tomhle oboru tu praxi dostanu dost těžko. Příležitostí je sice hodně, ale dostat se tam mi příjde opravdu složité.
Firmy se můžou přetrhnout hlavně o schopné zkušené lidi, kteří mají opravdu dobrou praxi. Řekl bych, že ta praxe je možná víc podstatná než škola, kterou člověk vystuduje. Každopádně mám pocit, že v tomhle oboru tu praxi dostanu dost těžko. Příležitostí je sice hodně, ale dostat se tam mi příjde opravdu složité.
Kde je ten diagram náborů Red Hatu, když ho člověk potřebuje?
Kde je ten diagram náborů Red Hatu, když ho člověk potřebuje?Zrovna jsem si říkal :).
diagram náborů Red HatuCo zajímavého bych se z něho dozvěděl?
lákat studenty, kteří pravděpodobně za nedlouho odmaturují na obchodce, aby šli dělat svářeče nebo truhláře je trošku divné.IMHO min divne, nez je lakat na pochybne VS, kde je nic nenauci a oni pak, s pocitam, ze maji VS a jim svet lezi u nohou, budou o to vic frustrovani, ze nemuzou sehnat praci
Firmy se můžou přetrhnout hlavně o schopné zkušené lidi, kteří mají opravdu dobrou praxi. Řekl bych, že ta praxe je možná víc podstatná než škola, kterou člověk vystuduje.pokud ses *opravdu* schopny, praxe nikoho nezajima, aspon v tech rozumnych firmach (pochopitelne mam na mysli juniorske pozice, ci jak se tomu rika)
IMHO min divne, nez je lakat na pochybne VS, kde je nic nenauci a oni pak, s pocitam, ze maji VS a jim svet lezi u nohou, budou o to vic frustrovani, ze nemuzou sehnat praci+1
Řemeslníků není nedostatek ale přebytek, pár jich znám a nikdo se tím neživí proč asi?Znám docela dost dobře živených řemeslníků, proč asi.
Vždycky mě pobaví kolik "taky" podnikatelů se rozčiluje že nemůže sehnat lidi, ale jaksi se vždy zapomenou zmínit jaké že platové ohodnocení nabízejí.To rozhodně. Každá mince má dvě strany.
že jestli tu školu vylozím,Morava?? P.S.: tohle je prazskej server !!
dig www.abclinuxu.cz
; <<>> DiG 9.7.3 <<>> www.abclinuxu.cz
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 13697
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0
;; QUESTION SECTION:
;www.abclinuxu.cz. IN A
;; ANSWER SECTION:
www.abclinuxu.cz. 5 IN CNAME abclinuxu.cz.
abclinuxu.cz. 5 IN A 82.208.17.55
;; Query time: 27 msec
;; SERVER: 192.168.40.2#53(192.168.40.2)
;; WHEN: Tue Nov 6 09:41:33 2012
;; MSG SIZE rcvd: 64
Opravdu?
Spočítej si, jestli se ti informace které ti škola dodá vyplatí, protože tím zabiješ pár let a přijdeš o pár set tisíc korun, které by sis jinak potenciálně vydělal. A začátek bude tvrdý, protože lidí kteří studujou stejnou školu je jak sraček a míst kam bys mohl nastoupit jen omezený počet.Nezbývá než souhlasit. Když každý den vidím, kolik lidí kolem mě projde na fakultě... A v takové Praze nebo v Brně to musí být kvanta lidí.
Dělej co tě naplňuje, jinak jen plýtváš svým časem.Kdybych měl srovnat, kolik volného času věnuju novinkám v informatice a kolik novinkám v ekonomice, tak bych měl asi okamžitě skončit. A to nepočítám ten pocit, když se mi poprvé podařilo rozběhat Gentoo.
Kdybych měl srovnat, kolik volného času věnuju novinkám v informatice a kolik novinkám v ekonomice, tak bych měl asi okamžitě skončit.Vřele doporučuju.
Spočítej si, jestli se ti informace které ti škola dodá vyplatí, protože tím zabiješ pár let a přijdeš o pár set tisíc korun, které by sis jinak potenciálně vydělal.
Většina informací, které jsem se ve škole dozvěděl, je k nezaplacení.
A začátek bude tvrdý, protože lidí kteří studujou stejnou školu je jak sraček a míst kam bys mohl nastoupit jen omezený počet.
