Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Znovu vítejte u mého návodu, jak se ze světa Windows přenést do světa Linuxu. Minule jsme jakžtakž dostali vůbec do systému a získali přístup ke všem datům, která jste si ve Windows vytvořili. Doteď se prakticky jednalo jen o čistě pracovní činnost. Dnes se spíše zaměříme na činnost herní, zábavní, ale také kompatibilní (jak využívat stávající DOS či Windows programy pod prostředím, které je absolutně nepodporuje). Zase to bude metodou pokus omyl, takže než začnete cokoliv dělat, pročtěte si celý článek. Ne všechno se mi totiž na rozdíl od minulého dílu podařilo dovést ke 100% spokojenosti. Jen jedna poznámka: pokud tento článek čtete kdekoliv jinde než na Engine či na mé HP, asi neuvidíte obrázky a přídavné soubory.
Co se týče videa, hudby a zvuků, našel jsem MPLAYER, ale zatím mi nejde spustit (nemůžu do něj dostat SKIN, prý je poškozen archiv - sice jsem teď měnil CFG a ještě to nezkoušel spustit, ale uvidíme příště), podle návodu jsem také z Internetu stáhl XMMS přehrávač a v konzoli zadal:
Pak jsem v Bootu znovu spustil 1. možnost Linuxu. Zase několik textových hlášek a pak už naběhl grafický režim. Ozval se zvuk bubínku (automatická instalace zvukovky), ale na černé obrazovce byl jen kulatý kurzor myši (a obrazovka zabrala jen asi 1/2 monitoru, asi nějaké rotzlišení 640x480 nebo 1024x768 s divnou frekvencí, protože AEditor mi s 800x600 jede přes 3/4 monitoru jakožto DOSová aplikace). Pak se to už přeplo na celou obrazovku, ale monitor zůstal černý. Jen kontrolka disku sem tam (po 10 vteřinách) krátce problikla. Dal jsem tvrdý reset (na nic jiného to nereagovalo), dal Recovery, ale tam nevím, co s tím, tak zase GUI a dopadlo to stejně. A myslím, že se už neozval ani ten bubínek. Teď ještě zjistit, v čem je problém. Zeptám se na fóru a až na to přijdu, budeme pokračovat.
Takže, vložil jsem instalační CD do mechaniky a nabootoval z něj. Objevilo se grafické logo a výzva, zda chcete instalovat GUI nebo jen server. Pro grafické rozhraní stiskněte pouze Enter. Pak si vyberete jazyk (češtinu) a českou klávesnici. Některé hlášky ale přesto zůstanou v angličině, ale není jich zase tolik. Pak začne rozpoznávání HW (CD-ROMy a síť). Je to několik obrazovek a je to plně automatické.
Počítač je P2 350 MHz 128 MB RAM. Nic moc, ale na Windows 98SE to jakžtakž stačí, takže by tam snad Linux mohl také nějak běžet. Disk bude nový, snad i rychlý, ale... samotná instalace měla být rychlá, což nebyla. Jen 30 minut jsem dával do PC nový disk (40 GB, BIOS mi ho hlásí jako EIDE). Asi byl vadný šuplík (to je vůbec kravina, lepší nepoužívat), tak jsem to připojil přímo. Původně jsem měl myslím na Sec jako primár CD-ROM, ale teď tam je disk a zdá se, že to ničemu nevadí. Ale trvalo to (a těch nadávek, co se ze mě linulo - proč je CPU Pentium 2 tak blbě dané, že blokuje disky? A proč má case všude plechové kryty, jejichž jediná funkce je, že zakrývají kabely, ke kterým se vůbec nedostanete?).
Toto je rozsekaný dokument Přechod z Windows
Protože se všude rozmáhá operační systém Linux a jako programátor, který si sehnal Free Pascal, který umožňuje současně programovat pro DOS, Linux, Windows (a další), a který by si výsledky své práce rád ověřoval (a jako uživatel, který Linux nikdy neviděl a chtěl by ho zkusit), tak jsem si rozhodl, že si ho také seženu (když je zadarmo). Původně jsem ho chtěl dát na nový počítač, ale ten se mi teď nechce kupovat (snad jindy, asi to bude už notebook), tak jsem si koupil nový disk (za 1300 Kč). Trvalo ale 5 dnů, než došel! Zmetci. Z internetu jsem si stáhl nějaký ten menší balík Linuxu (525 MB) a vypálil ISO obraz na CD-R. A můžeme začít s instalací (pokud jste začátečník, můžete si přečíst, co vše Vás může potkat a jak se to dá vyřešit).