Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Google+ za pár týdnů končí, takže se poohlížím po náhradě za můj Google+ profil. Protože jsem G+ už delší dobu používal hlavně jako veřejně přístupné, odkazovatelné a komentovatelné odkladiště komentovaných odkazů či mých poznámek, tak se mi nyní jeví jako ideální náhrada Reddit. Další moje posty tedy na https://www.reddit.com/u/michal-ruzicka. (A asi bude fungovat RSS kanál.)
Před pár měsíci jsem si stěžoval na Shingled Magnetic Recording (SMR) disk, který tak trochu podezřívám, že možná žere data. Nyní jsem objevil pár dní starý skvělý článek o chování 8TB Seagate Archive. SMR disky jsou ještě větší nářez, než jsem si původně myslel: Věděli jste například, že 2,25minutovým náhodným zápisem můžete SMR disku způsobit více než 14hodinové uklízení?
Nedávno jsem na Lupě četl další článek o Flattru a tentokrát jsem se už i registroval a zkouším Flattr používat. Myslím si, že pokud se má nějaký systém mikroplateb ujmout, tak bude vypadat (nějak) takto. A pokud by se rozšířil opravdu masově, tak by pro výjimečné autory/články možná mohl přinést výnos i jiný, než jen dobrý pocit z toho, že se jejich práce líbí.
xmllint --format input.xml
Už by se mi něco podobného kolikrát hodilo, ale tenkrát mne ne napadlo zkoušet nic jiného, než editory typu <oXygen/>, vestavěný XML editor NetBeans či hledat rozšíření Firefoxu, které by dokázalo Firefox donutit zobrazit zarovnaných čistý XML zdroj i pro HTML/XHTML/XML s připojeným stylesheetem.
Teď by to ještě chtělo něco podobně jednoduchého a rychlého, co dokáže v unifikovaném diffu zobrazit rozdíly ne jen na úrovni celých řádků, ale na úrovni změněných znaků na úrovni řádku, jako to umí ve webovém rozhraní např. Trac...
Od doby, co jsem si koupil smartphone s Androidem a začal číst RSS přes Google Reader v telefonu, jsem v plnotučné verzi Google Readeru ve webovém prohlížeči v počítači velmi postrádal funkci „Mark previous as read“ (v Android aplikaci dostupná ve vyskakovacím menu po delším podržení prstu na nějaké položce ve stručném výpisu příspěvků).
Pokud se staráte i o systémy s MS Windows, na které jste v poslední době potřebovali nainstalovat Adobe Reader nebo Flash Player, tak jste možná narazili na to, že místo normálního odkazu na stažení .exe
či .msi
souboru vás web nutí instalovat jakýsi Adobe Download Manager doplněk do Firefoxu, který pak teprve umožní daný produkt stáhnout a nainstalovat. Zobrazuje přitom reklamu a k samotnému instalačnímu souboru se ani nedostanete. Když tak potřebujete instalovat na víc počítačů, tak abyste na každém stahovali znovu (daný počítač tedy musí mít v době instalace přístup k internetu) a ani nemáte možnost uschovat si instalační balíček do archivu instalovaného software.
Tak jsem narazil na limit ZIP archivu, o kterém jsem neměl povědomí. Nebýt rdiff-backup, tak jsem přišel o data.
Proč se proboha někteří lidé podepisují do každého svého příspěvku v diskusním fóru, když někde v okolí toho textu je stejně přímo systémem vloženo jejich jméno?
Před zhruba dvěma týdny jsem do bazaru vkládal inzerát na prodej ročního webhostingu IGNUM Enterprise s vlastní doménou, pro který nemám využití. Zatím se ale nikdo neozval.
Protože službu nechci nechat propadnout, zkusím upozornění přidat ještě do blogu.
Včera jsem napsal zápisek o rozšířeních pro Mozilla Firefox, tak jsem si řekl, že by to chtělo ještě rozšíření pro Mozilla Thunderbird.
Máte tedy tipy na nějaká zajímavá rozšíření Thunderbirdu, která jsou podle vás zajímavá a mohla by se hodit i jiným zdejším uživatelům?
Předpokládám, že mezi čtenáři zdejšího serveru je nezanedbatelné procento uživatelů webového prohlížeče Mozilla Firefox a stejně tak předpokládám, že uživatelé Firefoxu používají i nějaká ta rozšíření.
Můj problém s rozšířeními Firefoxu je, že je jich moc. Nedají se tedy všechny vyzkoušet. Proto se ptám, máte tipy na nějaká rozšíření, která jsou podle vás zajímavá a mohla by se hodit i jiným zdejším uživatelům?
Pokud také někdy váháte nad záludnostmi naší mateřštiny, určitě vás napadlo použít Internet. Osobně používám server Pravidla.cz. Dnes jsem ale čirou náhodou objevil Internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český AV ČR a zdá se, že to je velmi užitečný zdroj informací. Třeba se vám bude taky hodit.
Občas se stává, že si potřebuji vyhledat nějaký Unicode znak, který běžně nepoužívám. Umím tedy zhruba odhadnou jeho jméno, nevím ale ani jeho Unicode kód, ani ho neumím přímo vložit z klávesnice.
Pokud jsem na linuxovém stroji, není s tím problém. Používám šikovnou mapu znaků z GNOME (program gnome-character-map), která umí vyhledávat i podle názvu znaku. Navíc zobrazí spoustu užitečných informací o vyhledaném znaku. Pokud jsem ale u stroje s Windows, mám smůlu.
Dnes mě zaujala video recenze údajně první u nás prodávané čtečky elektronických knih s e-papírem.
Před chvílí jsem se ze zpráv na ČT24 dozvěděl, že dnes, 18. března 2008, zemřel na Srí Lance v nedožitých 91 letech Arthur C. Clarke, legendární spisovatel sci-fi literatury (proslavil se zejména skvělým filmem a čtyřdílnou sérií románů Vesmírná odysea), vynálezce (je autorem geostacionárních telekomunikačních družic) a popularizátor vědy. Zemřel tedy poslední člen Velké trojky science fiction.
Dnes jsem narazil na další z neuvěřitelných výtvorů jistého pana Vlastimila Waice, častého přispěvatele na serveru Živě.cz.
Po přečtení jeho zprávičky jsem se nejdříve od srdce zasmál. Pak mě ale napadlo, kde je vlastně hranice mezi reklamou a „fandovstvím“.
Tak jsem dnes neodolal a za 42 Kč zakoupil DVD přílohu nejmenovaných taky-novin s výbornou českou komedií „S tebou mě baví svět“. (Mimochodem, znáte Google Calendar s přehledem DVD příloh v českých novinách a časopisech?)
Musím ale říct, že už mě neskutečně točí různé pseudoochrany a nesmyslná omezení ve spotřební elektronice. Teď nemám na mysli protikopírovací DRM a podobné legrácky, ale prosté zakázání přeskakování do libovolného místa filmu na DVD. Proč to výrobci dělají? Vždyť takhle DVD degradují na úroveň horší než VHS. Tam se sice musí pěkně postupně převíjet páska a nejde skočit do přesného místa ve filmu, ale alespoň to funguje.
Před nedávnem se tu v jednom blogu objevila žádost o radu s výběrem monitoru.
V diskusi pod příspěvkem jsem také přispěl svou troškou do mlýna a navrhoval HP LP2065 nebo NEC MultiSync LCD20WGX² Oba ale měli nějaké (i když relativní) nevýhody: lesklý povrch, absenci podpory HDCP (přece jen, co kdyby náhodou; monitor se kupuje na hodně let), nebo neširokoúhlost. Kdyby mi umřel současný monitor a já si měl okamžitě koupit nový, velmi bych zvažoval, co vlastně koupit. V současné době na trhu není (respektive nebyl, vizte dále) monitor, který by mi úplně vyhovoval.
Pokud také pracujete i pod operačními systémy z rodiny MS Windows, pak vám možná také chybí „linuxové“ rozložení české (QWERTZ) klávesnice. V tomto zápisku se dozvíte, co se s tím dá dělat.
Tak podle zprávičky na serveru cdr.cz je všech 11,6 milionů vyrobených a prodaných herních konzol Xbox 360 od Microsoftu vadných a dříve nebo později budou mít s vysokou pravděpodobností poruchu.
Před chvílí jsem vedl přes ICQ (tedy on přes ICQ z MS Windows Vista; já přes Jabber z Linux s jedním známým rozhovor o zajímavém chování IE. Vypadalo to asi takto: