Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Dnes mě zaujala video recenze údajně první u nás prodávané čtečky elektronických knih s e-papírem.
Už dříve jsem uvažoval o tom, jestli se u nás něco takového dá koupit za rozumný peníz (cena udávaná u toho předváděného modelu je skoro 10 000 Kč, což je myslím částka velmi přehnaná; já bych si cenu takové čtečky představoval maximálně tak kolem 2 000 Kč). Osobně si myslím, že by to mohla být docela užitečná věcička. Je to malé zařízení velikosti klasické knihy, je bez pohyblivých částí (tedy poměrně odolné a člověk s ním může zacházet bez zbytečně přehnané péče) s výdrží asi jednoho týdne provozu. Ideální spojení výhod klasické knížky s výhodami textů v elektronické podobě.
Pokud by takové zařízení umělo zobrazovat plnohodnotná PDF, a pokud je display z „elektronického papíru“ (ne nutně identického jako u uvedeného zařízení, které dle mého zas tak moc kvalitní zobrazení nemá) opravdu stejně (nebo téměř skoro stejně) dobře čitelný jako klasický potištěný papír, tak bych o tom celkem vážně uvažoval. Čtu velké množství elektronických textů a u počítače to jednoduše není ono. Ani z LCD se nečte stejně pohodlně jako z papíru a to vůbec nemluvím o tom, že si člověk nemůže udělat pohodlí v křesle, posteli, nebo kdekoli jinde (ani notebook není řešení, protože je na rozdíl od běžné knihy příliš velký).
Dá se u nás něco takového koupit? Případně jak řešíte čtení elektronických knih vy, pokud si chcete číst v městské hromadné dopravě, v posteli apod.?
Tiskni
Sdílej:
Korektně vytvořené PDF se dá převést do textové podoby. Pokud tedy máš PDF, máš zároveň i čistý text. Podporu PDF tedy vidím jako velmi žádoucí. Čistě textovou variantu máš, přitom jsi ale schopen zobrazit i původní rozvržení stránek.
Ano, to je pravda. Pokud je PDF tagované (jde to v PDF od verze 1.3, respektive 1.4), obsahuje rozšířené informace o formátování. V Adobe Readeru (ovšem jen na Windows, Linuxová verze tuto funkci kdo ví proč neobsahuje) je např. možné v menu „View → Zoom → Reflow“ právě toto zapnout.