Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nedávnem se tu v jednom blogu objevila žádost o radu s výběrem monitoru.
V diskusi pod příspěvkem jsem také přispěl svou troškou do mlýna a navrhoval HP LP2065 nebo NEC MultiSync LCD20WGX² Oba ale měli nějaké (i když relativní) nevýhody: lesklý povrch, absenci podpory HDCP (přece jen, co kdyby náhodou; monitor se kupuje na hodně let), nebo neširokoúhlost. Kdyby mi umřel současný monitor a já si měl okamžitě koupit nový, velmi bych zvažoval, co vlastně koupit. V současné době na trhu není (respektive nebyl, vizte dále) monitor, který by mi úplně vyhovoval.
Dnes jsem náhodou zabrousil do svého oblíbeného e-shopu a zjistil jsem, že nasadili novou verzi stránek. Začal jsem se novou podobou obchodu probírat a narazil jsem na malý zázrak (nebo se mi to tak momentálně v prvotním nadšení jeví) – ideální monitor za relativně rozumnou cenu. A dokonce Eizo!
Myslíte, že Eizo S2031W-GY je konečně ideální monitor? V oficiálních specifikacích mě trošku mrzí jen udávaný kontrast „900:1 temná komora/300:1 typický interier“. Těžko ale říct, co to znamená v reálu v porovnání s údaji udávanými jinými výrobci. Věřím (snad se nepletu), že přece jen informace udávané Eizem bývají „poctivější“ než hodnoty udávané jinde. Takže by to snad nemuselo být o tolik horší než u konkurenčních monitorů.
Jinak má všechno – není to žádné TN šidítko, ale S-PVA panel s 10bitovým interním zpracováním, je širokoúhlý, má rozumné rozlišení 1680 × 1050, podporuje HDCP, podporuje zobrazení nižších rozlišení 1:1, nebo ve dvou režimech interpolace (roztažení na celou plochu panelu/roztažení se zachováním poměru stran obrazu), má automatickou regulaci jasu dle okolního osvětlení, profily nastavení přepínané jedním tlačítkem na monitoru (kdo nezkusil, neví, jak moc užitečná funkce to je), USB hub a pivot. A je to Eizo (tzn. 5letá záruka a žádné „Made in China“, ale výroba přímo v Japonsku).
Snad mi to nadšení vydrží, až si to pořádně nechám projít hlavou a všechno si to promyslím. A taky by to chtělo recenzi ze SvětHardware.cz. Snad se brzy objeví.
Update: Tak nějakou recenzi tohoto monitoru jsem objevil alespoň na serveru Fotoaparat.cz.
Tiskni
Sdílej:
Druhá odpověď znamená, že by hlasující byl ochoten „tolerovat“ nějaké nedostatky, které na monitoru shledal, pokud by byl levnější. Třetí odpověď znamená, že má nějakou vlastnost, která jej pro hlasujícího činí neatraktivní a nikdy by si ten monitor nekoupil (např. není lesklý, je širokoúhlý apod.) ať by stál co by stál (pokud tedy pomineme absurdní ceny jako je 1 000 Kč apod.).
W v názvu znamená wide (širokoúhlou) verzi.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No, pokud vám na šířku stačí 1050 pixelů, tak je tohle Eizo taky pro vás, protože má pivot. Můžete ho tak provozovat v režimu 1050 × 1680 pixelů (díky S-PVA panelu nebudou problémy se zornými úhly) a budete mít toho místa ještě daleko více než na 1600 × 1200 monitoru.
Přímo vedle sebe ne.
Problém je, že stejně kvalitní 24" panel je ještě o mnoho dražší. Už takhle je to za monitor docela dost peněz.
Otázka je, jestli za dva, tři roky nebude chybět full-HD rozlišení.