1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Řekl bych, že bez admina opravdu není šance.
Mimochodem, teď mi vrtá hlavou – je možné pod Linuxem definovat mapy pro xkb bez rootovských práv? Tedy ne že bych to potřeboval, používám SCIM, ale jen mě to tak napadlo.
setxkbmap(1)
Manuálovou stránku jsem samozřejmě četl. Podle té se mi ale právě zdá, že ne. (Nemůžu mu podstrčit vlastní mapu, která není v systémovém adresáři.) Proto se ptám.
-config
a -rules
.
Aha, ano, vypadá to, že přes xmodmap
by to mělo jít bez roota.
Uf, už jsem se bál, že Linux v tomto ohledu není lepší než Wokna. :-P
No, tak by mělo jít použít i setxkbmap
. Stačí použít přepínač -I~/my/config/
pro určení adresáře s konfiguračními soubory. Škoda, že to není napsáno přímo v manuálové stránce.
To snad ani neni zac.Díky, super! konečně můžu dělat "
".
Najdu někde v systemu mapu klávesnice?Co myslis tou mapou
Tak tedy nevím, ale pokud jsi potřeboval dva měsíce na to, aby jsi na české klávesnici objevil rovnítko, tak ona možná chyba bude někde trošku jinde než v rozložení. Mám pocit, že i kdybys klávesnici viděl prvně v životě, tak bys na něj musel narazit nejpozději do pěti minut. I kdybys měl zkusit zamáčknout každou klávesu dvakrát.
Tiskni
Sdílej: