Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Nedávno jsem někde uviděl zmínku o WinBtrfs. Teď mne náhodou napadlo se podívat, jestli už to umřelo, a vypadá to, že zatím ne – poslední commit je teď pět dnů starý. Příjemné překvapení, držím palce a těším se, co z toho třeba bude. Features list je už nyní docela dlouhý, i když to TODO list taky.
Tiskni
Sdílej:
Takové to běžné mountování linuxových oddílů pod Windows pro přístup k datům je za mne docela dostačující scénář. A pokud by spolehlivě fungoval i zápis na Btrfs, tak by to bylo obzvláště zajímavé.
Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty. Dříve jsem užíval rdiff-backup, ale Btrfs toho nabízí víc, např. hlídání konzistence dat na disku (bit rot a dnešní mizerné disky jsou neřád).
U Windows je problém, že Microsoft nemá rozumný filesystém, který by např. dokázal sám hlídat integritu dat. Verzování by možná ještě nějak šlo přes Volume Shadow Copy, ale ostatní zajímavé vlastnosti Btrfs nemá ani NTFS, ani ExFAT, natož FAT. Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělal – WinFS myslím odpíslal už dávno a moc jsem toho neslyšel ani o ReFS. V desktop Windows rozhodně není. To nikdo na Windows neprovozuje nějaké velké datové úložiště (a řeší to nějakou NAS/SAN apod. škatulí s Linuxem nebo úplně proprietárním systémem, který je k Windows stroji připojen přes síť), nebo opravdu používají NTFS?
Na druhou stranu byla docela dobrá poznámka kolegy ve vedlejším vlákně o ransomware. Ono možná vážně není od věci, když člověk předtím, než fyzicky připojí ten externí disk se zálohami, tak musí přebootovat do Linuxu, který na tom Windows stroji na nic jiného nepoužívá (a z Windows na jeho oddíly není vidět, dokud by si autor malware k němu nepřidal i vlastní windows Btrfs driver, aby byl schopen infikovat i linuxové oddíly), takže je výrazně menší pravděpodobnost, že bude tento OS infikovaný a při připojení záložního disku budou sežrány i ty zálohy.
Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělalTo je politika rozhodnotí MS, kde sa väčšinou obhajujú nerozbitím nejakej vrstvy medzi aplikáciami, nieje to tak dávno čo bola zverejnená vážna zraniteľnosť Win serveru a obhájené to bolo rovnako a zrejme to nebude nikdy opravené, takže doporučenie je schovaj si ho za nejaké HW. MS je MS a moc logiky by som v tom nehľadal.
EMC mela ve polich(clariony) widle xp a taky to nejak bezelo..
Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty.
Nepřijde mi dobrý nápad dávat zavirovaným a rozbitým Windowsům přístup k zálohám. To nedělám ani u normálních OS – zálohovaný systém prostě jen odešle svoje data, ale nedostane se ke starším zálohám a nemůže je smazat nebo přepsat.