Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Od doby, co jsem si koupil smartphone s Androidem a začal číst RSS přes Google Reader v telefonu, jsem v plnotučné verzi Google Readeru ve webovém prohlížeči v počítači velmi postrádal funkci „Mark previous as read“ (v Android aplikaci dostupná ve vyskakovacím menu po delším podržení prstu na nějaké položce ve stručném výpisu příspěvků).
Řešení nicméně existuje – skripty Google Reader – Mark previous as read a Google Reader – Mark Until Current As Read z Userscripts.org. (V Google Chrome fungují přímo, ve Firefoxu je nutné mít nainstalované rozšíření Greasemonkey.) První z nich přidává tlačítko přímo do webového rozhraní Google Reader, ale nedefinuje žádné klávesové zkratky. O ně se postará ten druhý skript.
Funkci „označit předchozí za přečtené“ považuji za velmi užitečnou a návykovou – stejně jako v telefonu mohu mít otevřený jen stručný seznam příspěvků, rozkliknu jen ty, které mne zaujmou dle nadpisu a přímo na webovou stránku jdu jen v případě, že mne zaujme i abstrakt. Kdykoliv přitom můžu označit všechny doposud prohlédnuté položky, byť stále zabalené, za přečtené, ale nesmést zároveň s nimi do propadliště dějin i ty dosud neprohlédnuté níže ve složce, jako to dělá standardní funkce „označit vše za přečtené“.
Tímto způsobem se mi daří „přečíst“ ve stejném čase zase o něco více zdrojů, což velmi oceňuji, protože ani takto nestíhám sledovat vše, co bych si přál. Navíc tak trochu doufám, že díky přesnějšímu rozdělení příspěvků do kategorií nezobrazené, zobrazené a kliknuté se bude Google Readeru dařit nabízet mi v řazení „třídit dle preferencí“ pro mne zajímavé příspěvky zase o něco výše na stránce.
Docela mne překvapuje, že tato funkce není standardní součástí velkého Readeru pro běžné počítače a není více propagovaná. Vlastně jsem o této funkci nevěděl ani v aplikaci pro Android, než jsem se v nějakém oznámení o její nové verzi dozvěděl, že tato funkce byla do aplikace po předchozím odstranění opět vrácena, protože si mnoho uživatelů stěžovalo, že jim schází.
Tiskni
Sdílej: