Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A také už mi funguje síť. Byla fakt potřeba nainstalovat tu ISA síťovku. Jak? Zjistíte si ve Windows, jaké má IRQ a adresu a pak zadáte v terminálu (konzoli) toto:
modprobe ne io=0x300 irq=5 Tím se aktivuje (ověřit si to můžete nejen výpisem pomocí "ifconfig -a", ale také ve Správě a Síti). Pak už jen stačí nastavit původní síťovku na nějakou jinou IP adresu a masku podsítě, popř. ji deaktivovat, a pak nastavit a aktivovat tu "novou" síťovou kartu na správné adresy. A už to chodí. Z Línuxu vidím disky Windows, z Windows se mi hlásí Linux. Ale toto vydrží bohužel jen do restartu, takže je nutné provést ještě jednu věc. Ptal jsem se na www.abclinuxu.cz, ale bohužel mi jejich rady vůbec nepomohly. Tak jsem v zoufalství zkoušel editovat různé soubory, které jsem v ETC našel (mimojiné také kvůli NumLocku, ale stále nic), až jsem nějakou náhodou zprovoznil to, co jsem chtěl. Co jsem udělal? Najděte si adresář /etc/modprobe.d/ a v něm jsou dva soubory. Do každého z nich jsem na konec dopsal 1 nebo 2 řádky (nevím, která pomohla, už se mi to nechce řešit - aneb když něco funguje, tak se v tom nešťourej): aliases dopsat alias ne eth1Tak, po další informací z fóra se mi podařilo vylepšit nastavení té síťovky. Ten řádek z ALSA-BASE můžete smazat (prý by to mohlo dělat nepořádek) a jednoduše si najděte soubor /ETC/MODULES a tam (u mne raději před řádek s ETH1) připište prostě "ne io=0x300 irq=5". Bude to chodit stejně (když bude Linux spuštěný několik minut, tak se k němu pak Windows přihlásí rychle, téměř hned po odkliknutí přihlašovacího okna "přihlášení do sítě Microsoft".
Přišel jsem také, jak zpřístupnit počítači s Windows disky Linuxu (teď už se na heslo vůbec neptá, rovnou jde na věc). Editoval jsem soubor /ETC/SAMBA/SMB.CONF tak, aby poslední řádky vypadaly nějak takto:
[global]
security=share
guest ok = yes
valid users = guest nobody
domain guest group = nogroup
guest account = nobody
[C:Windows]
path = /mnt/C
available = yes
browseable = yes
public = yes
guest ok = yes
valid users = guest nobody
writable = yes
Pro každý další disk zopakujete tu druhou sekci (tyto sekce Vám vytvoří i GUI, když dáte Sdílené adresáře, ale upravit si je budete muset ručně). Prakticky by možná stačilo do VALID users přidat uživatele MARTIN, protože tak se jmenuje uživatel v tom druhém Windows. CD-ROM jsem zatím nepřipojoval (z Windows ano, ale z Linuxu ne - případně jen stačí odkomentovat pár řádků v sekci [cdrom]).
Tiskni
Sdílej:
ne
a zařízení může být na jiné adrese. IMHO bývá nejlepší se podívat na číslo čipu a podle toho najít informace.
2. Soubor /ETC/MODULES
teda v Ubuntu nemám, zato tam mám soubor /etc/modules
:
$ ls /ETC/MODULES ls: /ETC/MODULES: není souborem ani adresářem $ ls -l /etc/modules -rw-r--r-- 1 root root 310 2005-06-28 02:33 /etc/modulesLinux (a všechny unix a unix-like systémy) jsou totiž citlivé na velikost písmen.