Toho bych se zase tak nebál, zvláště poté, co jsem ve fíbíčkové skupině ročníku viděl druháka APLINF naprosto regulérně se zeptat na to, jak se v Javě prochází String po znacích.
Většina informací, které jsem se ve škole dozvěděl, je k nezaplacení.
Naprostý souhlas, na střední to byly spíš jen perličky, ale ty mi v paměti uvíznou narozdíl od obecných definic vždy. Když někdy něco nefungovalo, tak jsem to býval často já, kdo našel problém
Toho bych se zase tak nebál, zvláště poté, co jsem ve fíbíčkové skupině ročníku viděl druháka APLINF naprosto regulérně se zeptat na to, jak se v Javě prochází String po znacích.Problém je, že on studuje Ekonomiku :)
Mezi střední a vysokou by měla být roční pauza, člověk by měl cestovat, číst a pozbrnávat svět, než učiní největší rozhodnutí svého života.Jo, taky bych řekl.
Mezi střední a vysokou by měla být roční pauza, člověk by měl cestovat, číst a pozbrnávat svět, než učiní největší rozhodnutí svého života.Rok pauzy zní lákavě, ale osobně si myslím, že by to bylo spíše na škodu. Na rok vypadnout "z režimu" a pak startovat max. temp není dobrý nápad. IMHO ty 4 měsíce, co máš po matuře, bohatě stačí na to, abys někam vypadl.
IMHO ty 4 měsíce, co máš po matuře, bohatě stačí na to, abys někam vypadl.Tohle není ani tak o vypadnutí, jako spíš získání trochy životních zkušeností a rozmyslení si co vlastně chceš. Někdo to třeba ví už na konci SŠ, ale co jsem tak měl možnost vidět, moc takových lidí není.
že mě sice programování děsně baví, ale dělat bych to nechtělDošel jsem ke stejnému názoru. Po pár letech jsem si to rozmyslel, kvůli konkrétní nabídce a konkrétnímu projektu.
veterina, která mě v době výběru ani nenapadlaHm, tak to ti přeji pevné nervy, až budeš muset utrácet zvířata či provádět nějaké kruté, leč zákonem povolené a běžně používané, zákroky (např. kastrace selat bez anestezie). Veterina skutečně není o "těch roztomilých zvířátkách" (což je věc, kterou si myslí většina puberťaček, které si píší "blogísek o koníčcích")...
P.S. Co tě vedlo ke změně pohlaví? :-P
Ja som študoval informatiku. Pravdu povediac Bc bola blbosť, na ing sa už človek aj trochu nadrel. Dnes som programátor (i keď za programátora sa dnes považujú aj rôzni lepiči PHP kódu).
Je pravda, že školy chrlia množstvo absolventov informatických odborov (vlastne nie len, máme aj moc právnikov, ...). Tých kvalitných však moc nie je, dokonca ich možno ubúda. Nie som žiaden zázrak, ale problém so zamestnaním nemám.
... Na nějakém fóru zaměřeném na informatiku se zase spousta lidí ptala, jak to v tomto oboru vypadá. Drtivá většina programátorů by si prý znovu tento obor už nevybrala. Prý je zde konkurence příliš velká, platové ohodnocení nic moc a když se k tomu přičte to, že člověk mnohdy sedí i 12 hodin denně za počítačem a jeho tělo tím poměrně dost trpí, tak mě tato možnost úplně odradila ...To by mě zajímalo, kde takový kraviny píšou. Já mám přesně opačnou zkušenost. Ještě v prváku na VŠ jsem si našel brigádu během asi 2 týdnů shánění a to přesto, že jsem nic neuměl, za peníze o kterých si lidi studující něco jiného mohli jenom nechat zdát. A takhle to dopadlo vždycky, když jsem něco sháněl. V IT se máš šanci uplatnit i jako samouk, který skoro nic neumí, protože i obyčejných programátorů není dost. Pokud navíc něco umíš, tak se o práci bát nemusíš.
