Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pak jsem v Bootu znovu spustil 1. možnost Linuxu. Zase několik textových hlášek a pak už naběhl grafický režim. Ozval se zvuk bubínku (automatická instalace zvukovky), ale na černé obrazovce byl jen kulatý kurzor myši (a obrazovka zabrala jen asi 1/2 monitoru, asi nějaké rotzlišení 640x480 nebo 1024x768 s divnou frekvencí, protože AEditor mi s 800x600 jede přes 3/4 monitoru jakožto DOSová aplikace). Pak se to už přeplo na celou obrazovku, ale monitor zůstal černý. Jen kontrolka disku sem tam (po 10 vteřinách) krátce problikla. Dal jsem tvrdý reset (na nic jiného to nereagovalo), dal Recovery, ale tam nevím, co s tím, tak zase GUI a dopadlo to stejně. A myslím, že se už neozval ani ten bubínek. Teď ještě zjistit, v čem je problém. Zeptám se na fóru a až na to přijdu, budeme pokračovat.
Jinak jsem udělal raději zálohu Windows (po instalaci, takže mám čistou instalaci s programy a teď nečistou s hrami, foťáky, USB disky, atd.) a Linuxu (kupodivu Ghost zná jeho typ partition). Ptal jsem se na Internetových fórech (děkuji všem na www.ZIVE.cz a www.PCSVET.cz), a dostal jsem odpovědi na svou otázku (během pár hodin). Prý je to dost častá chyba a stane se Vám, pokud si v instalaci dáte češtinu (teď už je o tom zmínka i na www.ubuntu.cz). Prý máte dát angličtinu a češtinu doinstalovat později. Jinak se prý dá ale X server přepnout do konzole, pak zase zpět a už by měl chodit (když už, tak třeba jen do dalšího restartu). Pokusím se to vyřešit úplně tak, abych nemusel celý Linux instalovat znovu (jde hlavně o čas).
Dozvěděl jsem se, že buď mám po nastartování stisknout CTRL+ALT+F1, čímž se dostanu do konzole a po chvíli zase ALT+F7, čímž se vrátím do GUI, a mělo by se to spravit. Já používám zatím druhou možnost: teď už mi nenastartuje tmavá obrazovka, ale hnědá, popř. se objeví (bylo to rozlišení 1024x768 60 Hz) rozházený obraz (i s myší), tak stisknu levý CTRL+ALT+BACKSPACE a provede se restart konzole (ale bohužel se objeví přihlašovací obrazovka, kde musím zadat jméno a heslo, což mám (asi) vypnuté). Naštěstí si to pak už pamatuje rozlišení (800x600 72 Hz), takže obraz vyplňuje 9/10 obrazovky (oproti Windows, kdybych obraz nastavil pomocí tlačítek na monitoru, zabral by asi celý). To ale není řešení. Byl jsem vyrozuměn, abych zeditoval jisté soubory, popř. přejmenoval ten či onen, avšak na rozdíl od Recovery módu (kde naběhne Linux jako Root) mi naběhne v GUI jen účet "martin" a ten nemá právo editovat soubory uživatele "root" (a u něj je heslo o 8 znacích, které jsem ovšem nenastavoval a nejde změnit - navíc to ani nic nenapíše). Navíc jsem zjistil, že nevidím ani jeden disk s FAT32 (CD-ROM a CD vypálená ve Windows ale ano, jen nepočítejte s tím, že tady spustíte EXE soubory - na to potřebujete nějaký emulátor, který zde bohužel chybí (alespoň pro DOS by tam mohli nějaký dát)). Tak uvidíme zítra (snad se to povede, protože odjíždím na týden na dovolenou). No jo, začátečník. Alespoň zatím využívám ten 20 GB prostor pro 512 MB swap soubor pro Windows (a opakované spuštění aplikace je tiché a rychlé, jako ostatně všechny činnosti v Linuxu, asi to bude tím diskem). Zatím jsem alespoň přeinstaloval balíky Angličtiny a Češtiny (nutno vložit CD) ve správci balíčků (člověk nikdy neví, co může pomoci).
Tak, další hodinová mini diskuze je za mnou a já jsem chytřejší. Takže nejprve změnit heslo uživatele ROOT. Nabootujeme do Recovery módu a prostě zadáme PASSWD, pak zadáme 2x heslo (ideálně to samé, co u uživatele). A pozor, Linux rozlišuje malá a velká písmena (hlavně u souborů a adresářů si na to dávejte pozor). A když už jsme tady, tak jsem rovnou provedl přejmenování daného souboru a ještě zakončení instalace. To se provede takto:
sudo mv /etc/inittab.real /etc/inittabTak ta změna rozlišení se ukázala jako blbina, protože pak nešlo vůbec nastartovat GNOME prostředí (X server). Protože zatím ještě neovládám textový editor v konzoli, provedl jsem prosté obnovení disku s Linuxem. Zase jsem tedy změnil heslo a provedl ty dva příkazy. Tentokrát jsem se musel zalogovat, opět to napsalo, že nemůže nastartovat HAL (čemu to vadí, zvuk šel, jen se musí vytáhnout hlasitost vpravo nahoře do 1/2 a v Aplikacích/Zvuk/Nastavení hlasitosti se musí dát u PCM plná), ale to se objevilo jen 1x (pak už ne). Nevím proč, ale musel jsem tentokrát nastavit i znovu rozlišení a vůbec všechno (že by to bylo tím, že jsem neobnovil Swap disk?). Když jsem se nalogoval do Rootu (bez odhlášení), tak jsem ho opět nastavil a po odhlášení jsem zase dostal černou obrazovku.
Naštěstí po stisku C+A+F1, A+F7 a zalogování už jsem se vrátil. Divné. Moc divné. Ale hlavně, že to chodí. Navíc se už neobjevuje zpráva o konfiguraci PalmPilota, která mne otravovala před těmi dvěma příkazy neustále... Ale zatím Linux v pohodě startuje (i po resetu) hned do mého Profilu. Textový start trvá asi něco málo přes minutu, grafický pak necelou minutu. Díky novému HDD (na 90%) ani neslyšíte, že se něco startujte. Ale to se už opakuji. Teď, v čem je Linux oproti Windowsům jiný, resp. v čem je stejný.
Tiskni
Sdílej: