Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nedávnem jsem si stěžoval na své rozčarování z Dockeru. Dnes jsem se v RSS prokousal ke zprávičce o vydání LXC 2.0.0 (s čímž souvisí LXCFS a LXD) a myslím, že když budu chtít používat kontejnery, tak toto by mohla být cesta.
O LXD 2.0 vychází v současnosti pěkný seriál. A hned v úvodní části je stručná sekce Security. Nejzajímavější jsou asi user namespaces by default, což tedy umožňuje provozovat neprivilegované kontejnery a mělo by to být nyní dotažené a vyladěné více, než když se to zavádělo u LXC 1.0.
Další zajímavou kontejnerovou technologií je ale i systemd-nspawn, o kterém psal nedávno Heron.
Za mne jsou kontejnery stále hodně mladé a neusazené, ale jsem zvědav, kam se to bude vyvíjet. Na Docker bych ale osobně nesázel.
Tiskni
Sdílej:
teda pokud clovek nelpi na necem co ma aspon nejaky vyvoj..a neni to uz par let mrtve
a nebo maji na nej stale spusteno dost kontejneru s nspawn ...
Vždy se snažím hledat minimální množinu nástrojů pro daný úkol.
a já jsem asi ukázka toho, že ho nemusíte mít rádi, stačí ho jen umět používatTo prostě znamená, že nebudu instalovat lxc, když už mám v systému nspawn. Já ze systemd a z dalších výtvorů LP taky neskáču do stropu. Můj názor se nijak nemění.