Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před chvílí jsem se ze zpráv na ČT24 dozvěděl, že dnes, 18. března 2008, zemřel na Srí Lance v nedožitých 91 letech Arthur C. Clarke, legendární spisovatel sci-fi literatury (proslavil se zejména skvělým filmem a čtyřdílnou sérií románů Vesmírná odysea), vynálezce (je autorem geostacionárních telekomunikačních družic) a popularizátor vědy. Zemřel tedy poslední člen Velké trojky science fiction.
Co dodat . . . :-C
Tiskni
Sdílej:
Správně dáváte slovo kvalitnějším do uvozovek, protože o to tu právě vůbec nejde. Je spousta filmů, které jsou "kvalitní", kritici z nich mají orgasmy, píšou na ně skvělé recenze a dávají je všem za vzor, ale diváky nezaujmou. Na jednu stranu sice netvrdím, že počet diváků je jediným měřítkem kvality, ale na druhou stranu nejsem Rejžek, abych hodnotil film podle toho, jak málo na něj chodí diváků.
Co se Vesmírné Odysey týká, věřím, že ve své době to mohl být velmi dobrý (pro kritiky i pro diváky) film, ale myslím, že na rozdíl od (nemnoha) jiných nepřežil tu zkoušku časem. Na rozdíl od těch, kdo tu pohrdavě píší o Bruceovi sestřelujícím vrtulníky, si dokonce myslím, že důvodem je právě naopak přílišná zahleděnost na efekty a trochu opominutý děj. Asi budu (ne poprvé) mnohými považován za kacíře, ale troufám si tvrdit, že autoři spadli do podobné pasti jako později Lucas s Phantom Menace: měli námět, který dával předpoklad trháku, měli (na svou dobu) vynikající technické prostředky, ale zapomněli tomu dát duši. Výsledkem je, že při příliš dlouhých scénách, kdy se tvůrci za zvuků podmanivé hudby kochají svými (na svou dobu skvělými) triky, divák zívá nudou, protože ty triky už dnes nikoho neohromí a tím pádem vynikne absence toho ostatního, co dělá film filmem.
medzi moje obľúbené patrí poviedka Devět miliard božích jmen.