plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Předpokládám, že mezi čtenáři zdejšího serveru je nezanedbatelné procento uživatelů webového prohlížeče Mozilla Firefox a stejně tak předpokládám, že uživatelé Firefoxu používají i nějaká ta rozšíření.
Můj problém s rozšířeními Firefoxu je, že je jich moc. Nedají se tedy všechny vyzkoušet. Proto se ptám, máte tipy na nějaká rozšíření, která jsou podle vás zajímavá a mohla by se hodit i jiným zdejším uživatelům?
Osobně používám (kromě klasiky typu Adblock Plus, FlashGot nebo Tab Mix Plus) následující:
Po přechodu na Firefox 3 pak asi nainstaluju i PrintPDF pro ukládání stránek do PDF. A jak jste na tom s rozšířeními vy?
Tiskni
Sdílej:
Aha, takže používáte nějakou trunk verzi Firefoxu "4"?
Pokud je mi známo, tak ne. A jestli snad ano, pak je mi záhadou, proč o sobě v Help / About Minefield tvrdí "version 3.0pre". A nejen tam - viz příloha.
Můžu ještě jendou vědět, co myslíte aktuálním CVS a odkud ji berete?
Pořád totéž, head větev získaná přímo z CVS. Zdrojáky získávám přesně podle návodu (head, poprvé podle Checking Out a New Source Tree , potom podle Updating a Source Tree.
Co vám to píše v dialog o aplikaci?
Přesně to, co jsem napsal v minulém příspěvku, viz příloha.
Pokud nemáte oficiální Firefox 3, nemáte garantovanou funkčnost
Oficiální build Firefoxu pro mou platformu z nějakých důvodů stále neexistuje. Až bude, budu uvažovat o tom, že si ho možná stáhnu.
Tak proč si raději nestahujete binárku, můžete si to nechat každý den aktualizovat. Není to škoda to kompilovat?Pokud nemáte oficiální Firefox 3, nemáte garantovanou funkčnostOficiální build Firefoxu pro mou platformu z nějakých důvodů stále neexistuje. Až bude, budu uvažovat o tom, že si ho možná stáhnu.
- peněz dost, ale nechtějí je vyhazovat za blbosti (zde PC komponenty), které by (nebýt líných vývojářů) nemuseli nakupovat a tím by snad trochu ulehčili životnímu prostředí
- starší stroje, které ač hrubým výkonem postačují (CPU, I/O), mají málo paměti, a staré moduly jsou drahé (neomílej pořád ceny aktuálních DDRII a zkus se podívat do ceníku na značkový SDR 512MB modul..)
- pracovní stanici, do které paměťový modul od výrobce již neseženou nebo je astronomicky drahý
- firemní desktop/notebook, kde je upgrade prakticky neuskutečnitelný z důvodu firemních pravidel, politik atp.
je vidět že vidíš svět dost černobíle (jak typické pro studentíka, co žije v jakémsi vakuu na univerzitě a spinká pod teplou maminčinou/kolejní peřinkou), ale drzý seš často až až.
Tak to je docela rychlé, čekal bych víc. Ohledně té paměti, jak tu někdo psal, pánové neblázněte - zabývat se tím kolik žerou rozšíření v době, kdy giga stojí pětistovku je zbytečné.Tak pamäte mám zrovna tak akurát + niečo navyše. Zaujíma ma ale, prečo niektorá aplikácia žerie 4x toľko prostriedkov ako iná, čo robí vpodstate tú istú vec. Nie je to o tom, že nemám na rozšírenie pamäte ale je to o tom, že sa rád pozriem aj pod kapotu a zrovnám alternatívy. Veriť je pekná vec, ale preverovanie je občas tiež prínosné, najlepšie je neveriť vôbec, ale na to už toľko času nemám, zostávam preto pri občasnom preverovaní a conky to istí ;)