Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Od verze 9 se rozhodl tým Fedoraproject přejít na KDE 4. Ne všechny aplikace jsou však do nového prostředí portovány, nebo se verze pro KDE 4 nenachází v repozitářích. To je i případ okenního manažera Krusader. V repozitáři se stále nachází KDE 3 like verze. Tento návod Vám poradí jak zkompilovat a nainstalovat Krusadera pro KDE 4 ve Fedoře 9. Ještě než začneme, Krusader pro KDE 4 je stále ve vývoji, nejedná se tedy o stabilní verzi. Za dobu používání cca 1 měsíc jsem však nenarazil na závažnější problém.
Tak jsem šel dnes s rodinou na slavnostní večeři. K přípitku jsem si vybrali slovenský sekt Pálfy. Musím říct, že bohemka je proti tomu poloviční. Následně jsme se jali vybírat předkrm. Po letmém projetí jídelního lístku můj zrak padl na polévku Gazpacho. Hned bylo jasno. Jakožto velkého milovníka jistého seriálu jsem ji musel ochutnat.
Ahoj,
předem bych rád upozornil, že se jedná u můj první blog a první příspěvek do něj.
S linuxem pracuji již nějakou dobu, mou oblíbenou distribucí se stala Fedora Core. Mám ji jak na stolním pc, tak i na notebooku.
A teď k jádru pudla. Mám notebook Acer aspire 1501 s AMD64 3000+, což není procesor, který by zrovna nepotřeboval chlazení. Po vcelku krátké době se mi podařilo ve windows rozchodit program cpuMSR, pomocí kterého se dá změnit frekvence a napětí procesoru. Díky bohu za ten program, jelikož si nedovedete představit, co za randál dovede tahle potvůrka, ještě s větrákem nad klávesnicí, vytvořit. Správné přirovnání je vysavač. Proto je příjemné, když nepotřebujete plný výkon, procesor přiškrtit.