Šel jsem na ČVUT FEL s tím, že když jsem studoval elektrotechniku, tak si rozšířím znalosti....ale narazil jsem:
- Matika je o několik levelů výš, co se probralo na střední za půl roku se tady probere za týden (navíc k derivacím jsme se na střední fakt nedostali, tady už teď jedeme integrály)
- Domácí úkoly z matiky dělají problémy i studentům osmiletých gymnázií, zanedlouho jsme dokonce zjistili, že příklady pochází z MatFyzu (nemilé pro vesničana studujícího elektroškolu)
- Ekonomika je jen převlečená matika (takže celkem tři matematický předměty)
- Elektrotechniky je jen jedna hodina týdně, jen chodíme po laboratořích a posloucháme kolik stovek tisíc co stálo
Takže ve výsledku chodím vlastně na VŠE a MatFyz najednou s tím, že z elektrotechniky se dozvim velký kulový
....takže já tam nejsem správně
- Matika je o několik levelů výš, co se probralo na střední za půl roku se tady probere za týden (navíc k derivacím jsme se na střední fakt nedostali, tady už teď jedeme integrály)
To jste rychlíci. I na matfyzu se člověk dostane k integrálům až v druhém semestru matalýzy.
- Domácí úkoly z matiky dělají problémy i studentům osmiletých gymnázií, zanedlouho jsme dokonce zjistili, že příklady pochází z MatFyzu (nemilé pro vesničana studujícího elektroškolu)
Děmidovič?
- Ekonomika je jen převlečená matika (takže celkem tři matematický předměty)
Lepší než pavědecké žgryndy...?
To jste rychlíci. I na matfyzu se člověk dostane k integrálům až v druhém semestru matalýzy.Hm. Na TUL to bylo stejné jak píše Dreit.
Já už to dělám tak, že střídavě jeden příklad opíšu a další jen poslouchám - mám zápisky a zároveň tuším, co se s tím asi dělá.
Tak to dělám ale jen na cvičeních, na přednáškách už jen poslouchám. Přeostřit ze sešitu na tabuli mi trvá klidně dvě minuty (obráceně skoro okamžitě) a když učitel píše "5-2x" a říká "7*3x", tak je docela fajn být v obraze
To jste rychlíci. I na matfyzu se člověk dostane k integrálům až v druhém semestru matalýzy.
Už jsem se bál, že je to normální tempo na všech vysokých školách, jsem rád že to není pravda
Děmidovič?
Jméno si opravdu nevzpomenu, všechna matika mi splývá (v jedný jsou integrály/derivace, v druhý matice a báze) a netuším co se kterou hodinu bere, navíc teď někdy se to má docela nehezky zamíchat
Lepší než pavědecké žgryndy...?
Poslouchat přednášky je fajn, ale pak hodinu a půl počítat derivace výrobků "X", to je na moji malou hlavu asi příliš
Už jsem se bál, že je to normální tempo na všech vysokých školách, jsem rád že to není pravda
Už jsem se bál, že je to normální tempo na všech vysokých školách, jsem rád že to není pravda
Toto bleskove tempo mi pride absurdne. Veci sa casto beru len preto, aby sa brali, casto aj bez toho, aby sa vobec pochopilo ako funguju. Je to jeden z dovodov preco sa drzim vety "Co sa nepreberie detailne ako by sa ani nebralo.".
Pritom ak to cloveka naucia detailnejsie (aj so suvislostami, dokazmi, pripadne aspon ideami dokazov), tak to moze byt (a za seba mozem povedat, ze aj byva) jednoduchsie alebo pri najmensom zaujimavejsie na naucenie nez hlupe biflenie sa vzorcov a viet. Clovek si totiz pri dobrych zakladoch velku cast viet moze celkom jednoducho odvodit.
Taknějak, jenže to by se nesměla látka, co se na střední probírá půl roku probrat za dva dny
To jste pekne lamy. Derivace i integraly se bezne braly uz na stredni.Calm your nipples. Co jsem tak mluvil s lidmi, na technicky zaměřené střední škole (výpočetka, elektro) to nebrali nikde, gympláci naopak všichni věděli o co jde.
Máš můj obdiv, tolik arogance bych do tak krátkého příspěvku vmáčknout nedokázal.
