Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Dnes mě zaujala video recenze údajně první u nás prodávané čtečky elektronických knih s e-papírem.
Už dříve jsem uvažoval o tom, jestli se u nás něco takového dá koupit za rozumný peníz (cena udávaná u toho předváděného modelu je skoro 10 000 Kč, což je myslím částka velmi přehnaná; já bych si cenu takové čtečky představoval maximálně tak kolem 2 000 Kč). Osobně si myslím, že by to mohla být docela užitečná věcička. Je to malé zařízení velikosti klasické knihy, je bez pohyblivých částí (tedy poměrně odolné a člověk s ním může zacházet bez zbytečně přehnané péče) s výdrží asi jednoho týdne provozu. Ideální spojení výhod klasické knížky s výhodami textů v elektronické podobě.
Pokud by takové zařízení umělo zobrazovat plnohodnotná PDF, a pokud je display z „elektronického papíru“ (ne nutně identického jako u uvedeného zařízení, které dle mého zas tak moc kvalitní zobrazení nemá) opravdu stejně (nebo téměř skoro stejně) dobře čitelný jako klasický potištěný papír, tak bych o tom celkem vážně uvažoval. Čtu velké množství elektronických textů a u počítače to jednoduše není ono. Ani z LCD se nečte stejně pohodlně jako z papíru a to vůbec nemluvím o tom, že si člověk nemůže udělat pohodlí v křesle, posteli, nebo kdekoli jinde (ani notebook není řešení, protože je na rozdíl od běžné knihy příliš velký).
Dá se u nás něco takového koupit? Případně jak řešíte čtení elektronických knih vy, pokud si chcete číst v městské hromadné dopravě, v posteli apod.?
Tiskni
Sdílej:
Korektně vytvořené PDF se dá převést do textové podoby. Pokud tedy máš PDF, máš zároveň i čistý text. Podporu PDF tedy vidím jako velmi žádoucí. Čistě textovou variantu máš, přitom jsi ale schopen zobrazit i původní rozvržení stránek.
Ano, to je pravda. Pokud je PDF tagované (jde to v PDF od verze 1.3, respektive 1.4), obsahuje rozšířené informace o formátování. V Adobe Readeru (ovšem jen na Windows, Linuxová verze tuto funkci kdo ví proč neobsahuje) je např. možné v menu „View → Zoom → Reflow“ právě toto zapnout.