Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
A také už mi funguje síť. Byla fakt potřeba nainstalovat tu ISA síťovku. Jak? Zjistíte si ve Windows, jaké má IRQ a adresu a pak zadáte v terminálu (konzoli) toto:
modprobe ne io=0x300 irq=5 Tím se aktivuje (ověřit si to můžete nejen výpisem pomocí "ifconfig -a", ale také ve Správě a Síti). Pak už jen stačí nastavit původní síťovku na nějakou jinou IP adresu a masku podsítě, popř. ji deaktivovat, a pak nastavit a aktivovat tu "novou" síťovou kartu na správné adresy. A už to chodí. Z Línuxu vidím disky Windows, z Windows se mi hlásí Linux. Ale toto vydrží bohužel jen do restartu, takže je nutné provést ještě jednu věc. Ptal jsem se na www.abclinuxu.cz, ale bohužel mi jejich rady vůbec nepomohly. Tak jsem v zoufalství zkoušel editovat různé soubory, které jsem v ETC našel (mimojiné také kvůli NumLocku, ale stále nic), až jsem nějakou náhodou zprovoznil to, co jsem chtěl. Co jsem udělal? Najděte si adresář /etc/modprobe.d/ a v něm jsou dva soubory. Do každého z nich jsem na konec dopsal 1 nebo 2 řádky (nevím, která pomohla, už se mi to nechce řešit - aneb když něco funguje, tak se v tom nešťourej): aliases dopsat alias ne eth1Tak, po další informací z fóra se mi podařilo vylepšit nastavení té síťovky. Ten řádek z ALSA-BASE můžete smazat (prý by to mohlo dělat nepořádek) a jednoduše si najděte soubor /ETC/MODULES a tam (u mne raději před řádek s ETH1) připište prostě "ne io=0x300 irq=5". Bude to chodit stejně (když bude Linux spuštěný několik minut, tak se k němu pak Windows přihlásí rychle, téměř hned po odkliknutí přihlašovacího okna "přihlášení do sítě Microsoft".
Přišel jsem také, jak zpřístupnit počítači s Windows disky Linuxu (teď už se na heslo vůbec neptá, rovnou jde na věc). Editoval jsem soubor /ETC/SAMBA/SMB.CONF tak, aby poslední řádky vypadaly nějak takto:
[global]
security=share
guest ok = yes
valid users = guest nobody
domain guest group = nogroup
guest account = nobody
[C:Windows]
path = /mnt/C
available = yes
browseable = yes
public = yes
guest ok = yes
valid users = guest nobody
writable = yes
Pro každý další disk zopakujete tu druhou sekci (tyto sekce Vám vytvoří i GUI, když dáte Sdílené adresáře, ale upravit si je budete muset ručně). Prakticky by možná stačilo do VALID users přidat uživatele MARTIN, protože tak se jmenuje uživatel v tom druhém Windows. CD-ROM jsem zatím nepřipojoval (z Windows ano, ale z Linuxu ne - případně jen stačí odkomentovat pár řádků v sekci [cdrom]).
Tiskni
Sdílej:
ne
a zařízení může být na jiné adrese. IMHO bývá nejlepší se podívat na číslo čipu a podle toho najít informace.
2. Soubor /ETC/MODULES
teda v Ubuntu nemám, zato tam mám soubor /etc/modules
:
$ ls /ETC/MODULES ls: /ETC/MODULES: není souborem ani adresářem $ ls -l /etc/modules -rw-r--r-- 1 root root 310 2005-06-28 02:33 /etc/modulesLinux (a všechny unix a unix-like systémy) jsou totiž citlivé na velikost písmen.