Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Dnes mě zaujala video recenze údajně první u nás prodávané čtečky elektronických knih s e-papírem.
Už dříve jsem uvažoval o tom, jestli se u nás něco takového dá koupit za rozumný peníz (cena udávaná u toho předváděného modelu je skoro 10 000 Kč, což je myslím částka velmi přehnaná; já bych si cenu takové čtečky představoval maximálně tak kolem 2 000 Kč). Osobně si myslím, že by to mohla být docela užitečná věcička. Je to malé zařízení velikosti klasické knihy, je bez pohyblivých částí (tedy poměrně odolné a člověk s ním může zacházet bez zbytečně přehnané péče) s výdrží asi jednoho týdne provozu. Ideální spojení výhod klasické knížky s výhodami textů v elektronické podobě.
Pokud by takové zařízení umělo zobrazovat plnohodnotná PDF, a pokud je display z „elektronického papíru“ (ne nutně identického jako u uvedeného zařízení, které dle mého zas tak moc kvalitní zobrazení nemá) opravdu stejně (nebo téměř skoro stejně) dobře čitelný jako klasický potištěný papír, tak bych o tom celkem vážně uvažoval. Čtu velké množství elektronických textů a u počítače to jednoduše není ono. Ani z LCD se nečte stejně pohodlně jako z papíru a to vůbec nemluvím o tom, že si člověk nemůže udělat pohodlí v křesle, posteli, nebo kdekoli jinde (ani notebook není řešení, protože je na rozdíl od běžné knihy příliš velký).
Dá se u nás něco takového koupit? Případně jak řešíte čtení elektronických knih vy, pokud si chcete číst v městské hromadné dopravě, v posteli apod.?
Tiskni
Sdílej:
Korektně vytvořené PDF se dá převést do textové podoby. Pokud tedy máš PDF, máš zároveň i čistý text. Podporu PDF tedy vidím jako velmi žádoucí. Čistě textovou variantu máš, přitom jsi ale schopen zobrazit i původní rozvržení stránek.
Ano, to je pravda. Pokud je PDF tagované (jde to v PDF od verze 1.3, respektive 1.4), obsahuje rozšířené informace o formátování. V Adobe Readeru (ovšem jen na Windows, Linuxová verze tuto funkci kdo ví proč neobsahuje) je např. možné v menu „View → Zoom → Reflow“ právě toto zapnout.