Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj,
předem bych rád upozornil, že se jedná u můj první blog a první příspěvek do něj.
S linuxem pracuji již nějakou dobu, mou oblíbenou distribucí se stala Fedora Core. Mám ji jak na stolním pc, tak i na notebooku.
A teď k jádru pudla. Mám notebook Acer aspire 1501 s AMD64 3000+, což není procesor, který by zrovna nepotřeboval chlazení. Po vcelku krátké době se mi podařilo ve windows rozchodit program cpuMSR, pomocí kterého se dá změnit frekvence a napětí procesoru. Díky bohu za ten program, jelikož si nedovedete představit, co za randál dovede tahle potvůrka, ještě s větrákem nad klávesnicí, vytvořit. Správné přirovnání je vysavač. Proto je příjemné, když nepotřebujete plný výkon, procesor přiškrtit.
Po nainstalování Fedory jsem samozřejmě začal pátrat po obdobném programu. Snad každý narazí na program cpufreq (zrovna je tu o něm článek). Jistě, změna frekvence pomůže, ale procesor přesto pořád dost topí, jelikož do něj jde víc napětí než je třeba. Tak jsem tedy hledal dál. Po nějaké době jsem narazil na program Linux-PHC. Zdálo se, že je to přesně to co jsem hledal. Ale ouha, podpora pouze pro procesory Intel, pro AMD se plánuje. Takže taky špatně.
A co tu máme dál? Něco sem našel až Tady. Přesto to nebylo ono. A tak jsem svoje snažení na nějakou dobu pustil k ledu, s tím, že počkám na Linux-PHC 3.0.
Přesto jsem se dnes náhodou (inspirován přečtením článku o Cpufreq ) dostal na stránku programu CPUPW. Na první pohled to vypadalo zajímavě a kupodivu i jednoduše. Tedy proč ne. I stáhnul jsem program, rozbalil, provedl make a make install a dal se do testování.
# dmesg | grep powernow powernow-k8: Found 1 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ processors (version 2.00.00) powernow-k8: 0 : fid 0xa (1800 MHz), vid 0x2 powernow-k8: 1 : fid 0x8 (1600 MHz), vid 0x6 powernow-k8: 2 : fid 0x0 (800 MHz), vid 0x12
Tak jak na tom ten můj procesor je?
# /usr/sbin/cpupw -s System has 1 physical CPUs and 1 logial CPUs CPU 0-> voltage: 1.100000 v, VID: 18, frequency: 800 Mhz, FID: 0 Theorical bus speed: 100.000000 Real bus speed: 100.000000 Real cpu speed: 800.000000 Governor: userspace
Tak ho zkusíme podtočit: # /usr/sbin/cpupw -V 0 30
# /usr/sbin/cpupw -s System has 1 physical CPUs and 1 logial CPUs CPU 0-> voltage: 0.800000 v, VID: 30, frequency: 800 Mhz, FID: 0 Theorical bus speed: 100.000000 Real bus speed: 100.000000 Real cpu speed: 800.000000 Governor: userspace
A výsledek? Ano, ke snížení napětí a tudíž i teploty došlo, přesto jsem očekával lepší výsledek, jelikož i tak byla Fedora docela tichá, věřil jsem v úplné zastavení větráčku (alespoň při prohlížení webu). Je tedy fakt, že jsem to teď zkoušel asi 2 hodiny, takže ještě přidám další zkušenosti, až budou. Věřím, že kdo má o toto téma zájem, nainstaluje, vyzkouší a podělí se zde o své zkušenosti. Zatím zdar, Linuxu zvláště...
Tiskni
Sdílej: