Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Od doby, co jsem si koupil smartphone s Androidem a začal číst RSS přes Google Reader v telefonu, jsem v plnotučné verzi Google Readeru ve webovém prohlížeči v počítači velmi postrádal funkci „Mark previous as read“ (v Android aplikaci dostupná ve vyskakovacím menu po delším podržení prstu na nějaké položce ve stručném výpisu příspěvků).
Řešení nicméně existuje – skripty Google Reader – Mark previous as read a Google Reader – Mark Until Current As Read z Userscripts.org. (V Google Chrome fungují přímo, ve Firefoxu je nutné mít nainstalované rozšíření Greasemonkey.) První z nich přidává tlačítko přímo do webového rozhraní Google Reader, ale nedefinuje žádné klávesové zkratky. O ně se postará ten druhý skript.
Funkci „označit předchozí za přečtené“ považuji za velmi užitečnou a návykovou – stejně jako v telefonu mohu mít otevřený jen stručný seznam příspěvků, rozkliknu jen ty, které mne zaujmou dle nadpisu a přímo na webovou stránku jdu jen v případě, že mne zaujme i abstrakt. Kdykoliv přitom můžu označit všechny doposud prohlédnuté položky, byť stále zabalené, za přečtené, ale nesmést zároveň s nimi do propadliště dějin i ty dosud neprohlédnuté níže ve složce, jako to dělá standardní funkce „označit vše za přečtené“.
Tímto způsobem se mi daří „přečíst“ ve stejném čase zase o něco více zdrojů, což velmi oceňuji, protože ani takto nestíhám sledovat vše, co bych si přál. Navíc tak trochu doufám, že díky přesnějšímu rozdělení příspěvků do kategorií nezobrazené, zobrazené a kliknuté se bude Google Readeru dařit nabízet mi v řazení „třídit dle preferencí“ pro mne zajímavé příspěvky zase o něco výše na stránce.
Docela mne překvapuje, že tato funkce není standardní součástí velkého Readeru pro běžné počítače a není více propagovaná. Vlastně jsem o této funkci nevěděl ani v aplikaci pro Android, než jsem se v nějakém oznámení o její nové verzi dozvěděl, že tato funkce byla do aplikace po předchozím odstranění opět vrácena, protože si mnoho uživatelů stěžovalo, že jim schází.
Tiskni
Sdílej: