Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ahoj,
předem bych rád upozornil, že se jedná u můj první blog a první příspěvek do něj.
S linuxem pracuji již nějakou dobu, mou oblíbenou distribucí se stala Fedora Core. Mám ji jak na stolním pc, tak i na notebooku.
A teď k jádru pudla. Mám notebook Acer aspire 1501 s AMD64 3000+, což není procesor, který by zrovna nepotřeboval chlazení. Po vcelku krátké době se mi podařilo ve windows rozchodit program cpuMSR, pomocí kterého se dá změnit frekvence a napětí procesoru. Díky bohu za ten program, jelikož si nedovedete představit, co za randál dovede tahle potvůrka, ještě s větrákem nad klávesnicí, vytvořit. Správné přirovnání je vysavač. Proto je příjemné, když nepotřebujete plný výkon, procesor přiškrtit.
Po nainstalování Fedory jsem samozřejmě začal pátrat po obdobném programu. Snad každý narazí na program cpufreq (zrovna je tu o něm článek). Jistě, změna frekvence pomůže, ale procesor přesto pořád dost topí, jelikož do něj jde víc napětí než je třeba. Tak jsem tedy hledal dál. Po nějaké době jsem narazil na program Linux-PHC. Zdálo se, že je to přesně to co jsem hledal. Ale ouha, podpora pouze pro procesory Intel, pro AMD se plánuje. Takže taky špatně.
A co tu máme dál? Něco sem našel až Tady. Přesto to nebylo ono. A tak jsem svoje snažení na nějakou dobu pustil k ledu, s tím, že počkám na Linux-PHC 3.0.
Přesto jsem se dnes náhodou (inspirován přečtením článku o Cpufreq ) dostal na stránku programu CPUPW. Na první pohled to vypadalo zajímavě a kupodivu i jednoduše. Tedy proč ne. I stáhnul jsem program, rozbalil, provedl make a make install a dal se do testování.
# dmesg | grep powernow powernow-k8: Found 1 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ processors (version 2.00.00) powernow-k8: 0 : fid 0xa (1800 MHz), vid 0x2 powernow-k8: 1 : fid 0x8 (1600 MHz), vid 0x6 powernow-k8: 2 : fid 0x0 (800 MHz), vid 0x12
Tak jak na tom ten můj procesor je?
# /usr/sbin/cpupw -s System has 1 physical CPUs and 1 logial CPUs CPU 0-> voltage: 1.100000 v, VID: 18, frequency: 800 Mhz, FID: 0 Theorical bus speed: 100.000000 Real bus speed: 100.000000 Real cpu speed: 800.000000 Governor: userspace
Tak ho zkusíme podtočit: # /usr/sbin/cpupw -V 0 30
# /usr/sbin/cpupw -s System has 1 physical CPUs and 1 logial CPUs CPU 0-> voltage: 0.800000 v, VID: 30, frequency: 800 Mhz, FID: 0 Theorical bus speed: 100.000000 Real bus speed: 100.000000 Real cpu speed: 800.000000 Governor: userspace
A výsledek? Ano, ke snížení napětí a tudíž i teploty došlo, přesto jsem očekával lepší výsledek, jelikož i tak byla Fedora docela tichá, věřil jsem v úplné zastavení větráčku (alespoň při prohlížení webu). Je tedy fakt, že jsem to teď zkoušel asi 2 hodiny, takže ještě přidám další zkušenosti, až budou. Věřím, že kdo má o toto téma zájem, nainstaluje, vyzkouší a podělí se zde o své zkušenosti. Zatím zdar, Linuxu zvláště...
Tiskni
Sdílej: