Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od verze 9 se rozhodl tým Fedoraproject přejít na KDE 4. Ne všechny aplikace jsou však do nového prostředí portovány, nebo se verze pro KDE 4 nenachází v repozitářích. To je i případ okenního manažera Krusader. V repozitáři se stále nachází KDE 3 like verze. Tento návod Vám poradí jak zkompilovat a nainstalovat Krusadera pro KDE 4 ve Fedoře 9. Ještě než začneme, Krusader pro KDE 4 je stále ve vývoji, nejedná se tedy o stabilní verzi. Za dobu používání cca 1 měsíc jsem však nenarazil na závažnější problém.
Ještě se omlouvám že je to tak polopatě, ale jeden nikdy neví.
1. Budeme muset nainstalovat několik balíčků potřebných ke kompilaci:
su -c 'yum install gcc gcc-c++ cmake zlib-devel gettext kdelibs-devel phonon-devel'
2. Navštivte webovou adresu projektu Krusader http://www.krusader.org, zde zvolte sekci Download. Do připraveného adresáře si stáhněte balíček krusader-2.0.0-beta1.tar.gz
Alternativa:
můžete si nainstalovat SVN:
su -c 'yum install svn'
V připraveném adresáři pak zadat příkaz:
svn co https://krusader.svn.sourceforge.net/svnroot/krusader/trunk/krusader_kde4
Stáhnete tak novější verzi. Aktuálně 10.10.2008 je to 2.0.0-beta2.
Vstupte do adresáře krusader_kde4 a pokračujte na bod 4.
3. Rozbalte soubor krusader-2.0.0-beta1.tar.gz:
tar -xzvf krusader_kde4.tar.gz
Vstupte do vytvořeného adresáře krusader_kde4.
4. Postupně zadejte:
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/ -DQT_INCLUDES=/usr/share/qt4/include
make
su -c 'make install'
*pokud máte nainstalovaný Krusader z repozitáře a chcete ho zachovat, můžete zadat alternativní cestu pro instalaci
-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/opt/krusader
5. Hotovo.
Poznámky:
1. Informace jsem čerpal z tohoto zdroje.
2. Kompilace mi na notebooku s taktem procesoru 800Mhz trvala asi 10 minut, je potřeba tak 150-200 MB volného místa.
Tiskni
Sdílej:
Od doby, co používám Arch, jsem nějak pozapomněl, jak je klasická kompilace složitá. Není nad makepkg a hezký PKGBUILD k tomu. Navíc z toho vypadne už rovnou hotový balíček.+1
include(CPack) SET(CPACK_SET_DESTDIR "ON") SET(CPACK_GENERATOR "DEB") SET(CPACK_PACKAGE_NAME "digikam") SET(CPACK_PACKAGE_VERSION "0.10.0-beta5") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_ARCHITECTURE "amd64") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_MAINTAINER "zdenek@nko.cz")a po vytvoreni Makefile CMakem staci dat "make package" a vyplivne to hotovy debiani balicek
sed -i \
-e "s:set(CMAKE_VERBOSE_MAKEFILE ON):#NADA:g" \
CMakeLists.txt
To je i případ okenního manažera Krusader.Já bych to radši nazval souborový manažer, pod okenním manažerem si představím kwin, fluxbox atd.