Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Tak jsem dnes neodolal a za 42 Kč zakoupil DVD přílohu nejmenovaných taky-novin s výbornou českou komedií „S tebou mě baví svět“. (Mimochodem, znáte Google Calendar s přehledem DVD příloh v českých novinách a časopisech?)
Musím ale říct, že už mě neskutečně točí různé pseudoochrany a nesmyslná omezení ve spotřební elektronice. Teď nemám na mysli protikopírovací DRM a podobné legrácky, ale prosté zakázání přeskakování do libovolného místa filmu na DVD. Proč to výrobci dělají? Vždyť takhle DVD degradují na úroveň horší než VHS. Tam se sice musí pěkně postupně převíjet páska a nejde skočit do přesného místa ve filmu, ale alespoň to funguje.
Vzhledem k tomu, že přehrávám na počítači, tak to zas tak moc nevadí. V oblíbeném přehrávači to stejně „obejdu“. Strčit ale takové DVD do stolního DVD přehrávače (nedej bože, kdyby mě stálo třeba 500 Kč), tak budu pěkně nadávat. Kdo se má pokaždé před filmem nuceně dívat na zhruba 8 minut ukázek z jiných filmů, varování o zákazu kopírování a ve finále se ani nemoct ve filmu vrátit zpět o 5 minut, kterých mu z nějakého důvodu uteklo. Nakonec by to asi dopadlo tak, že bych si vyrobil nechráněnou kopii.
Už to bylo řečeno milionkrát a opakuju to znovu – ty podělaní piráti jsou na tom líp než poctiví uživatelé a lidé z filmového, hudebního apod. průmyslu, kteří jsou za toto odpovědní, by měli konečně skončit v pekle!
Tiskni
Sdílej:
To asi sotva. Nevím, jestli je o to takový zájem, nebo jestli to vydávají v tak malých sérií, ale chtěl jsem dneska např. koupit ještě „Šest medvědů s cibulkou“ a ve zhruba 14.00 už mi ve třech trafikách řekli, že mají vyprodáno.
Tedy „s Cibulkou“ samozřejmě. (Hmm, nakládaný medvěd s cibulí . . .
)
A víš, že ono tohle možná není až tak nereálné? Nevěřím ale tomu, že to zavedou i mimo Čínu.
cheechoo @ 193.86.238.17 - včera, 12. listopadu 2007, 15:36PS.: Tou přílohou myslí ty DVD z trafiky za 40kčTakže ano, takoví existují
Filmy vypaluju a za 50kc mam 5 filmu a ne jenom jeden. Vypaluju je v práci takže energie nic a na pracovnim PC takže taky nic a v pracovní době takže čas taky nic. Vždycky si pujcim original od nejakyho blba co si koupí original a nebo DVD jako přílohu a hned si to vypalim na DVD-R Verbatim a nebo Memorex.
Otázkou je, jak dlouho takovou práci bude mít , uršitě ne až do důchodu.
Ale ano, jsou smysluplná nebo aspoň mají určitý smysl, protože zcela evidentně mají svůj vliv na to, že se to prodává za takovou cenu.Souhlasím, to je asi argument pro.
A taky je to ochrana snadno překonatelná, takže proti ní nic nemám. Pokud někdo nechce být slušný a nechce dodržet podmínky, tak je může obejít.Jenže remasterovat svoje koupené DVD znamená do toho krásného originálního obalu dát vypálené DVD a to prostě není ono - to si to můžu rovnou stáhnout z netu
Jaxi, promiň, ale myslím, že bys měl uvažovat o jiné práci. Obchodní model videopůjčoven je, obávám se, odsouzen k zániku.
<metafyzika>
Navíc musím přiznat, že videopůjčovny nemám rád, protože mi připadají ponižující - je to vězení informací. Film jako informace může volně plout světem a být pro každého, ale v půjčovnách je uzavřen na fyzický nosič jen proto, aby to někomu přineslo pár korun. A ještě se lidem namlouvá, že jinak to nejde. Představ si, že by tohle někdo udělal tobě... hm... oprava: co když už to někdo udělal tobě a nám všem?
</metafyzika>
Ale zpět do reality - videopůjčovny ztrácejí smysl, to je jasné, ale ztratily by ho stejně, i kdyby nebylo nelegálního kopírování, protože IMHO všechno směřuje k obchodování s filmy po internetu a lidé se nepohrnou do půjčovny, když si mohou film koupit z pohodlí svého obýváku. To je prostě vývoj, stavět se proti němu je strašně těžké a myslím, že v daném případě to nestojí za to - raději si najdi místo někde, kde to má budoucnost.
Napadá mne, že i profese, instituce, dráteníka vymizela. Půjčování informace v dnešní době taky vidim jako spornou.
P.S., obecná odpověď na pálení/kupování - předpokládám, že trvanlivost uložení informace na pálených médiích je řádově menší, než na lisovaných médiích? Čili i proto jsem pro kupování.
Toto nelze, protože bylo rozhodnuto, že za každý vypůjčený multimedální nosič se musí odvádět poplatek.Ale lze. Stačí chtít poplatek za každou absenční výpůjčku, jako to dělá už léta třeba KJM.