Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 16:22

Ubuntu Linux - ISA síť. karta, Samba. vs Windows 98

15.9.2005 11:11 | Přečteno: 1688× | Můj první Linux | poslední úprava: 15.9.2005 13:27

Zprovoznění sítě přes ISA síťovou kartu

A také už mi funguje síť. Byla fakt potřeba nainstalovat tu ISA síťovku. Jak? Zjistíte si ve Windows, jaké má IRQ a adresu a pak zadáte v terminálu (konzoli) toto:

     modprobe ne io=0x300 irq=5

Tím se aktivuje (ověřit si to můžete nejen výpisem pomocí "ifconfig -a", ale také ve Správě a Síti). Pak už jen stačí nastavit původní síťovku na nějakou jinou IP adresu a masku podsítě, popř. ji deaktivovat, a pak nastavit a aktivovat tu "novou" síťovou kartu na správné adresy. A už to chodí. Z Línuxu vidím disky Windows, z Windows se mi hlásí Linux. Ale toto vydrží bohužel jen do restartu, takže je nutné provést ještě jednu věc. Ptal jsem se na www.abclinuxu.cz, ale bohužel mi jejich rady vůbec nepomohly. Tak jsem v zoufalství zkoušel editovat různé soubory, které jsem v ETC našel (mimojiné také kvůli NumLocku, ale stále nic), až jsem nějakou náhodou zprovoznil to, co jsem chtěl. Co jsem udělal? Najděte si adresář /etc/modprobe.d/ a v něm jsou dva soubory. Do každého z nich jsem na konec dopsal 1 nebo 2 řádky (nevím, která pomohla, už se mi to nechce řešit - aneb když něco funguje, tak se v tom nešťourej):

     aliases      dopsat     alias ne eth1
     alsa-base      dopsat     install eth1 modprobe ne io=0x300 irq=5
     options eth1 io=0x300 irq=5

Bohužel nemám ani šajn (no, trochu ano) o tom, co ty příkazy vlastně dělají (raději jsem ještě do /etc/modules připsal nakonec slovo "eth1"), ale hlavně, že to chodí :-D. Sice jsou teď aktivní obě karty, ale když je ta PCI nastavená na jinou adresu, snad by se neměly hádat. Teď už bych teoreticky mohl i na Internet (buď přes interní modem, a nebo přes Sdílený Internet z Windows 98, pokud se mi to podaří nastavit), kde bych si stáhl nějaké ty potřebné balíky (RAR, MPlayer, XMMS a NumLock).

Na všechno stačí soubor MODULES

Tak, po další informací z fóra se mi podařilo vylepšit nastavení té síťovky. Ten řádek z ALSA-BASE můžete smazat (prý by to mohlo dělat nepořádek) a jednoduše si najděte soubor /ETC/MODULES a tam (u mne raději před řádek s ETH1) připište prostě "ne io=0x300 irq=5". Bude to chodit stejně (když bude Linux spuštěný několik minut, tak se k němu pak Windows přihlásí rychle, téměř hned po odkliknutí přihlašovacího okna "přihlášení do sítě Microsoft".

Konfigurace SAMBY (přístup z Windows)

Přišel jsem také, jak zpřístupnit počítači s Windows disky Linuxu (teď už se na heslo vůbec neptá, rovnou jde na věc). Editoval jsem soubor /ETC/SAMBA/SMB.CONF tak, aby poslední řádky vypadaly nějak takto:

[global]
security=share
guest ok = yes
valid users = guest nobody
domain guest group = nogroup
guest account = nobody

[C:Windows]
path = /mnt/C
available = yes
browseable = yes
public = yes
guest ok = yes
valid users = guest nobody
writable = yes

Pro každý další disk zopakujete tu druhou sekci (tyto sekce Vám vytvoří i GUI, když dáte Sdílené adresáře, ale upravit si je budete muset ručně). Prakticky by možná stačilo do VALID users přidat uživatele MARTIN, protože tak se jmenuje uživatel v tom druhém Windows. CD-ROM jsem zatím nepřipojoval (z Windows ano, ale z Linuxu ne - případně jen stačí odkomentovat pár řádků v sekci [cdrom]).

       

Hodnocení: -

zatím nehodnoceno
        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

15.9.2005 17:55 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Připomínky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
1. Modul pro síťovku nemusí být zrovna ne a zařízení může být na jiné adrese. IMHO bývá nejlepší se podívat na číslo čipu a podle toho najít informace.

2. Soubor /ETC/MODULES teda v Ubuntu nemám, zato tam mám soubor /etc/modules:
$ ls /ETC/MODULES
ls: /ETC/MODULES: není souborem ani adresářem
$ ls -l /etc/modules
-rw-r--r--  1 root root 310 2005-06-28 02:33 /etc/modules
Linux (a všechny unix a unix-like systémy) jsou totiž citlivé na velikost písmen. ;-)
oVirt | SPICE
16.9.2005 08:05 Elfman | skóre: 7 | blog: Poprvé v Linuxu | Vamberk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Připomínky
ad 1. ovšem, píšu jen, co fungovalo u mne (většina starých síťovek je na adrese 300h, pokud tam zrovna tedy není něco jiného extra).

ad 2. zjistil jsem, ale asi jsem se zapomněl zmínit. Napsal jsem to velkými písmeny, aby to jako TXT bylo lépe vidět. Asi to nebylo zrovna nejšťastnější.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.