Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nedávnem jsem si stěžoval na své rozčarování z Dockeru. Dnes jsem se v RSS prokousal ke zprávičce o vydání LXC 2.0.0 (s čímž souvisí LXCFS a LXD) a myslím, že když budu chtít používat kontejnery, tak toto by mohla být cesta.
O LXD 2.0 vychází v současnosti pěkný seriál. A hned v úvodní části je stručná sekce Security. Nejzajímavější jsou asi user namespaces by default, což tedy umožňuje provozovat neprivilegované kontejnery a mělo by to být nyní dotažené a vyladěné více, než když se to zavádělo u LXC 1.0.
Další zajímavou kontejnerovou technologií je ale i systemd-nspawn, o kterém psal nedávno Heron.
Za mne jsou kontejnery stále hodně mladé a neusazené, ale jsem zvědav, kam se to bude vyvíjet. Na Docker bych ale osobně nesázel.
Tiskni
Sdílej:
teda pokud clovek nelpi na necem co ma aspon nejaky vyvoj..a neni to uz par let mrtve
a nebo maji na nej stale spusteno dost kontejneru s nspawn ...
Vždy se snažím hledat minimální množinu nástrojů pro daný úkol.
a já jsem asi ukázka toho, že ho nemusíte mít rádi, stačí ho jen umět používatTo prostě znamená, že nebudu instalovat lxc, když už mám v systému nspawn. Já ze systemd a z dalších výtvorů LP taky neskáču do stropu. Můj názor se nijak nemění.