Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Dnes jsem narazil na další z neuvěřitelných výtvorů jistého pana Vlastimila Waice, častého přispěvatele na serveru Živě.cz.
Po přečtení jeho zprávičky jsem se nejdříve od srdce zasmál. Pak mě ale napadlo, kde je vlastně hranice mezi reklamou a „fandovstvím“.
Těžko říct, jestli je pan Waic za podobné články placen Microsoftem, nebo jednoduše fandí MS podobně, jako většina čtenářů tohoto serveru fandí Open-Source a Free Software. V každém případě se ale nemůžu ubránit pocitu, že tento a obdobné jeho zápisky by už měli spadat do kategorie „komerční reklama“.
Nemusí být ale reklama jako reklama jasně označená? Minimálně v tisku to tak je. I v televizi se vždy úzkostně vyhýbají jmenování konkrétních firem. Nakonec i přímo na serveru Živě.cz mají u každého banneru drobný textový popisek „reklama“ a pokud si pamatuju, i u některých tamních článků se označení „PR“ objevilo.
Tiskni
Sdílej:
Mě by ale zajímalo, jestli mu platí redakce Živě.cz za napsání článku, který způsobí maximum prokliků (⇒ příjem serveru ze zobrazené reklamy), nebo ho platí MS za obsah těch textů.
selský rozum mi říká, že microsoft si něco takového jistě ani v nejmenším neriskneAčkoliv mám pocit, že do tohoto článku Waice nikdo netlačil, u Microsoftu očekávám vše. Po celosvětové akci "Rig the Committees, Fuck the Rest", kde absurdnost neznala mezí, opravdu ano.
Ale mohlo by to byt jeste horsi. Predstavte si, ze by Bill Gastes zalozil vlastni cirkev ...Ano, mohlo by to být ještě horší, možná až trapné...
Úzké komunitě W3C, ano, ano W3C je jen pár hovad, který vymejšlí blbosti, jakýpak standarty, kašlem na to.Microsoft je samozřejmě členem W3C. Ale jinak nevím, proč to tu zase řešíte, zbytečné se nad tím vzrušovat, k nápravě či změně to stejně nepovede.
jakýpak standartyKoukám, že o standardech toho víš fakt hodně :D. Btw, slovo standarty sice existuje, ale znamená trošku něco jiného.
Chlapi, zanedlouho bude teplo a tudiz sukenky na ulicich, tak se spis nabruste na to,Přesně tak. Občas člověk musí zabrousit na Flickr, aby z těch počítačů úplně nezblbnul...