Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
...
No, ten dokument nic moc. Tak jsem se dočetl, že Linux potřebuje dva oddíly. Tak jsem ze 7 GB zálohy pro Linux odebral 990 MB a udělal z něj další část, těch 6 jsem pak dal zase na FAT32. Spustil jsem znovu instalátor, nastavil dva oddíly (první jako minule, druhý jako SWAP), pak se asi 15 minut něco kopírovalo, a pak se objevilo zase APT. Řekl jsem si, že to nechám a šel se osprchovat. Když jsem se vrátil, už to bylo OK (u 50% to může váznout i několik minut, tak nepropadejte panice). Pak se to optalo na boota. Dal jsem do MBR GRUBa, pak se to hned restartovalo (bez instalace jádra). Hned naběhla startovací nabídka, kde byl 3x Linux (grafický, shell a test RAM) a 1x Windows. Ten šel nabootovat (minulý boot manager zmizel, i když jeho 7 MB jej stále obsahují). Tak jsem dal první Linux. Proběhlo dokončení instalace (to bylo několik set řádků textů, hodně minut uběhlo - tady bylo česky jen asi 30% textů).
Pak se instalovaly balíky a mě odešla miniCam . Jak jsem zjistili později, jen si jí vybila baterie
. Instalace byla tichá (asi to bude tím diskem), ale dlouhá. Asi to fakt chtělo ten SWAP (proč to ale nenapsalo?). Pak se zase instalovalo, ale nemusíte na to vůbec šahat. Balíků je halda. Už jsem popsal 10 stran A5 poznámek jen při instalaci Linuxu! Ještě nejsem ani v X systému (GUI). Linux si instaloval virtuální zařízení (Device) a já se jen díval. Pak se mě to zeptalo, která rozlišení chci používat. Ty nejmenší (640x480 až 1024x768) byly až dole už zaškrtnuté, tak jsem dal jen OK. A zase pokračovala instalace. Snad přes 1/2 hodiny. Pak už naběhla konzola (ta samá, když dáte v Bootu Recovery, jen to trvá asi 1 minutu, což je 2x kratší než náběh, když dáte GUI). Příkazy zatím ještě neznám, tak jsem stiskl CTRL+ALT+DELETE a Linux postupně uzavíral všechny aplikace na pozadí a pak udělal Restart.
Tiskni
Sdílej:
přikaz pro restart počítače je
init 6
a pro vypnutí to je
init 0