Přesně tak, zase o to víc toho umím z oboru
Nikdy jsem nepotřeboval počítat nic náročnějšího, než logaritmy a zlomky s mocninou a myslím, že víc bych ani nevyužil, akorát v tom budu mít bordel a dělat víc chyb
Co jsem tak mluvil s lidmi, na technicky zaměřené střední škole (výpočetka, elektro) to nebrali nikde ...Divné, právě u elektro a slaboporoudu obzvlášť je dost míst, kde jsou integrály a derivace třeba, i když pak ve výsledných vzorcích pro použití v praxi nakonec nejsou. Vysvětlovat co je integrační článek bez vysvětlení pojmu integrace se mi zdá poněkud bizarní ...
Divné, právě u elektro a slaboporoudu obzvlášť je dost míst, kde jsou integrály a derivace třeba, i když pak ve výsledných vzorcích pro použití v praxi nakonec nejsou.Tak já netvrdím že ne, jen že prostě středoškolská matika u technicky zaměřených škol ke škodě studentů pokulhává. Pak to vypadá, že na technické části výuky můžou absolventi technických středních škol spát, protože se to gymplákům vysvětluje jak dementům, všechno se 5x opakuje a přitom se jedná minimálně prvák a kus druháku o staré známé věci. Na matice pak na druhou stranu škola vyrazí třeba 80% ročníku.
Vysvětlovat co je integrační článek bez vysvětlení pojmu integrace se mi zdá poněkud bizarní ...Šlo to, pěkně po lopatě, tak že to pochopili i největší retardi, když si to pěkně v laboratoři změřili a viděli co to dělá na osciloskopu.
Stačilo pochopit princip kondenzátoru a odporu, pak jsem si průběhy dokázal bez problému odvodit. Co dělá integrál opravdu netuším, ale co dělá integrační článek vím naprosto přesně
OP?
Když jsem přišel, tak se okamžitě rozjely limity a sotva pár hodin potom se k nim přidaly i derivace, co "každý přece dávno umí". Bohužel já plavu i v limitách, teprve teď začínám trochu chápat derivace a pamatovat si vzorce....jenže my už jsme dávno u integrálů
Když jsem přišel, tak se okamžitě rozjely limity a sotva pár hodin potom se k nim přidaly i derivace, co "každý přece dávno umí". Bohužel já plavu i v limitách, teprve teď začínám trochu chápat derivace a pamatovat si vzorce....jenže my už jsme dávno u integrálů
To na mě působí, že to je tak letem světem.
Díky
Těžko říct, rozhodně moje dyskalkulie tomu moc nepomáhá
Jeho rada byla taková, že prý informatiků a programátorů chodí po světě miliony a školy chrlí další a další, ale v budoucnu prý budou potřeba ekonomové, hasiči, doktoři... Na nějakém fóru zaměřeném na informatiku se zase spousta lidí ptala, jak to v tomto oboru vypadá. Drtivá většina programátorů by si prý znovu tento obor už nevybrala. Prý je zde konkurence příliš velká, platové ohodnocení nic moc
Priste si nech poradit od nekoho jineho. Linux + C + nebejt uplnej santusak = "Nemohl byste nastoupit uz zitra, vase platove podminky akceptujeme". CVUT FEL + 1 rok praxe.
Jestli je nejakejch lidi prebytek, tak jsou to informatci, kterym ta prace vlastne smrdi. HW, algoritmy, TCP/IP, relacni databaze, matematika apod. jsou pro ne sprosta slova. Naopak maji pocit, ze kdyz si misto te driny vezmou neco vic cool, jako treba management nebo ekonomiku, ze to vyhrajou. Dobre placeny obor + rizeni, to zni dobre.
Jenze pak narazi pri prvnim pohovoru. Protoze na jakekoliv rizeni, seniorske pozice, chteji slyset predvsim o praxi, ,o fungovani v teamu. A k te cesta nevede pres predmety UML1 az UMLn, proj. mgmt. 1 - n, ale pres poznani ze spodu, kdy se clovek odedre to bezne programovani.
Takze pokud to nekdo s praci v IT mysli vazne, pak bych mu doporucil soustredit se na nejake core znalosti, a ne na tu manazersk-ekonomickou vatu okolo.
Vzpomínám jak nám na střední říkali, že jestli vyletíme, tak ať nechodíme na kuchaře (hned vedle byla gastronomka), že prý je jich plnej úřad práce. Když jsme si ve druháku měli vybrat mezi "Automatizace" a "Počítačové systémy" tak tiše dodali, že "ajťáků" je na těch úřadech už taky moc
Když ono "Počítačové systémy" u nás znamenalo naučit se nainstalovat vedle sebe Win98 + WinME + WinXP + Win7 a použít přitom XOSL Lituju ty, co to dělali celej rok
Win98 + WinME + WinXP + Win7Probohy! To bych asi vyskočil oknem
To všichni, co na ten obor šli
A jestli skončit, tak co s tímhle načlým rokem?i kdybys chtel koncit, nevidim duvod, proc koncit ted hned. Minimalne ten rocnik bych dodelal a pri tom se ucil napr. poradne peogramovat. Krom samostudia je IMHO velmi uzitecne zacit prispivat do nejaho open-source projektu. Ostatni te pripadne upozorni na chyby co delas, naucis se pouzivat nejake vicemene standardni nastroje jako VCS a bug tracking system a az budes nekde zadat o prace, tak budes mit co ukazat
ale která firma vezme člověka, který v podstatě nic neumívyse popsane by melo resit i tento problem
No s tou ekonomii vidim problem v necem jinem. Co mam info od otce, tak problem dnesnich ekonomu je, ze jim chybi jakykoliv background v oboru, ktereho by se mela jejich ekonomicka cinnost tykat. A co pak vidim u kamaradu, VS ekonomu, kteri momentalne hledaji praci, tak se mi to jen potvrzuje. Nebot jejich problem je, ze mohou jit delat akorat generickeho ucetniho, coz je SS pozice, a je to podle toho taktez i platove ohodnoceno.
Otázka je, co jako informatik bude umět, jak funguje jeho hlava, jak řeší problémy, optimalizuje, jak umí improvizovat,....na tom podle mě záleží nejvíc. Středoškolák může programovat klidně líp, než vysokoškolák s pěti tituly Už jen protože vysoká škola může omezovat jeho kreativitu a nutit ho dělat věci tak, jak chtějí oni (mimochodem proto jsem o víkendu přišel o body z programování).
informatik
CompSci != IT != knihovnictví ; ujasněme si pojmy
co jako informatik bude umět, jak funguje jeho hlava, jak řeší problémy, optimalizuje, jak umí improvizovat,....na tom podle mě záleží nejvíc. Středoškolák může programovat klidně líp, než vysokoškolák s pěti titulyUž jen protože vysoká škola může omezovat jeho kreativitu a nutit ho dělat věci tak, jak chtějí oni (mimochodem proto jsem o víkendu přišel o body z programování).
Lisp otevírá oči a Big Oh je pro spoustu lidí sprosté slovo.
uaaaa, 1300 radek v jednom souboruTo byl záměr. Mnohokrát jsem se cukal, že to rozdělím na víc kusů, ale od počátku jsem to chtěl mít v jednom souboru, což ke konci činilo orientaci v kódu krapet nepříjemnou. Ten jeden soubor měl nějaký účel, ale už nevím jaký :D Možná snadnou distribuovatelnost, nebo tak něco z mého nynějšího pohledu nepodstatného.![]()
na druhy pohled -- docela hezky, takhle si nakodit interpret, koliks na tom nechal casu?Na studiu článku Lisp as the Maxwell’s equations of software několik desítek hodin roztažených asi do měsíce, kdy jsem si ho vytiskl a pak ho různě četl (lisp jsem před tím neznal). V něm ale autor interpretoval lisp v pythonu, kdy vše převede na python objekty a nechá interpretr pythonu, ať si s tím poradí:
exps = [eval(exp, env) for exp in x] proc = exps.pop(0) return proc(*exps)Vymyslet jak to udělat v kompilovaném jazyce bez předchozí zkušenosti s psaním něčeho podobného byl skvělý zážitek. Lisp mě tenkrát opravdu chytl, šel jsem třeba z práce, hluchý a slepý k okolnímu světu, oddávaje se eleganci lambda kalkulu. Kdo někdy podobné ponoření do projektu nezažil asi nepochopí :) Bohužel to trvalo jen asi dva týdny a pak když bylo vše jasné, tak to ztratilo kouzlo neznámého a dál jsem nepokračoval..
Kde sme teda urobili chybu, že máme veľa neschopných informatikov?Je to dáno tím, že se IT všeobecně považuje za lukrativní obor.
