Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Napadají mne hned dva – rozšířenost (tzn. nikdo – ani BFU na Windows bez nainstalovaného dodatečného software – nemá problém s rozbalením), rychlé listování obsahem archivu (to je hlavní důvod pro mne, proč místo TARu někdy používám ZIP).
rychlé listování obsahem archivu (to je hlavní důvod pro mne, proč místo TARu někdy používám ZIP).To jsem nějak nepobral. Vždyť PKZIP má Central Directory signaturu až na konci archivu, ne?
-z pro gzip, -j pro bzip2, -J pro xz, --lzma pro lzma.Ba co víc.
Popular tar programs like the BSD and GNU versions of tar support the command line options -z (gzip), and -j (bzip2) to automatically compress or decompress the archive file it is currently working with. GNU tar from version 1.20 onwards also supports --lzma (LZMA). 1.21 also supports lzop via --lzop, 1.22 adds support for xz via --xz or -J, and 1.23 adds support for lzip via --lzip. Both will automatically extract compressed gzip and bzip2 archives with or without these options.Tudíž stále nechápu o čem je řeč.
Mám tu GNU tar 1.21 na openSUSE 11.2. Faktem ale je, že není možné snadno projít obsahem archivu. Příklad: V Krusaderovi vstoupím od ZIP archivu jako do adresáře a prakticky okamžitě vidím adresářovou strukturu. Pokud to stejné zkusím udělat s komprimovaným TARem, tak to chvíli trvá (dle velikosti archivu) a je vidět, že musel dojít k dekompresi celého archivu. To stejné se děje pod Windows např. v Altap Salamander.
Nakonec ani výše popsané tar -*vjf IMHO nepracují jinak – tar stejně musí sekvenčně projít celý archiv a celý ho dekomprimovat – to že dekompresi zvládne sám a nepotřebuje k tomu externí program na tom nic nemění.
To, že komprese celého archivu místo jednotlivých souborů je účinější je samozřejmě pravda, nicméně těch pár ušetřených procent na velikosti archivu při dnešních cenách disků dle mého absolutně nevyváží nepohodlí při práci s takto komprimovaným archivem.
Velká škoda, že 7-Zip nepodporuje unixové speciální soubory (linky apod.).
... to že dekompresi zvládne sám a nepotřebuje k tomu externí program na tom nic nemění ...Tar potrebuje externé programy (len ich vie použiť automaticky).
RARAsi máme jiné představy o civilizaci :).
A to by mě zrovna zajímaly důvody. Mně na něm sice vadí, že je to uzavřený formát, nicméně co se týče kompresního poměru, zvládá svoji práci na jedničku, a to není jeho jediná přednost.V podstatě asi hlavně praktické důsledky toho, co píšeš. Tedy, že v části prostředí, kde se pohybuju, je potřeba software pro rar nejen doinstalovat (s tím bych byl celkem smířený), ale ještě třeba není součástí oficiálních repozitářů... takže jako formát archivu na péčko fajn, ale těžko bych to doporučil na něco pracovního.
Hlavně proč používat RAR? Kvůli kompresnímu poměru? 7-Zip s LZMA ho pobije. Speciální unixové soubory (linky apod.) neumí ani RAR ani 7-Zip, ale 7-Zip je open-source.
takže jako formát archivu na péčko fajnNejlepší formát na péčko je mov či m4v. Nemusíš nic rozbalovat ani shánět kodeky.
BTW: Co je to ten m4v. Jsem to zahlédl u Silverlightu. To asi nebude nic Applího, když v tom má prsty i Microsoft, že?
Blbost. Na péčko nejvíc ruluje Matroška s mnohem větší kupou featur a lepším návrhem.A k čemu ti tady v tomto případě ty features jsou? To jako že si s tím videem stáhneš i lubrikační gel či co?
BTW: Co je to ten m4v. Jsem to zahlédl u Silverlightu. To asi nebude nic Applího, když v tom má prsty i Microsoft, že?Dovzdělej se.
A k čemu ti tady v tomto případě ty features jsou? To jako že si s tím videem stáhneš i lubrikační gel či co?Třeba na to abych vypnul ty debilní komentáře režiséra.
a je to dokonalý - jeden pak může procházet zálohy podle data v adresářové struktuře - kždý snapshot má svůj adresář
omezeni zipu zale6i na verzi .... puvodne byl problem i 2 giga
S tímhle jsem se nesetkal. Jde o soubory, do kterých se přesně v době zálohování zapisuje? Je v logu rdiff-backup nahlášeno, že soubor nezálohoval? Tzn. je v logu vidět, že se to nezálohovalo?
S tímhle jsem se nesetkal. Jde o soubory, do kterých se přesně v době zálohování zapisuje? Je v logu rdiff-backup nahlášeno, že soubor nezálohoval? Tzn. je v logu vidět, že se to nezálohovalo?Týká se to jen souborů, které se změní během práce rdiff-backupu. Ano v logu to vidět je.
Tiskni
Sdílej: