Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Od verze 9 se rozhodl tým Fedoraproject přejít na KDE 4. Ne všechny aplikace jsou však do nového prostředí portovány, nebo se verze pro KDE 4 nenachází v repozitářích. To je i případ okenního manažera Krusader. V repozitáři se stále nachází KDE 3 like verze. Tento návod Vám poradí jak zkompilovat a nainstalovat Krusadera pro KDE 4 ve Fedoře 9. Ještě než začneme, Krusader pro KDE 4 je stále ve vývoji, nejedná se tedy o stabilní verzi. Za dobu používání cca 1 měsíc jsem však nenarazil na závažnější problém.
Ještě se omlouvám že je to tak polopatě, ale jeden nikdy neví.
1. Budeme muset nainstalovat několik balíčků potřebných ke kompilaci:
su -c 'yum install gcc gcc-c++ cmake zlib-devel gettext kdelibs-devel phonon-devel'
2. Navštivte webovou adresu projektu Krusader http://www.krusader.org, zde zvolte sekci Download. Do připraveného adresáře si stáhněte balíček krusader-2.0.0-beta1.tar.gz
Alternativa:
můžete si nainstalovat SVN:
su -c 'yum install svn'
V připraveném adresáři pak zadat příkaz:
svn co https://krusader.svn.sourceforge.net/svnroot/krusader/trunk/krusader_kde4
Stáhnete tak novější verzi. Aktuálně 10.10.2008 je to 2.0.0-beta2.
Vstupte do adresáře krusader_kde4 a pokračujte na bod 4.
3. Rozbalte soubor krusader-2.0.0-beta1.tar.gz:
tar -xzvf krusader_kde4.tar.gz
Vstupte do vytvořeného adresáře krusader_kde4.
4. Postupně zadejte:
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/ -DQT_INCLUDES=/usr/share/qt4/include
make
su -c 'make install'
*pokud máte nainstalovaný Krusader z repozitáře a chcete ho zachovat, můžete zadat alternativní cestu pro instalaci
-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/opt/krusader
5. Hotovo.
Poznámky:
1. Informace jsem čerpal z tohoto zdroje.
2. Kompilace mi na notebooku s taktem procesoru 800Mhz trvala asi 10 minut, je potřeba tak 150-200 MB volného místa.
Tiskni
Sdílej:
Od doby, co používám Arch, jsem nějak pozapomněl, jak je klasická kompilace složitá. Není nad makepkg a hezký PKGBUILD k tomu. Navíc z toho vypadne už rovnou hotový balíček.+1
include(CPack) SET(CPACK_SET_DESTDIR "ON") SET(CPACK_GENERATOR "DEB") SET(CPACK_PACKAGE_NAME "digikam") SET(CPACK_PACKAGE_VERSION "0.10.0-beta5") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_ARCHITECTURE "amd64") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_MAINTAINER "zdenek@nko.cz")a po vytvoreni Makefile CMakem staci dat "make package" a vyplivne to hotovy debiani balicek
sed -i \
-e "s:set(CMAKE_VERBOSE_MAKEFILE ON):#NADA:g" \
CMakeLists.txt
To je i případ okenního manažera Krusader.Já bych to radši nazval souborový manažer, pod okenním manažerem si představím kwin, fluxbox atd.