Lukratívny? Programovaním sa zaoberám najmenej 12h denne vrátane víkendov ak rátam aj učenie sa nových vecí, čítanie manuálov ... Keď by som mal počítať skutočný čas tak rozhodne tak dobrý plat nemám a kľudne sa hodinovou mzdou môžem porovnávať s bežným pracovníkom niekde v priemysle. Myslíte, že taký zvárač príde domov a bude ďalšie 4h zvárať aby sa v tom zlepšoval?
Jednoducho byť dobrým programátorom je veľká drina a kto chce len chodiť do práce 8h a potom voľno ten by mal rovno zabudnúť.
Považuje ... jenže v praxi je tu dost velké rozpětí - zatímco v Praze (a možná tak ještě v Brně) to zhruba odpovídá, mimo ní je celkem obvyklé, že programátor pracuje za mzdu, za ktero by v Praze nepracovala ani sekretářka, možná ani uklízečka.To nic nemění na tom, že se to bez ohledu na lokalitu považuje za lukrativní obor. A nenech se mýlit, Praha je sice se strukturou platů na trochu jiné úrovni a tak jako se v menších městech mluví o Praze, tak se v Praze mluví o Německu, ale to nic nemění na tom, že v Praze je obrovské množství lidí, kteří pracují za nízký nebo i extrémně nízký plat. A naopak v některých odvětvích najdeš platy relativně vyrovnané nebo nedej bože celostátně dané, což může být poměrně velký problém vzhledem k odlišným životním nákladům. Každopádně na tohle téma jsem původně vůbec mluvit nechtěl a jako člověk zaměstnaný v Brně se ani s pragocentrismu zpovídat nemusím. Důvod velkého množství břídilů v IT oboru je v následujících dvou věcech: 1) Prakticky v každém oborou jsou většina lidí lamy a jen o pár jedincích se dá říct, že fakt umí. 2) IT obor skoro každý vnímá jako něco lukrativního, zvláště při čtení pracovních inzerátů. A dokonce ten obor i lukrativní je, protože se v něm dá vydělat relativně hodně, aniž bys z něj cokoli uměl, stačí přesvědčit někoho aby platil. A většina platících nemá dostatečný technický aparát, aby posoudili, zda dotyčný z oboru vůbec něco umí, natož jestli je dobrý.
Prakticky v každém oborou jsou většina lidí lamy a jen o pár jedincích se dá říct, že fakt umí.
Nevím, jak bylo dřív, ale dnes je to tak Že na každý verš je jedna fráze A na každého moudrého jeden hlupák A tak žije svět v rovnováze Tohle pravidlo hlupákům žluč obrací Neboť poznat jsou zblízka i zdáli Všichni křičí na ně: Hlupáci, hlupáci! A ta ostuda hlupáky pálí Aby hlupák se nemusel červenat víc Aby každý se moh něčím chválit Každému moudrému jednou z ničeho nic Na čelo nálepku dali Tenhle systém se ujal, je poznávací A laciný při vší své bídě Na moudré křičí se: Hlupáci, hlupáci! No a hlupáky zas není vidět
To mi někdo vysvětlete, když je teda takovej přebytek ajtíků, kde teda všichni jsou? Proč je takovej problém sehnat trochu schopnýho člověka?Tak on je taky problém ho pak zaplatit, že :).
A) Ekonomické vzdělání se ti v byznysu bude vždycky hodit. Měli by tě naučit dost z podnikového řízení, projektového managementu, financí a účetnictví, abys byl všude schopen pochopit, o co ve firmě skutečně jde (což dost lidí až překvapivě uvězněni ve své klícce - třeba to IT - nechápe).A z toho důvodu je fajn, když zkušený IT pracovník začne takové věci studovat. třeba kombinovaně či dálkově.
C) Řešení je specializace. Ve tvém případě třeba IT management? Firmy dneska utápí neuvěřitelné peníze v IT technologiích. TOP management jsou typicky lidi kolem/po 50, pro které je IT španělská vesnice. Dává mi to slušný smysl a nevyžaduje to, aby z tebe byl super programátor.To zní zajímavě, ale v IT managementu se mi zatím líbili jenom lidi z praxe. Neříkám, že to museli být špičkoví programátoři, administátoři nebo tak něco, ale šéfovat něčemu, o čem nemám ani páru mně osobně přijde divné. I když věřím, že spousta lidí to považuje za normální.
