Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Od verze 9 se rozhodl tým Fedoraproject přejít na KDE 4. Ne všechny aplikace jsou však do nového prostředí portovány, nebo se verze pro KDE 4 nenachází v repozitářích. To je i případ okenního manažera Krusader. V repozitáři se stále nachází KDE 3 like verze. Tento návod Vám poradí jak zkompilovat a nainstalovat Krusadera pro KDE 4 ve Fedoře 9. Ještě než začneme, Krusader pro KDE 4 je stále ve vývoji, nejedná se tedy o stabilní verzi. Za dobu používání cca 1 měsíc jsem však nenarazil na závažnější problém.
Ještě se omlouvám že je to tak polopatě, ale jeden nikdy neví.
1. Budeme muset nainstalovat několik balíčků potřebných ke kompilaci:
su -c 'yum install gcc gcc-c++ cmake zlib-devel gettext kdelibs-devel phonon-devel'
2. Navštivte webovou adresu projektu Krusader http://www.krusader.org, zde zvolte sekci Download. Do připraveného adresáře si stáhněte balíček krusader-2.0.0-beta1.tar.gz
Alternativa:
můžete si nainstalovat SVN:
su -c 'yum install svn'
V připraveném adresáři pak zadat příkaz:
svn co https://krusader.svn.sourceforge.net/svnroot/krusader/trunk/krusader_kde4
Stáhnete tak novější verzi. Aktuálně 10.10.2008 je to 2.0.0-beta2.
Vstupte do adresáře krusader_kde4 a pokračujte na bod 4.
3. Rozbalte soubor krusader-2.0.0-beta1.tar.gz:
tar -xzvf krusader_kde4.tar.gz
Vstupte do vytvořeného adresáře krusader_kde4.
4. Postupně zadejte:
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/ -DQT_INCLUDES=/usr/share/qt4/include
make
su -c 'make install'
*pokud máte nainstalovaný Krusader z repozitáře a chcete ho zachovat, můžete zadat alternativní cestu pro instalaci
-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/opt/krusader
5. Hotovo.
Poznámky:
1. Informace jsem čerpal z tohoto zdroje.
2. Kompilace mi na notebooku s taktem procesoru 800Mhz trvala asi 10 minut, je potřeba tak 150-200 MB volného místa.
Tiskni
Sdílej:
Od doby, co používám Arch, jsem nějak pozapomněl, jak je klasická kompilace složitá. Není nad makepkg a hezký PKGBUILD k tomu. Navíc z toho vypadne už rovnou hotový balíček.+1
include(CPack) SET(CPACK_SET_DESTDIR "ON") SET(CPACK_GENERATOR "DEB") SET(CPACK_PACKAGE_NAME "digikam") SET(CPACK_PACKAGE_VERSION "0.10.0-beta5") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_ARCHITECTURE "amd64") SET(CPACK_DEBIAN_PACKAGE_MAINTAINER "zdenek@nko.cz")a po vytvoreni Makefile CMakem staci dat "make package" a vyplivne to hotovy debiani balicek
sed -i \
-e "s:set(CMAKE_VERBOSE_MAKEFILE ON):#NADA:g" \
CMakeLists.txt
To je i případ okenního manažera Krusader.Já bych to radši nazval souborový manažer, pod okenním manažerem si představím kwin, fluxbox atd.