Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před chvílí jsem vedl přes ICQ (tedy on přes ICQ z MS Windows Vista; já přes Jabber z Linux s jedním známým rozhovor o zajímavém chování IE. Vypadalo to asi takto:
[15:44:03] <on> ahoj, prosimtě, na: http://<adresu jsem vynechal, pozn. autora>/ je jednoduchá stránka v html kde je textarea
v IE tam ale nejde psát diakritika - netušíš čim to může být? docela nepříjemný omezení
/sent 2007-03-14 13:55
[15:45:03] <já> Co já vím. Netuším, proč by se to tak mělo chovat. Mně to ve Firefoxu na Fedoře chodí.
[15:45:51] <já> Na té stránce 100% není nic špatně. Je validní a ten kód je totálně jednoduchej. Je to určitě chyba IE.
[16:18:53] <on> jj, už to vím, chyba angIE7
[16:19:45] <já> Super. Tak když má někdo anglický IE, tak nemůže na webu psát jinak než v ASCII? A na tohle proboha při testování nepřišli? To jako fakt? Je to už alespoň opravený?
[16:21:02] <on> no je tam ta krpa a o opravě nevím
[16:21:25] <já> No tě podrž.
[16:22:49] <já> Našel jsi to někde u MS, že je to chyba? Nemáš link?
[16:24:19] <on> nenašel, ale všude to jede, i v ie6, ale v mojí ang ie7 to nejde. a žeprý nejsem sám
Potkali jste se s tím také někdo? Co tomu říkáte? Je to skutečně chyba, nebo je to chybnou konfigurací? (I když mě tedy nenapadá, co by to tak asi mohlo být z nastavení. Nastavení k ochraně proti děšení Američanů podivnými písmenky?)
Tiskni
Sdílej:
aktualne.cz/utf
, ale natvrdlýho tam toho maj daleko víc