Nepříjemné na tom je, že existuje taková ošklivá země jménem Indie, kde žije miliarda lidí a kde dost z nich umí přijatelně anglicky. Zatím mají proti nám slušný deficit ve vzdělání, možná i disciplíně a pracovním nasazení. Tobě bude ale trvat ještě 5-6 let dostudovat a pak Tě čeká cca 40 let do důchodu.Ten rozdíl v disciplíně a přístupu, co oni mají, podle mě není něco, co by se dalo za dekádu dohnat.
Pravda popudila ITíkyZa kolegy v USA jsem byl před měsícem a nevypadali, že by se báli o své uplatnění :).Zeptejte se s kolegou výše Vašich kolegů v USA, jak že to bylo na konci 80. a na začátku 90. let.
Argumenty, že za 20 let můžu mít vystaráno, že se něco doučím apod., že Ti Indi jsou "moc špatní" a nezlepšují se jsou docela...hmm...k smíchu.Mně přijde k smíchu spíš když někdo píše zcela bez argumentů.
Unicomp taky zrovna moc neinovuje, prostě dělá furt to samé, co má z 90. let licencované od Lexmarku.Když vidím co za inovace provádí většina ostatních výrobců, tak jsem silně na pochybách, zda je to špatně. BTW: Uvažuji o koupi Razer BlackWidow, vypadá to jako jediná Cherry MX blue klávesnice dostupná v Čechách. Nějaké názory na ní?
Vypadá hnusněNa tom mi v podstatě nezáleží.
Razer má mizernou kontrolu kvalityViděl jsem, ale dalo se to docela jednoduše fixnout.
V ČR stojí situace za prd, ale když nic jiného, dá se slušně nakoupit u qtana — HPE, Keycool i Noppoo jsou docela dobré za tu cenu (vejdeš se s poštovným do $100 a dost možná nebudeš ani platit daň).Když já po jisté nepěkné zkušenosti z ciziny objednávám jen nerad. Jinak fakt nechápu, proč se někdo nezhostí prodeje lepších neherních klávesnic v čechách, zas tak málo lidí co by si je koupili tu imho není.
Viděl jsem, ale dalo se to docela jednoduše fixnout.
Tím myslíš co? iOne (OEM, který BW vyrábí) je proslulé mj. špatným pájením na PCB. Nechápu, proč investovat do něčeho takového, když jsou lepší volby za podobné prachy.
Když já po jisté nepěkné zkušenosti z ciziny objednávám jen nerad. Jinak fakt nechápu, proč se někdo nezhostí prodeje lepších neherních klávesnic v čechách, zas tak málo lidí co by si je koupili tu imho není.
qtan je komunitou respektovaný chlapík a není s ním problém. On a ohmykb.com jsou asi nejlepší možnosti nákupu ze zahraničí (vedle The Keyboard Company). V ČR je akorát podivný výběr předražených herních klávesnic (prostě jsme specifický trh), klávesnice Cherry z Německa (a to se u nás vyrábí!) a sem na Ábíčko občas chodí člověk, který sem dováží klávesnice Filco, ale to je prémiová kvalita za odpovídající cenu (pod 3,5k to nejde).
Tím myslíš co?http://www.youtube.com/watch?v=KOO6F0sxAnQ&feature=fvst
iOne (OEM, který BW vyrábí) je proslulé mj. špatným pájením na PCB. Nechápu, proč investovat do něčeho takového, když jsou lepší volby za podobné prachy.Ok, o tomhle jsem nevěděl.
qtan je komunitou respektovaný chlapík a není s ním problém.Problém je spíš v poště :3 No nic, tak ještě budu hledat.
Když vidím co za inovace provádí většina ostatních výrobců, tak jsem silně na pochybách, zda je to špatně.
Za oživení SSK (de facto tenkeyless) by se lidi mohli roztrhat.
Ked uz mas udajne tie ekonomicke znalosti, tak by si mohol vediet, ze porovnavat vyrobu SW s vyrobou fyzickych produktov je absurdne a to principialne z dovodu, ze naklady na vyrobu N kopii sw produktu su priblizne rovnake ako naklady na vyrobu 1 kopie sw vyrobku. Naklady na vyvoj su, teda, relativne nizke aj pri relativne vysokych platoch.
