Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:09
Občas se stává, že si potřebuji vyhledat nějaký Unicode znak, který běžně nepoužívám. Umím tedy zhruba odhadnou jeho jméno, nevím ale ani jeho Unicode kód, ani ho neumím přímo vložit z klávesnice.
Pokud jsem na linuxovém stroji, není s tím problém. Používám šikovnou mapu znaků z GNOME (program gnome-character-map), která umí vyhledávat i podle názvu znaku. Navíc zobrazí spoustu užitečných informací o vyhledaném znaku. Pokud jsem ale u stroje s Windows, mám smůlu.
Nedávno jsem ale prakticky náhodou narazil na skvělou webovou aplikaci – UniView. Umí všechno co mapa znaků z GNOME + něco navíc. K dispozici je zobrazení tabulek znaků po blocích Unicode (případně vlastní rozsah zadaný počátečním a koncovým kódem), umí vyhledávat podle názvu, popisky a ostatních informací a samozřejmě vyhledané znaky spolu se spoustou informací a odkazy do dalších souvisejících on-line aplikací zobrazit. Znaky je možné zobrazit i jako grafiku, tzn. nepotřebujete mít nainstalovaný odpovídající font.
Tiskni
Sdílej:
To nelze srovnávat. Na jakém procentu strojů s Windows je „UniView“ (mimochodem, hodil by se odkaz) instalován? A na jakém procentu desktopů s Linuxem je instalován gnome-character-map
?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.