Platformy ChatGPT i Roblox by mohly být zařazeny na seznam mimořádně velkých on-line platforem nebo internetových vyhledávačů, na něž se vztahují zvláštní podmínky podle nařízení o digitálních službách (DSA). Vzhledem k tomu, že ChatGPT i Roblox oznámily počet uživatelů nad prahovou hodnotou DSA, je toto označení „rozhodně možné“ a mohlo by „přijít dříve či později“. On-line platformy a vyhledávače zařazené na seznamy DSA musejí
… více »Společnost Cloudflare představila Cloudflare OS (GitHub), tj. open source platformu navrženou pro integraci umělé inteligence (agentů) přímo do pracovních procesů organizací.
Byla vydána nová verze 5.13 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Vedle zdrojových kódů je k dispozici také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jean-Baptiste Kempf na svém blogu představil novou verzi 9.0 "Lei" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie).
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost NVIDIA.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil svou aplikaci SlideRshow (GitHub). Funguje jako prohlížeč fotek, ale i jako jejich organizér a prezentátor. Neinstaluje se, běží přímo v prohlížeči. Bez serveru. Offline.
Kermit, tj. protokol pro přenos souborů, vznikl před 45 lety. Při této příležitosti byla po 15 letech od vydání poslední stabilní verze 9.0.302 vydána nová stabilní verze 11 implementace C-Kermit. S podporou IPv6.
První verze konverzního nástroje Pandoc byla vydána před 20 lety. Jeho autor John MacFarlane při tomto výročí rekapituluje jednotlivé etapy vývoje a přidávání nových funkcí – rozšíření nejen Markdownu a podporu mnoha dalších formátů.
Srpen přinesl nejen další spalující vedro, ale také Virtuální Bastlírnu s neméně žhavými novinkami. Využijte tedy předpovědi na deštivý čtvrteční večer a od 20:00 se připojte online k tomuto neformálnímu setkání kutilů, techniků a vědců, kde se strahovskými bastlíři proberete nejzajímavější věci, na které jste narazili za poslední měsíc. Pokud jde o novinky, řeč zcela jistě přijde na systém INDX pro tiskárny Průša, který na konci
… více »Firma T-Mobile blokovala „dezinformační web“ AC24 bez toho, aniž by k tomu měla závazný pokyn orgánů veřejné moci. Píše to ve svém rozsudku Městský soud v Praze, který po čtyřech letech uzavřel kauzu blokace zmíněného webu. Operátor musí uhradit škodu ve výši 35 tisíc korun. Advokát společnosti T-Mobile se snažil i u odvolacího senátu argumentovat tím, že firma jednala v dobré víře, když na stránky omezila přístup poté, co ji k tomu vyzvalo
… více »Co se týče videa, hudby a zvuků, našel jsem MPLAYER, ale zatím mi nejde spustit (nemůžu do něj dostat SKIN, prý je poškozen archiv - sice jsem teď měnil CFG a ještě to nezkoušel spustit, ale uvidíme příště), podle návodu jsem také z Internetu stáhl XMMS přehrávač a v konzoli zadal:
sudo apt-get install xmms
wget -c (http://frankandjacq.com/ubuntuguide/xmms-wma_1.0.4-2_i386.deb)
sudo dpkg -i xmms-wma_1.0.4-2_i386.deb
A poslední krok: instalace sítě tak, aby Windows viděl disky v Linuxu a opačně. Oldovi se to povedlo, mě ne (tak se ho pak zeptám, až budu na ICQ v práci). Každopádně se musí nainstaloval Samba (můžete použít Správce balíčků) a nastavit ji (hlavně asi stejnou skupinu). V Linuxu vidím síť Windows a skupinu RPG, ale vždy tam je jen můj počítač (a Windows zase vidí jen sám sebe). No, další problém. To by ale měly být už poslední dvě věci, které jako uživatel "přecházející" z Windows na Linux určitě budete potřebovat a můžete s tím mít problémy. A co bych Vám ještě mezitím řekl nového? Např. že se mi v Počítači (okno Linuxu) už záhadně objevily i ikony na mé 3 namountované disky (to se hodí), že "Poznámkový blok" v Linuxu zvládá editovat i několik souborů najednou a že při procházení adresáři Vám Linux zobrazuje náhledy obrázků (jen mám zatím trochu problém odlišit - asi podle ikony - spustitelné soubory).
Tak, moje poznatky jsou zatím tyto: bez přímého připojení na Internet je instalace jakéhokoliv programu prakticky pohřeb, neboť jsou provázané na další balíčky, které jako na potvoru samozřejmě nemáte. Sice jsem si už sehnal RAR, MPlayer (a to včetně skinů a kodeků), XMMS (navíc ještě kodeky) a DosBOX (popř. DOSEMU - abych mohl spustit Dosové aplikace), ale instalace se nikdy pořádně nepodaří. Když už jsme u těch neúspěchů, tak už vím, proč mi nejde síť - z nějakého důvodu totiž Linux vidí jen 1 moji síťovou kartu a zrovna tu, která není připojená v síti (integrovaná PCI s TP). Snad přijdu na to, jak zprovoznit i tu ISA (s BNC).
A co jsem ještě zjistil? Panelů můžete mít kolik chcete (nejen 2 nebo 1), navíc si na ně můžete dát co chcete (hodiny, připojení k Internetu, různé nabídky, správce disků, atd.). Kdybyste chtěli více vědět, tak na Internetu je už i český manuál (http://chrool.wz.cz/), takže se tam můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí (já si asi počkám, dokud nebudu mít nějaký ten Internet... ještě se uvidí). Jinak různé balíčky si můžete stáhnout ručně z http://packages.debian.org/, ale nejsou to ale všechny a budete s tím mít hodně práce.
Podařilo se mi také sehnat program EXPLORE2FS, který umožní si prohlížet data na Linux HDD i ze spuštěného Windows (na stejném počítači) ve WordPadu (že by to šlo i uložit?).
No, tak jsem ještě zjistil, že při té konverzi češtiny na HDD Vám Linux jen při startu nahlásí, že se to nedoporučuje, ale toho si nemusíte vůbec všímat (hlavně, že to chodí). Linux také podporuje takové věci, jako že uchopíte text ve "Wordu" a přetáhnete ho do konzole (a tou můžete různě posunovat, vracet se, kopírovat, atd.). No, zjistil jsem, jak také jde zprovoznit dioda NumLock při startu: v /etc/console-tools/config by mělo stačit odkomentovat jeden z posledních řádků.
Tiskni
Sdílej:
Lidem se to zdálo moc dlouhé, tak jsem to rozdělil do více kapitol. Co mám dělat...