Samotny navrh produktov, co je z ekonomickeho hladiska blizsie vyvoju softwaru, sa stale robieva v usa alebo na starom kontinente.
Ta jablečná korporace k zhoubě uvedené teorie nevyrábí vůbec nicZajímavé. Já jsem komentář, na který reaguješ, pochopil. A opravdu není ani o Applu, ani o jakékoli jiné jedné firmě.
A přesto je to nejhodnotnější společnost na světě.Nejhodnotnější je, dokud v její hodnotu někdo věří.
Dál viz výše. Budoucnost IT jobů v České republice (chceš se hádat, že jsou z větší části outsourcované?) a v té Indii (to jsme si dokázali, že prudce rostou) je jeden příběh mínus celkový nárůst IT sektoru.A?
Je dále nevěřícímu Tomáši například možné i prokázat, že počet míst ve vývoji SW v USA za poslední roky klesl při ještě prudším poklesu platů. Ale to je také hezké a všeobecně známé, ne?A logické.
Pak si můžeme zkusit potvrdit skutečnost, že taková průměrná americká korporace raději reoutsourcuje místo z řekněme ČR do řekněme Indie, než aby outsourcovala další místo z USA. To je ale dosti elementární úvaha.Třeba zrovna ti, pro které pracuju měli původní záměr outsorcovat právě do Indie. A to jsem zaměstnání rozhodně nesháněl, nicméně zajímavý projekt a stálé zázemí má taky své výhody (i nevýhody).
A vědí informatici, jaký bude třeba výkon CPU v roce 2030?Díky tzv Mooreovu zákonu ano, i když tou dobou by již měl přestávat platit.
Proto si myslím, že volba "ekonomiku nebo IT" by neměla vycházet z předpokládané budoucí platové úrovně, ale spíš z nitra člověka.to je rozumná řeč
Proto si myslím, že volba "ekonomiku nebo IT" by neměla vycházet z předpokládané budoucí platové úrovně, ale spíš z nitra člověka.Osobně mi přijde naprosto nepřijatelné kdyby to mělo být jinak. Něco takového bych prostě nezvládl, i kdybych měl mít jako ekonom automaticky plat milion na měsíc.
C) Řešení je specializace. Ve tvém případě třeba IT management? Firmy dneska utápí neuvěřitelné peníze v IT technologiích. TOP management jsou typicky lidi kolem/po 50, pro které je IT španělská vesnice. Dává mi to slušný smysl a nevyžaduje to, aby z tebe byl super programátor.Aneb další mladý a neklidný managor který se rozhoduje podle toho kdo pořádá lepší žranice a co se píše v rádobyodborném tisku. Ach jo.
Ekonomické vzdělání se ti v byznysu bude vždycky hodit...Hodit se mi samozřejmě bude, ale pokud si tím nebudu vydělávat, tak si nejsem jistý, jestli má cenu do těch vědomostí investovat minimálně 3 roky.
ty "super" placené IT pozice jsou ve skutečnosti místa outsourcovaná...Nepotřebuju vydělávat miliony. Myslím, že mi úplně stačí lehce nadprůměrný plat (když bude vyšší, zlobit se nebudu), který bude odpovídat práci, kterou odvedu.
...a pak Tě čeká cca 40 let do důchodu.:D v cca 66 letech jít do důchodu?? :D Na svůj důchod jsem přestal věřit možná dřív než na ježíška :D Ať už budu dělat cokoliv, tak počítám s tím, že do penze si budu muset nějakou tu sumu peněz uspořit sám, protože tomuhle státu nevěřím ani nos mezi očima. A podle posledních zastupitelských voleb očividně nejsem sám.
počítám s tím, že do penze si budu muset nějakou tu sumu peněz uspořit sám
A budú mať tie ušetrené peniaze po 40 rokoch nejakú hodnotu?
funkcionálne programovanieZrovna to umí jen mizivý zlomek lidí, kteří pracují v IT a dokonce i zlomek lidí, kteří se živí přímo tvorbou nějakého software. Za to si každý druhý z nich říká specialista.
a prinejmensim budes v dobre spolecnostiA to je myslím jedno z hlavních kritérií.
a nezapomen i prihlednout ke svym konickum/zalibam atp.Ať jsem přihlížel, jak jsem přihlížel, skončil jsem stejně tady
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.