Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Předpokládám, že mezi čtenáři zdejšího serveru je nezanedbatelné procento uživatelů webového prohlížeče Mozilla Firefox a stejně tak předpokládám, že uživatelé Firefoxu používají i nějaká ta rozšíření.
Můj problém s rozšířeními Firefoxu je, že je jich moc. Nedají se tedy všechny vyzkoušet. Proto se ptám, máte tipy na nějaká rozšíření, která jsou podle vás zajímavá a mohla by se hodit i jiným zdejším uživatelům?
Osobně používám (kromě klasiky typu Adblock Plus, FlashGot nebo Tab Mix Plus) následující:
Po přechodu na Firefox 3 pak asi nainstaluju i PrintPDF pro ukládání stránek do PDF. A jak jste na tom s rozšířeními vy?
Tiskni
Sdílej:
Aha, takže používáte nějakou trunk verzi Firefoxu "4"?
Pokud je mi známo, tak ne. A jestli snad ano, pak je mi záhadou, proč o sobě v Help / About Minefield tvrdí "version 3.0pre". A nejen tam - viz příloha.
Můžu ještě jendou vědět, co myslíte aktuálním CVS a odkud ji berete?
Pořád totéž, head větev získaná přímo z CVS. Zdrojáky získávám přesně podle návodu (head, poprvé podle Checking Out a New Source Tree , potom podle Updating a Source Tree.
Co vám to píše v dialog o aplikaci?
Přesně to, co jsem napsal v minulém příspěvku, viz příloha.
Pokud nemáte oficiální Firefox 3, nemáte garantovanou funkčnost
Oficiální build Firefoxu pro mou platformu z nějakých důvodů stále neexistuje. Až bude, budu uvažovat o tom, že si ho možná stáhnu.
Tak proč si raději nestahujete binárku, můžete si to nechat každý den aktualizovat. Není to škoda to kompilovat?Pokud nemáte oficiální Firefox 3, nemáte garantovanou funkčnostOficiální build Firefoxu pro mou platformu z nějakých důvodů stále neexistuje. Až bude, budu uvažovat o tom, že si ho možná stáhnu.
- peněz dost, ale nechtějí je vyhazovat za blbosti (zde PC komponenty), které by (nebýt líných vývojářů) nemuseli nakupovat a tím by snad trochu ulehčili životnímu prostředí
- starší stroje, které ač hrubým výkonem postačují (CPU, I/O), mají málo paměti, a staré moduly jsou drahé (neomílej pořád ceny aktuálních DDRII a zkus se podívat do ceníku na značkový SDR 512MB modul..)
- pracovní stanici, do které paměťový modul od výrobce již neseženou nebo je astronomicky drahý
- firemní desktop/notebook, kde je upgrade prakticky neuskutečnitelný z důvodu firemních pravidel, politik atp.
je vidět že vidíš svět dost černobíle (jak typické pro studentíka, co žije v jakémsi vakuu na univerzitě a spinká pod teplou maminčinou/kolejní peřinkou), ale drzý seš často až až.
Tak to je docela rychlé, čekal bych víc. Ohledně té paměti, jak tu někdo psal, pánové neblázněte - zabývat se tím kolik žerou rozšíření v době, kdy giga stojí pětistovku je zbytečné.Tak pamäte mám zrovna tak akurát + niečo navyše. Zaujíma ma ale, prečo niektorá aplikácia žerie 4x toľko prostriedkov ako iná, čo robí vpodstate tú istú vec. Nie je to o tom, že nemám na rozšírenie pamäte ale je to o tom, že sa rád pozriem aj pod kapotu a zrovnám alternatívy. Veriť je pekná vec, ale preverovanie je občas tiež prínosné, najlepšie je neveriť vôbec, ale na to už toľko času nemám, zostávam preto pri občasnom preverovaní a conky to istí ;)